Înmatriculări în județul Ilfov, octombrie 2022

Noi456-15,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare582-23,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri339

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 367 noinov 24: 780 rulate, prima înmatricularedec 24: 424 noidec 24: 843 rulate, prima înmatriculareian 25: 503 noiian 25: 650 rulate, prima înmatricularefeb 25: 343 noifeb 25: 765 rulate, prima înmatricularemar 25: 377 noimar 25: 966 rulate, prima înmatriculareapr 25: 386 noiapr 25: 1.064 rulate, prima înmatricularemai 25: 477 noimai 25: 911 rulate, prima înmatriculareiun 25: 516 noiiun 25: 919 rulate, prima înmatriculareiul 25: 722 noiiul 25: 1.059 rulate, prima înmatriculareaug 25: 806 noiaug 25: 831 rulate, prima înmatricularesep 25: 574 noisep 25: 852 rulate, prima înmatriculareoct 25: 567 noioct 25: 927 rulate, prima înmatricularenov 25: 744 noinov 25: 878 rulate, prima înmatricularedec 25: 860 noidec 25: 891 rulate, prima înmatriculareian 26: 349 noiian 26: 726 rulate, prima înmatricularefeb 26: 422 noifeb 26: 877 rulate, prima înmatricularemar 26: 445 noimar 26: 921 rulate, prima înmatriculareapr 26: 368 noiapr 26: 780 rulate, prima înmatricularemai 26: 533 noimai 26: 702 rulate, prima înmatriculareiun 26: 825 noiiun 26: 737 rulate, prima înmatriculareiul 26: 644 noiiul 26: 713 rulate, prima înmatriculareaug 26: 701 noiaug 26: 690 rulate, prima înmatricularesep 26: 586 noisep 26: 698 rulate, prima înmatriculareoct 26: 562 noioct 26: 702 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24367780
dec 24424843
ian 25503650
feb 25343765
mar 25377966
apr 253861.064
mai 25477911
iun 25516919
iul 257221.059
aug 25806831
sep 25574852
oct 25567927
nov 25744878
dec 25860891
ian 26349726
feb 26422877
mar 26445921
apr 26368780
mai 26533702
iun 26825737
iul 26644713
aug 26701690
sep 26586698
oct 26562702

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400500< 1998: 3 rulate, prima înmatriculare1998: 2 rulate, prima înmatriculare1999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 4 rulate, prima înmatriculare2002: 6 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 16 rulate, prima înmatriculare2005: 21 rulate, prima înmatriculare2006: 17 rulate, prima înmatriculare2007: 23 rulate, prima înmatriculare2008: 22 rulate, prima înmatriculare2009: 40 rulate, prima înmatriculare2010: 37 rulate, prima înmatriculare2011: 52 rulate, prima înmatriculare2012: 37 rulate, prima înmatriculare2013: 40 rulate, prima înmatriculare2014: 41 rulate, prima înmatriculare2015: 28 rulate, prima înmatriculare2016: 37 rulate, prima înmatriculare2017: 42 rulate, prima înmatriculare2018: 42 rulate, prima înmatriculare2019: 1 noi2019: 24 rulate, prima înmatriculare2020: 15 rulate, prima înmatriculare2021: 8 noi2021: 20 rulate, prima înmatriculare2022: 447 noi2022: 5 rulate, prima înmatriculare< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199803
