Înmatriculări în județul Satu Mare, iunie 2022

Noi105+12,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare654-10,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri355

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 46 noinov 24: 642 rulate, prima înmatricularedec 24: 90 noidec 24: 626 rulate, prima înmatriculareian 25: 91 noiian 25: 506 rulate, prima înmatricularefeb 25: 71 noifeb 25: 726 rulate, prima înmatricularemar 25: 49 noimar 25: 788 rulate, prima înmatriculareapr 25: 45 noiapr 25: 753 rulate, prima înmatricularemai 25: 44 noimai 25: 659 rulate, prima înmatriculareiun 25: 54 noiiun 25: 604 rulate, prima înmatriculareiul 25: 95 noiiul 25: 734 rulate, prima înmatriculareaug 25: 124 noiaug 25: 609 rulate, prima înmatricularesep 25: 68 noisep 25: 599 rulate, prima înmatriculareoct 25: 67 noioct 25: 712 rulate, prima înmatricularenov 25: 104 noinov 25: 571 rulate, prima înmatricularedec 25: 138 noidec 25: 525 rulate, prima înmatriculareian 26: 48 noiian 26: 455 rulate, prima înmatricularefeb 26: 58 noifeb 26: 580 rulate, prima înmatricularemar 26: 45 noimar 26: 583 rulate, prima înmatriculareapr 26: 56 noiapr 26: 627 rulate, prima înmatricularemai 26: 52 noimai 26: 515 rulate, prima înmatriculareiun 26: 83 noiiun 26: 550 rulate, prima înmatriculareiul 26: 58 noiiul 26: 615 rulate, prima înmatriculareaug 26: 45 noiaug 26: 599 rulate, prima înmatricularesep 26: 66 noisep 26: 626 rulate, prima înmatriculareoct 26: 100 noioct 26: 639 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2446642
dec 2490626
ian 2591506
feb 2571726
mar 2549788
apr 2545753
mai 2544659
iun 2554604
iul 2595734
aug 25124609
sep 2568599
oct 2567712
nov 25104571
dec 25138525
ian 2648455
feb 2658580
mar 2645583
apr 2656627
mai 2652515
iun 2683550
iul 2658615
aug 2645599
sep 2666626
oct 26100639

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 1998: 16 rulate, prima înmatriculare1998: 2 rulate, prima înmatriculare1999: 7 rulate, prima înmatriculare2000: 6 rulate, prima înmatriculare2001: 10 rulate, prima înmatriculare2002: 16 rulate, prima înmatriculare2003: 17 rulate, prima înmatriculare2004: 28 rulate, prima înmatriculare2005: 48 rulate, prima înmatriculare2006: 56 rulate, prima înmatriculare2007: 66 rulate, prima înmatriculare2008: 43 rulate, prima înmatriculare2009: 53 rulate, prima înmatriculare2010: 52 rulate, prima înmatriculare2011: 55 rulate, prima înmatriculare2012: 38 rulate, prima înmatriculare2013: 22 rulate, prima înmatriculare2014: 23 rulate, prima înmatriculare2015: 21 rulate, prima înmatriculare2016: 20 rulate, prima înmatriculare2017: 14 rulate, prima înmatriculare2018: 23 rulate, prima înmatriculare2019: 12 rulate, prima înmatriculare2020: 3 rulate, prima înmatriculare2021: 13 noi2021: 2 rulate, prima înmatriculare2022: 92 noi2022: 1 rulate, prima înmatriculare< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1998016
