Înmatriculări în județul Călărași, aprilie 2022

Noi43+79,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare147-33,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri20

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400nov 24: 43 noinov 24: 187 rulate, prima înmatricularedec 24: 44 noidec 24: 207 rulate, prima înmatriculareian 25: 44 noiian 25: 161 rulate, prima înmatricularefeb 25: 66 noifeb 25: 196 rulate, prima înmatricularemar 25: 31 noimar 25: 190 rulate, prima înmatriculareapr 25: 39 noiapr 25: 277 rulate, prima înmatricularemai 25: 27 noimai 25: 201 rulate, prima înmatriculareiun 25: 36 noiiun 25: 188 rulate, prima înmatriculareiul 25: 75 noiiul 25: 229 rulate, prima înmatriculareaug 25: 83 noiaug 25: 191 rulate, prima înmatricularesep 25: 68 noisep 25: 191 rulate, prima înmatriculareoct 25: 56 noioct 25: 267 rulate, prima înmatricularenov 25: 48 noinov 25: 200 rulate, prima înmatricularedec 25: 104 noidec 25: 186 rulate, prima înmatriculareian 26: 33 noiian 26: 166 rulate, prima înmatricularefeb 26: 26 noifeb 26: 208 rulate, prima înmatricularemar 26: 19 noimar 26: 157 rulate, prima înmatriculareapr 26: 41 noiapr 26: 196 rulate, prima înmatricularemai 26: 32 noimai 26: 179 rulate, prima înmatriculareiun 26: 50 noiiun 26: 155 rulate, prima înmatriculareiul 26: 31 noiiul 26: 173 rulate, prima înmatriculareaug 26: 26 noiaug 26: 116 rulate, prima înmatricularesep 26: 52 noisep 26: 214 rulate, prima înmatriculareoct 26: 75 noioct 26: 174 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2443187
dec 2444207
ian 2544161
feb 2566196
mar 2531190
apr 2539277
mai 2527201
iun 2536188
iul 2575229
aug 2583191
sep 2568191
oct 2556267
nov 2548200
dec 25104186
ian 2633166
feb 2626208
mar 2619157
apr 2641196
mai 2632179
iun 2650155
iul 2631173
aug 2626116
sep 2652214
oct 2675174

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0102030< 1998: 1 rulate, prima înmatriculare1999: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 7 rulate, prima înmatriculare2005: 10 rulate, prima înmatriculare2006: 12 rulate, prima înmatriculare2007: 18 rulate, prima înmatriculare2008: 16 rulate, prima înmatriculare2009: 14 rulate, prima înmatriculare2010: 10 rulate, prima înmatriculare2011: 11 rulate, prima înmatriculare2012: 8 rulate, prima înmatriculare2013: 9 rulate, prima înmatriculare2014: 3 rulate, prima înmatriculare2015: 4 rulate, prima înmatriculare2016: 4 rulate, prima înmatriculare2017: 2 rulate, prima înmatriculare2018: 4 rulate, prima înmatriculare2019: 3 rulate, prima înmatriculare2020: 2 rulate, prima înmatriculare2021: 25 noi2021: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 18 noi< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199801
199800
199901
200002
200102
200202
200301
200407
2005010
2006012
2007018
2008016
2009014
2010010
2011011
201208
201309
201403
201504
201604
201702
201804
201903
202002
2021251
2022180

