Înmatriculări MG ZS, noiembrie 2025

Noi154+113,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare16+700,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri0

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300nov 24: 72 noinov 24: 2 rulate, prima înmatricularedec 24: 95 noidec 24: 3 rulate, prima înmatriculareian 25: 98 noiian 25: 4 rulate, prima înmatricularefeb 25: 137 noifeb 25: 7 rulate, prima înmatricularemar 25: 111 noimar 25: 5 rulate, prima înmatriculareapr 25: 93 noiapr 25: 18 rulate, prima înmatricularemai 25: 88 noimai 25: 9 rulate, prima înmatriculareiun 25: 105 noiiun 25: 14 rulate, prima înmatriculareiul 25: 154 noiiul 25: 19 rulate, prima înmatriculareaug 25: 142 noiaug 25: 13 rulate, prima înmatricularesep 25: 155 noisep 25: 16 rulate, prima înmatriculareoct 25: 145 noioct 25: 25 rulate, prima înmatricularenov 25: 154 noinov 25: 16 rulate, prima înmatricularedec 25: 209 noidec 25: 20 rulate, prima înmatriculareian 26: 11 noiian 26: 16 rulate, prima înmatricularefeb 26: 46 noifeb 26: 13 rulate, prima înmatricularemar 26: 125 noimar 26: 23 rulate, prima înmatriculareapr 26: 141 noiapr 26: 19 rulate, prima înmatricularemai 26: 245 noimai 26: 17 rulate, prima înmatriculareiun 26: 242 noiiun 26: 10 rulate, prima înmatriculareiul 26: 87 noiiul 26: 11 rulate, prima înmatriculareaug 26: 160 noiaug 26: 8 rulate, prima înmatricularesep 26: 126 noisep 26: 13 rulate, prima înmatriculareoct 26: 139 noioct 26: 11 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24722
dec 24953
ian 25984
feb 251377
mar 251115
apr 259318
mai 25889
iun 2510514
iul 2515419
aug 2514213
sep 2515516
oct 2514525
nov 2515416
dec 2520920
ian 261116
feb 264613
mar 2612523
apr 2614119
mai 2624517
iun 2624210
iul 268711
aug 261608
sep 2612613
oct 2613911

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0501001502019: 2 rulate, prima înmatriculare2020: 7 rulate, prima înmatriculare2021: 2 rulate, prima înmatriculare2022: 4 rulate, prima înmatriculare2024: 13 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 141 noi2019202020212022202320242025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
201902
202007
202102
202204
202300
2024131
20251410

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV170100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București6236,5%
Timiș127,1%
Constanța116,5%
Ilfov84,7%
Covasna74,1%
Sibiu74,1%
Brăila63,5%
Cluj63,5%
Bacău52,9%
Brașov52,9%
Toate (30)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Bihor42,4%
Dolj42,4%
Galați42,4%
Prahova42,4%
Mureș31,8%
Bistrița-Năsăud21,2%
Dâmbovița21,2%
Hunedoara21,2%
Ialomița21,2%
Satu Mare21,2%
Tulcea21,2%
Vâlcea21,2%
Botoșani10,6%
Buzău10,6%
Gorj10,6%
Harghita10,6%
Iași10,6%
Maramureș10,6%
Mehedinți10,6%
Sălaj10,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Noi15490,6%
Rulate, prima înmatriculare169,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Hibrid14283,5%
Benzină158,8%
Electric137,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică11366,5%
Companie5733,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină cu hayon170100,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW15792,4%
Necompletat137,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc15792,4%
Necompletat137,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.