Înmatriculări în județul Botoșani, aprilie 2022

Noi26+36,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare452-28,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri88

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 41 noinov 24: 528 rulate, prima înmatricularedec 24: 38 noidec 24: 625 rulate, prima înmatriculareian 25: 63 noiian 25: 588 rulate, prima înmatricularefeb 25: 52 noifeb 25: 606 rulate, prima înmatricularemar 25: 27 noimar 25: 580 rulate, prima înmatriculareapr 25: 26 noiapr 25: 584 rulate, prima înmatricularemai 25: 36 noimai 25: 619 rulate, prima înmatriculareiun 25: 36 noiiun 25: 587 rulate, prima înmatriculareiul 25: 66 noiiul 25: 668 rulate, prima înmatriculareaug 25: 61 noiaug 25: 573 rulate, prima înmatricularesep 25: 56 noisep 25: 567 rulate, prima înmatriculareoct 25: 40 noioct 25: 634 rulate, prima înmatricularenov 25: 52 noinov 25: 544 rulate, prima înmatricularedec 25: 45 noidec 25: 549 rulate, prima înmatriculareian 26: 23 noiian 26: 558 rulate, prima înmatricularefeb 26: 26 noifeb 26: 630 rulate, prima înmatricularemar 26: 35 noimar 26: 603 rulate, prima înmatriculareapr 26: 26 noiapr 26: 508 rulate, prima înmatricularemai 26: 35 noimai 26: 439 rulate, prima înmatriculareiun 26: 54 noiiun 26: 523 rulate, prima înmatriculareiul 26: 28 noiiul 26: 522 rulate, prima înmatriculareaug 26: 26 noiaug 26: 511 rulate, prima înmatricularesep 26: 54 noisep 26: 542 rulate, prima înmatriculareoct 26: 71 noioct 26: 500 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2441528
dec 2438625
ian 2563588
feb 2552606
mar 2527580
apr 2526584
mai 2536619
iun 2536587
iul 2566668
aug 2561573
sep 2556567
oct 2540634
nov 2552544
dec 2545549
ian 2623558
feb 2626630
mar 2635603
apr 2626508
mai 2635439
iun 2654523
iul 2628522
aug 2626511
sep 2654542
oct 2671500

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 1998: 3 rulate, prima înmatriculare1998: 1 rulate, prima înmatriculare1999: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 7 rulate, prima înmatriculare2002: 12 rulate, prima înmatriculare2003: 18 rulate, prima înmatriculare2004: 35 rulate, prima înmatriculare2005: 36 rulate, prima înmatriculare2006: 41 rulate, prima înmatriculare2007: 49 rulate, prima înmatriculare2008: 45 rulate, prima înmatriculare2009: 34 rulate, prima înmatriculare2010: 32 rulate, prima înmatriculare2011: 29 rulate, prima înmatriculare2012: 30 rulate, prima înmatriculare2013: 13 rulate, prima înmatriculare2014: 15 rulate, prima înmatriculare2015: 10 rulate, prima înmatriculare2016: 10 rulate, prima înmatriculare2017: 11 rulate, prima înmatriculare2018: 9 rulate, prima înmatriculare2019: 6 rulate, prima înmatriculare2020: 1 rulate, prima înmatriculare2021: 10 noi2022: 16 noi< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199803
199801
199901
200004
200107
2002012
2003018
2004035
2005036
2006041
2007049
2008045
2009034
2010032
2011029
2012030
2013013
2014015
2015010
2016010
2017011
201809
201906
202001
2021100
2022160

