Înmatriculări în județul Vaslui, iunie 2022

Noi45+15,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare362-12,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri133

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600nov 24: 37 noinov 24: 363 rulate, prima înmatricularedec 24: 69 noidec 24: 372 rulate, prima înmatriculareian 25: 64 noiian 25: 417 rulate, prima înmatricularefeb 25: 43 noifeb 25: 456 rulate, prima înmatricularemar 25: 48 noimar 25: 459 rulate, prima înmatriculareapr 25: 36 noiapr 25: 408 rulate, prima înmatricularemai 25: 34 noimai 25: 434 rulate, prima înmatriculareiun 25: 47 noiiun 25: 374 rulate, prima înmatriculareiul 25: 58 noiiul 25: 462 rulate, prima înmatriculareaug 25: 57 noiaug 25: 444 rulate, prima înmatricularesep 25: 52 noisep 25: 415 rulate, prima înmatriculareoct 25: 48 noioct 25: 489 rulate, prima înmatricularenov 25: 63 noinov 25: 440 rulate, prima înmatricularedec 25: 88 noidec 25: 404 rulate, prima înmatriculareian 26: 22 noiian 26: 353 rulate, prima înmatricularefeb 26: 25 noifeb 26: 400 rulate, prima înmatricularemar 26: 30 noimar 26: 396 rulate, prima înmatriculareapr 26: 31 noiapr 26: 357 rulate, prima înmatricularemai 26: 30 noimai 26: 316 rulate, prima înmatriculareiun 26: 69 noiiun 26: 360 rulate, prima înmatriculareiul 26: 33 noiiul 26: 384 rulate, prima înmatriculareaug 26: 31 noiaug 26: 364 rulate, prima înmatricularesep 26: 59 noisep 26: 394 rulate, prima înmatriculareoct 26: 49 noioct 26: 375 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2437363
dec 2469372
ian 2564417
feb 2543456
mar 2548459
apr 2536408
mai 2534434
iun 2547374
iul 2558462
aug 2557444
sep 2552415
oct 2548489
nov 2563440
dec 2588404
ian 2622353
feb 2625400
mar 2630396
apr 2631357
mai 2630316
iun 2669360
iul 2633384
aug 2631364
sep 2659394
oct 2649375

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0102030401998: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 6 rulate, prima înmatriculare2001: 4 rulate, prima înmatriculare2002: 6 rulate, prima înmatriculare2003: 16 rulate, prima înmatriculare2004: 12 rulate, prima înmatriculare2005: 35 rulate, prima înmatriculare2006: 33 rulate, prima înmatriculare2007: 34 rulate, prima înmatriculare2008: 38 rulate, prima înmatriculare2009: 38 rulate, prima înmatriculare2010: 22 rulate, prima înmatriculare2011: 22 rulate, prima înmatriculare2012: 18 rulate, prima înmatriculare2013: 20 rulate, prima înmatriculare2014: 16 rulate, prima înmatriculare2015: 3 rulate, prima înmatriculare2016: 4 rulate, prima înmatriculare2017: 10 rulate, prima înmatriculare2018: 13 rulate, prima înmatriculare2019: 7 rulate, prima înmatriculare2020: 2 noi2020: 3 rulate, prima înmatriculare2021: 8 noi2021: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 35 noi1998200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
199801
199900
200006
200104
200206
2003016
2004012
2005035
2006033
2007034
2008038
2009038
2010022
2011022
2012018
2013020
2014016
201503
201604
2017010
2018013
201907
202023
202181
2022350

