Înmatriculări LAND ROVER, septembrie 2022

Noi39+116,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare157-24,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări510+3,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri14

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300nov 24: 31 noinov 24: 144 rulate, prima înmatricularedec 24: 30 noidec 24: 180 rulate, prima înmatriculareian 25: 47 noiian 25: 184 rulate, prima înmatricularefeb 25: 56 noifeb 25: 239 rulate, prima înmatricularemar 25: 48 noimar 25: 244 rulate, prima înmatriculareapr 25: 54 noiapr 25: 200 rulate, prima înmatricularemai 25: 31 noimai 25: 208 rulate, prima înmatriculareiun 25: 32 noiiun 25: 213 rulate, prima înmatriculareiul 25: 50 noiiul 25: 246 rulate, prima înmatriculareaug 25: 71 noiaug 25: 182 rulate, prima înmatricularesep 25: 41 noisep 25: 165 rulate, prima înmatriculareoct 25: 47 noioct 25: 209 rulate, prima înmatricularenov 25: 38 noinov 25: 194 rulate, prima înmatricularedec 25: 55 noidec 25: 170 rulate, prima înmatriculareian 26: 14 noiian 26: 171 rulate, prima înmatricularefeb 26: 36 noifeb 26: 232 rulate, prima înmatricularemar 26: 58 noimar 26: 225 rulate, prima înmatriculareapr 26: 54 noiapr 26: 184 rulate, prima înmatricularemai 26: 46 noimai 26: 173 rulate, prima înmatriculareiun 26: 93 noiiun 26: 189 rulate, prima înmatriculareiul 26: 28 noiiul 26: 179 rulate, prima înmatriculareaug 26: 22 noiaug 26: 173 rulate, prima înmatricularesep 26: 27 noisep 26: 156 rulate, prima înmatriculareoct 26: 38 noioct 26: 171 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2431144
dec 2430180
ian 2547184
feb 2556239
mar 2548244
apr 2554200
mai 2531208
iun 2532213
iul 2550246
aug 2571182
sep 2541165
oct 2547209
nov 2538194
dec 2555170
ian 2614171
feb 2636232
mar 2658225
apr 2654184
mai 2646173
iun 2693189
iul 2628179
aug 2622173
sep 2627156
oct 2638171

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040< 1998: 3 rulate, prima înmatriculare1998: 2 rulate, prima înmatriculare1999: 5 rulate, prima înmatriculare2000: 7 rulate, prima înmatriculare2001: 7 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 6 rulate, prima înmatriculare2004: 6 rulate, prima înmatriculare2005: 14 rulate, prima înmatriculare2007: 6 rulate, prima înmatriculare2008: 7 rulate, prima înmatriculare2009: 6 rulate, prima înmatriculare2010: 4 rulate, prima înmatriculare2011: 8 rulate, prima înmatriculare2012: 7 rulate, prima înmatriculare2013: 8 rulate, prima înmatriculare2014: 7 rulate, prima înmatriculare2015: 5 rulate, prima înmatriculare2016: 9 rulate, prima înmatriculare2017: 15 rulate, prima înmatriculare2018: 10 rulate, prima înmatriculare2019: 7 rulate, prima înmatriculare2020: 2 rulate, prima înmatriculare2021: 6 noi2021: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 33 noi< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199803
199802
199905
200007
200107
200205
200306
200406
2005014
200600
200706
200807
200906
201004
201108
201207
201308
201407
201505
201609
2017015
2018010
201907
202002
202161
2022330

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
FREELANDER7437,8%
RANGE ROVER EVOQUE2512,8%
RANGE ROVER2110,7%
RANGE ROVER SPORT2110,7%
DISCOVERY SPORT2010,2%
DISCOVERY157,7%
RANGE ROVER VELAR136,6%
DEFENDER63,1%
Model necompletat10,5%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV19599,5%
Neclasificate10,5%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București4321,9%
Maramureș105,1%
Cluj94,6%
Constanța94,6%
Argeș84,1%
Mureș84,1%
Timiș84,1%
Alba63,1%
Bihor63,1%
Galați63,1%
Toate (39)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Suceava63,1%
Dolj52,6%
Iași52,6%
Neamț52,6%
Vrancea52,6%
Bistrița-Năsăud42,0%
Buzău42,0%
Hunedoara42,0%
Ilfov42,0%
Prahova42,0%
Sălaj42,0%
Satu Mare42,0%
Vâlcea42,0%
Arad31,5%
Brașov31,5%
Sibiu31,5%
Călărași21,0%
Covasna21,0%
Teleorman21,0%
Bacău10,5%
Botoșani10,5%
Brăila10,5%
Caraș-Severin10,5%
Dâmbovița10,5%
Giurgiu10,5%
Gorj10,5%
Harghita10,5%
Ialomița10,5%
Olt10,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare15780,1%
Noi3919,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină14875,5%
Hibrid3517,9%
Benzină136,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică13669,4%
Companie6030,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break19398,5%
Cupeu21,0%
Cabriolet10,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW115,6%
75-109 kW3919,9%
110-149 kW8141,3%
150-219 kW3417,3%
220 kW și peste3115,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1600-1999 cmc8040,8%
2000-2999 cmc11357,7%
3000 cmc și peste31,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export857,1%
Dezmembrare428,6%
Înmatriculat pentru export214,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.