Înmatriculări FORD FIESTA, iunie 2022

Noi112+36,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare347-0,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri243

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300nov 24: 220 rulate, prima înmatricularedec 24: 230 rulate, prima înmatriculareian 25: 189 rulate, prima înmatricularefeb 25: 219 rulate, prima înmatricularemar 25: 251 rulate, prima înmatriculareapr 25: 225 rulate, prima înmatricularemai 25: 239 rulate, prima înmatriculareiun 25: 198 rulate, prima înmatriculareiul 25: 224 rulate, prima înmatriculareaug 25: 195 rulate, prima înmatricularesep 25: 210 rulate, prima înmatriculareoct 25: 268 rulate, prima înmatricularenov 25: 216 rulate, prima înmatricularedec 25: 218 rulate, prima înmatriculareian 26: 166 rulate, prima înmatricularefeb 26: 211 rulate, prima înmatricularemar 26: 180 rulate, prima înmatriculareapr 26: 181 rulate, prima înmatricularemai 26: 153 rulate, prima înmatriculareiun 26: 169 rulate, prima înmatriculareiul 26: 165 rulate, prima înmatriculareaug 26: 139 rulate, prima înmatricularesep 26: 207 rulate, prima înmatriculareoct 26: 146 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 240220
dec 240230
ian 250189
feb 250219
mar 250251
apr 250225
mai 250239
iun 250198
iul 250224
aug 250195
sep 250210
oct 250268
nov 250216
dec 250218
ian 260166
feb 260211
mar 260180
apr 260181
mai 260153
iun 260169
iul 260165
aug 260139
sep 260207
oct 260146

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060801001999: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 17 rulate, prima înmatriculare2003: 15 rulate, prima înmatriculare2004: 21 rulate, prima înmatriculare2005: 25 rulate, prima înmatriculare2006: 33 rulate, prima înmatriculare2007: 27 rulate, prima înmatriculare2008: 26 rulate, prima înmatriculare2009: 43 rulate, prima înmatriculare2010: 49 rulate, prima înmatriculare2011: 36 rulate, prima înmatriculare2012: 18 rulate, prima înmatriculare2013: 12 rulate, prima înmatriculare2014: 9 rulate, prima înmatriculare2015: 4 rulate, prima înmatriculare2016: 5 rulate, prima înmatriculare2017: 2 rulate, prima înmatriculare2018: 1 rulate, prima înmatriculare2021: 17 noi2022: 95 noi199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
199901
200001
200102
2002017
2003015
2004021
2005025
2006033
2007027
2008026
2009043
2010049
2011036
2012018
2013012
201409
201504
201605
201702
201801
201900
202000
2021170
2022950

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Mici (B)459100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București9220,0%
Timiș245,2%
Cluj214,6%
Dolj214,6%
Bacău163,5%
Arad153,3%
Bistrița-Năsăud143,1%
Hunedoara143,1%
Maramureș143,1%
Mureș132,8%
Toate (40)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Prahova132,8%
Ilfov122,6%
Sălaj122,6%
Satu Mare122,6%
Dâmbovița112,4%
Bihor102,2%
Iași102,2%
Neamț102,2%
Olt102,2%
Vâlcea92,0%
Alba81,7%
Argeș71,5%
Caraș-Severin71,5%
Galați71,5%
Gorj71,5%
Sibiu71,5%
Suceava71,5%
Brașov61,3%
Constanța61,3%
Mehedinți61,3%
Vaslui61,3%
Brăila51,1%
Covasna51,1%
Harghita51,1%
Botoșani30,7%
Buzău30,7%
Călărași30,7%
Teleorman30,7%
Tulcea30,7%
Vrancea20,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare34775,6%
Noi11224,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Benzină26658,0%
Motorină15132,9%
Hibrid398,5%
GPL30,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică36278,9%
Companie9721,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină cu hayon459100,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW41790,8%
75-109 kW408,7%
110-149 kW20,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc12226,6%
1000-1399 cmc24553,4%
1400-1599 cmc8919,4%
1600-1999 cmc30,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare23496,3%
Export93,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.