Înmatriculări HYUNDAI ELANTRA, mai 2023

Noi144+41,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare0-100,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri2

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060nov 24: 51 noinov 24: 1 rulate, prima înmatricularedec 24: 18 noiian 25: 4 noiian 25: 1 rulate, prima înmatricularefeb 25: 2 noifeb 25: 1 rulate, prima înmatriculareapr 25: 1 rulate, prima înmatricularemai 25: 1 rulate, prima înmatriculareiul 25: 1 rulate, prima înmatricularesep 25: 2 rulate, prima înmatriculareoct 25: 1 rulate, prima înmatricularenov 25: 1 rulate, prima înmatriculareian 26: 1 rulate, prima înmatriculareapr 26: 1 rulate, prima înmatriculareiul 26: 2 rulate, prima înmatriculareaug 26: 1 rulate, prima înmatricularesep 26: 1 rulate, prima înmatriculareoct 26: 1 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24511
dec 24180
ian 2541
feb 2521
mar 2500
apr 2501
mai 2501
iun 2500
iul 2501
aug 2500
sep 2502
oct 2501
nov 2501
dec 2500
ian 2601
feb 2600
mar 2600
apr 2601
mai 2600
iun 2600
iul 2602
aug 2601
sep 2601
oct 2601

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060801002022: 49 noi2023: 95 noi20222023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
2022490
2023950

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)144100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București4732,6%
Constanța106,9%
Brașov85,6%
Ilfov85,6%
Timiș85,6%
Prahova74,9%
Sibiu64,2%
Argeș53,5%
Buzău53,5%
Brăila32,1%
Toate (31)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Dolj32,1%
Gorj32,1%
Hunedoara32,1%
Iași32,1%
Vrancea32,1%
Alba21,4%
Arad21,4%
Caraș-Severin21,4%
Maramureș21,4%
Vaslui21,4%
Vâlcea21,4%
Bihor10,7%
Bistrița-Năsăud10,7%
Botoșani10,7%
Călărași10,7%
Cluj10,7%
Galați10,7%
Ialomița10,7%
Mureș10,7%
Sălaj10,7%
Suceava10,7%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Noi144100,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Benzină144100,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică10975,7%
Companie3524,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină144100,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW144100,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc144100,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare150,0%
Export150,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.