Înmatriculări în județul Vâlcea, iunie 2022

Noi124-5,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare632+1,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri504

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 127 noinov 24: 570 rulate, prima înmatricularedec 24: 98 noidec 24: 604 rulate, prima înmatriculareian 25: 135 noiian 25: 605 rulate, prima înmatricularefeb 25: 112 noifeb 25: 739 rulate, prima înmatricularemar 25: 83 noimar 25: 726 rulate, prima înmatriculareapr 25: 80 noiapr 25: 663 rulate, prima înmatricularemai 25: 63 noimai 25: 606 rulate, prima înmatriculareiun 25: 84 noiiun 25: 608 rulate, prima înmatriculareiul 25: 170 noiiul 25: 668 rulate, prima înmatriculareaug 25: 160 noiaug 25: 555 rulate, prima înmatricularesep 25: 116 noisep 25: 593 rulate, prima înmatriculareoct 25: 114 noioct 25: 771 rulate, prima înmatricularenov 25: 159 noinov 25: 582 rulate, prima înmatricularedec 25: 209 noidec 25: 499 rulate, prima înmatriculareian 26: 94 noiian 26: 504 rulate, prima înmatricularefeb 26: 107 noifeb 26: 614 rulate, prima înmatricularemar 26: 130 noimar 26: 540 rulate, prima înmatriculareapr 26: 84 noiapr 26: 492 rulate, prima înmatricularemai 26: 122 noimai 26: 459 rulate, prima înmatriculareiun 26: 127 noiiun 26: 514 rulate, prima înmatriculareiul 26: 110 noiiul 26: 529 rulate, prima înmatriculareaug 26: 75 noiaug 26: 482 rulate, prima înmatricularesep 26: 132 noisep 26: 510 rulate, prima înmatriculareoct 26: 132 noioct 26: 519 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24127570
dec 2498604
ian 25135605
feb 25112739
mar 2583726
apr 2580663
mai 2563606
iun 2584608
iul 25170668
aug 25160555
sep 25116593
oct 25114771
nov 25159582
dec 25209499
ian 2694504
feb 26107614
mar 26130540
apr 2684492
mai 26122459
iun 26127514
iul 26110529
aug 2675482
sep 26132510
oct 26132519

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 1998: 8 rulate, prima înmatriculare1998: 3 rulate, prima înmatriculare1999: 7 rulate, prima înmatriculare2000: 8 rulate, prima înmatriculare2001: 10 rulate, prima înmatriculare2002: 26 rulate, prima înmatriculare2003: 15 rulate, prima înmatriculare2004: 38 rulate, prima înmatriculare2005: 36 rulate, prima înmatriculare2006: 57 rulate, prima înmatriculare2007: 67 rulate, prima înmatriculare2008: 49 rulate, prima înmatriculare2009: 52 rulate, prima înmatriculare2010: 43 rulate, prima înmatriculare2011: 51 rulate, prima înmatriculare2012: 25 rulate, prima înmatriculare2013: 32 rulate, prima înmatriculare2014: 27 rulate, prima înmatriculare2015: 13 rulate, prima înmatriculare2016: 9 rulate, prima înmatriculare2017: 12 rulate, prima înmatriculare2018: 23 rulate, prima înmatriculare2019: 11 rulate, prima înmatriculare2020: 1 noi2020: 5 rulate, prima înmatriculare2021: 16 noi2021: 5 rulate, prima înmatriculare2022: 107 noi< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199808
199803
199907
200008
2001010
2002026
2003015
2004038
2005036
2006057
2007067
2008049
2009052
2010043
2011051
2012025
2013032
2014027
2015013
201609
2017012
2018023
2019011
202015
2021165
20221070

