Înmatriculări în județul Mureș, octombrie 2022

Noi215+59,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare896-17,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri929

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 175 noinov 24: 915 rulate, prima înmatricularedec 24: 316 noidec 24: 871 rulate, prima înmatriculareian 25: 256 noiian 25: 957 rulate, prima înmatricularefeb 25: 203 noifeb 25: 1.065 rulate, prima înmatricularemar 25: 131 noimar 25: 1.240 rulate, prima înmatriculareapr 25: 213 noiapr 25: 1.082 rulate, prima înmatricularemai 25: 262 noimai 25: 1.127 rulate, prima înmatriculareiun 25: 236 noiiun 25: 1.031 rulate, prima înmatriculareiul 25: 340 noiiul 25: 1.119 rulate, prima înmatriculareaug 25: 348 noiaug 25: 950 rulate, prima înmatricularesep 25: 214 noisep 25: 1.063 rulate, prima înmatriculareoct 25: 240 noioct 25: 1.028 rulate, prima înmatricularenov 25: 420 noinov 25: 1.039 rulate, prima înmatricularedec 25: 636 noidec 25: 920 rulate, prima înmatriculareian 26: 242 noiian 26: 934 rulate, prima înmatricularefeb 26: 330 noifeb 26: 1.065 rulate, prima înmatricularemar 26: 285 noimar 26: 1.068 rulate, prima înmatriculareapr 26: 138 noiapr 26: 957 rulate, prima înmatricularemai 26: 319 noimai 26: 985 rulate, prima înmatriculareiun 26: 285 noiiun 26: 982 rulate, prima înmatriculareiul 26: 129 noiiul 26: 1.023 rulate, prima înmatriculareaug 26: 147 noiaug 26: 785 rulate, prima înmatricularesep 26: 180 noisep 26: 977 rulate, prima înmatriculareoct 26: 236 noioct 26: 863 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24175915
dec 24316871
ian 25256957
feb 252031.065
mar 251311.240
apr 252131.082
mai 252621.127
iun 252361.031
iul 253401.119
aug 25348950
sep 252141.063
oct 252401.028
nov 254201.039
dec 25636920
ian 26242934
feb 263301.065
mar 262851.068
apr 26138957
mai 26319985
iun 26285982
iul 261291.023
aug 26147785
sep 26180977
oct 26236863

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200250< 1998: 13 rulate, prima înmatriculare1998: 5 rulate, prima înmatriculare1999: 5 rulate, prima înmatriculare2000: 12 rulate, prima înmatriculare2001: 19 rulate, prima înmatriculare2002: 10 rulate, prima înmatriculare2003: 36 rulate, prima înmatriculare2004: 32 rulate, prima înmatriculare2005: 46 rulate, prima înmatriculare2006: 63 rulate, prima înmatriculare2007: 73 rulate, prima înmatriculare2008: 67 rulate, prima înmatriculare2009: 70 rulate, prima înmatriculare2010: 65 rulate, prima înmatriculare2011: 87 rulate, prima înmatriculare2012: 63 rulate, prima înmatriculare2013: 49 rulate, prima înmatriculare2014: 47 rulate, prima înmatriculare2015: 25 rulate, prima înmatriculare2016: 22 rulate, prima înmatriculare2017: 23 rulate, prima înmatriculare2018: 28 rulate, prima înmatriculare2019: 16 rulate, prima înmatriculare2020: 9 rulate, prima înmatriculare2021: 1 noi2021: 8 rulate, prima înmatriculare2022: 214 noi2022: 3 rulate, prima înmatriculare< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1998013
