Înmatriculări HYUNDAI, martie 2022

Noi863+58,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare553-4,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.032-2,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri92

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.0002.500nov 24: 801 noinov 24: 579 rulate, prima înmatricularedec 24: 699 noidec 24: 597 rulate, prima înmatriculareian 25: 677 noiian 25: 544 rulate, prima înmatricularefeb 25: 563 noifeb 25: 660 rulate, prima înmatricularemar 25: 557 noimar 25: 729 rulate, prima înmatriculareapr 25: 499 noiapr 25: 740 rulate, prima înmatricularemai 25: 576 noimai 25: 661 rulate, prima înmatriculareiun 25: 544 noiiun 25: 698 rulate, prima înmatriculareiul 25: 1.130 noiiul 25: 775 rulate, prima înmatriculareaug 25: 1.578 noiaug 25: 663 rulate, prima înmatricularesep 25: 690 noisep 25: 737 rulate, prima înmatriculareoct 25: 664 noioct 25: 829 rulate, prima înmatricularenov 25: 752 noinov 25: 776 rulate, prima înmatricularedec 25: 1.122 noidec 25: 657 rulate, prima înmatriculareian 26: 390 noiian 26: 602 rulate, prima înmatricularefeb 26: 386 noifeb 26: 804 rulate, prima înmatricularemar 26: 461 noimar 26: 752 rulate, prima înmatriculareapr 26: 396 noiapr 26: 735 rulate, prima înmatricularemai 26: 435 noimai 26: 710 rulate, prima înmatriculareiun 26: 745 noiiun 26: 739 rulate, prima înmatriculareiul 26: 296 noiiul 26: 795 rulate, prima înmatriculareaug 26: 287 noiaug 26: 646 rulate, prima înmatricularesep 26: 345 noisep 26: 657 rulate, prima înmatriculareoct 26: 451 noioct 26: 722 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24801579
dec 24699597
ian 25677544
feb 25563660
mar 25557729
apr 25499740
mai 25576661
iun 25544698
iul 251.130775
aug 251.578663
sep 25690737
oct 25664829
nov 25752776
dec 251.122657
ian 26390602
feb 26386804
mar 26461752
apr 26396735
mai 26435710
iun 26745739
iul 26296795
aug 26287646
sep 26345657
oct 26451722

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800< 1998: 1 rulate, prima înmatriculare1998: 4 rulate, prima înmatriculare1999: 6 rulate, prima înmatriculare2000: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 6 rulate, prima înmatriculare2004: 9 rulate, prima înmatriculare2005: 28 rulate, prima înmatriculare2006: 52 rulate, prima înmatriculare2007: 29 rulate, prima înmatriculare2008: 22 rulate, prima înmatriculare2009: 20 rulate, prima înmatriculare2010: 8 rulate, prima înmatriculare2011: 57 rulate, prima înmatriculare2012: 48 rulate, prima înmatriculare2013: 28 rulate, prima înmatriculare2014: 34 rulate, prima înmatriculare2015: 26 rulate, prima înmatriculare2016: 46 rulate, prima înmatriculare2017: 46 rulate, prima înmatriculare2018: 30 rulate, prima înmatriculare2019: 19 rulate, prima înmatriculare2020: 1 noi2020: 13 rulate, prima înmatriculare2021: 701 noi2021: 9 rulate, prima înmatriculare2022: 161 noi2022: 2 rulate, prima înmatriculare< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199801
199804
199906
200004
200101
200205
200306
200409
2005028
2006052
2007029
2008022
2009020
201008
2011057
2012048
2013028
2014034
2015026
2016046
2017046
2018030
2019019
2020113
20217019
20221612

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
TUCSON46232,6%
KONA25417,9%
I201359,5%
I301268,9%
IX351037,3%
ELANTRA976,9%
SANTA FE876,1%
I10433,0%
IONIQ221,6%
I40181,3%
Toate (27)
Modele: valoare, vehicule, cotă
GALLOPER141,0%
IONIQ5141,0%
GETZ80,6%
BAYON50,4%
IX2040,3%
MATRIX40,3%
COUPE30,2%
H-130,2%
Model necompletat30,2%
ATOS20,1%
TERRACAN20,1%
VELOSTER20,1%
ACCENT10,1%
H110,1%
IX5510,1%
LANTRA10,1%
TRAJET10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV94266,5%
Compacte (C)24617,4%
Mici (B)14410,2%
Mini (A)453,2%
Medii (D)181,3%
Monovolume (MPV)120,8%
Sport50,4%
Neclasificate40,3%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București34824,6%
Cluj725,1%
Timiș715,0%
Ilfov664,7%
Constanța493,5%
Brașov483,4%
Prahova483,4%
Sibiu483,4%
Bihor433,0%
Iași433,0%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Bacău382,7%
Mureș362,5%
Neamț302,1%
Vrancea302,1%
Maramureș292,0%
Dolj282,0%
Alba261,8%
Buzău261,8%
Galați251,8%
Dâmbovița231,6%
Harghita221,6%
Arad211,5%
Bistrița-Năsăud201,4%
Argeș181,3%
Brăila181,3%
Covasna171,2%
Hunedoara171,2%
Suceava171,2%
Vâlcea151,1%
Ialomița141,0%
Sălaj141,0%
Tulcea141,0%
Vaslui120,8%
Botoșani110,8%
Satu Mare110,8%
Călărași100,7%
Caraș-Severin100,7%
Giurgiu70,5%
Olt70,5%
Teleorman60,4%
Gorj50,4%
Mehedinți30,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Noi86360,9%
Rulate, prima înmatriculare55339,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Benzină61443,4%
Motorină40428,5%
Hibrid31822,5%
Electric755,3%
GPL50,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.12279,2%
Companie29220,6%
Misiune diplomatică10,1%
Persoană străină10,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)94066,4%
Berlină cu hayon26218,5%
Break1097,7%
Berlină1017,1%
Cupeu40,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW23316,5%
75-109 kW63344,7%
110-149 kW47133,3%
150-219 kW40,3%
Necompletat755,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc17612,4%
1000-1399 cmc18012,7%
1400-1599 cmc60442,7%
1600-1999 cmc29821,0%
2000-2999 cmc835,9%
Necompletat755,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare7076,1%
Export1819,6%
Înmatriculat pentru export44,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.