199802
199902
200001
200104
200206
200305
2004016
2005021
2006017
2007023
2008022
2009040
2010037
2011052
2012037
2013040
2014041
2015028
2016037
2017042
2018042
2019124
2020015
2021820
20224475

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA15615,0%
VOLKSWAGEN14514,0%
RENAULT898,6%
BMW757,2%
FORD726,9%
AUDI605,8%
MERCEDES-BENZ565,4%
SKODA545,2%
OPEL464,4%
HYUNDAI424,0%
Toate (36)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA393,8%
PEUGEOT343,3%
SEAT232,2%
KIA151,4%
MAZDA151,4%
VOLVO131,3%
NISSAN111,1%
SUZUKI111,1%
PORSCHE101,0%
CITROEN80,8%
CUPRA80,8%
HONDA70,7%
SMART70,7%
FIAT60,6%
MINI60,6%
ALFA ROMEO50,5%
LAND ROVER50,5%
TESLA50,5%
LEXUS40,4%
SSANGYONG40,4%
BENTLEY20,2%
DODGE10,1%
JAGUAR10,1%
JEEP10,1%
LANCIA10,1%
MITSUBISHI10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN767,4%
DACIA DUSTER373,6%
FORD KUGA373,6%
VOLKSWAGEN GOLF363,5%
VOLKSWAGEN PASSAT282,7%
DACIA SANDERO272,6%
BMW SERIA 3262,5%
SKODA OCTAVIA242,3%
RENAULT ARKANA222,1%
RENAULT MEGANE212,0%
Toate (237)
Modele: valoare, vehicule, cotă
OPEL CORSA181,7%
VOLKSWAGEN TIGUAN181,7%
AUDI A4171,6%
HYUNDAI TUCSON161,5%
OPEL ASTRA161,5%
BMW SERIA 5141,4%
DACIA SPRING141,4%
MERCEDES-BENZ CLASA C141,4%
RENAULT CLIO141,4%
VOLKSWAGEN TAIGO131,3%
HYUNDAI I30121,2%
SKODA SUPERB101,0%
SEAT IBIZA90,9%
CUPRA FORMENTOR80,8%
FORD PUMA80,8%
KIA SPORTAGE80,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E80,8%
PEUGEOT 300880,8%
RENAULT CAPTUR80,8%
TOYOTA YARIS80,8%
VOLKSWAGEN TOURAN80,8%
AUDI A670,7%
AUDI Q370,7%
FORD FOCUS70,7%
NISSAN JUKE70,7%
OPEL ZAFIRA70,7%
PORSCHE CAYENNE70,7%
SKODA FABIA70,7%
TOYOTA C-HR70,7%
VOLKSWAGEN CC70,7%
AUDI Q560,6%
BMW SERIA 160,6%
FORD FIESTA60,6%
FORD MONDEO60,6%
MERCEDES-BENZ CLASA A60,6%
MERCEDES-BENZ GLC60,6%
SEAT LEON60,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG60,6%
AUDI A350,5%
BMW X350,5%
HONDA CIVIC50,5%
MAZDA 350,5%
PEUGEOT 30850,5%
RENAULT SCENIC50,5%
SKODA KODIAQ50,5%
TOYOTA RAV450,5%
VOLKSWAGEN POLO50,5%
VOLKSWAGEN T-ROC50,5%
AUDI A540,4%
AUDI Q740,4%
BMW X540,4%
MAZDA CX-540,4%
MERCEDES-BENZ CLASA S40,4%
PEUGEOT 20840,4%
PEUGEOT 50840,4%
RENAULT KADJAR40,4%
SUZUKI SX440,4%
TESLA MODEL 340,4%
BMW SERIA 730,3%
BMW X630,3%
HYUNDAI I2030,3%
KIA XCEED30,3%
LAND ROVER FREELANDER30,3%
MERCEDES-BENZ CLA30,3%
MERCEDES-BENZ GLE30,3%
MINI COOPER30,3%
PEUGEOT 200830,3%
PEUGEOT 20730,3%
RENAULT ESPACE30,3%
RENAULT LAGUNA30,3%
RENAULT TALISMAN30,3%
SEAT ATECA30,3%
SEAT TARRACO30,3%
SKODA SCALA30,3%
SMART FORFOUR30,3%
SUZUKI SWIFT30,3%
TOYOTA AURIS30,3%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,3%
VOLKSWAGEN JETTA30,3%
VOLVO V6030,3%
