Înmatriculări în județul Tulcea, octombrie 2022

Noi37-47,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare166-24,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri231

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300nov 24: 64 noinov 24: 202 rulate, prima înmatricularedec 24: 51 noidec 24: 143 rulate, prima înmatriculareian 25: 50 noiian 25: 128 rulate, prima înmatricularefeb 25: 57 noifeb 25: 198 rulate, prima înmatricularemar 25: 32 noimar 25: 213 rulate, prima înmatriculareapr 25: 35 noiapr 25: 242 rulate, prima înmatricularemai 25: 27 noimai 25: 180 rulate, prima înmatriculareiun 25: 33 noiiun 25: 155 rulate, prima înmatriculareiul 25: 74 noiiul 25: 153 rulate, prima înmatriculareaug 25: 86 noiaug 25: 212 rulate, prima înmatricularesep 25: 74 noisep 25: 182 rulate, prima înmatriculareoct 25: 71 noioct 25: 193 rulate, prima înmatricularenov 25: 62 noinov 25: 178 rulate, prima înmatricularedec 25: 105 noidec 25: 186 rulate, prima înmatriculareian 26: 26 noiian 26: 113 rulate, prima înmatricularefeb 26: 32 noifeb 26: 163 rulate, prima înmatricularemar 26: 36 noimar 26: 147 rulate, prima înmatriculareapr 26: 45 noiapr 26: 127 rulate, prima înmatricularemai 26: 31 noimai 26: 124 rulate, prima înmatriculareiun 26: 62 noiiun 26: 119 rulate, prima înmatriculareiul 26: 42 noiiul 26: 182 rulate, prima înmatriculareaug 26: 18 noiaug 26: 156 rulate, prima înmatricularesep 26: 43 noisep 26: 141 rulate, prima înmatriculareoct 26: 39 noioct 26: 117 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2464202
dec 2451143
ian 2550128
feb 2557198
mar 2532213
apr 2535242
mai 2527180
iun 2533155
iul 2574153
aug 2586212
sep 2574182
oct 2571193
nov 2562178
dec 25105186
ian 2626113
feb 2632163
mar 2636147
apr 2645127
mai 2631124
iun 2662119
iul 2642182
aug 2618156
sep 2643141
oct 2639117

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040< 1998: 1 rulate, prima înmatriculare1999: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 3 rulate, prima înmatriculare2004: 8 rulate, prima înmatriculare2005: 9 rulate, prima înmatriculare2006: 11 rulate, prima înmatriculare2007: 17 rulate, prima înmatriculare2008: 10 rulate, prima înmatriculare2009: 17 rulate, prima înmatriculare2010: 11 rulate, prima înmatriculare2011: 16 rulate, prima înmatriculare2012: 7 rulate, prima înmatriculare2013: 6 rulate, prima înmatriculare2014: 6 rulate, prima înmatriculare2015: 3 rulate, prima înmatriculare2016: 2 rulate, prima înmatriculare2017: 7 rulate, prima înmatriculare2018: 7 rulate, prima înmatriculare2019: 8 rulate, prima înmatriculare2020: 3 rulate, prima înmatriculare2021: 4 rulate, prima înmatriculare2022: 37 noi2022: 3 rulate, prima înmatriculare< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199801
199800
199901
200000
200103
200203
200303
200408
200509
2006011
2007017
2008010
2009017
2010011
2011016
201207
201306
201406
201503
201602
201707
201807
201908
202003
202104
2022373