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN10525,8%
AUDI389,3%
BMW358,6%
FORD297,1%
DACIA286,9%
MERCEDES-BENZ245,9%
SKODA215,2%
RENAULT184,4%
HYUNDAI133,2%
OPEL133,2%
Toate (31)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN112,7%
SUZUKI92,2%
MAZDA82,0%
TOYOTA82,0%
PEUGEOT71,7%
KIA61,5%
VOLVO61,5%
SEAT51,2%
ALFA ROMEO30,7%
CITROEN30,7%
LAND ROVER30,7%
SSANGYONG30,7%
DODGE20,5%
HONDA20,5%
CHEVROLET10,2%
CUPRA10,2%
DAIHATSU10,2%
FIAT10,2%
MITSUBISHI10,2%
PORSCHE10,2%
SMART10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT338,1%
VOLKSWAGEN GOLF245,9%
AUDI A4184,4%
VOLKSWAGEN POLO123,0%
BMW SERIA 3112,7%
DACIA DUSTER112,7%
AUDI A6102,5%
FORD FOCUS102,5%
DACIA SANDERO92,2%
SKODA OCTAVIA92,2%
Toate (142)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TIGUAN92,2%
VOLKSWAGEN TOURAN82,0%
BMW SERIA 571,7%
DACIA LOGAN71,7%
NISSAN QASHQAI71,7%
SKODA FABIA71,7%
BMW X361,5%
FORD FIESTA61,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C61,5%
OPEL ASTRA61,5%
VOLKSWAGEN TOUAREG51,2%
BMW SERIA 141,0%
FORD MONDEO41,0%
MERCEDES-BENZ CLASA E41,0%
RENAULT MEGANE41,0%
VOLKSWAGEN SHARAN41,0%
VOLVO XC6041,0%
AUDI A330,7%
HYUNDAI I3030,7%
KIA SPORTAGE30,7%
LAND ROVER FREELANDER30,7%
RENAULT LAGUNA30,7%
RENAULT SCENIC30,7%
SEAT IBIZA30,7%
TOYOTA C-HR30,7%
ALFA ROMEO 15920,5%
AUDI Q520,5%
AUDI Q720,5%
BMW SERIA 420,5%
BMW X120,5%
CITROEN C420,5%
FORD C-MAX20,5%
FORD KUGA20,5%
FORD TRANSIT20,5%
HONDA CIVIC20,5%
HYUNDAI IX3520,5%
HYUNDAI SANTA FE20,5%
HYUNDAI TUCSON20,5%
MAZDA 320,5%
MAZDA CX-3020,5%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,5%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,5%
MERCEDES-BENZ ML20,5%
NISSAN MICRA20,5%
OPEL MERIVA20,5%
PEUGEOT 20820,5%
PEUGEOT 40720,5%
RENAULT TALISMAN20,5%
SSANGYONG TIVOLI20,5%
SUZUKI SX420,5%
SUZUKI VITARA20,5%
TOYOTA AVENSIS20,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,5%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,5%
VOLVO V5020,5%
ALFA ROMEO 14710,2%
AUDI A510,2%
AUDI Q310,2%
AUDI Q810,2%
BMW SERIA 710,2%
BMW X510,2%
BMW X610,2%
CHEVROLET CRUZE10,2%
CITROEN C310,2%
CUPRA FORMENTOR10,2%
DACIA SPRING10,2%
DAIHATSU TERIOS10,2%
DODGE CALIBER10,2%
DODGE JOURNEY10,2%
FIAT BRAVO10,2%
FORD ECOSPORT10,2%
FORD FUSION10,2%
FORD GRAND C-MAX10,2%
HYUNDAI ATOS10,2%
HYUNDAI ELANTRA10,2%
HYUNDAI IONIQ10,2%
HYUNDAI STAREX10,2%
KIA CEED10,2%
KIA NIRO10,2%
KIA XCEED10,2%
MAZDA 210,2%
MAZDA 32310,2%
MAZDA 510,2%
MAZDA CX-510,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,2%
MERCEDES-BENZ CLS10,2%
MERCEDES-BENZ GL10,2%
MERCEDES-BENZ GLC10,2%
MERCEDES-BENZ GLE10,2%
MERCEDES-BENZ GLK10,2%
MERCEDES-BENZ VANEO10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MITSUBISHI MONTERO10,2%
NISSAN NOTE10,2%
NISSAN QASHQAI+210,2%
OPEL INSIGNIA10,2%
OPEL MOKKA10,2%
OPEL ZAFIRA10,2%
OPEL ZAFIRA TOURER10,2%
PEUGEOT 10710,2%
PEUGEOT 20610,2%
PEUGEOT 300810,2%
PORSCHE CAYENNE10,2%
RENAULT ARKANA10,2%
RENAULT CAPTUR10,2%
RENAULT CLIO10,2%
RENAULT DUSTER10,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
SEAT ALHAMBRA10,2%
SEAT EXEO10,2%
SKODA KAMIQ10,2%
SKODA KAROQ10,2%
SKODA KODIAQ10,2%
SKODA RAPID10,2%
SKODA SUPERB10,2%
SMART SMART10,2%
SSANGYONG KORANDO10,2%
SUZUKI ACROSS10,2%
SUZUKI GRAND VITARA10,2%
SUZUKI IGNIS10,2%
SUZUKI SPLASH10,2%
SUZUKI WAGON R10,2%
TOYOTA AYGO10,2%
TOYOTA CELICA10,2%
TOYOTA YARIS CROSS10,2%
VOLKSWAGEN BORA10,2%
VOLKSWAGEN CADDY10,2%
VOLKSWAGEN CC10,2%
VOLKSWAGEN EOS10,2%
VOLKSWAGEN JETTA10,2%
VOLKSWAGEN T-ROC10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV10726,3%
Compacte (C)8721,4%
Medii (D)8420,6%
Mici (B)5513,5%
Monovolume (MPV)368,8%
Mari și de lux (E)245,9%
Mini (A)82,0%
Neclasificate20,5%
Sport20,5%
Utilitare20,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare36288,9%
Noi4511,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină28870,8%
Benzină8921,9%
Hibrid215,2%
GPL82,0%
Electric10,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică38995,6%
Companie184,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break18345,0%
Berlină cu hayon8621,1%
Berlină7117,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)5914,5%
Cupeu71,7%
Cabriolet10,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW9723,8%
75-109 kW19146,9%
110-149 kW9423,1%
150-219 kW225,4%
220 kW și peste20,5%
Necompletat10,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc184,4%
1000-1399 cmc4912,0%
1400-1599 cmc8420,6%
1600-1999 cmc20851,1%
2000-2999 cmc4511,1%
3000 cmc și peste20,5%
Necompletat10,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare12493,2%
Export96,8%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA3425,6%
OPEL2015,0%
VOLKSWAGEN1712,8%
DAEWOO1612,0%
FORD86,0%
RENAULT75,3%
AUDI64,5%
MERCEDES-BENZ53,8%
FIAT32,3%
SKODA32,3%
Toate (22)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
LAND ROVER21,5%
MAZDA21,5%
ALFA ROMEO10,8%
BMW10,8%
CITROEN10,8%
KIA10,8%
LADA10,8%
NISSAN10,8%
PEUGEOT10,8%
SEAT10,8%
SUZUKI10,8%
VOLVO10,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.