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN13828,9%
AUDI4910,3%
BMW377,7%
FORD326,7%
OPEL275,6%
RENAULT245,0%
SEAT224,6%
MERCEDES-BENZ214,4%
SKODA194,0%
VOLVO142,9%
Toate (32)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA132,7%
NISSAN122,5%
TOYOTA112,3%
PEUGEOT91,9%
FIAT71,5%
HYUNDAI61,3%
HONDA51,0%
MITSUBISHI51,0%
MAZDA40,8%
SUZUKI40,8%
CITROEN30,6%
KIA30,6%
ALFA ROMEO20,4%
CHEVROLET20,4%
JEEP20,4%
JAGUAR10,2%
LAND ROVER10,2%
LEXUS10,2%
MINI10,2%
PORSCHE10,2%
SMART10,2%
SSANGYONG10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF357,4%
VOLKSWAGEN PASSAT347,1%
AUDI A4255,3%
VOLKSWAGEN TOURAN183,8%
VOLKSWAGEN POLO173,6%
BMW SERIA 3142,9%
FORD FOCUS142,9%
VOLKSWAGEN TIGUAN132,7%
AUDI A6112,3%
OPEL ASTRA112,3%
Toate (150)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SKODA OCTAVIA102,1%
RENAULT MEGANE91,9%
BMW SERIA 581,7%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS81,7%
BMW X371,5%
NISSAN QASHQAI71,5%
SEAT LEON71,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C61,3%
SKODA FABIA61,3%
AUDI A351,1%
BMW SERIA 151,1%
OPEL ZAFIRA51,1%
SEAT ALHAMBRA51,1%
SEAT IBIZA51,1%
DACIA DUSTER40,8%
FORD C-MAX40,8%
MERCEDES-BENZ ML40,8%
MERCEDES-BENZ SPRINTER40,8%
RENAULT CLIO40,8%
VOLVO V5040,8%
VOLVO XC6040,8%
VOLVO XC9040,8%
AUDI Q330,6%
DACIA SPRING30,6%
FORD FIESTA30,6%
FORD GALAXY30,6%
NISSAN X-TRAIL30,6%
OPEL CORSA30,6%
OPEL VECTRA30,6%
PEUGEOT 50830,6%
RENAULT LAGUNA30,6%
TOYOTA AVENSIS30,6%
VOLKSWAGEN CC30,6%
VOLKSWAGEN JETTA30,6%
AUDI Q520,4%
DACIA LOGAN20,4%
DACIA SANDERO20,4%
FIAT PUNTO20,4%
FORD KUGA20,4%
FORD MONDEO20,4%
HONDA CIVIC20,4%
MITSUBISHI OUTLANDER20,4%
NISSAN QASHQAI+220,4%
PEUGEOT 30720,4%
RENAULT ESPACE20,4%
RENAULT SCENIC20,4%
SEAT ALTEA20,4%
SEAT TOLEDO20,4%
TOYOTA PRIUS20,4%
VOLKSWAGEN CADDY20,4%
VOLKSWAGEN SHARAN20,4%
ALFA ROMEO 14710,2%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,2%
AUDI A810,2%
AUDI Q710,2%
AUDI SQ710,2%
BMW X110,2%
BMW X510,2%
BMW X610,2%
CHEVROLET CAPTIVA10,2%
CHEVROLET CRUZE10,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
CITROEN C510,2%
DACIA JOGGER10,2%
DACIA LODGY10,2%
FIAT COUPE10,2%
FIAT CROMA10,2%
FIAT PANDA10,2%
FIAT STILO10,2%
FIAT TIPO10,2%
FORD FUSION10,2%
FORD GRAND C-MAX10,2%
FORD TOURNEO CONNECT10,2%
FORD TRANSIT10,2%
HONDA ACCORD10,2%
HONDA CR-V10,2%
HONDA INSIGHT10,2%
HYUNDAI BAYON10,2%
HYUNDAI ELANTRA10,2%
HYUNDAI I1010,2%
HYUNDAI I3010,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
HYUNDAI TUCSON10,2%
JAGUAR X-TYPE10,2%
JEEP CHEROKEE10,2%
JEEP GRAND CHEROKEE10,2%
KIA SORENTO10,2%
KIA SPORTAGE10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
LEXUS UX10,2%
MAZDA 210,2%
MAZDA 310,2%
MAZDA 610,2%
MAZDA CX-510,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA E10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA G10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ GLK10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MINI ONE10,2%
MITSUBISHI ASX10,2%
MITSUBISHI ECLIPSE10,2%
MITSUBISHI PAJERO PININ10,2%
OPEL ANTARA10,2%
OPEL MERIVA10,2%
OPEL MOKKA10,2%
OPEL TIGRA10,2%
OPEL VIVARO10,2%
PEUGEOT 200810,2%
PEUGEOT 20610,2%
PEUGEOT 30810,2%
PEUGEOT 40710,2%
PORSCHE CAYENNE10,2%
RENAULT CAPTUR10,2%
RENAULT KADJAR10,2%
RENAULT KANGOO10,2%
RENAULT TALISMAN10,2%
SEAT TARRACO10,2%
SKODA KAMIQ10,2%
SKODA RAPID10,2%
SKODA ROOMSTER10,2%
SSANGYONG KORANDO10,2%
SUZUKI GRAND VITARA10,2%
SUZUKI JIMNY10,2%
SUZUKI SX410,2%
SUZUKI VITARA10,2%
TOYOTA AYGO10,2%
TOYOTA C-HR10,2%
TOYOTA COROLLA10,2%
TOYOTA PROACE10,2%
TOYOTA YARIS10,2%
TOYOTA YARIS CROSS10,2%
VOLKSWAGEN ARTEON10,2%
VOLKSWAGEN T-ROC10,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG10,2%
VOLVO S4010,2%
VOLVO XC4010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)13027,2%
Medii (D)9820,5%
SUV9720,3%
Monovolume (MPV)6513,6%
Mici (B)5210,9%
Mari și de lux (E)214,4%
Mini (A)61,3%
Utilitare51,0%
Neclasificate40,8%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare45294,6%
Noi265,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină36375,9%
Benzină9720,3%
Hibrid122,5%
Electric30,6%
GPL30,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică45194,4%
Companie275,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break20743,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)9720,3%
Berlină cu hayon9519,9%
Berlină6814,2%
Cabriolet61,3%
Cupeu51,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW9720,3%
75-109 kW26655,6%
110-149 kW8918,6%
150-219 kW214,4%
220 kW și peste20,4%
Necompletat30,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc122,5%
1000-1399 cmc449,2%
1400-1599 cmc9519,9%
1600-1999 cmc26755,9%
2000-2999 cmc5511,5%
3000 cmc și peste20,4%
Necompletat30,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare8090,9%
Export78,0%
Înmatriculat pentru export11,1%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN2123,9%
OPEL1517,0%
DACIA1112,5%
FORD910,2%
AUDI55,7%
BMW55,7%
FIAT55,7%
ALFA ROMEO44,5%
RENAULT33,4%
HONDA22,3%
Toate (16)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT22,3%
SKODA22,3%
DAEWOO11,1%
NISSAN11,1%
SEAT11,1%
VOLVO11,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.