Înmatriculări în județul Mureș, aprilie 2022

Noi75-71,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare798-33,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri157

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 175 noinov 24: 915 rulate, prima înmatricularedec 24: 316 noidec 24: 871 rulate, prima înmatriculareian 25: 256 noiian 25: 957 rulate, prima înmatricularefeb 25: 203 noifeb 25: 1.065 rulate, prima înmatricularemar 25: 131 noimar 25: 1.240 rulate, prima înmatriculareapr 25: 213 noiapr 25: 1.082 rulate, prima înmatricularemai 25: 262 noimai 25: 1.127 rulate, prima înmatriculareiun 25: 236 noiiun 25: 1.031 rulate, prima înmatriculareiul 25: 340 noiiul 25: 1.119 rulate, prima înmatriculareaug 25: 348 noiaug 25: 950 rulate, prima înmatricularesep 25: 214 noisep 25: 1.063 rulate, prima înmatriculareoct 25: 240 noioct 25: 1.028 rulate, prima înmatricularenov 25: 420 noinov 25: 1.039 rulate, prima înmatricularedec 25: 636 noidec 25: 920 rulate, prima înmatriculareian 26: 242 noiian 26: 934 rulate, prima înmatricularefeb 26: 330 noifeb 26: 1.065 rulate, prima înmatricularemar 26: 285 noimar 26: 1.068 rulate, prima înmatriculareapr 26: 138 noiapr 26: 957 rulate, prima înmatricularemai 26: 319 noimai 26: 985 rulate, prima înmatriculareiun 26: 285 noiiun 26: 982 rulate, prima înmatriculareiul 26: 129 noiiul 26: 1.023 rulate, prima înmatriculareaug 26: 147 noiaug 26: 785 rulate, prima înmatricularesep 26: 180 noisep 26: 977 rulate, prima înmatriculareoct 26: 236 noioct 26: 863 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24175915
dec 24316871
ian 25256957
feb 252031.065
mar 251311.240
apr 252131.082
mai 252621.127
iun 252361.031
iul 253401.119
aug 25348950
sep 252141.063
oct 252401.028
nov 254201.039
dec 25636920
ian 26242934
feb 263301.065
mar 262851.068
apr 26138957
mai 26319985
iun 26285982
iul 261291.023
aug 26147785
sep 26180977
oct 26236863

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 1998: 12 rulate, prima înmatriculare1998: 4 rulate, prima înmatriculare1999: 3 rulate, prima înmatriculare2000: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 16 rulate, prima înmatriculare2002: 23 rulate, prima înmatriculare2003: 18 rulate, prima înmatriculare2004: 34 rulate, prima înmatriculare2005: 55 rulate, prima înmatriculare2006: 66 rulate, prima înmatriculare2007: 74 rulate, prima înmatriculare2008: 66 rulate, prima înmatriculare2009: 60 rulate, prima înmatriculare2010: 60 rulate, prima înmatriculare2011: 71 rulate, prima înmatriculare2012: 50 rulate, prima înmatriculare2013: 38 rulate, prima înmatriculare2014: 33 rulate, prima înmatriculare2015: 30 rulate, prima înmatriculare2016: 11 rulate, prima înmatriculare2017: 21 rulate, prima înmatriculare2018: 30 rulate, prima înmatriculare2019: 10 rulate, prima înmatriculare2020: 4 rulate, prima înmatriculare2021: 32 noi2021: 5 rulate, prima înmatriculare2022: 43 noi< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1998012
