Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 nov 24: 64 noi nov 24: 202 rulate, prima înmatriculare dec 24: 51 noi dec 24: 143 rulate, prima înmatriculare ian 25: 50 noi ian 25: 128 rulate, prima înmatriculare feb 25: 57 noi feb 25: 198 rulate, prima înmatriculare mar 25: 32 noi mar 25: 213 rulate, prima înmatriculare apr 25: 35 noi apr 25: 242 rulate, prima înmatriculare mai 25: 27 noi mai 25: 180 rulate, prima înmatriculare iun 25: 33 noi iun 25: 155 rulate, prima înmatriculare iul 25: 74 noi iul 25: 153 rulate, prima înmatriculare aug 25: 86 noi aug 25: 212 rulate, prima înmatriculare sep 25: 74 noi sep 25: 182 rulate, prima înmatriculare oct 25: 71 noi oct 25: 193 rulate, prima înmatriculare nov 25: 62 noi nov 25: 178 rulate, prima înmatriculare dec 25: 105 noi dec 25: 186 rulate, prima înmatriculare ian 26: 26 noi ian 26: 113 rulate, prima înmatriculare feb 26: 32 noi feb 26: 163 rulate, prima înmatriculare mar 26: 36 noi mar 26: 147 rulate, prima înmatriculare apr 26: 45 noi apr 26: 127 rulate, prima înmatriculare mai 26: 31 noi mai 26: 124 rulate, prima înmatriculare iun 26: 62 noi iun 26: 119 rulate, prima înmatriculare iul 26: 42 noi iul 26: 182 rulate, prima înmatriculare aug 26: 18 noi aug 26: 156 rulate, prima înmatriculare sep 26: 43 noi sep 26: 141 rulate, prima înmatriculare oct 26: 39 noi oct 26: 117 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 64 202 dec 24 51 143 ian 25 50 128 feb 25 57 198 mar 25 32 213 apr 25 35 242 mai 25 27 180 iun 25 33 155 iul 25 74 153 aug 25 86 212 sep 25 74 182 oct 25 71 193 nov 25 62 178 dec 25 105 186 ian 26 26 113 feb 26 32 163 mar 26 36 147 apr 26 45 127 mai 26 31 124 iun 26 62 119 iul 26 42 182 aug 26 18 156 sep 26 43 141 oct 26 39 117
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 10 20 30 2000: 3 rulate, prima înmatriculare 2001: 3 rulate, prima înmatriculare 2002: 2 rulate, prima înmatriculare 2003: 1 rulate, prima înmatriculare 2004: 4 rulate, prima înmatriculare 2005: 4 rulate, prima înmatriculare 2006: 12 rulate, prima înmatriculare 2007: 12 rulate, prima înmatriculare 2008: 10 rulate, prima înmatriculare 2009: 11 rulate, prima înmatriculare 2010: 6 rulate, prima înmatriculare 2011: 9 rulate, prima înmatriculare 2012: 3 rulate, prima înmatriculare 2013: 8 rulate, prima înmatriculare 2014: 4 rulate, prima înmatriculare 2015: 8 rulate, prima înmatriculare 2016: 6 rulate, prima înmatriculare 2017: 3 rulate, prima înmatriculare 2018: 12 rulate, prima înmatriculare 2019: 5 rulate, prima înmatriculare 2020: 2 rulate, prima înmatriculare 2021: 18 noi 2021: 1 rulate, prima înmatriculare 2022: 26 noi 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare 2000 0 3 2001 0 3 2002 0 2 2003 0 1 2004 0 4 2005 0 4 2006 0 12 2007 0 12 2008 0 10 2009 0 11 2010 0 6 2011 0 9 2012 0 3 2013 0 8 2014 0 4 2015 0 8 2016 0 6 2017 0 3 2018 0 12 2019 0 5 2020 0 2 2021 18 1 2022 26 0
Mărci Mărci: valoare, vehicule, cotă VOLKSWAGEN 31 17,9% DACIA 24 13,9% AUDI 13 7,5% HYUNDAI 13 7,5% BMW 10 5,8% MERCEDES-BENZ 8 4,6% OPEL 8 4,6% SEAT 8 4,6% FORD 6 3,5% SKODA 5 2,9%
Toate (30) Mărci: valoare, vehicule, cotă VOLVO 5 2,9% NISSAN 4 2,3% RENAULT 4 2,3% FIAT 3 1,7% KIA 3 1,7% MAZDA 3 1,7% PEUGEOT 3 1,7% SSANGYONG 3 1,7% SUZUKI 3 1,7% TOYOTA 3 1,7% CHEVROLET 2 1,2% CITROEN 2 1,2% LAND ROVER 2 1,2% ALFA ROMEO 1 0,6% JAGUAR 1 0,6% LEXUS 1 0,6% MITSUBISHI 1 0,6% ROVER 1 0,6% SMART 1 0,6% SUBARU 1 0,6%
