Înmatriculări în județul Vrancea, iunie 2022

Noi44-27,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare497-3,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri231

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 55 noinov 24: 436 rulate, prima înmatricularedec 24: 44 noidec 24: 451 rulate, prima înmatriculareian 25: 85 noiian 25: 450 rulate, prima înmatricularefeb 25: 63 noifeb 25: 500 rulate, prima înmatricularemar 25: 51 noimar 25: 596 rulate, prima înmatriculareapr 25: 26 noiapr 25: 541 rulate, prima înmatricularemai 25: 48 noimai 25: 511 rulate, prima înmatriculareiun 25: 33 noiiun 25: 519 rulate, prima înmatriculareiul 25: 109 noiiul 25: 515 rulate, prima înmatriculareaug 25: 65 noiaug 25: 471 rulate, prima înmatricularesep 25: 63 noisep 25: 414 rulate, prima înmatriculareoct 25: 53 noioct 25: 548 rulate, prima înmatricularenov 25: 62 noinov 25: 502 rulate, prima înmatricularedec 25: 112 noidec 25: 489 rulate, prima înmatriculareian 26: 38 noiian 26: 451 rulate, prima înmatricularefeb 26: 38 noifeb 26: 506 rulate, prima înmatricularemar 26: 55 noimar 26: 598 rulate, prima înmatriculareapr 26: 61 noiapr 26: 493 rulate, prima înmatricularemai 26: 40 noimai 26: 398 rulate, prima înmatriculareiun 26: 59 noiiun 26: 422 rulate, prima înmatriculareiul 26: 52 noiiul 26: 489 rulate, prima înmatriculareaug 26: 39 noiaug 26: 465 rulate, prima înmatricularesep 26: 47 noisep 26: 429 rulate, prima înmatriculareoct 26: 55 noioct 26: 456 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2455436
dec 2444451
ian 2585450
feb 2563500
mar 2551596
apr 2526541
mai 2548511
iun 2533519
iul 25109515
aug 2565471
sep 2563414
oct 2553548
nov 2562502
dec 25112489
ian 2638451
feb 2638506
mar 2655598
apr 2661493
mai 2640398
iun 2659422
iul 2652489
aug 2639465
sep 2647429
oct 2655456

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 1998: 4 rulate, prima înmatriculare1998: 2 rulate, prima înmatriculare1999: 3 rulate, prima înmatriculare2000: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 4 rulate, prima înmatriculare2002: 13 rulate, prima înmatriculare2003: 20 rulate, prima înmatriculare2004: 19 rulate, prima înmatriculare2005: 51 rulate, prima înmatriculare2006: 34 rulate, prima înmatriculare2007: 46 rulate, prima înmatriculare2008: 56 rulate, prima înmatriculare2009: 29 rulate, prima înmatriculare2010: 30 rulate, prima înmatriculare2011: 36 rulate, prima înmatriculare2012: 28 rulate, prima înmatriculare2013: 22 rulate, prima înmatriculare2014: 24 rulate, prima înmatriculare2015: 18 rulate, prima înmatriculare2016: 16 rulate, prima înmatriculare2017: 14 rulate, prima înmatriculare2018: 15 rulate, prima înmatriculare2019: 5 rulate, prima înmatriculare2020: 1 noi2020: 1 rulate, prima înmatriculare2021: 8 noi2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 35 noi< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199804
199802
199903
200004
200104
2002013
2003020
2004019
2005051
2006034
2007046
2008056
2009029
2010030
2011036
2012028
2013022
2014024
2015018
2016016
2017014
2018015
201905
202011
202183
2022350