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN3015,8%
AUDI2010,5%
OPEL2010,5%
BMW189,5%
RENAULT147,4%
DACIA136,8%
SKODA126,3%
FORD105,3%
MERCEDES-BENZ73,7%
SSANGYONG73,7%
Toate (27)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN52,6%
MAZDA42,1%
TOYOTA42,1%
HYUNDAI31,6%
LAND ROVER31,6%
SEAT31,6%
VOLVO31,6%
CHEVROLET21,1%
CITROEN21,1%
KIA21,1%
PEUGEOT21,1%
DS10,5%
JAGUAR10,5%
MINI10,5%
MITSUBISHI10,5%
PORSCHE10,5%
SUZUKI10,5%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4115,8%
OPEL ASTRA115,8%
VOLKSWAGEN PASSAT105,3%
BMW SERIA 394,7%
VOLKSWAGEN GOLF63,2%
VOLKSWAGEN TOURAN63,2%
DACIA DUSTER52,6%
RENAULT MEGANE52,6%
SKODA OCTAVIA52,6%
AUDI A342,1%
Toate (82)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 542,1%
NISSAN QASHQAI42,1%
SSANGYONG TIVOLI42,1%
BMW X531,6%
DACIA LOGAN31,6%
DACIA SPRING31,6%
FORD FOCUS31,6%
OPEL CORSA31,6%
OPEL INSIGNIA31,6%
OPEL ZAFIRA31,6%
SEAT LEON31,6%
SSANGYONG KORANDO31,6%
VOLKSWAGEN TIGUAN31,6%
AUDI A521,1%
AUDI Q321,1%
DACIA SANDERO21,1%
FORD C-MAX21,1%
FORD PUMA21,1%
HYUNDAI TUCSON21,1%
KIA SPORTAGE21,1%
LAND ROVER RANGE ROVER21,1%
MAZDA CX-521,1%
MERCEDES-BENZ VITO21,1%
PEUGEOT 30821,1%
RENAULT ARKANA21,1%
RENAULT CAPTUR21,1%
RENAULT ZOE21,1%
SKODA FABIA21,1%
SKODA KAROQ21,1%
VOLKSWAGEN POLO21,1%
AUDI A610,5%
BMW SERIA 110,5%
BMW X310,5%
CHEVROLET CAPTIVA10,5%
CHEVROLET CRUZE10,5%
CITROEN C310,5%
CITROEN C510,5%
DS DS710,5%
FORD EDGE10,5%
FORD FIESTA10,5%
FORD TRANSIT10,5%
HYUNDAI KONA10,5%
JAGUAR XF10,5%
LAND ROVER FREELANDER10,5%
MAZDA 310,5%
MAZDA CX-3010,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C10,5%
MERCEDES-BENZ CLASA G10,5%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,5%
MERCEDES-BENZ CLK10,5%
MERCEDES-BENZ GLE10,5%
MINI MINI10,5%
MITSUBISHI COLT10,5%
NISSAN X-TRAIL10,5%
PORSCHE CAYENNE10,5%
RENAULT KANGOO10,5%
RENAULT LAGUNA10,5%
RENAULT MODUS10,5%
SKODA ROOMSTER10,5%
SKODA SUPERB10,5%
SKODA YETI10,5%
SUZUKI SX410,5%
TOYOTA AYGO10,5%
TOYOTA LAND CRUISER10,5%
TOYOTA PRIUS10,5%
TOYOTA YARIS CROSS10,5%
VOLKSWAGEN CADDY10,5%
VOLKSWAGEN JETTA10,5%
VOLKSWAGEN TOUAREG10,5%
VOLVO S4010,5%
VOLVO V4010,5%
VOLVO XC6010,5%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV5730,0%
Compacte (C)4724,7%
Medii (D)3820,0%
Mici (B)1910,0%
Monovolume (MPV)168,4%
Mari și de lux (E)73,7%
Mini (A)42,1%
Sport10,5%
Utilitare10,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare14777,4%
Noi4322,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină10454,7%
Benzină6232,6%
Hibrid136,8%
GPL63,2%
Electric52,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică17190,0%
Companie1910,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break7941,6%
Berlină cu hayon4121,6%
Berlină3417,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)3417,9%
Cupeu21,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW3216,8%
75-109 kW9047,4%
110-149 kW5026,3%
150-219 kW105,3%
220 kW și peste31,6%
Necompletat52,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc105,3%
1000-1399 cmc2412,6%
1400-1599 cmc5126,8%
1600-1999 cmc7740,5%
2000-2999 cmc2111,1%
3000 cmc și peste21,1%
Necompletat52,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare1890,0%
Export210,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA630,0%
DAEWOO420,0%
FORD315,0%
OPEL210,0%
HYUNDAI15,0%
NISSAN15,0%
RENAULT15,0%
SEAT15,0%
SKODA15,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.