Înmatriculări în județul Călărași, octombrie 2022

Noi38-17,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare115-47,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri135

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400nov 24: 43 noinov 24: 187 rulate, prima înmatricularedec 24: 44 noidec 24: 207 rulate, prima înmatriculareian 25: 44 noiian 25: 161 rulate, prima înmatricularefeb 25: 66 noifeb 25: 196 rulate, prima înmatricularemar 25: 31 noimar 25: 190 rulate, prima înmatriculareapr 25: 39 noiapr 25: 277 rulate, prima înmatricularemai 25: 27 noimai 25: 201 rulate, prima înmatriculareiun 25: 36 noiiun 25: 188 rulate, prima înmatriculareiul 25: 75 noiiul 25: 229 rulate, prima înmatriculareaug 25: 83 noiaug 25: 191 rulate, prima înmatricularesep 25: 68 noisep 25: 191 rulate, prima înmatriculareoct 25: 56 noioct 25: 267 rulate, prima înmatricularenov 25: 48 noinov 25: 200 rulate, prima înmatricularedec 25: 104 noidec 25: 186 rulate, prima înmatriculareian 26: 33 noiian 26: 166 rulate, prima înmatricularefeb 26: 26 noifeb 26: 208 rulate, prima înmatricularemar 26: 19 noimar 26: 157 rulate, prima înmatriculareapr 26: 41 noiapr 26: 196 rulate, prima înmatricularemai 26: 32 noimai 26: 179 rulate, prima înmatriculareiun 26: 50 noiiun 26: 155 rulate, prima înmatriculareiul 26: 31 noiiul 26: 173 rulate, prima înmatriculareaug 26: 26 noiaug 26: 116 rulate, prima înmatricularesep 26: 52 noisep 26: 214 rulate, prima înmatriculareoct 26: 75 noioct 26: 174 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2443187
dec 2444207
ian 2544161
feb 2566196
mar 2531190
apr 2539277
mai 2527201
iun 2536188
iul 2575229
aug 2583191
sep 2568191
oct 2556267
nov 2548200
dec 25104186
ian 2633166
feb 2626208
mar 2619157
apr 2641196
mai 2632179
iun 2650155
iul 2631173
aug 2626116
sep 2652214
oct 2675174

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0102030402000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 3 rulate, prima înmatriculare2004: 4 rulate, prima înmatriculare2005: 3 rulate, prima înmatriculare2006: 7 rulate, prima înmatriculare2007: 11 rulate, prima înmatriculare2008: 9 rulate, prima înmatriculare2009: 9 rulate, prima înmatriculare2010: 7 rulate, prima înmatriculare2011: 11 rulate, prima înmatriculare2012: 5 rulate, prima înmatriculare2013: 5 rulate, prima înmatriculare2014: 4 rulate, prima înmatriculare2015: 8 rulate, prima înmatriculare2016: 2 rulate, prima înmatriculare2017: 5 rulate, prima înmatriculare2018: 8 rulate, prima înmatriculare2019: 3 rulate, prima înmatriculare2020: 2 rulate, prima înmatriculare2021: 1 noi2021: 2 rulate, prima înmatriculare2022: 37 noi2022: 1 rulate, prima înmatriculare20002001200220032004200520062007200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200001
200102
200203
200303
200404
200503
200607
2007011
200809
200909
201007
2011011
201205
201305
201404
201508
201602
201705
201808
201903
202002
202112
2022371

