Înmatriculări în județul Maramureș, octombrie 2022

Noi109+9,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare761-8,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri794

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 100 noinov 24: 776 rulate, prima înmatricularedec 24: 95 noidec 24: 884 rulate, prima înmatriculareian 25: 142 noiian 25: 866 rulate, prima înmatricularefeb 25: 121 noifeb 25: 990 rulate, prima înmatricularemar 25: 89 noimar 25: 989 rulate, prima înmatriculareapr 25: 84 noiapr 25: 1.019 rulate, prima înmatricularemai 25: 74 noimai 25: 1.020 rulate, prima înmatriculareiun 25: 71 noiiun 25: 959 rulate, prima înmatriculareiul 25: 183 noiiul 25: 946 rulate, prima înmatriculareaug 25: 164 noiaug 25: 814 rulate, prima înmatricularesep 25: 120 noisep 25: 862 rulate, prima înmatriculareoct 25: 95 noioct 25: 981 rulate, prima înmatricularenov 25: 108 noinov 25: 892 rulate, prima înmatricularedec 25: 191 noidec 25: 803 rulate, prima înmatriculareian 26: 51 noiian 26: 799 rulate, prima înmatricularefeb 26: 73 noifeb 26: 905 rulate, prima înmatricularemar 26: 82 noimar 26: 878 rulate, prima înmatriculareapr 26: 91 noiapr 26: 746 rulate, prima înmatricularemai 26: 108 noimai 26: 759 rulate, prima înmatriculareiun 26: 147 noiiun 26: 700 rulate, prima înmatriculareiul 26: 84 noiiul 26: 818 rulate, prima înmatriculareaug 26: 75 noiaug 26: 735 rulate, prima înmatricularesep 26: 107 noisep 26: 795 rulate, prima înmatriculareoct 26: 131 noioct 26: 820 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24100776
dec 2495884
ian 25142866
feb 25121990
mar 2589989
apr 25841.019
mai 25741.020
iun 2571959
iul 25183946
aug 25164814
sep 25120862
oct 2595981
nov 25108892
dec 25191803
ian 2651799
feb 2673905
mar 2682878
apr 2691746
mai 26108759
iun 26147700
iul 2684818
aug 2675735
sep 26107795
oct 26131820

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 1998: 18 rulate, prima înmatriculare1998: 3 rulate, prima înmatriculare1999: 11 rulate, prima înmatriculare2000: 7 rulate, prima înmatriculare2001: 15 rulate, prima înmatriculare2002: 17 rulate, prima înmatriculare2003: 22 rulate, prima înmatriculare2004: 39 rulate, prima înmatriculare2005: 43 rulate, prima înmatriculare2006: 49 rulate, prima înmatriculare2007: 48 rulate, prima înmatriculare2008: 52 rulate, prima înmatriculare2009: 49 rulate, prima înmatriculare2010: 76 rulate, prima înmatriculare2011: 61 rulate, prima înmatriculare2012: 45 rulate, prima înmatriculare2013: 34 rulate, prima înmatriculare2014: 31 rulate, prima înmatriculare2015: 31 rulate, prima înmatriculare2016: 21 rulate, prima înmatriculare2017: 23 rulate, prima înmatriculare2018: 30 rulate, prima înmatriculare2019: 24 rulate, prima înmatriculare2020: 8 rulate, prima înmatriculare2021: 4 noi2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 105 noi2022: 1 rulate, prima înmatriculare< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1998018