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN4321,2%
AUDI2110,3%
DACIA209,9%
BMW157,4%
HYUNDAI157,4%
SKODA136,4%
MERCEDES-BENZ94,4%
FORD83,9%
OPEL73,4%
RENAULT63,0%
Toate (27)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT63,0%
VOLVO63,0%
TOYOTA52,5%
MAZDA42,0%
NISSAN42,0%
SUZUKI42,0%
PEUGEOT31,5%
ALFA ROMEO21,0%
CHEVROLET21,0%
HONDA21,0%
KIA21,0%
CITROEN10,5%
FIAT10,5%
JEEP10,5%
LAND ROVER10,5%
MINI10,5%
MITSUBISHI10,5%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT125,9%
VOLKSWAGEN GOLF94,4%
BMW SERIA 383,9%
DACIA DUSTER73,4%
DACIA LOGAN73,4%
AUDI A463,0%
HYUNDAI I3063,0%
VOLKSWAGEN TOURAN63,0%
SKODA OCTAVIA52,5%
VOLKSWAGEN TIGUAN52,5%
Toate (99)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A642,0%
NISSAN QASHQAI42,0%
AUDI A531,5%
AUDI Q531,5%
DACIA SANDERO31,5%
DACIA SPRING31,5%
FORD FOCUS31,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C31,5%
OPEL ASTRA31,5%
RENAULT MEGANE31,5%
SKODA FABIA31,5%
SKODA SUPERB31,5%
TOYOTA RAV431,5%
VOLKSWAGEN CADDY31,5%
BMW SERIA 121,0%
HYUNDAI ELANTRA21,0%
HYUNDAI I2021,0%
HYUNDAI TUCSON21,0%
MAZDA 221,0%
MERCEDES-BENZ CLASA E21,0%
OPEL ZAFIRA21,0%
PEUGEOT 50821,0%
SEAT IBIZA21,0%
SEAT LEON21,0%
SUZUKI GRAND VITARA21,0%
VOLKSWAGEN JETTA21,0%
VOLVO XC6021,0%
ALFA ROMEO 14710,5%
ALFA ROMEO 15910,5%
AUDI A310,5%
AUDI Q310,5%
AUDI Q810,5%
AUDI S710,5%
AUDI SQ710,5%
BMW SERIA 510,5%
BMW SERIA 710,5%
BMW X110,5%
BMW X310,5%
BMW X610,5%
CHEVROLET CRUZE10,5%
CHEVROLET EPICA10,5%
CITROEN JUMPER10,5%
FIAT PUNTO10,5%
FORD C-MAX10,5%
FORD ECOSPORT10,5%
FORD KUGA10,5%
FORD PUMA10,5%
FORD TOURNEO CONNECT10,5%
HONDA CIVIC10,5%
HONDA HR-V10,5%
HYUNDAI BAYON10,5%
HYUNDAI I1010,5%
HYUNDAI IX3510,5%
JEEP COMPASS10,5%
KIA PICANTO10,5%
KIA SPORTAGE10,5%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,5%
MAZDA 510,5%
MAZDA CX-710,5%
MERCEDES-BENZ CLA10,5%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,5%
MERCEDES-BENZ CLS10,5%
MERCEDES-BENZ GLE10,5%
MINI COOPER10,5%
MITSUBISHI COLT10,5%
OPEL CORSA10,5%
OPEL SIGNUM10,5%
PEUGEOT 20610,5%
RENAULT ARKANA10,5%
RENAULT CLIO10,5%
RENAULT SCENIC10,5%
SEAT ARONA10,5%
SEAT CORDOBA10,5%
SKODA KODIAQ10,5%
SKODA SCALA10,5%
SUZUKI SWIFT10,5%
SUZUKI SX410,5%
TOYOTA YARIS10,5%
TOYOTA YARIS CROSS10,5%
VOLKSWAGEN CC10,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS10,5%
VOLKSWAGEN SHARAN10,5%
VOLKSWAGEN T-ROC10,5%
VOLKSWAGEN TAIGO10,5%
VOLKSWAGEN TOUAREG10,5%
VOLVO S6010,5%
VOLVO S9010,5%
VOLVO V4010,5%
VOLVO XC7010,5%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV5426,6%
Compacte (C)4622,7%
Medii (D)3919,2%
Mici (B)2914,3%
Monovolume (MPV)178,4%
Mari și de lux (E)115,4%
Mini (A)52,5%
Sport10,5%
Utilitare10,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare16681,8%
Noi3718,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină12461,1%
Benzină5426,6%
Hibrid178,4%
GPL52,5%
Electric31,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică17787,2%
Companie2612,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break7938,9%
Berlină cu hayon4622,7%
Berlină4321,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)3215,8%
Cupeu21,0%
Cabriolet10,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW4220,7%
75-109 kW9245,3%
110-149 kW4823,6%
150-219 kW125,9%
220 kW și peste63,0%
Necompletat31,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc157,4%
1000-1399 cmc2110,3%
1400-1599 cmc4723,2%
1600-1999 cmc9245,3%
2000-2999 cmc2311,3%
3000 cmc și peste21,0%
Necompletat31,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare22798,3%
Export41,7%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA5021,6%
OPEL4318,6%
DAEWOO3314,3%
VOLKSWAGEN229,5%
FORD208,7%
FIAT83,5%
RENAULT83,5%
SKODA73,0%
BMW62,6%
AUDI52,2%
Toate (24)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT52,2%
HYUNDAI41,7%
PEUGEOT41,7%
MERCEDES-BENZ31,3%
ALFA ROMEO20,9%
CITROEN20,9%
LANCIA20,9%
KIA10,4%
LAND ROVER10,4%
MINI10,4%
NISSAN10,4%
ROVER10,4%
SMART10,4%
TOYOTA10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.