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN20727,4%
BMW729,5%
DACIA668,7%
AUDI496,5%
RENAULT445,8%
FORD435,7%
SKODA405,3%
OPEL314,1%
MERCEDES-BENZ304,0%
SUZUKI273,6%
Toate (34)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI172,2%
TOYOTA162,1%
MAZDA121,6%
PEUGEOT121,6%
SEAT121,6%
MITSUBISHI111,5%
NISSAN101,3%
FIAT91,2%
KIA91,2%
VOLVO91,2%
SMART81,1%
CITROEN70,9%
CHEVROLET20,3%
JAGUAR20,3%
PORSCHE20,3%
ALFA ROMEO10,1%
CHRYSLER10,1%
HONDA10,1%
JEEP10,1%
LADA10,1%
LAND ROVER10,1%
MINI10,1%
SUBARU10,1%
TESLA10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF608,0%
VOLKSWAGEN PASSAT304,0%
BMW SERIA 3263,4%
VOLKSWAGEN T-CROSS253,3%
DACIA LOGAN222,9%
AUDI A4212,8%
VOLKSWAGEN POLO202,7%
RENAULT MEGANE192,5%
DACIA DUSTER182,4%
BMW SERIA 5172,3%
Toate (193)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SKODA OCTAVIA172,3%
FORD FOCUS162,1%
VOLKSWAGEN TIGUAN141,9%
DACIA SANDERO131,7%
OPEL ASTRA111,5%
AUDI A6101,3%
VOLKSWAGEN JETTA101,3%
VOLKSWAGEN TOURAN101,3%
BMW SERIA 191,2%
FORD FIESTA91,2%
SKODA SUPERB91,2%
SUZUKI GRAND VITARA91,2%
RENAULT SCENIC81,1%
SKODA FABIA81,1%
AUDI A370,9%
BMW X370,9%
OPEL CORSA70,9%
SEAT IBIZA70,9%
SUZUKI VITARA70,9%
DACIA SPRING60,8%
FORD MONDEO60,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E60,8%
SUZUKI SX460,8%
AUDI Q550,7%
BMW X550,7%
FORD KUGA50,7%
NISSAN QASHQAI50,7%
SMART FORFOUR50,7%
VOLKSWAGEN CC50,7%
VOLKSWAGEN TOUAREG50,7%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER50,7%
BMW SERIA 740,5%
HYUNDAI TUCSON40,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C40,5%
MITSUBISHI ASX40,5%
TOYOTA RAV440,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS40,5%
DACIA JOGGER30,4%
DACIA LODGY30,4%
FIAT 50030,4%
HYUNDAI I3030,4%
HYUNDAI SANTA FE30,4%
MAZDA CX-530,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,4%
MITSUBISHI ECLIPSE CROSS30,4%
OPEL ZAFIRA30,4%
PEUGEOT 20730,4%
PEUGEOT 40730,4%
RENAULT ARKANA30,4%
RENAULT CLIO30,4%
RENAULT LAGUNA30,4%
SEAT LEON30,4%
TOYOTA C-HR30,4%
TOYOTA COROLLA30,4%
TOYOTA YARIS CROSS30,4%
VOLKSWAGEN BORA30,4%
VOLKSWAGEN CADDY30,4%
VOLKSWAGEN TAIGO30,4%
VOLVO XC6030,4%
AUDI A820,3%
BMW X120,3%
FIAT PUNTO20,3%
FORD ECOSPORT20,3%
FORD FUSION20,3%
FORD GALAXY20,3%
HYUNDAI IONIQ20,3%
HYUNDAI MATRIX20,3%
KIA PICANTO20,3%
KIA SORENTO20,3%
KIA SPORTAGE20,3%
MAZDA 320,3%
MAZDA 520,3%
MAZDA 620,3%
MERCEDES-BENZ VIANO20,3%
MITSUBISHI PAJERO PININ20,3%
NISSAN QASHQAI+220,3%
OPEL MERIVA20,3%
OPEL TIGRA20,3%
PEUGEOT 20820,3%
RENAULT CAPTUR20,3%
SKODA KAROQ20,3%
SKODA KODIAQ20,3%
SMART FORTWO20,3%
SUZUKI JIMNY20,3%
VOLKSWAGEN CARAVELLE20,3%
VOLVO V4020,3%
ALFA ROMEO STELVIO10,1%
AUDI A510,1%
AUDI Q310,1%
AUDI Q810,1%
AUDI TT10,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW X610,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CHEVROLET KALOS10,1%
CHRYSLER 300C10,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN C3 AIRCROSS10,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CITROEN C510,1%
CITROEN DS410,1%
CITROEN JUMPY10,1%
CITROEN XSARA PICASSO10,1%
DACIA DOKKER10,1%
FIAT CROMA10,1%
FIAT STILO10,1%
FIAT TIPO10,1%
FIAT ULYSSE10,1%
FORD S-MAX10,1%
HONDA CIVIC10,1%
HYUNDAI ELANTRA10,1%
HYUNDAI GETZ10,1%
HYUNDAI I2010,1%
JAGUAR XF10,1%
JEEP CHEROKEE10,1%
KIA CARENS10,1%
KIA CEED10,1%
KIA VENGA10,1%
LADA NIVIA 4X410,1%
LAND ROVER FREELANDER10,1%
MAZDA CX-3010,1%
MAZDA CX-710,1%
MAZDA TRIBUTE10,1%
MERCEDES-BENZ CLA10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA R10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,1%
MERCEDES-BENZ CLK10,1%
MERCEDES-BENZ EQS10,1%
MERCEDES-BENZ GL10,1%
MERCEDES-BENZ GLB10,1%
MERCEDES-BENZ GLC10,1%
MERCEDES-BENZ GLK10,1%
MERCEDES-BENZ ML10,1%
MINI MINI10,1%
MITSUBISHI COLT10,1%
MITSUBISHI PAJERO10,1%
NISSAN JUKE10,1%
NISSAN NV20010,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV19726,1%
Compacte (C)18624,6%
Medii (D)11615,3%
Mici (B)11014,6%
Monovolume (MPV)729,5%
Mari și de lux (E)445,8%
Mini (A)253,3%
Neclasificate30,4%
Sport30,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare63283,6%
Noi12416,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină44859,3%
Benzină23330,8%
Hibrid466,1%
GPL182,4%
Electric111,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică65987,2%
Companie9712,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break32743,3%
Berlină cu hayon17723,4%
Berlină12917,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)10213,5%
Cupeu111,5%
Cabriolet101,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW20126,6%
75-109 kW34545,6%
110-149 kW15720,8%
150-219 kW354,6%
220 kW și peste70,9%
Necompletat111,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc628,2%
1000-1399 cmc11515,2%
1400-1599 cmc15720,8%
1600-1999 cmc32843,4%
2000-2999 cmc759,9%
3000 cmc și peste81,1%
Necompletat111,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare47193,5%
Export336,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN11322,4%
OPEL8516,9%
DACIA7615,1%
FORD469,1%
DAEWOO306,0%
AUDI255,0%
RENAULT224,4%
PEUGEOT153,0%
FIAT142,8%
BMW132,6%
Toate (28)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA122,4%
CHEVROLET91,8%
MERCEDES-BENZ91,8%
CITROEN71,4%
NISSAN51,0%
HYUNDAI40,8%
SUZUKI40,8%
MAZDA30,6%
SEAT20,4%
TOYOTA20,4%
ALFA ROMEO10,2%
HONDA10,2%
LANCIA10,2%
MG10,2%
OLTCIT10,2%
PORSCHE10,2%
ROVER10,2%
VAUXHALL10,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.