Înmatriculări în județul Teleorman, octombrie 2022

Noi28-12,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare206-35,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri214

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400nov 24: 45 noinov 24: 276 rulate, prima înmatricularedec 24: 46 noidec 24: 273 rulate, prima înmatriculareian 25: 84 noiian 25: 261 rulate, prima înmatricularefeb 25: 66 noifeb 25: 234 rulate, prima înmatricularemar 25: 34 noimar 25: 304 rulate, prima înmatriculareapr 25: 33 noiapr 25: 347 rulate, prima înmatricularemai 25: 24 noimai 25: 221 rulate, prima înmatriculareiun 25: 24 noiiun 25: 260 rulate, prima înmatriculareiul 25: 60 noiiul 25: 329 rulate, prima înmatriculareaug 25: 71 noiaug 25: 269 rulate, prima înmatricularesep 25: 72 noisep 25: 308 rulate, prima înmatriculareoct 25: 44 noioct 25: 341 rulate, prima înmatricularenov 25: 56 noinov 25: 291 rulate, prima înmatricularedec 25: 98 noidec 25: 257 rulate, prima înmatriculareian 26: 28 noiian 26: 230 rulate, prima înmatricularefeb 26: 25 noifeb 26: 265 rulate, prima înmatricularemar 26: 33 noimar 26: 286 rulate, prima înmatriculareapr 26: 35 noiapr 26: 211 rulate, prima înmatricularemai 26: 35 noimai 26: 219 rulate, prima înmatriculareiun 26: 37 noiiun 26: 212 rulate, prima înmatriculareiul 26: 32 noiiul 26: 235 rulate, prima înmatriculareaug 26: 42 noiaug 26: 244 rulate, prima înmatricularesep 26: 36 noisep 26: 248 rulate, prima înmatriculareoct 26: 46 noioct 26: 235 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2445276
dec 2446273
ian 2584261
feb 2566234
mar 2534304
apr 2533347
mai 2524221
iun 2524260
iul 2560329
aug 2571269
sep 2572308
oct 2544341
nov 2556291
dec 2598257
ian 2628230
feb 2625265
mar 2633286
apr 2635211
mai 2635219
iun 2637212
iul 2632235
aug 2642244
sep 2636248
oct 2646235

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020302001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 7 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 9 rulate, prima înmatriculare2005: 21 rulate, prima înmatriculare2006: 18 rulate, prima înmatriculare2007: 13 rulate, prima înmatriculare2008: 16 rulate, prima înmatriculare2009: 24 rulate, prima înmatriculare2010: 15 rulate, prima înmatriculare2011: 14 rulate, prima înmatriculare2012: 15 rulate, prima înmatriculare2013: 11 rulate, prima înmatriculare2014: 11 rulate, prima înmatriculare2015: 7 rulate, prima înmatriculare2016: 7 rulate, prima înmatriculare2017: 3 rulate, prima înmatriculare2018: 2 rulate, prima înmatriculare2019: 3 rulate, prima înmatriculare2020: 3 rulate, prima înmatriculare2021: 1 noi2022: 27 noi2001200220032004200520062007200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200102
200207
200305
200409
2005021
2006018
2007013
2008016
2009024
2010015
2011014
2012015
2013011
2014011
201507
201607
201703
201802
201903
202003
202110
2022270