199805
199905
2000012
2001019
2002010
2003036
2004032
2005046
2006063
2007073
2008067
2009070
2010065
2011087
2012063
2013049
2014047
2015025
2016022
2017023
2018028
2019016
202009
202118
20222143

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN21519,4%
DACIA17215,5%
AUDI1039,3%
BMW766,8%
FORD766,8%
OPEL615,5%
MERCEDES-BENZ534,8%
RENAULT504,5%
SKODA413,7%
HYUNDAI383,4%
Toate (34)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN312,8%
SUZUKI312,8%
PEUGEOT282,5%
TOYOTA242,2%
MAZDA201,8%
SEAT181,6%
VOLVO171,5%
MITSUBISHI111,0%
CITROEN100,9%
ALFA ROMEO60,5%
HONDA40,4%
CHEVROLET30,3%
FIAT30,3%
KIA30,3%
MINI30,3%
SMART30,3%
LAND ROVER20,2%
LEXUS20,2%
SSANGYONG20,2%
DAIHATSU10,1%
JAGUAR10,1%
JEEP10,1%
PORSCHE10,1%
TESLA10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA SANDERO706,3%
VOLKSWAGEN GOLF585,2%
VOLKSWAGEN PASSAT504,5%
AUDI A4464,1%
DACIA JOGGER433,9%
DACIA DUSTER312,8%
BMW SERIA 3262,3%
FORD FOCUS242,2%
VOLKSWAGEN POLO232,1%
SKODA OCTAVIA222,0%
Toate (220)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TIGUAN222,0%
OPEL CORSA191,7%
OPEL ASTRA181,6%
AUDI A6171,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS151,4%
AUDI A3141,3%
BMW SERIA 5141,3%
BMW X3131,2%
DACIA SPRING131,2%
NISSAN QASHQAI131,2%
DACIA LOGAN121,1%
FORD KUGA121,1%
FORD MONDEO121,1%
RENAULT MEGANE121,1%
SKODA FABIA121,1%
SUZUKI GRAND VITARA121,1%
HYUNDAI TUCSON111,0%
AUDI A5100,9%
FORD TRANSIT90,8%
HYUNDAI I3090,8%
MAZDA 390,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E90,8%
MERCEDES-BENZ CLASA A80,7%
RENAULT CLIO80,7%
RENAULT SCENIC80,7%
VOLKSWAGEN SHARAN80,7%
VOLKSWAGEN TOURAN80,7%
BMW SERIA 170,6%
SUZUKI VITARA70,6%
TOYOTA RAV470,6%
VOLVO XC6070,6%
AUDI Q560,5%
HYUNDAI IX3560,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C60,5%
OPEL ZAFIRA60,5%
RENAULT KOLEOS60,5%
SEAT IBIZA60,5%
VOLKSWAGEN CC60,5%
FORD FIESTA50,5%
MERCEDES-BENZ GLE50,5%
NISSAN JUKE50,5%
OPEL INSIGNIA50,5%
PEUGEOT 20750,5%
PEUGEOT 300850,5%
SEAT ALTEA50,5%
BMW X140,4%
BMW X640,4%
FORD C-MAX40,4%
FORD PUMA40,4%
HYUNDAI SANTA FE40,4%
MERCEDES-BENZ GLC40,4%
MITSUBISHI ASX40,4%
NISSAN QASHQAI+240,4%
NISSAN X-TRAIL40,4%
OPEL MERIVA40,4%
OPEL MOKKA40,4%
RENAULT CAPTUR40,4%
SUZUKI SWIFT40,4%
TOYOTA AURIS40,4%
VOLKSWAGEN CARAVELLE40,4%
ALFA ROMEO 15930,3%
BMW X530,3%
FORD ECOSPORT30,3%
MAZDA CX-530,3%
MERCEDES-BENZ SPRINTER30,3%
MITSUBISHI OUTLANDER30,3%
PEUGEOT 20630,3%
PEUGEOT 30830,3%
RENAULT KADJAR30,3%
RENAULT KANGOO30,3%
RENAULT TALISMAN30,3%
SEAT LEON30,3%
SKODA SUPERB30,3%
SUZUKI JIMNY30,3%
SUZUKI SX430,3%
TOYOTA C-HR30,3%
VOLKSWAGEN CADDY30,3%
VOLKSWAGEN FOX30,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,3%
VOLVO XC9030,3%
AUDI A720,2%
AUDI RS520,2%
AUDI SQ520,2%
BMW SERIA 720,2%
CHEVROLET CAPTIVA20,2%