199802
199907
200006
2001010
2002016
2003017
2004028
2005048
2006056
2007066
2008043
2009053
2010052
2011055
2012038
2013022
2014023
2015021
2016020
2017014
2018023
2019012
202003
2021132
2022921

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN17422,9%
AUDI7710,1%
DACIA699,1%
FORD628,2%
BMW537,0%
MERCEDES-BENZ466,1%
OPEL435,7%
RENAULT263,4%
PEUGEOT243,2%
SKODA182,4%
Toate (41)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA182,4%
NISSAN172,2%
MAZDA152,0%
CITROEN141,8%
VOLVO141,8%
SEAT131,7%
HYUNDAI111,4%
SUZUKI101,3%
MITSUBISHI91,2%
FIAT70,9%
KIA60,8%
CHEVROLET50,7%
SMART40,5%
ALFA ROMEO30,4%
DAIHATSU30,4%
JEEP20,3%
LAND ROVER20,3%
BENTLEY10,1%
CADILLAC10,1%
DODGE10,1%
FERRARI10,1%
HONDA10,1%
JAGUAR10,1%
LAMBORGHINI10,1%
MINI10,1%
PORSCHE10,1%
ROLLS-ROYCE10,1%
ROVER10,1%
SAAB10,1%
SSANGYONG10,1%
TRABANT10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF466,1%
VOLKSWAGEN PASSAT425,6%
AUDI A4304,0%
DACIA DUSTER304,0%
BMW SERIA 3212,8%
FORD FOCUS212,8%
VOLKSWAGEN POLO192,5%
VOLKSWAGEN TOURAN172,3%
OPEL ASTRA162,1%
AUDI A6152,0%
Toate (194)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA SPRING152,0%
AUDI A3131,7%
FORD FIESTA121,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E121,6%
VOLKSWAGEN SHARAN111,5%
DACIA LOGAN101,3%
MERCEDES-BENZ CLASA C101,3%
AUDI Q591,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A91,2%
DACIA JOGGER81,1%
FORD PUMA81,1%
NISSAN QASHQAI81,1%
RENAULT MEGANE81,1%
SKODA OCTAVIA81,1%
VOLKSWAGEN TIGUAN81,1%
BMW SERIA 170,9%
BMW SERIA 570,9%
FORD MONDEO60,8%
OPEL CORSA60,8%
PEUGEOT 50860,8%
SKODA FABIA60,8%
VOLVO XC6060,8%
BMW X350,7%
CITROEN C350,7%
DACIA SANDERO50,7%
FIAT PUNTO50,7%
FORD KUGA50,7%
HYUNDAI TUCSON50,7%
MAZDA 350,7%
SUZUKI GRAND VITARA50,7%
TOYOTA RAV450,7%
VOLKSWAGEN CADDY50,7%
VOLKSWAGEN JETTA50,7%
BMW X140,5%
MAZDA 640,5%
MITSUBISHI ASX40,5%
OPEL VIVARO40,5%
PEUGEOT 20740,5%
TOYOTA C-HR40,5%
VOLKSWAGEN CC40,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS40,5%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER40,5%
AUDI A530,4%
BMW X530,4%
CHEVROLET CAPTIVA30,4%
FORD S-MAX30,4%
KIA CEED30,4%
MAZDA 230,4%
MERCEDES-BENZ GLC30,4%
MERCEDES-BENZ ML30,4%
NISSAN PATROL30,4%
OPEL INSIGNIA30,4%
OPEL ZAFIRA30,4%
PEUGEOT 20630,4%
RENAULT CAPTUR30,4%
SEAT ALTEA30,4%
SEAT IBIZA30,4%
SUZUKI VITARA30,4%
TOYOTA PRIUS30,4%
VOLVO XC9030,4%
ALFA ROMEO 14720,3%
BMW X420,3%
BMW X620,3%
CITROEN C4 CACTUS20,3%
CITROEN C520,3%
DAIHATSU TERIOS20,3%
FORD ECOSPORT20,3%
FORD GALAXY20,3%
HYUNDAI IX3520,3%
KIA SPORTAGE20,3%
MAZDA MX-520,3%
MITSUBISHI COLT20,3%
NISSAN X-TRAIL20,3%
OPEL ADAM20,3%
OPEL COMBO20,3%
OPEL VECTRA20,3%
PEUGEOT 30720,3%
PEUGEOT 40720,3%
RENAULT CLIO20,3%
RENAULT KADJAR20,3%
RENAULT KANGOO20,3%
RENAULT KOLEOS20,3%