199804
199903
200004
2001016
2002023
2003018
2004034
2005055
2006066
2007074
2008066
2009060
2010060
2011071
2012050
2013038
2014033
2015030
2016011
2017021
2018030
2019010
202004
2021325
2022430

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN21524,6%
AUDI9811,2%
BMW657,4%
FORD627,1%
OPEL515,8%
DACIA434,9%
RENAULT424,8%
MERCEDES-BENZ404,6%
SKODA313,6%
NISSAN252,9%
Toate (37)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI222,5%
MAZDA182,1%
PEUGEOT182,1%
SUZUKI171,9%
TOYOTA171,9%
KIA131,5%
SEAT121,4%
CITROEN101,1%
MITSUBISHI101,1%
FIAT91,0%
VOLVO91,0%
LAND ROVER70,8%
CHEVROLET60,7%
HONDA40,5%
JEEP40,5%
SMART40,5%
SSANGYONG40,5%
DAIHATSU30,3%
PORSCHE30,3%
ALFA ROMEO20,2%
MINI20,2%
SUBARU20,2%
LADA10,1%
LAMBORGHINI10,1%
LEXUS10,1%
MASERATI10,1%
TESLA10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF606,9%
VOLKSWAGEN PASSAT515,9%
AUDI A4434,9%
VOLKSWAGEN POLO242,8%
BMW SERIA 3182,1%
DACIA DUSTER182,1%
AUDI A6172,0%
OPEL ASTRA172,0%
FORD FOCUS161,8%
VOLKSWAGEN TOURAN161,8%
Toate (218)
Modele: valoare, vehicule, cotă
RENAULT MEGANE151,7%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS151,7%
BMW SERIA 5141,6%
OPEL CORSA141,6%
AUDI A3131,5%
HYUNDAI TUCSON131,5%
SKODA FABIA131,5%
FORD FIESTA121,4%
VOLKSWAGEN TIGUAN121,4%
VOLKSWAGEN SHARAN111,3%
DACIA SANDERO91,0%
FORD KUGA91,0%
VOLKSWAGEN TOUAREG91,0%
AUDI A580,9%
AUDI Q580,9%
BMW X380,9%
DACIA LOGAN80,9%
MERCEDES-BENZ CLASA C80,9%
MERCEDES-BENZ CLASA E80,9%
FORD TRANSIT70,8%
NISSAN QASHQAI70,8%
BMW X160,7%
BMW X560,7%
NISSAN X-TRAIL60,7%
RENAULT SCENIC60,7%
SKODA OCTAVIA60,7%
TOYOTA RAV460,7%
AUDI A850,6%
KIA SPORTAGE50,6%
MAZDA CX-550,6%
MITSUBISHI ASX50,6%
OPEL ZAFIRA50,6%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER50,6%
VOLVO XC6050,6%
BMW SERIA 140,5%
DACIA SPRING40,5%
FORD KA40,5%
KIA SORENTO40,5%
LAND ROVER FREELANDER40,5%
MAZDA 540,5%
MERCEDES-BENZ CLASA B40,5%
MERCEDES-BENZ GLE40,5%
OPEL INSIGNIA40,5%
PEUGEOT 30840,5%
SEAT IBIZA40,5%
SEAT LEON40,5%
SKODA SCALA40,5%
SUZUKI GRAND VITARA40,5%
SUZUKI JIMNY40,5%
SUZUKI SX440,5%
CHEVROLET CAPTIVA30,3%
CITROEN C430,3%
DACIA LODGY30,3%
DAIHATSU TERIOS30,3%
FIAT 50030,3%
FIAT PUNTO30,3%
JEEP GRAND CHEROKEE30,3%
MAZDA 330,3%
MAZDA 630,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,3%
MERCEDES-BENZ VITO30,3%
MITSUBISHI OUTLANDER30,3%
NISSAN JUKE30,3%
NISSAN PATHFINDER30,3%
NISSAN QASHQAI+230,3%
PEUGEOT 30730,3%
RENAULT CLIO30,3%
RENAULT KADJAR30,3%
SEAT ALTEA30,3%
SKODA RAPID30,3%
SMART FORTWO30,3%
TOYOTA COROLLA30,3%
TOYOTA YARIS30,3%
AUDI Q320,2%
BMW X420,2%
CITROEN C320,2%
CITROEN C4 PICASSO20,2%
FORD GALAXY20,2%
