Înmatriculări în județul Satu Mare, aprilie 2022

Noi45+40,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare477-32,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri70

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 46 noinov 24: 642 rulate, prima înmatricularedec 24: 90 noidec 24: 626 rulate, prima înmatriculareian 25: 91 noiian 25: 506 rulate, prima înmatricularefeb 25: 71 noifeb 25: 726 rulate, prima înmatricularemar 25: 49 noimar 25: 788 rulate, prima înmatriculareapr 25: 45 noiapr 25: 753 rulate, prima înmatricularemai 25: 44 noimai 25: 659 rulate, prima înmatriculareiun 25: 54 noiiun 25: 604 rulate, prima înmatriculareiul 25: 95 noiiul 25: 734 rulate, prima înmatriculareaug 25: 124 noiaug 25: 609 rulate, prima înmatricularesep 25: 68 noisep 25: 599 rulate, prima înmatriculareoct 25: 67 noioct 25: 712 rulate, prima înmatricularenov 25: 104 noinov 25: 571 rulate, prima înmatricularedec 25: 138 noidec 25: 525 rulate, prima înmatriculareian 26: 48 noiian 26: 455 rulate, prima înmatricularefeb 26: 58 noifeb 26: 580 rulate, prima înmatricularemar 26: 45 noimar 26: 583 rulate, prima înmatriculareapr 26: 56 noiapr 26: 627 rulate, prima înmatricularemai 26: 52 noimai 26: 515 rulate, prima înmatriculareiun 26: 83 noiiun 26: 550 rulate, prima înmatriculareiul 26: 58 noiiul 26: 615 rulate, prima înmatriculareaug 26: 45 noiaug 26: 599 rulate, prima înmatricularesep 26: 66 noisep 26: 626 rulate, prima înmatriculareoct 26: 100 noioct 26: 639 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2446642
dec 2490626
ian 2591506
feb 2571726
mar 2549788
apr 2545753
mai 2544659
iun 2554604
iul 2595734
aug 25124609
sep 2568599
oct 2567712
nov 25104571
dec 25138525
ian 2648455
feb 2658580
mar 2645583
apr 2656627
mai 2652515
iun 2683550
iul 2658615
aug 2645599
sep 2666626
oct 26100639

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 1998: 4 rulate, prima înmatriculare1998: 1 rulate, prima înmatriculare1999: 3 rulate, prima înmatriculare2000: 9 rulate, prima înmatriculare2001: 6 rulate, prima înmatriculare2002: 9 rulate, prima înmatriculare2003: 19 rulate, prima înmatriculare2004: 26 rulate, prima înmatriculare2005: 28 rulate, prima înmatriculare2006: 31 rulate, prima înmatriculare2007: 36 rulate, prima înmatriculare2008: 49 rulate, prima înmatriculare2009: 37 rulate, prima înmatriculare2010: 40 rulate, prima înmatriculare2011: 36 rulate, prima înmatriculare2012: 23 rulate, prima înmatriculare2013: 22 rulate, prima înmatriculare2014: 16 rulate, prima înmatriculare2015: 15 rulate, prima înmatriculare2016: 26 rulate, prima înmatriculare2017: 9 rulate, prima înmatriculare2018: 19 rulate, prima înmatriculare2019: 4 rulate, prima înmatriculare2020: 5 rulate, prima înmatriculare2021: 12 noi2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 33 noi2022: 1 rulate, prima înmatriculare< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199804
199801
199903
200009
200106
200209
2003019
2004026
2005028
2006031
2007036
2008049
2009037
2010040
2011036
2012023
2013022
2014016
2015015
2016026
201709
2018019
201904
202005
2021123
2022331