CITROEN BERLINGO20,2%
DACIA LODGY20,2%
FIAT PUNTO20,2%
FORD GALAXY20,2%
HYUNDAI BAYON20,2%
HYUNDAI I2020,2%
HYUNDAI KONA20,2%
LAND ROVER FREELANDER20,2%
LEXUS NX20,2%
MAZDA 220,2%
MAZDA 520,2%
MERCEDES-BENZ CLA20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,2%
MERCEDES-BENZ GLB20,2%
MERCEDES-BENZ GLK20,2%
MERCEDES-BENZ ML20,2%
MERCEDES-BENZ VANEO20,2%
MERCEDES-BENZ VITO20,2%
MITSUBISHI ECLIPSE CROSS20,2%
NISSAN MICRA20,2%
PEUGEOT 30720,2%
PEUGEOT 40720,2%
PEUGEOT 50820,2%
SKODA YETI20,2%
SMART FORTWO20,2%
TOYOTA COROLLA20,2%
TOYOTA YARIS20,2%
VOLKSWAGEN BORA20,2%
VOLVO V5020,2%
VOLVO V7020,2%
VOLVO XC4020,2%
ALFA ROMEO 15610,1%
ALFA ROMEO 4C10,1%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
AUDI A110,1%
AUDI A210,1%
AUDI Q310,1%
AUDI Q710,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW SERIA 410,1%
BMW SERIA 610,1%
CHEVROLET KALOS10,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C4 AIRCROSS10,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CITROEN C510,1%
CITROEN DS510,1%
CITROEN JUMPER10,1%
CITROEN XM10,1%
DACIA DOKKER10,1%
DAIHATSU TERIOS10,1%
FIAT PANDA10,1%
FORD GRAND C-MAX10,1%
HONDA ACCORD10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV28725,8%
Compacte (C)21919,7%
Mici (B)18816,9%
Medii (D)18216,4%
Monovolume (MPV)13912,5%
Mari și de lux (E)474,2%
Mini (A)262,3%
Utilitare131,2%
Sport70,6%
Neclasificate30,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare89680,6%
Noi21519,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină62956,6%
Benzină38034,2%
Hibrid625,6%
GPL211,9%
Electric181,6%
GNC/GNL10,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică91182,0%
Companie20018,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break50945,8%
Berlină cu hayon27024,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)19817,8%
Berlină11210,1%
Cabriolet111,0%
Cupeu111,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW29826,8%
75-109 kW49644,6%
110-149 kW24922,4%
150-219 kW373,3%
220 kW și peste131,2%
Necompletat181,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc14613,1%
1000-1399 cmc15914,3%
1400-1599 cmc21419,3%
1600-1999 cmc46942,2%
2000-2999 cmc1039,3%
3000 cmc și peste20,2%
Necompletat181,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare90096,9%
Export293,1%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN23625,4%
OPEL16317,5%
FORD10711,5%
DACIA758,1%
AUDI677,2%
RENAULT535,7%
FIAT353,8%
PEUGEOT313,3%
SKODA262,8%
MERCEDES-BENZ232,5%
Toate (34)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DAEWOO202,2%
BMW171,8%
SEAT151,6%
CHEVROLET80,9%
CITROEN60,6%
HYUNDAI60,6%
SMART60,6%
SUZUKI50,5%
MAZDA40,4%
ALFA ROMEO30,3%
DAIHATSU30,3%
MITSUBISHI30,3%
TOYOTA30,3%
KIA20,2%
NISSAN20,2%
VOLVO20,2%
ARO10,1%
LADA10,1%
LAND ROVER10,1%
MCC10,1%
ROVER10,1%
SAAB10,1%
SUBARU10,1%
VAUXHALL10,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.