Înmatriculări OPEL ASTRA, martie 2022

Noi2-91,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare715-33,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri330

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 2 noinov 24: 547 rulate, prima înmatricularedec 24: 1 noidec 24: 579 rulate, prima înmatriculareian 25: 3 noiian 25: 440 rulate, prima înmatricularefeb 25: 2 noifeb 25: 546 rulate, prima înmatricularemar 25: 2 noimar 25: 543 rulate, prima înmatriculareapr 25: 1 noiapr 25: 591 rulate, prima înmatricularemai 25: 10 noimai 25: 580 rulate, prima înmatriculareiun 25: 34 noiiun 25: 491 rulate, prima înmatriculareiul 25: 1 noiiul 25: 588 rulate, prima înmatriculareaug 25: 1 noiaug 25: 524 rulate, prima înmatricularesep 25: 1 noisep 25: 574 rulate, prima înmatriculareoct 25: 2 noioct 25: 608 rulate, prima înmatricularenov 25: 503 rulate, prima înmatricularedec 25: 1 noidec 25: 462 rulate, prima înmatriculareian 26: 404 rulate, prima înmatricularefeb 26: 491 rulate, prima înmatricularemar 26: 523 rulate, prima înmatriculareapr 26: 434 rulate, prima înmatricularemai 26: 394 rulate, prima înmatriculareiun 26: 466 rulate, prima înmatriculareiul 26: 445 rulate, prima înmatriculareaug 26: 374 rulate, prima înmatricularesep 26: 403 rulate, prima înmatriculareoct 26: 389 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 242547
dec 241579
ian 253440
feb 252546
mar 252543
apr 251591
mai 2510580
iun 2534491
iul 251588
aug 251524
sep 251574
oct 252608
nov 250503
dec 251462
ian 260404
feb 260491
mar 260523
apr 260434
mai 260394
iun 260466
iul 260445
aug 260374
sep 260403
oct 260389

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060801998: 2 rulate, prima înmatriculare1999: 3 rulate, prima înmatriculare2000: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 12 rulate, prima înmatriculare2002: 15 rulate, prima înmatriculare2003: 15 rulate, prima înmatriculare2004: 60 rulate, prima înmatriculare2005: 73 rulate, prima înmatriculare2006: 65 rulate, prima înmatriculare2007: 67 rulate, prima înmatriculare2008: 65 rulate, prima înmatriculare2009: 39 rulate, prima înmatriculare2010: 51 rulate, prima înmatriculare2011: 55 rulate, prima înmatriculare2012: 48 rulate, prima înmatriculare2013: 26 rulate, prima înmatriculare2014: 18 rulate, prima înmatriculare2015: 18 rulate, prima înmatriculare2016: 26 rulate, prima înmatriculare2017: 30 rulate, prima înmatriculare2018: 12 rulate, prima înmatriculare2019: 11 rulate, prima înmatriculare2021: 2 noi199820002002200420062008201020122014201620182020
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
199802
199903
200004
2001012
2002015
2003015
2004060
2005073
2006065
2007067
2008065
2009039
2010051
2011055
2012048
2013026
2014018
2015018
2016026
2017030
2018012
2019011
202000
202120

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)717100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
Dolj588,1%
București446,1%
Timiș436,0%
Prahova304,2%
Arad294,0%
Bihor294,0%
Galați283,9%
Argeș263,6%
Cluj253,5%
Bacău202,8%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Sibiu202,8%
Gorj182,5%
Iași182,5%
Vrancea182,5%
Dâmbovița172,4%
Ilfov172,4%
Mureș172,4%
Olt172,4%
Brașov162,2%
Harghita162,2%
Botoșani152,1%
Hunedoara152,1%
Brăila142,0%
Alba131,8%
Covasna131,8%
Suceava131,8%
Caraș-Severin121,7%
Maramureș111,5%
Buzău101,4%
Călărași101,4%
Neamț101,4%
Teleorman101,4%
Vaslui101,4%
Ialomița81,1%
Mehedinți81,1%
Satu Mare81,1%
Vâlcea81,1%
Sălaj71,0%
Constanța60,8%
Bistrița-Năsăud50,7%
Giurgiu40,6%
Tulcea10,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare71599,7%
Noi20,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină51471,7%
Benzină20128,0%
GPL20,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică68795,8%
Companie304,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break28740,0%
Berlină cu hayon20829,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)16523,0%
Cupeu334,6%
Cabriolet162,2%
Berlină81,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW22631,5%
75-109 kW43060,0%
110-149 kW608,4%
150-219 kW10,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc598,2%
1400-1599 cmc22130,8%
1600-1999 cmc43760,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare31695,8%
Export144,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.