Înmatriculări MG, februarie 2025

Noi212+175,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare36+800,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări17+750,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri1

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600nov 24: 233 noinov 24: 21 rulate, prima înmatricularedec 24: 250 noidec 24: 30 rulate, prima înmatriculareian 25: 232 noiian 25: 26 rulate, prima înmatricularefeb 25: 212 noifeb 25: 36 rulate, prima înmatricularemar 25: 196 noimar 25: 34 rulate, prima înmatriculareapr 25: 208 noiapr 25: 39 rulate, prima înmatricularemai 25: 253 noimai 25: 38 rulate, prima înmatriculareiun 25: 226 noiiun 25: 43 rulate, prima înmatriculareiul 25: 307 noiiul 25: 45 rulate, prima înmatriculareaug 25: 313 noiaug 25: 37 rulate, prima înmatricularesep 25: 280 noisep 25: 35 rulate, prima înmatriculareoct 25: 340 noioct 25: 50 rulate, prima înmatricularenov 25: 303 noinov 25: 55 rulate, prima înmatricularedec 25: 526 noidec 25: 50 rulate, prima înmatriculareian 26: 92 noiian 26: 28 rulate, prima înmatricularefeb 26: 149 noifeb 26: 36 rulate, prima înmatricularemar 26: 258 noimar 26: 43 rulate, prima înmatriculareapr 26: 322 noiapr 26: 47 rulate, prima înmatricularemai 26: 477 noimai 26: 46 rulate, prima înmatriculareiun 26: 459 noiiun 26: 25 rulate, prima înmatriculareiul 26: 266 noiiul 26: 39 rulate, prima înmatriculareaug 26: 345 noiaug 26: 35 rulate, prima înmatricularesep 26: 464 noisep 26: 47 rulate, prima înmatriculareoct 26: 482 noioct 26: 44 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2423321
dec 2425030
ian 2523226
feb 2521236
mar 2519634
apr 2520839
mai 2525338
iun 2522643
iul 2530745
aug 2531337
sep 2528035
oct 2534050
nov 2530355
dec 2552650
ian 269228
feb 2614936
mar 2625843
apr 2632247
mai 2647746
iun 2645925
iul 2626639
aug 2634535
sep 2646447
oct 2648244

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0501001502002502005: 1 rulate, prima înmatriculare2019: 1 rulate, prima înmatriculare2020: 1 rulate, prima înmatriculare2021: 13 rulate, prima înmatriculare2022: 18 rulate, prima înmatriculare2023: 4 noi2023: 2 rulate, prima înmatriculare2024: 208 noi20052006200720082009201020112012201320142015201620172018201920202021202220232024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200501
200600
200700
200800
200900
201000
201100
201200
201300
201400
201500
201600
201700
201800
201901
202001
2021013
2022018
202342
20242080

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
ZS14458,1%
HS3313,3%
MG33313,3%
EHS3112,5%
MG420,8%
RX6 PLUG-IN HYBRID20,8%
MARVEL R ELECTRIC10,4%
MG510,4%
ROVER 7510,4%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV20883,9%
Mici (B)3313,3%
Neclasificate41,6%
Compacte (C)31,2%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București8433,9%
Timiș228,9%
Ilfov135,2%
Constanța114,4%
Brăila72,8%
Dolj72,8%
Gorj72,8%
Brașov62,4%
Covasna62,4%
Iași62,4%
Toate (39)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Bacău52,0%
Cluj52,0%
Hunedoara52,0%
Mureș52,0%
Vrancea52,0%
Dâmbovița41,6%
Galați41,6%
Giurgiu41,6%
Suceava41,6%
Bistrița-Năsăud31,2%
Botoșani31,2%
Caraș-Severin31,2%
Maramureș31,2%
Neamț31,2%
Prahova31,2%
Satu Mare31,2%
Bihor20,8%
Harghita20,8%
Sibiu20,8%
Vâlcea20,8%
Arad10,4%
Argeș10,4%
Buzău10,4%
Călărași10,4%
Ialomița10,4%
Olt10,4%
Sălaj10,4%
Teleorman10,4%
Tulcea10,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Noi21285,5%
Rulate, prima înmatriculare3614,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Hibrid15562,5%
Benzină8132,7%
Electric114,4%
Motorină10,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică17169,0%
Companie7731,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină cu hayon24699,2%
Berlină10,4%
Break10,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW17871,8%
110-149 kW5923,8%
Necompletat114,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc10,4%
1400-1599 cmc23594,8%
1600-1999 cmc10,4%
Necompletat114,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București741,2%
Maramureș211,8%
Bacău15,9%
Brașov15,9%
Constanța15,9%
Gorj15,9%
Ialomița15,9%
Iași15,9%
Mureș15,9%
Vâlcea15,9%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export1100,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.