199803
1999011
200007
2001015
2002017
2003022
2004039
2005043
2006049
2007048
2008052
2009049
2010076
2011061
2012045
2013034
2014031
2015031
2016021
2017023
2018030
2019024
202008
202143
20221051

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN14616,8%
AUDI9210,6%
DACIA748,5%
FORD718,2%
RENAULT606,9%
BMW536,1%
MERCEDES-BENZ465,3%
SUZUKI293,3%
NISSAN283,2%
PEUGEOT283,2%
Toate (40)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA283,2%
OPEL273,1%
VOLVO242,8%
HYUNDAI222,5%
SEAT212,4%
TOYOTA192,2%
CITROEN141,6%
KIA141,6%
MAZDA141,6%
FIAT111,3%
MITSUBISHI111,3%
JEEP70,8%
ALFA ROMEO40,5%
LAND ROVER40,5%
MINI30,3%
SUBARU30,3%
CHEVROLET20,2%
HONDA20,2%
PORSCHE20,2%
CHRYSLER10,1%
DAIHATSU10,1%
DR MOTOR10,1%
DS10,1%
MAHINDRA10,1%
SAAB10,1%
SANTANA10,1%
SMART10,1%
SSANGYONG10,1%
TESLA10,1%
VAUXHALL10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4465,3%
VOLKSWAGEN PASSAT374,3%
VOLKSWAGEN GOLF364,2%
DACIA SANDERO293,4%
FORD FOCUS293,4%
DACIA DUSTER202,3%
VOLKSWAGEN TIGUAN192,2%
RENAULT MEGANE172,0%
DACIA LOGAN151,7%
SKODA OCTAVIA151,7%
Toate (229)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 3141,6%
AUDI Q5111,3%
FORD FIESTA111,3%
NISSAN QASHQAI111,3%
RENAULT SCENIC111,3%
VOLKSWAGEN TOURAN111,3%
VOLVO XC60111,3%
AUDI A6101,2%
BMW X3101,2%
FORD KUGA101,2%
MERCEDES-BENZ CLASA E101,2%
OPEL ASTRA91,0%
SEAT IBIZA91,0%
SUZUKI GRAND VITARA91,0%
VOLKSWAGEN POLO91,0%
BMW SERIA 580,9%
HYUNDAI TUCSON80,9%
MERCEDES-BENZ CLASA C80,9%
SKODA FABIA80,9%
SUZUKI VITARA80,9%
FORD C-MAX70,8%
KIA SPORTAGE70,8%
RENAULT CLIO70,8%
AUDI A360,7%
DACIA SPRING60,7%
MERCEDES-BENZ GLC60,7%
NISSAN JUKE60,7%
RENAULT KOLEOS60,7%
RENAULT LAGUNA60,7%
VOLKSWAGEN CADDY60,7%
VOLKSWAGEN TOUAREG60,7%
BMW SERIA 150,6%
FIAT PUNTO50,6%
SUZUKI SX450,6%
AUDI A540,5%
BMW X140,5%
CITROEN C340,5%
FORD MUSTANG MACH-E40,5%
HYUNDAI I3040,5%
MAZDA 340,5%
PEUGEOT 20640,5%
PEUGEOT 30840,5%
PEUGEOT 40740,5%
RENAULT KADJAR40,5%
TOYOTA COROLLA40,5%
TOYOTA RAV440,5%
VOLKSWAGEN CC40,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS40,5%
VOLVO V4040,5%
AUDI A130,3%
AUDI A730,3%
BMW X530,3%
DACIA LODGY30,3%
FIAT PANDA30,3%
HYUNDAI GALLOPER30,3%
JEEP GRAND CHEROKEE30,3%
KIA CARENS30,3%
MAZDA 630,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,3%
MERCEDES-BENZ CLASA V30,3%
MERCEDES-BENZ VITO30,3%
MINI COOPER30,3%
MITSUBISHI PAJERO30,3%
NISSAN PATHFINDER30,3%
OPEL MERIVA30,3%
RENAULT TRAFIC30,3%
SEAT LEON30,3%
SUZUKI JIMNY30,3%
TOYOTA C-HR30,3%
VOLKSWAGEN SHARAN30,3%
VOLVO S4030,3%
VOLVO V5030,3%
ALFA ROMEO 15920,2%
AUDI Q320,2%
BMW SERIA 420,2%
BMW SERIA 720,2%
BMW X420,2%
CITROEN BERLINGO20,2%
CITROEN C4 PICASSO20,2%
CITROEN DS520,2%
FORD EXPLORER20,2%
FORD MONDEO20,2%
FORD PUMA20,2%
JEEP COMPASS20,2%