SEAT ALHAMBRA20,3%
SEAT LEON20,3%
SKODA SUPERB20,3%
SMART FORFOUR20,3%
TOYOTA COROLLA20,3%
VOLKSWAGEN BORA20,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,3%
VOLVO V5020,3%
ALFA ROMEO 15910,1%
AUDI A710,1%
AUDI Q210,1%
AUDI Q310,1%
AUDI SQ510,1%
AUDI TT10,1%
BENTLEY CONTINENTAL10,1%
BMW I310,1%
BMW SERIA 710,1%
CHEVROLET AVEO10,1%
CHEVROLET CRUZE10,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CITROEN C810,1%
CITROEN NEMO10,1%
CITROEN XSARA PICASSO10,1%
DACIA LODGY10,1%
DAIHATSU FEROZA10,1%
DODGE CALIBER10,1%
FERRARI ROMA10,1%
FIAT 50010,1%
FORD C-MAX10,1%
FORD TOURNEO CONNECT10,1%
HONDA CIVIC10,1%
HYUNDAI I2010,1%
HYUNDAI I3010,1%
HYUNDAI IONIQ10,1%
HYUNDAI SANTA FE10,1%
JAGUAR F-PACE10,1%
JEEP COMPASS10,1%
KIA SORENTO10,1%
LAMBORGHINI GALLARDO10,1%
LAND ROVER DISCOVERY10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,1%
MAZDA CX-310,1%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,1%
MERCEDES-BENZ CLK10,1%
MERCEDES-BENZ GLA10,1%
MERCEDES-BENZ GLE10,1%
MERCEDES-BENZ GLK10,1%
MERCEDES-BENZ VIANO10,1%
MERCEDES-BENZ VITO10,1%
MINI COOPER10,1%
MITSUBISHI OUTLANDER10,1%
MITSUBISHI PAJERO10,1%
MITSUBISHI PAJERO PININ10,1%
NISSAN JUKE10,1%
NISSAN MICRA10,1%
NISSAN PATHFINDER10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV18524,4%
Compacte (C)17623,2%
Medii (D)13718,1%
Mici (B)9312,3%
Monovolume (MPV)8611,3%
Mari și de lux (E)395,1%
Mini (A)243,2%
Neclasificate111,4%
Sport70,9%
Utilitare10,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare65486,2%
Noi10513,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină49765,5%
Benzină18824,8%
Hibrid344,5%
GPL233,0%
Electric172,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică67989,5%
Companie8010,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break33644,3%
Berlină cu hayon16822,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)12616,6%
Berlină10213,4%
Cabriolet141,8%
Cupeu131,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW18324,1%
75-109 kW35646,9%
110-149 kW16021,1%
150-219 kW324,2%
220 kW și peste121,6%
Necompletat162,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc486,3%
1000-1399 cmc9512,5%
1400-1599 cmc16221,3%
1600-1999 cmc35246,4%
2000-2999 cmc7710,1%
3000 cmc și peste81,1%
Necompletat172,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare32090,1%
Export349,6%
Înmatriculat pentru export10,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN10429,3%
OPEL5214,6%
FORD4011,3%
DACIA349,6%
RENAULT185,1%
FIAT174,8%
SKODA154,2%
MERCEDES-BENZ133,7%
DAEWOO123,4%
AUDI102,8%
Toate (26)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT61,7%
SEAT61,7%
ALFA ROMEO41,1%
BMW41,1%
CITROEN30,8%
TOYOTA30,8%
HYUNDAI20,6%
MAZDA20,6%
NISSAN20,6%
SUZUKI20,6%
DODGE10,3%
INFINITI10,3%
LADA10,3%
SAAB10,3%
SMART10,3%
VOLVO10,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.