FORD MONDEO20,2%
FORD PUMA20,2%
HYUNDAI I2020,2%
HYUNDAI SANTA FE20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT20,2%
MAZDA 220,2%
MERCEDES-BENZ CLASA G20,2%
MERCEDES-BENZ SLK20,2%
MINI ONE20,2%
OPEL VIVARO20,2%
PEUGEOT PARTNER20,2%
RENAULT ARKANA20,2%
RENAULT CAPTUR20,2%
RENAULT KANGOO20,2%
RENAULT KOLEOS20,2%
RENAULT TALISMAN20,2%
RENAULT TRAFIC20,2%
SKODA KAMIQ20,2%
SKODA KAROQ20,2%
SSANGYONG KORANDO20,2%
SUZUKI VITARA20,2%
TOYOTA AVENSIS20,2%
VOLKSWAGEN CC20,2%
VOLKSWAGEN JETTA20,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN20,2%
ALFA ROMEO 15910,1%
ALFA ROMEO STELVIO10,1%
AUDI A110,1%
AUDI S810,1%
BMW IX310,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW SERIA 410,1%
BMW SERIA 710,1%
BMW X210,1%
BMW X610,1%
BMW XDRIVE20D10,1%
CHEVROLET AVEO10,1%
CHEVROLET EPICA10,1%
CHEVROLET MALIBU10,1%
CITROEN BERLINGO10,1%
CITROEN C110,1%
CITROEN C510,1%
DACIA JOGGER10,1%
FIAT PANDA10,1%
FIAT STILO10,1%
FIAT ULYSSE10,1%
FORD ECOSPORT10,1%
FORD GRAND C-MAX10,1%
FORD MUSTANG10,1%
FORD MUSTANG MACH-E10,1%
FORD S-MAX10,1%
FORD TOURNEO CONNECT10,1%
FORD TOURNEO CUSTOM10,1%
FORD TRANSIT CUSTOM10,1%
HONDA ACCORD10,1%
HONDA CR-V10,1%
HONDA HR-V10,1%
HONDA JAZZ10,1%
HYUNDAI BAYON10,1%
HYUNDAI I1010,1%
HYUNDAI I3010,1%
HYUNDAI IONIQ10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV23727,1%
Compacte (C)17319,8%
Medii (D)14716,8%
Mici (B)11813,5%
Monovolume (MPV)10211,7%
Mari și de lux (E)495,6%
Mini (A)263,0%
Utilitare101,1%
Sport60,7%
Neclasificate50,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare79891,4%
Noi758,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină60969,8%
Benzină22225,4%
Hibrid283,2%
Electric91,0%
GPL50,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică76888,0%
Companie10512,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break40946,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)18220,8%
Berlină cu hayon17419,9%
Berlină8810,1%
Cabriolet131,5%
Cupeu70,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW20022,9%
75-109 kW39845,6%
110-149 kW20823,8%
150-219 kW414,7%
220 kW și peste171,9%
Necompletat91,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc354,0%
1000-1399 cmc12914,8%
1400-1599 cmc17520,0%
1600-1999 cmc40246,0%
2000-2999 cmc11513,2%
3000 cmc și peste80,9%
Necompletat91,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare12277,7%
Export3522,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA3421,7%
OPEL2616,6%
VOLKSWAGEN2515,9%
FORD1912,1%
RENAULT159,6%
DAEWOO53,2%
PEUGEOT53,2%
MERCEDES-BENZ42,5%
SKODA42,5%
AUDI31,9%
Toate (21)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW21,3%
CHEVROLET21,3%
CITROEN21,3%
FIAT21,3%
MAZDA21,3%
SUZUKI21,3%
ALFA ROMEO10,6%
HYUNDAI10,6%
MINI10,6%
SMART10,6%
TOYOTA10,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.