VOLVO XC6030,3%
ALFA ROMEO 14720,2%
AUDI A820,2%
AUDI Q220,2%
BMW SERIA 220,2%
BMW X120,2%
BMW X220,2%
BMW X420,2%
CITROEN C320,2%
DACIA LODGY20,2%
FIAT 50020,2%
FORD MUSTANG MACH-E20,2%
HYUNDAI ELANTRA20,2%
HYUNDAI KONA20,2%
HYUNDAI SANTA FE20,2%
KIA CEED20,2%
LEXUS RX20,2%
MAZDA CX-3020,2%
MERCEDES-BENZ GLS20,2%
MERCEDES-BENZ ML20,2%
MINI COUNTRYMAN20,2%
NISSAN QASHQAI20,2%
RENAULT LATITUDE20,2%
SMART EQ FORTWO20,2%
SMART FORTWO20,2%
SSANGYONG TIVOLI20,2%
SUZUKI VITARA20,2%
TOYOTA AYGO X20,2%
TOYOTA COROLLA20,2%
TOYOTA LAND CRUISER20,2%
TOYOTA PRIUS20,2%
TOYOTA YARIS CROSS20,2%
VOLKSWAGEN ARTEON20,2%
VOLKSWAGEN SCIROCCO20,2%
VOLVO V4020,2%
ALFA ROMEO 15610,1%
ALFA ROMEO STELVIO10,1%
ALFA ROMEO TONALE10,1%
AUDI A110,1%
AUDI A710,1%
AUDI RS410,1%
AUDI RS510,1%
AUDI RS610,1%
AUDI S810,1%
BENTLEY BENTAYGA10,1%
BENTLEY CONTINENTAL10,1%
BMW IX10,1%
BMW M310,1%
BMW SERIA 410,1%
BMW SERIA 610,1%
BMW Z410,1%
CITROEN C3 PICASSO10,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C510,1%
CITROEN C5 AIRCROSS10,1%
CITROEN DS410,1%
CITROEN DS510,1%
DODGE HEMI 39210,1%
FIAT FIORINO10,1%
FIAT PANDA10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV36935,5%
Compacte (C)20019,3%
Mici (B)19919,2%
Medii (D)13112,6%
Monovolume (MPV)454,3%
Mari și de lux (E)444,2%
Mini (A)292,8%
Sport131,3%
Neclasificate60,6%
Utilitare20,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare58256,1%
Noi45643,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină45343,6%
Benzină37636,2%
Hibrid14013,5%
Electric353,4%
GPL343,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică64261,8%
Companie39638,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break36635,3%
Berlină cu hayon24823,9%
Berlină23022,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)17116,5%
Cupeu171,6%
Cabriolet60,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW24023,1%
75-109 kW36234,9%
110-149 kW29928,8%
150-219 kW605,8%
220 kW și peste424,0%
Necompletat353,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc14814,3%
1000-1399 cmc14413,9%
1400-1599 cmc29128,0%
1600-1999 cmc30929,8%
2000-2999 cmc999,5%
3000 cmc și peste121,2%
Necompletat353,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare30489,7%
Export339,7%
Înmatriculat pentru export20,6%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA7722,7%
OPEL4713,9%
RENAULT3410,0%
DAEWOO319,1%
VOLKSWAGEN308,8%
FORD185,3%
SKODA164,7%
PEUGEOT154,4%
FIAT144,1%
HYUNDAI82,4%
Toate (29)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW72,1%
MERCEDES-BENZ72,1%
CHEVROLET51,5%
CITROEN51,5%
AUDI41,2%
SEAT41,2%
KIA20,6%
MITSUBISHI20,6%
SUBARU20,6%
TOYOTA20,6%
ALFA ROMEO10,3%
JEEP10,3%
LADA10,3%
NISSAN10,3%
OLTCIT10,3%
SAAB10,3%
SMART10,3%
VOLVO10,3%
WARTBURG10,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.