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN10519,4%
AUDI5710,5%
FORD509,2%
OPEL407,4%
BMW366,7%
RENAULT356,5%
MERCEDES-BENZ315,7%
SKODA315,7%
DACIA213,9%
TOYOTA203,7%
Toate (35)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI173,1%
FIAT152,8%
SEAT132,4%
PEUGEOT101,8%
VOLVO101,8%
NISSAN91,7%
SUZUKI81,5%
CITROEN50,9%
ALFA ROMEO40,7%
MAZDA30,6%
MITSUBISHI30,6%
KIA20,4%
LAND ROVER20,4%
MINI20,4%
PORSCHE20,4%
CUPRA10,2%
DAIHATSU10,2%
DODGE10,2%
GWM10,2%
HONDA10,2%
IVECO10,2%
JAGUAR10,2%
JEEP10,2%
LEXUS10,2%
SSANGYONG10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
FORD FOCUS325,9%
VOLKSWAGEN GOLF305,6%
VOLKSWAGEN PASSAT254,6%
AUDI A4224,1%
AUDI A6163,0%
OPEL ASTRA163,0%
BMW SERIA 3132,4%
BMW SERIA 5112,0%
OPEL CORSA112,0%
SKODA OCTAVIA112,0%
Toate (166)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TIGUAN101,9%
MERCEDES-BENZ CLASA C91,7%
SKODA FABIA91,7%
DACIA DUSTER81,5%
RENAULT MEGANE81,5%
VOLKSWAGEN TOURAN81,5%
DACIA LOGAN71,3%
SKODA SUPERB71,3%
TOYOTA RAV471,3%
VOLKSWAGEN POLO71,3%
HYUNDAI I3061,1%
OPEL ZAFIRA61,1%
RENAULT LAGUNA61,1%
SEAT LEON61,1%
MERCEDES-BENZ CLASA E50,9%
NISSAN QASHQAI50,9%
RENAULT KOLEOS50,9%
TOYOTA AVENSIS50,9%
AUDI A540,7%
AUDI Q340,7%
DACIA SANDERO40,7%
MERCEDES-BENZ CLASA B40,7%
PEUGEOT 30740,7%
SUZUKI GRAND VITARA40,7%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS40,7%
VOLKSWAGEN JETTA40,7%
VOLKSWAGEN SHARAN40,7%
VOLVO V4040,7%
ALFA ROMEO 15930,6%
AUDI A330,6%
AUDI TT30,6%
BMW SERIA 130,6%
BMW X130,6%
FIAT PANDA30,6%
FIAT PUNTO30,6%
FORD C-MAX30,6%
FORD ECOSPORT30,6%
FORD GALAXY30,6%
FORD MONDEO30,6%
HYUNDAI IX3530,6%
MERCEDES-BENZ ML30,6%
OPEL INSIGNIA30,6%
RENAULT CLIO30,6%
RENAULT ESPACE30,6%
RENAULT SCENIC30,6%
AUDI Q520,4%
BMW SERIA 420,4%
BMW X320,4%
CITROEN C520,4%
DACIA SPRING20,4%
FIAT 50020,4%
FIAT MULTIPLA20,4%
FORD FIESTA20,4%
HYUNDAI ELANTRA20,4%
HYUNDAI KONA20,4%
HYUNDAI TUCSON20,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,4%
MERCEDES-BENZ GLK20,4%
NISSAN JUKE20,4%
PEUGEOT 30820,4%
RENAULT TALISMAN20,4%
RENAULT TRAFIC20,4%
SEAT IBIZA20,4%
SKODA KAROQ20,4%
SUZUKI SX420,4%
TOYOTA C-HR20,4%
TOYOTA YARIS20,4%
VOLKSWAGEN CADDY20,4%
VOLKSWAGEN CC20,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,4%
VOLVO XC6020,4%
ALFA ROMEO 15610,2%
AUDI 8010,2%
AUDI Q710,2%
AUDI Q810,2%
BMW SERIA 710,2%
BMW X510,2%
CITROEN BERLINGO10,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN C4 CACTUS10,2%
CUPRA FORMENTOR10,2%
DAIHATSU TERIOS10,2%
DODGE CALIBER10,2%
FIAT BRAVO10,2%
FIAT DUCATO10,2%
FIAT FIORINO10,2%
FIAT TIPO10,2%
FIAT ULYSSE10,2%
FORD FUSION10,2%
FORD KA10,2%
FORD KUGA10,2%
FORD S-MAX10,2%
GWM HOVER 510,2%
HONDA HR-V10,2%
HYUNDAI GETZ10,2%
HYUNDAI I2010,2%
IVECO 35S1210,2%
JAGUAR X-TYPE10,2%
JEEP GRAND CHEROKEE10,2%
KIA CEED10,2%
KIA PICANTO10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,2%
LEXUS RX10,2%
MAZDA 210,2%
MAZDA 610,2%
MAZDA CX-510,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,2%
MERCEDES-BENZ CLK10,2%
MERCEDES-BENZ CLS10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ GLE10,2%
MERCEDES-BENZ VIANO10,2%
MINI MINI10,2%
MINI ONE10,2%
MITSUBISHI ASX10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
MITSUBISHI PAJERO10,2%
NISSAN MICRA10,2%
NISSAN PATROL10,2%
OPEL MERIVA10,2%
OPEL TIGRA10,2%
PEUGEOT 10710,2%
PEUGEOT 200810,2%
PEUGEOT 500810,2%
PEUGEOT 50810,2%
PORSCHE CAYENNE10,2%
PORSCHE MACAN10,2%
RENAULT ARKANA10,2%
RENAULT KADJAR10,2%
RENAULT LATITUDE10,2%
SEAT ALHAMBRA10,2%
SEAT ALTEA10,2%
SEAT CORDOBA10,2%
SEAT EXEO10,2%
SEAT TOLEDO10,2%
SKODA KODIAQ10,2%
SKODA RAPID10,2%
SSANGYONG KYRON10,2%
SUZUKI SPLASH10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)15328,3%
SUV10719,8%
Medii (D)10519,4%
Mici (B)6011,1%
Monovolume (MPV)5710,5%
Mari și de lux (E)376,8%
Mini (A)122,2%
Sport50,9%
Neclasificate40,7%
Utilitare10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare49791,9%
Noi448,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină39172,3%
Benzină12523,1%
Hibrid183,3%
GPL50,9%
Electric20,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică49591,5%
Companie458,3%
Persoană străină10,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break22040,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)10519,4%
Berlină cu hayon10218,9%
Berlină10018,5%
Cupeu81,5%
Cabriolet61,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW10519,4%
75-109 kW26849,5%
110-149 kW13124,2%
150-219 kW315,7%
220 kW și peste40,7%
Necompletat20,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc213,9%
1000-1399 cmc5410,0%
1400-1599 cmc13424,8%
1600-1999 cmc25146,4%
2000-2999 cmc7714,2%
3000 cmc și peste20,4%
Necompletat20,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare22497,0%
Export73,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA6929,9%
OPEL3816,5%
VOLKSWAGEN2410,4%
DAEWOO2310,0%
FORD187,8%
FIAT156,5%
RENAULT83,5%
MERCEDES-BENZ41,7%
SEAT41,7%
AUDI31,3%
Toate (26)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
LANCIA31,3%
SKODA31,3%
ALFA ROMEO20,9%
CITROEN20,9%
HYUNDAI20,9%
KIA20,9%
PEUGEOT20,9%
BMW10,4%
CHEVROLET10,4%
LADA10,4%
LAND ROVER10,4%
MCC10,4%
MITSUBISHI10,4%
NISSAN10,4%
TATA10,4%
VAUXHALL10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.