Înmatriculări în județul Brăila, aprilie 2022

Noi45-11,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare244-27,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri149

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 127 noinov 24: 317 rulate, prima înmatricularedec 24: 115 noidec 24: 314 rulate, prima înmatriculareian 25: 119 noiian 25: 300 rulate, prima înmatricularefeb 25: 227 noifeb 25: 372 rulate, prima înmatricularemar 25: 143 noimar 25: 416 rulate, prima înmatriculareapr 25: 111 noiapr 25: 370 rulate, prima înmatricularemai 25: 176 noimai 25: 358 rulate, prima înmatriculareiun 25: 244 noiiun 25: 329 rulate, prima înmatriculareiul 25: 195 noiiul 25: 326 rulate, prima înmatriculareaug 25: 147 noiaug 25: 326 rulate, prima înmatricularesep 25: 180 noisep 25: 353 rulate, prima înmatriculareoct 25: 352 noioct 25: 375 rulate, prima înmatricularenov 25: 224 noinov 25: 372 rulate, prima înmatricularedec 25: 225 noidec 25: 347 rulate, prima înmatriculareian 26: 82 noiian 26: 288 rulate, prima înmatricularefeb 26: 81 noifeb 26: 316 rulate, prima înmatricularemar 26: 89 noimar 26: 330 rulate, prima înmatriculareapr 26: 84 noiapr 26: 319 rulate, prima înmatricularemai 26: 70 noimai 26: 286 rulate, prima înmatriculareiun 26: 104 noiiun 26: 270 rulate, prima înmatriculareiul 26: 236 noiiul 26: 314 rulate, prima înmatriculareaug 26: 184 noiaug 26: 288 rulate, prima înmatricularesep 26: 147 noisep 26: 275 rulate, prima înmatriculareoct 26: 227 noioct 26: 306 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24127317
dec 24115314
ian 25119300
feb 25227372
mar 25143416
apr 25111370
mai 25176358
iun 25244329
iul 25195326
aug 25147326
sep 25180353
oct 25352375
nov 25224372
dec 25225347
ian 2682288
feb 2681316
mar 2689330
apr 2684319
mai 2670286
iun 26104270
iul 26236314
aug 26184288
sep 26147275
oct 26227306

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0102030< 1998: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 9 rulate, prima înmatriculare2005: 15 rulate, prima înmatriculare2006: 12 rulate, prima înmatriculare2007: 28 rulate, prima înmatriculare2008: 21 rulate, prima înmatriculare2009: 26 rulate, prima înmatriculare2010: 13 rulate, prima înmatriculare2011: 17 rulate, prima înmatriculare2012: 10 rulate, prima înmatriculare2013: 13 rulate, prima înmatriculare2014: 15 rulate, prima înmatriculare2015: 7 rulate, prima înmatriculare2016: 10 rulate, prima înmatriculare2017: 16 rulate, prima înmatriculare2018: 9 rulate, prima înmatriculare2019: 5 rulate, prima înmatriculare2020: 1 noi2020: 2 rulate, prima înmatriculare2021: 22 noi2021: 4 rulate, prima înmatriculare2022: 22 noi< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199801
199800
199900
200002
200103
200204
200302
200409
2005015
2006012
2007028
2008021
2009026
2010013
2011017
2012010
2013013
2014015
201507
2016010
2017016
201809
201905
202012
2021224
2022220