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă VOLKSWAGEN GOLF 12 6,9% VOLKSWAGEN PASSAT 9 5,2% DACIA SANDERO 8 4,6% DACIA SPRING 6 3,5% DACIA LOGAN 5 2,9% AUDI A4 4 2,3% DACIA DUSTER 4 2,3% HYUNDAI TUCSON 4 2,3% SEAT LEON 4 2,3% AUDI A6 3 1,7%
Toate (99) Modele: valoare, vehicule, cotă BMW SERIA 3 3 1,7% HYUNDAI I30 3 1,7% RENAULT MEGANE 3 1,7% AUDI A3 2 1,2% AUDI Q5 2 1,2% BMW X1 2 1,2% BMW X3 2 1,2% CHEVROLET CAPTIVA 2 1,2% FORD MONDEO 2 1,2% HYUNDAI ELANTRA 2 1,2% HYUNDAI I20 2 1,2% MAZDA 3 2 1,2% MERCEDES-BENZ CLASA C 2 1,2% MERCEDES-BENZ CLASA E 2 1,2% NISSAN QASHQAI+2 2 1,2% OPEL ASTRA 2 1,2% SEAT IBIZA 2 1,2% SKODA OCTAVIA 2 1,2% SSANGYONG KORANDO 2 1,2% VOLKSWAGEN CC 2 1,2% VOLKSWAGEN TIGUAN 2 1,2% VOLVO V40 2 1,2% ALFA ROMEO GT 1 0,6% AUDI A5 1 0,6% AUDI Q3 1 0,6% BMW SERIA 5 1 0,6% BMW SERIA 7 1 0,6% BMW X5 1 0,6% CITROEN C3 1 0,6% CITROEN C5 1 0,6% DACIA JOGGER 1 0,6% FIAT CROMA 1 0,6% FIAT PANDA 1 0,6% FIAT PUNTO 1 0,6% FORD ECOSPORT 1 0,6% FORD FIESTA 1 0,6% FORD FOCUS 1 0,6% FORD GALAXY 1 0,6% HYUNDAI BAYON 1 0,6% HYUNDAI KONA 1 0,6% JAGUAR X-TYPE 1 0,6% KIA RIO 1 0,6% KIA STONIC 1 0,6% KIA XCEED 1 0,6% LAND ROVER FREELANDER 1 0,6% LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE 1 0,6% LEXUS UX 1 0,6% MAZDA CX-5 1 0,6% MERCEDES-BENZ CLASA A 1 0,6% MERCEDES-BENZ CLASA S 1 0,6% MERCEDES-BENZ CLS 1 0,6% MERCEDES-BENZ GLE 1 0,6% MITSUBISHI ASX 1 0,6% NISSAN QASHQAI 1 0,6% NISSAN TERRANO 1 0,6% OPEL CROSSLAND 1 0,6% OPEL INSIGNIA 1 0,6% OPEL MERIVA 1 0,6% OPEL MOKKA 1 0,6% OPEL VIVARO 1 0,6% OPEL ZAFIRA 1 0,6% PEUGEOT 206 1 0,6% PEUGEOT 207 1 0,6% PEUGEOT 3008 1 0,6% RENAULT SCENIC 1 0,6% ROVER 75 1 0,6% SEAT ALTEA 1 0,6% SEAT EXEO 1 0,6% SKODA FABIA 1 0,6% SKODA KAMIQ 1 0,6% SKODA KODIAQ 1 0,6% SMART FORFOUR 1 0,6% SSANGYONG TIVOLI 1 0,6% SUBARU IMPREZA 1 0,6% SUZUKI GRAND VITARA 1 0,6% SUZUKI SX4 1 0,6% SUZUKI VITARA 1 0,6% TOYOTA C-HR 1 0,6% TOYOTA RAV4 1 0,6% TOYOTA YARIS 1 0,6% VOLKSWAGEN CADDY 1 0,6% VOLKSWAGEN GOLF VARIANT 1 0,6% VOLKSWAGEN JETTA 1 0,6% VOLKSWAGEN SHARAN 1 0,6% VOLKSWAGEN TOURAN 1 0,6% VOLKSWAGEN TRANSPORTER 1 0,6% VOLVO V50 1 0,6% VOLVO XC60 1 0,6% VOLVO XC90 1 0,6%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 50 28,9% Compacte (C) 42 24,3% Medii (D) 27 15,6% Mici (B) 25 14,5% Monovolume (MPV) 11 6,4% Mari și de lux (E) 9 5,2% Mini (A) 8 4,6% Sport 1 0,6%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 129 74,6% Noi 44 25,4%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 104 60,1% Benzină 40 23,1% Hibrid 13 7,5% GPL 10 5,8% Electric 6 3,5%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 157 90,8% Companie 16 9,2%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 67 38,7% Berlină cu hayon 40 23,1% Berlină 34 19,7% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 30 17,3% Cabriolet 1 0,6% Cupeu 1 0,6%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 40 23,1% 75-109 kW 77 44,5% 110-149 kW 41 23,7% 150-219 kW 6 3,5% 220 kW și peste 3 1,7% Necompletat 6 3,5%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 15 8,7% 1000-1399 cmc 22 12,7% 1400-1599 cmc 40 23,1% 1600-1999 cmc 80 46,2% 2000-2999 cmc 10 5,8% Necompletat 6 3,5%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.