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12423,8%
AUDI438,2%
BMW407,7%
DACIA377,1%
FORD356,7%
SKODA305,7%
MERCEDES-BENZ285,4%
OPEL265,0%
RENAULT203,8%
NISSAN152,9%
Toate (40)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO132,5%
TOYOTA122,3%
HYUNDAI112,1%
PEUGEOT112,1%
MAZDA101,9%
SEAT91,7%
CITROEN81,5%
KIA71,3%
SUZUKI71,3%
MITSUBISHI61,1%
JEEP40,8%
FIAT30,6%
FERRARI20,4%
JAGUAR20,4%
MINI20,4%
SMART20,4%
TESLA20,4%
ALFA ROMEO10,2%
BRILLIANCE10,2%
CHEVROLET10,2%
CUPRA10,2%
DAIHATSU10,2%
DODGE10,2%
LAMBORGHINI10,2%
LAND ROVER10,2%
LEXUS10,2%
MG10,2%
PORSCHE10,2%
SSANGYONG10,2%
VAUXHALL10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF448,5%
VOLKSWAGEN PASSAT326,2%
AUDI A4214,1%
FORD FOCUS132,5%
SKODA OCTAVIA132,5%
BMW SERIA 3122,3%
DACIA LOGAN112,1%
SKODA FABIA112,1%
VOLKSWAGEN TOURAN112,1%
DACIA DUSTER101,9%
Toate (169)
Modele: valoare, vehicule, cotă
NISSAN QASHQAI101,9%
BMW SERIA 581,6%
DACIA JOGGER81,6%
OPEL ASTRA81,6%
VOLKSWAGEN POLO81,6%
VOLKSWAGEN TIGUAN81,6%
VOLVO XC6081,6%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS71,4%
AUDI A361,2%
BMW SERIA 161,2%
FORD C-MAX51,0%
FORD FIESTA51,0%
MERCEDES-BENZ CLASA C51,0%
OPEL ZAFIRA51,0%
RENAULT MEGANE51,0%
RENAULT SCENIC51,0%
SUZUKI GRAND VITARA51,0%
VOLKSWAGEN TOUAREG51,0%
AUDI A640,8%
AUDI Q540,8%
BMW X340,8%
DACIA SANDERO40,8%
MAZDA 640,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E40,8%
OPEL INSIGNIA40,8%
SEAT IBIZA40,8%
TOYOTA RAV440,8%
VOLKSWAGEN SHARAN40,8%
AUDI A530,6%
BMW X530,6%
CITROEN C4 PICASSO30,6%
CITROEN C530,6%
KIA CEED30,6%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,6%
MERCEDES-BENZ VITO30,6%
MITSUBISHI OUTLANDER30,6%
OPEL CORSA30,6%
OPEL VIVARO30,6%
RENAULT LAGUNA30,6%
TOYOTA COROLLA30,6%
BMW X420,4%
BMW X620,4%
DACIA SPRING20,4%
FORD KUGA20,4%
FORD PUMA20,4%
HYUNDAI I2020,4%
HYUNDAI I3020,4%
HYUNDAI IX3520,4%
HYUNDAI TUCSON20,4%
JEEP CHEROKEE20,4%
KIA SPORTAGE20,4%
MAZDA CX-520,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,4%
MERCEDES-BENZ GLC20,4%
NISSAN MICRA20,4%
NISSAN X-TRAIL20,4%
PEUGEOT 300820,4%
PEUGEOT 30720,4%
PEUGEOT 50820,4%
RENAULT CLIO20,4%
RENAULT KADJAR20,4%
SEAT LEON20,4%
SKODA RAPID20,4%
SKODA SUPERB20,4%
TOYOTA LAND CRUISER20,4%
VOLVO V4020,4%
ALFA ROMEO 15910,2%
AUDI A710,2%
AUDI A810,2%
AUDI Q710,2%
BMW SERIA 210,2%
BMW X DRIVE 23D10,2%
BMW X110,2%
BRILLIANCE BS410,2%
CHEVROLET EPICA10,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN XSARA PICASSO10,2%
CUPRA FORMENTOR10,2%
DACIA 131010,2%
DACIA LODGY10,2%
DAIHATSU TERIOS10,2%
DODGE CALIBER10,2%
FERRARI 61210,2%
FERRARI F8 SPIDER10,2%
FIAT DUCATO10,2%
FIAT PANDA10,2%
FIAT ULYSSE10,2%
FORD FUSION10,2%
FORD GALAXY10,2%
FORD KA10,2%
FORD MONDEO10,2%
FORD MUSTANG10,2%
FORD MUSTANG MACH-E10,2%
FORD S-MAX10,2%
HYUNDAI ELANTRA10,2%
HYUNDAI GRAND SANTA FE10,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
JAGUAR F-PACE10,2%
JAGUAR XF10,2%
JEEP GRAND CHEROKEE10,2%
JEEP WRANGLER10,2%
KIA CARNIVAL10,2%
KIA SORENTO10,2%
LAMBORGHINI URUS10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,2%
LEXUS RX10,2%
MAZDA 310,2%
MAZDA 510,2%
MAZDA CX-310,2%
MAZDA CX-3010,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,2%
MERCEDES-BENZ CLS10,2%
MERCEDES-BENZ GLE10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,2%
MERCEDES-BENZ VANEO10,2%
MERCEDES-BENZ VIANO10,2%
MINI COOPER10,2%
MINI MINI10,2%
MITSUBISHI ASX10,2%
MITSUBISHI COLT10,2%
MITSUBISHI PAJERO10,2%
NISSAN MURANO10,2%
OPEL AGILA10,2%
OPEL ANTARA10,2%
OPEL MERIVA10,2%
PEUGEOT 10710,2%
PEUGEOT 20610,2%
PEUGEOT 40610,2%
PEUGEOT 40710,2%
PEUGEOT 80710,2%
PORSCHE MACAN10,2%
RENAULT TALISMAN10,2%
RENAULT TRAFIC10,2%
RENAULT TWINGO10,2%
SEAT ALHAMBRA10,2%
SEAT AROSA10,2%
SEAT EXEO10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)12523,9%
SUV12123,2%
Medii (D)9618,4%
Monovolume (MPV)7314,0%
Mici (B)5911,3%
Mari și de lux (E)224,2%
Neclasificate122,3%
Mini (A)112,1%
Utilitare20,4%
Sport10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare47791,4%
Noi458,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină35568,0%
Benzină13024,9%
Hibrid193,6%
GPL132,5%
Electric51,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică46288,5%
Companie6011,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break24847,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)9818,8%
Berlină cu hayon9518,2%
Berlină7013,4%
Cabriolet71,3%
Cupeu40,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW11321,6%
75-109 kW26350,4%
110-149 kW10019,2%
150-219 kW315,9%
220 kW și peste101,9%
Necompletat51,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc275,2%
1000-1399 cmc6111,7%
1400-1599 cmc11221,5%
1600-1999 cmc24346,6%
2000-2999 cmc6913,2%
3000 cmc și peste51,0%
Necompletat51,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare6187,1%
Export912,9%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1724,3%
FORD1217,1%
DACIA912,9%
AUDI710,0%
OPEL68,6%
BMW45,7%
RENAULT34,3%
DAEWOO22,9%
FIAT22,9%
MERCEDES-BENZ22,9%
Toate (16)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN11,4%
PEUGEOT11,4%
SEAT11,4%
SKODA11,4%
SMART11,4%
VAUXHALL11,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.