Înmatriculări PEUGEOT, octombrie 2022

Noi254-1,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare704-8,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.214-5,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri561

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 164 noinov 24: 736 rulate, prima înmatricularedec 24: 178 noidec 24: 782 rulate, prima înmatriculareian 25: 75 noiian 25: 660 rulate, prima înmatricularefeb 25: 307 noifeb 25: 849 rulate, prima înmatricularemar 25: 214 noimar 25: 899 rulate, prima înmatriculareapr 25: 197 noiapr 25: 909 rulate, prima înmatricularemai 25: 97 noimai 25: 922 rulate, prima înmatriculareiun 25: 310 noiiun 25: 914 rulate, prima înmatriculareiul 25: 266 noiiul 25: 1.086 rulate, prima înmatriculareaug 25: 229 noiaug 25: 916 rulate, prima înmatricularesep 25: 158 noisep 25: 1.025 rulate, prima înmatriculareoct 25: 190 noioct 25: 1.111 rulate, prima înmatricularenov 25: 163 noinov 25: 1.051 rulate, prima înmatricularedec 25: 107 noidec 25: 872 rulate, prima înmatriculareian 26: 215 noiian 26: 707 rulate, prima înmatricularefeb 26: 250 noifeb 26: 966 rulate, prima înmatricularemar 26: 112 noimar 26: 1.018 rulate, prima înmatriculareapr 26: 196 noiapr 26: 879 rulate, prima înmatricularemai 26: 250 noimai 26: 811 rulate, prima înmatriculareiun 26: 213 noiiun 26: 791 rulate, prima înmatriculareiul 26: 55 noiiul 26: 798 rulate, prima înmatriculareaug 26: 31 noiaug 26: 757 rulate, prima înmatricularesep 26: 67 noisep 26: 790 rulate, prima înmatriculareoct 26: 53 noioct 26: 761 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24164736
dec 24178782
ian 2575660
feb 25307849
mar 25214899
apr 25197909
mai 2597922
iun 25310914
iul 252661.086
aug 25229916
sep 251581.025
oct 251901.111
nov 251631.051
dec 25107872
ian 26215707
feb 26250966
mar 261121.018
apr 26196879
mai 26250811
iun 26213791
iul 2655798
aug 2631757
sep 2667790
oct 2653761

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300< 1998: 3 rulate, prima înmatriculare1998: 2 rulate, prima înmatriculare1999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 8 rulate, prima înmatriculare2002: 14 rulate, prima înmatriculare2003: 18 rulate, prima înmatriculare2004: 41 rulate, prima înmatriculare2005: 53 rulate, prima înmatriculare2006: 45 rulate, prima înmatriculare2007: 62 rulate, prima înmatriculare2008: 45 rulate, prima înmatriculare2009: 41 rulate, prima înmatriculare2010: 40 rulate, prima înmatriculare2011: 63 rulate, prima înmatriculare2012: 45 rulate, prima înmatriculare2013: 46 rulate, prima înmatriculare2014: 39 rulate, prima înmatriculare2015: 37 rulate, prima înmatriculare2016: 21 rulate, prima înmatriculare2017: 31 rulate, prima înmatriculare2018: 21 rulate, prima înmatriculare2019: 16 rulate, prima înmatriculare2020: 2 rulate, prima înmatriculare2021: 5 noi2021: 6 rulate, prima înmatriculare2022: 249 noi2022: 2 rulate, prima înmatriculare< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199803
199802
199902
200001
200108
2002014
2003018
2004041
2005053
2006045
2007062
2008045
2009041
2010040
2011063
2012045
2013046
2014039
2015037
2016021
2017031
2018021
2019016
202002
202156
20222492

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
20813814,4%
300812112,6%
50811311,8%
30811211,7%
2008929,6%
207838,7%
307737,6%
206646,7%
407606,3%
5008282,9%
Toate (28)
Modele: valoare, vehicule, cotă
PARTNER151,6%
807141,5%
10790,9%
400890,9%
60740,4%
BOXER40,4%
100730,3%
400730,3%
10820,2%
40620,2%
EXPERT20,2%
10610,1%
30610,1%
BIPPER10,1%
Model necompletat10,1%
RANCH10,1%
RCZ10,1%
RIFTER10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Mici (B)28529,7%
SUV25326,4%
Compacte (C)18619,4%
Medii (D)17918,7%
Monovolume (MPV)333,4%
Mini (A)151,6%
Utilitare40,4%
Neclasificate20,2%
Sport10,1%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București23524,5%
Cluj444,6%
Timiș414,3%
Prahova404,2%
Ilfov343,5%
Arad323,3%
Hunedoara293,0%
Maramureș282,9%
Mureș282,9%
Constanța272,8%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Bihor262,7%
Sibiu242,5%
Suceava242,5%
Iași232,4%
Neamț232,4%
Bacău222,3%
Dolj202,1%
Galați202,1%
Argeș181,9%
Vâlcea181,9%
Brașov171,8%
Bistrița-Năsăud151,6%
Alba141,5%
Gorj141,5%
Buzău131,4%
Mehedinți131,4%
Caraș-Severin121,3%
Botoșani111,1%
Harghita111,1%
Vrancea111,1%
Dâmbovița101,0%
Olt101,0%
Vaslui101,0%
Giurgiu60,6%
Satu Mare60,6%
Brăila50,5%
Călărași50,5%
Ialomița50,5%
Sălaj50,5%
Teleorman50,5%
Tulcea30,3%
Covasna10,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare70473,5%
Noi25426,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină52354,6%
Benzină36337,9%
Hibrid535,5%
Electric171,8%
GPL20,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică70073,1%
Companie25826,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)35437,0%
Berlină cu hayon30431,7%
Break15416,1%
Berlină959,9%
Cabriolet505,2%
Cupeu10,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW27829,0%
75-109 kW52254,5%
110-149 kW13814,4%
150-219 kW30,3%
Necompletat171,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc141,5%
1000-1399 cmc27028,2%
1400-1599 cmc41643,4%
1600-1999 cmc22323,3%
2000-2999 cmc181,9%
Necompletat171,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare54497,0%
Export173,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.