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN2415,7%
DACIA2013,1%
OPEL149,2%
BMW138,5%
FORD117,2%
RENAULT117,2%
AUDI85,2%
SKODA74,6%
HYUNDAI53,3%
PEUGEOT53,3%
Toate (26)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI53,3%
TOYOTA53,3%
KIA42,6%
MERCEDES-BENZ32,0%
NISSAN32,0%
SEAT32,0%
VOLVO32,0%
ALFA ROMEO10,7%
CITROEN10,7%
FIAT10,7%
LANCIA10,7%
MAZDA10,7%
MINI10,7%
MITSUBISHI10,7%
SSANGYONG10,7%
SUBARU10,7%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA SANDERO95,9%
VOLKSWAGEN GOLF85,2%
DACIA DUSTER63,9%
VOLKSWAGEN PASSAT63,9%
AUDI A442,6%
BMW SERIA 542,6%
DACIA LOGAN42,6%
FORD FIESTA42,6%
FORD MONDEO42,6%
OPEL ZAFIRA42,6%
Toate (80)
Modele: valoare, vehicule, cotă
RENAULT MEGANE42,6%
SKODA OCTAVIA42,6%
BMW SERIA 132,0%
BMW SERIA 332,0%
HYUNDAI TUCSON32,0%
OPEL ASTRA32,0%
AUDI A621,3%
BMW SERIA 721,3%
KIA CEED21,3%
MERCEDES-BENZ GLE21,3%
OPEL GRANDLAND21,3%
PEUGEOT 20621,3%
RENAULT CAPTUR21,3%
RENAULT CLIO21,3%
RENAULT LAGUNA21,3%
SKODA FABIA21,3%
SUZUKI SX421,3%
SUZUKI VITARA21,3%
TOYOTA C-HR21,3%
TOYOTA COROLLA21,3%
VOLKSWAGEN CC21,3%
VOLKSWAGEN TOURAN21,3%
ALFA ROMEO GIULIA10,7%
AUDI A710,7%
AUDI Q510,7%
BMW X310,7%
CITROEN C510,7%
DACIA SPRING10,7%
FIAT PUNTO10,7%
FORD FOCUS10,7%
FORD KUGA10,7%
FORD TRANSIT10,7%
HYUNDAI BAYON10,7%
HYUNDAI IX3510,7%
KIA SPORTAGE10,7%
KIA STONIC10,7%
LANCIA PHEDRA10,7%
MAZDA 310,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C10,7%
MINI ONE10,7%
MITSUBISHI GRANDIS10,7%
NISSAN JUKE10,7%
NISSAN QASHQAI10,7%
NISSAN ROGUE10,7%
OPEL ANTARA10,7%
OPEL CORSA10,7%
OPEL CROSSLAND10,7%
OPEL INSIGNIA10,7%
OPEL SIGNUM10,7%
PEUGEOT 500810,7%
PEUGEOT 50810,7%
PEUGEOT PARTNER10,7%
RENAULT KADJAR10,7%
SEAT ALHAMBRA10,7%
SEAT CORDOBA10,7%
SEAT LEON10,7%
SKODA SCALA10,7%
SSANGYONG TIVOLI10,7%
SUBARU FORESTER10,7%
SUZUKI SWIFT10,7%
TOYOTA RAV410,7%
VOLKSWAGEN EOS10,7%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS10,7%
VOLKSWAGEN LUPO10,7%
VOLKSWAGEN SHARAN10,7%
VOLKSWAGEN TIGUAN10,7%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER10,7%
VOLVO V5010,7%
VOLVO V7010,7%
VOLVO XC6010,7%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV3925,5%
Compacte (C)3120,3%
Mici (B)2919,0%
Medii (D)2717,6%
Monovolume (MPV)138,5%
Mari și de lux (E)95,9%
Mini (A)21,3%
Neclasificate10,7%
Sport10,7%
Utilitare10,7%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare11575,2%
Noi3824,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină8958,2%
Benzină4227,5%
Hibrid149,2%
GPL74,6%
Electric10,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică13487,6%
Companie1912,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break5032,7%
Berlină cu hayon4529,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)3220,9%
Berlină2415,7%
Cabriolet21,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW4227,5%
75-109 kW6240,5%
110-149 kW4126,8%
150-219 kW32,0%
220 kW și peste42,6%
Necompletat10,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc1711,1%
1000-1399 cmc2013,1%
1400-1599 cmc3522,9%
1600-1999 cmc6643,1%
2000-2999 cmc149,2%
Necompletat10,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare13398,5%
Export21,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA4231,1%
OPEL2216,3%
VOLKSWAGEN1611,9%
DAEWOO139,6%
RENAULT75,2%
FORD64,4%
FIAT53,7%
AUDI43,0%
MERCEDES-BENZ43,0%
PEUGEOT32,2%
Toate (22)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA21,5%
ALFA ROMEO10,7%
BMW10,7%
CHEVROLET10,7%
CITROEN10,7%
DODGE10,7%
HYUNDAI10,7%
KIA10,7%
MAZDA10,7%
MOSKVICH10,7%
NISSAN10,7%
TOYOTA10,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.