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN5121,8%
SKODA229,4%
BMW219,0%
DACIA187,7%
FORD187,7%
MERCEDES-BENZ177,3%
RENAULT177,3%
OPEL156,4%
AUDI114,7%
MAZDA73,0%
Toate (24)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI62,6%
HYUNDAI52,1%
PEUGEOT52,1%
SEAT41,7%
NISSAN31,3%
VOLVO31,3%
KIA20,9%
MITSUBISHI20,9%
TOYOTA20,9%
CHEVROLET10,4%
CITROEN10,4%
JEEP10,4%
LANCIA10,4%
LAND ROVER10,4%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT239,8%
SKODA OCTAVIA125,1%
RENAULT MEGANE114,7%
DACIA LOGAN93,8%
MERCEDES-BENZ CLASA C93,8%
OPEL ASTRA93,8%
BMW SERIA 383,4%
VOLKSWAGEN GOLF83,4%
VOLKSWAGEN TOURAN73,0%
FORD FOCUS62,6%
Toate (91)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A452,1%
BMW SERIA 552,1%
DACIA DUSTER52,1%
VOLKSWAGEN CC52,1%
FORD FIESTA31,3%
FORD MONDEO31,3%
MAZDA 631,3%
MERCEDES-BENZ CLASA E31,3%
NISSAN QASHQAI31,3%
OPEL ZAFIRA31,3%
SKODA FABIA31,3%
SKODA RAPID31,3%
SKODA SUPERB31,3%
SUZUKI SX431,3%
AUDI A620,9%
AUDI Q520,9%
BMW X320,9%
BMW X420,9%
BMW X620,9%
DACIA SANDERO20,9%
FORD GALAXY20,9%
HYUNDAI TUCSON20,9%
SEAT IBIZA20,9%
SUZUKI VITARA20,9%
TOYOTA RAV420,9%
VOLKSWAGEN TIGUAN20,9%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,9%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,9%
VOLVO V5020,9%
AUDI A510,4%
AUDI Q710,4%
BMW X SDRIVE 20D10,4%
BMW X510,4%
CHEVROLET AVEO10,4%
CITROEN C410,4%
DACIA LODGY10,4%
DACIA SPRING10,4%
FORD ECOSPORT10,4%
FORD MUSTANG MACH-E10,4%
FORD S-MAX10,4%
FORD TRANSIT10,4%
HYUNDAI BAYON10,4%
HYUNDAI I2010,4%
HYUNDAI I3010,4%
JEEP GRAND CHEROKEE10,4%
KIA SPORTAGE10,4%
KIA VENGA10,4%
LANCIA PHEDRA10,4%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,4%
MAZDA 210,4%
MAZDA 310,4%
MAZDA CX-3010,4%
MAZDA MX-510,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,4%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,4%
MERCEDES-BENZ CLK10,4%
MERCEDES-BENZ EQC10,4%
MERCEDES-BENZ GLK10,4%
MITSUBISHI COLT10,4%
MITSUBISHI LANCER10,4%
OPEL CROSSLAND10,4%
OPEL VECTRA10,4%
OPEL ZAFIRA TOURER10,4%
PEUGEOT 20610,4%
PEUGEOT 20710,4%
PEUGEOT 30710,4%
PEUGEOT 30810,4%
PEUGEOT 40710,4%
RENAULT ARKANA10,4%
RENAULT KOLEOS10,4%
RENAULT LAGUNA10,4%
RENAULT MODUS10,4%
RENAULT SCENIC10,4%
RENAULT TALISMAN10,4%
SEAT EXEO10,4%
SEAT LEON10,4%
SKODA ROOMSTER10,4%
SUZUKI GRAND VITARA10,4%
VOLKSWAGEN JETTA10,4%
VOLKSWAGEN SHARAN10,4%
VOLVO V4010,4%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)6728,6%
Medii (D)5623,9%
SUV4418,8%
Mici (B)2912,4%
Monovolume (MPV)229,4%
Mari și de lux (E)114,7%
Sport20,9%
Neclasificate10,4%
Mini (A)10,4%
Utilitare10,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare20688,0%
Noi2812,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină17574,8%
Benzină3816,2%
Hibrid135,6%
GPL52,1%
Electric31,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică21893,2%
Companie166,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break9038,5%
Berlină6527,8%
Berlină cu hayon3715,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)3414,5%
Cabriolet41,7%
Cupeu41,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW4117,5%
75-109 kW12352,6%
110-149 kW5322,6%
150-219 kW114,7%
220 kW și peste31,3%
Necompletat31,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc93,8%
1000-1399 cmc239,8%
1400-1599 cmc5222,2%
1600-1999 cmc11549,1%
2000-2999 cmc3213,7%
Necompletat31,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare21399,5%
Export10,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA7133,2%
DAEWOO3516,4%
OPEL3114,5%
VOLKSWAGEN2411,2%
FORD125,6%
RENAULT125,6%
CITROEN31,4%
MERCEDES-BENZ31,4%
SKODA31,4%
BMW20,9%
Toate (22)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT20,9%
KIA20,9%
NISSAN20,9%
PEUGEOT20,9%
SEAT20,9%
TOYOTA20,9%
AUDI10,5%
CHEVROLET10,5%
DAIHATSU10,5%
LANCIA10,5%
MITSUBISHI10,5%
ROVER10,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.