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN5418,7%
BMW2910,0%
DACIA279,3%
RENAULT238,0%
FORD227,6%
AUDI196,6%
OPEL196,6%
MAZDA134,5%
SKODA134,5%
MERCEDES-BENZ124,2%
Toate (30)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI113,8%
CITROEN51,7%
PEUGEOT51,7%
SEAT51,7%
SUZUKI41,4%
TOYOTA41,4%
ALFA ROMEO31,0%
HONDA31,0%
NISSAN31,0%
VOLVO31,0%
CHEVROLET20,7%
KIA20,7%
CHRYSLER10,3%
FIAT10,3%
JEEP10,3%
LEXUS10,3%
MINI10,3%
PORSCHE10,3%
SUBARU10,3%
VAUXHALL10,3%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT176,0%
DACIA LOGAN144,9%
VOLKSWAGEN GOLF144,9%
BMW SERIA 5103,5%
FORD FOCUS103,5%
VOLKSWAGEN CC93,2%
DACIA DUSTER82,8%
RENAULT SCENIC72,5%
SKODA OCTAVIA72,5%
VOLKSWAGEN TIGUAN72,5%
Toate (116)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 162,1%
BMW SERIA 351,8%
MAZDA 351,8%
OPEL ASTRA51,8%
RENAULT LAGUNA51,8%
FORD MONDEO41,4%
MAZDA CX-541,4%
SEAT LEON41,4%
AUDI A431,1%
AUDI A631,1%
AUDI A831,1%
DACIA SANDERO31,1%
HYUNDAI TUCSON31,1%
MAZDA CX-3031,1%
MERCEDES-BENZ CLASA A31,1%
MERCEDES-BENZ CLASA C31,1%
OPEL ANTARA31,1%
OPEL CORSA31,1%
RENAULT KOLEOS31,1%
RENAULT MEGANE31,1%
SKODA FABIA31,1%
VOLKSWAGEN POLO31,1%
ALFA ROMEO 14720,7%
AUDI A320,7%
AUDI A720,7%
BMW SERIA 720,7%
CITROEN C520,7%
FORD C-MAX20,7%
HYUNDAI BAYON20,7%
HYUNDAI ELANTRA20,7%
HYUNDAI I2020,7%
MERCEDES-BENZ CLASA E20,7%
MERCEDES-BENZ GLE20,7%
OPEL INSIGNIA20,7%
OPEL ZAFIRA20,7%
PEUGEOT 50820,7%
RENAULT ESPACE20,7%
SUZUKI VITARA20,7%
TOYOTA C-HR20,7%
VOLKSWAGEN TOURAN20,7%
ALFA ROMEO STELVIO10,4%
AUDI A210,4%
AUDI A510,4%
AUDI Q210,4%
AUDI Q510,4%
AUDI R810,4%
BMW IX10,4%
BMW SERIA 210,4%
BMW SERIA 410,4%
BMW X110,4%
BMW X310,4%
BMW X510,4%
CHEVROLET SPARK10,4%
CHRYSLER 300C10,4%
CITROEN C410,4%
CITROEN DS410,4%
CITROEN XSARA PICASSO10,4%
DACIA LODGY10,4%
DACIA SPRING10,4%
FIAT 50010,4%
FORD ECOSPORT10,4%
FORD FIESTA10,4%
FORD KUGA10,4%
FORD PUMA10,4%
FORD TOURNEO CONNECT10,4%
FORD TRANSIT10,4%
HONDA CIVIC10,4%
HONDA CR-V10,4%
HONDA HR-V10,4%
HYUNDAI I3010,4%
JEEP GRAND CHEROKEE10,4%
KIA CARNIVAL10,4%
KIA CEED10,4%
LEXUS IS10,4%
MAZDA 610,4%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,4%
MERCEDES-BENZ CLS10,4%
MINI COOPER10,4%
NISSAN PRIMASTAR10,4%
NISSAN QASHQAI10,4%
NISSAN X-TRAIL10,4%
OPEL AGILA10,4%
OPEL VECTRA10,4%
OPEL VIVARO10,4%
PEUGEOT 20710,4%
PEUGEOT 30810,4%
PEUGEOT 40710,4%
PORSCHE TAYCAN10,4%
RENAULT ARKANA10,4%
RENAULT MODUS10,4%
RENAULT TALISMAN10,4%
SEAT ARONA10,4%
SKODA KAROQ10,4%
SKODA RAPID10,4%
SKODA SUPERB10,4%
SUBARU FORESTER10,4%
SUZUKI SWACE10,4%
SUZUKI SX410,4%
TOYOTA AVENSIS10,4%
TOYOTA LAND CRUISER10,4%
VAUXHALL ZAFIRA10,4%
VOLKSWAGEN SCIROCCO10,4%
VOLKSWAGEN SHARAN10,4%
VOLVO C3010,4%
VOLVO S6010,4%
VOLVO XC6010,4%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)7626,3%
SUV6121,1%
Medii (D)5920,4%
Mici (B)3411,8%
Mari și de lux (E)258,7%
Monovolume (MPV)227,6%
Neclasificate51,7%
Mini (A)41,4%
Sport20,7%
Utilitare10,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare24484,4%
Noi4515,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină18564,0%
Benzină7425,6%
Hibrid206,9%
GPL72,4%
Electric31,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică25086,5%
Companie3913,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break11840,8%
Berlină cu hayon6522,5%
Berlină6121,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)3813,1%
Cupeu51,7%
Cabriolet20,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW4816,6%
75-109 kW13647,1%
110-149 kW7726,6%
150-219 kW186,2%
220 kW și peste72,4%
Necompletat31,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc155,2%
1000-1399 cmc258,7%
1400-1599 cmc7726,6%
1600-1999 cmc13245,7%
2000-2999 cmc3512,1%
3000 cmc și peste20,7%
Necompletat31,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export9463,1%
Dezmembrare5536,9%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN9563,8%
DACIA138,7%
OPEL74,7%
FORD53,4%
MERCEDES-BENZ53,4%
DAEWOO42,7%
PEUGEOT32,0%
RENAULT32,0%
SKODA32,0%
AUDI21,3%
Toate (17)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW21,3%
JEEP21,3%
HYUNDAI10,7%
MAZDA10,7%
OLTCIT10,7%
SUZUKI10,7%
VOLVO10,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.