KIA CEED20,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT20,2%
MAZDA CX-320,2%
MAZDA CX-520,2%
MERCEDES-BENZ CLA20,2%
MERCEDES-BENZ GLA20,2%
MERCEDES-BENZ ML20,2%
MITSUBISHI ASX20,2%
MITSUBISHI OUTLANDER20,2%
MITSUBISHI PAJERO PININ20,2%
NISSAN ALMERA20,2%
NISSAN PATROL20,2%
NISSAN QASHQAI+220,2%
NISSAN X-TRAIL20,2%
OPEL ANTARA20,2%
OPEL CORSA20,2%
OPEL GRANDLAND20,2%
OPEL INSIGNIA20,2%
OPEL VIVARO20,2%
PEUGEOT 20720,2%
PEUGEOT 20820,2%
PEUGEOT 300820,2%
PEUGEOT 30720,2%
PEUGEOT 500820,2%
RENAULT CAPTUR20,2%
RENAULT KANGOO20,2%
SEAT ALHAMBRA20,2%
SEAT ATECA20,2%
SEAT TOLEDO20,2%
TOYOTA LAND CRUISER20,2%
TOYOTA YARIS20,2%
VOLKSWAGEN ARTEON20,2%
VOLKSWAGEN LUPO20,2%
ALFA ROMEO 15610,1%
ALFA ROMEO GIULIA10,1%
AUDI A810,1%
AUDI E-TRON10,1%
AUDI Q210,1%
AUDI RS Q810,1%
AUDI TT10,1%
BMW GRAN TURISMO10,1%
BMW X DRIVE 23D10,1%
BMW X210,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CHEVROLET CRUZE10,1%
CHRYSLER VOYAGER10,1%
CITROEN C210,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C510,1%
CITROEN JUMPER10,1%
DACIA JOGGER10,1%
DAIHATSU FEROZA10,1%
DR MOTOR DR510,1%
DS DS710,1%
FIAT 500X10,1%
FIAT BRAVO10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV26830,8%
Compacte (C)17920,6%
Medii (D)14216,3%
Mici (B)12314,1%
Monovolume (MPV)849,7%
Mari și de lux (E)354,0%
Mini (A)192,2%
Neclasificate111,3%
Sport60,7%
Utilitare30,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare76187,5%
Noi10912,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină62071,3%
Benzină16819,3%
Hibrid475,4%
GPL182,1%
Electric172,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică77388,9%
Companie9711,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break38043,7%
Berlină cu hayon19222,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)15617,9%
Berlină12614,5%
Cabriolet91,0%
Cupeu70,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW23026,4%
75-109 kW37242,8%
110-149 kW19722,6%
150-219 kW414,7%
220 kW și peste131,5%
Necompletat172,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc455,2%
1000-1399 cmc9210,6%
1400-1599 cmc20323,3%
1600-1999 cmc40546,6%
2000-2999 cmc10412,0%
3000 cmc și peste40,5%
Necompletat172,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare77197,1%
Export232,9%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN15619,6%
FORD10813,6%
OPEL10313,0%
RENAULT789,8%
DACIA637,9%
AUDI455,7%
FIAT394,9%
PEUGEOT313,9%
SKODA263,3%
MERCEDES-BENZ222,8%
Toate (33)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT182,3%
CITROEN172,1%
BMW151,9%
DAEWOO151,9%
MAZDA81,0%
VOLVO81,0%
ALFA ROMEO60,8%
TOYOTA60,8%
CHEVROLET40,5%
KIA40,5%
NISSAN40,5%
HONDA30,4%
MITSUBISHI30,4%
DAIHATSU20,3%
HYUNDAI20,3%
LANCIA10,1%
LAND ROVER10,1%
LEXUS10,1%
SAAB10,1%
SMART10,1%
SUBARU10,1%
SUZUKI10,1%
TALBOT SIMCA10,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.