Înmatriculări HYUNDAI, aprilie 2022

Noi615+61,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare417-22,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări726-24,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri45

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.0002.500nov 24: 801 noinov 24: 579 rulate, prima înmatricularedec 24: 699 noidec 24: 597 rulate, prima înmatriculareian 25: 677 noiian 25: 544 rulate, prima înmatricularefeb 25: 563 noifeb 25: 660 rulate, prima înmatricularemar 25: 557 noimar 25: 729 rulate, prima înmatriculareapr 25: 499 noiapr 25: 740 rulate, prima înmatricularemai 25: 576 noimai 25: 661 rulate, prima înmatriculareiun 25: 544 noiiun 25: 698 rulate, prima înmatriculareiul 25: 1.130 noiiul 25: 775 rulate, prima înmatriculareaug 25: 1.578 noiaug 25: 663 rulate, prima înmatricularesep 25: 690 noisep 25: 737 rulate, prima înmatriculareoct 25: 664 noioct 25: 829 rulate, prima înmatricularenov 25: 752 noinov 25: 776 rulate, prima înmatricularedec 25: 1.122 noidec 25: 657 rulate, prima înmatriculareian 26: 390 noiian 26: 602 rulate, prima înmatricularefeb 26: 386 noifeb 26: 804 rulate, prima înmatricularemar 26: 461 noimar 26: 752 rulate, prima înmatriculareapr 26: 396 noiapr 26: 735 rulate, prima înmatricularemai 26: 435 noimai 26: 710 rulate, prima înmatriculareiun 26: 745 noiiun 26: 739 rulate, prima înmatriculareiul 26: 296 noiiul 26: 795 rulate, prima înmatriculareaug 26: 287 noiaug 26: 646 rulate, prima înmatricularesep 26: 345 noisep 26: 657 rulate, prima înmatriculareoct 26: 451 noioct 26: 722 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24801579
dec 24699597
ian 25677544
feb 25563660
mar 25557729
apr 25499740
mai 25576661
iun 25544698
iul 251.130775
aug 251.578663
sep 25690737
oct 25664829
nov 25752776
dec 251.122657
ian 26390602
feb 26386804
mar 26461752
apr 26396735
mai 26435710
iun 26745739
iul 26296795
aug 26287646
sep 26345657
oct 26451722

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01002003004001999: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 4 rulate, prima înmatriculare2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 16 rulate, prima înmatriculare2004: 7 rulate, prima înmatriculare2005: 31 rulate, prima înmatriculare2006: 28 rulate, prima înmatriculare2007: 26 rulate, prima înmatriculare2008: 13 rulate, prima înmatriculare2009: 15 rulate, prima înmatriculare2010: 8 rulate, prima înmatriculare2011: 45 rulate, prima înmatriculare2012: 32 rulate, prima înmatriculare2013: 30 rulate, prima înmatriculare2014: 24 rulate, prima înmatriculare2015: 16 rulate, prima înmatriculare2016: 23 rulate, prima înmatriculare2017: 35 rulate, prima înmatriculare2018: 22 rulate, prima înmatriculare2019: 19 rulate, prima înmatriculare2020: 7 rulate, prima înmatriculare2021: 264 noi2021: 6 rulate, prima înmatriculare2022: 351 noi2022: 1 rulate, prima înmatriculare199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
199901
200004
200104
200204
2003016
200407
2005031
2006028
2007026
2008013
2009015
201008
2011045
2012032
2013030
2014024
2015016
2016023
2017035
2018022
2019019
202007
20212646
20223511

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
TUCSON32031,0%
I3012311,9%
KONA12211,8%
I201019,8%
ELANTRA949,1%
IX35757,3%
SANTA FE666,4%
IONIQ323,1%
I10262,5%
BAYON232,2%
Toate (25)
Modele: valoare, vehicule, cotă
I40121,2%
GETZ80,8%
GALLOPER60,6%
IONIQ550,5%
ACCENT40,4%
IX2040,4%
H-120,2%
Model necompletat20,2%
ATOS10,1%
GENESIS10,1%
GRAND SANTA FE10,1%
SONATA10,1%
TERRACAN10,1%
TRAJET10,1%
VELOSTER10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV61960,0%
Compacte (C)24924,1%
Mici (B)11310,9%
Mini (A)272,6%
Medii (D)131,3%
Monovolume (MPV)70,7%
Neclasificate30,3%
Sport10,1%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București24523,7%
Timiș595,7%
Cluj514,9%
Constanța454,4%
Ilfov383,7%
Prahova383,7%
Iași323,1%
Bacău313,0%
Harghita313,0%
Bihor302,9%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Dolj292,8%
Alba282,7%
Brașov262,5%
Galați252,4%
Sibiu242,3%
Mureș222,1%
Arad191,8%
Maramureș191,8%
Hunedoara151,5%
Covasna141,4%
Dâmbovița141,4%
Argeș131,3%
Buzău131,3%
Gorj131,3%
Suceava131,3%
Tulcea131,3%
Vrancea131,3%
Neamț121,2%
Vâlcea121,2%
Brăila111,1%
Satu Mare111,1%
Bistrița-Năsăud101,0%
Sălaj101,0%
Ialomița90,9%
Mehedinți80,8%
Botoșani60,6%
Caraș-Severin60,6%
Olt60,6%
Teleorman60,6%
Vaslui50,5%
Giurgiu40,4%
Călărași30,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Noi61559,6%
Rulate, prima înmatriculare41740,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Benzină46344,9%
Motorină31030,0%
Hibrid22121,4%
Electric353,4%
GPL30,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică80177,6%
Companie23122,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)60658,7%
Berlină cu hayon21420,7%
Break10810,5%
Berlină10310,0%
Cupeu10,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW19318,7%
75-109 kW50949,3%
110-149 kW29428,5%
150-219 kW10,1%
Necompletat353,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc10410,1%
1000-1399 cmc15515,0%
1400-1599 cmc45944,5%
1600-1999 cmc22922,2%
2000-2999 cmc504,8%
Necompletat353,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare3066,7%
Export1328,9%
Înmatriculat pentru export24,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.