Înmatriculări în județul Iași, iunie 2022

Noi211-39,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare826-25,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri404

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 273 noinov 24: 928 rulate, prima înmatricularedec 24: 361 noidec 24: 964 rulate, prima înmatriculareian 25: 239 noiian 25: 791 rulate, prima înmatricularefeb 25: 414 noifeb 25: 1.105 rulate, prima înmatricularemar 25: 237 noimar 25: 1.161 rulate, prima înmatriculareapr 25: 208 noiapr 25: 1.056 rulate, prima înmatricularemai 25: 252 noimai 25: 1.061 rulate, prima înmatriculareiun 25: 248 noiiun 25: 1.134 rulate, prima înmatriculareiul 25: 492 noiiul 25: 1.076 rulate, prima înmatriculareaug 25: 463 noiaug 25: 895 rulate, prima înmatricularesep 25: 320 noisep 25: 1.047 rulate, prima înmatriculareoct 25: 322 noioct 25: 1.105 rulate, prima înmatricularenov 25: 336 noinov 25: 1.067 rulate, prima înmatricularedec 25: 553 noidec 25: 1.046 rulate, prima înmatriculareian 26: 195 noiian 26: 790 rulate, prima înmatricularefeb 26: 184 noifeb 26: 1.036 rulate, prima înmatricularemar 26: 288 noimar 26: 1.048 rulate, prima înmatriculareapr 26: 254 noiapr 26: 1.067 rulate, prima înmatricularemai 26: 321 noimai 26: 942 rulate, prima înmatriculareiun 26: 406 noiiun 26: 929 rulate, prima înmatriculareiul 26: 389 noiiul 26: 914 rulate, prima înmatriculareaug 26: 266 noiaug 26: 839 rulate, prima înmatricularesep 26: 365 noisep 26: 823 rulate, prima înmatriculareoct 26: 343 noioct 26: 906 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24273928
dec 24361964
ian 25239791
feb 254141.105
mar 252371.161
apr 252081.056
mai 252521.061
iun 252481.134
iul 254921.076
aug 25463895
sep 253201.047
oct 253221.105
nov 253361.067
dec 255531.046
ian 26195790
feb 261841.036
mar 262881.048
apr 262541.067
mai 26321942
iun 26406929
iul 26389914
aug 26266839
sep 26365823
oct 26343906

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200< 1998: 2 rulate, prima înmatriculare1998: 1 rulate, prima înmatriculare1999: 3 rulate, prima înmatriculare2000: 7 rulate, prima înmatriculare2001: 11 rulate, prima înmatriculare2002: 15 rulate, prima înmatriculare2003: 18 rulate, prima înmatriculare2004: 18 rulate, prima înmatriculare2005: 47 rulate, prima înmatriculare2006: 58 rulate, prima înmatriculare2007: 63 rulate, prima înmatriculare2008: 71 rulate, prima înmatriculare2009: 62 rulate, prima înmatriculare2010: 68 rulate, prima înmatriculare2011: 67 rulate, prima înmatriculare2012: 56 rulate, prima înmatriculare2013: 36 rulate, prima înmatriculare2014: 33 rulate, prima înmatriculare2015: 30 rulate, prima înmatriculare2016: 36 rulate, prima înmatriculare2017: 35 rulate, prima înmatriculare2018: 44 rulate, prima înmatriculare2019: 20 rulate, prima înmatriculare2020: 10 rulate, prima înmatriculare2021: 32 noi2021: 15 rulate, prima înmatriculare2022: 179 noi< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199802
199801
199903
200007
2001011
2002015
2003018
2004018
2005047
2006058
2007063
2008071
2009062
2010068
2011067
2012056
2013036
2014033
2015030
2016036
2017035
2018044
2019020
2020010
20213215
20221790

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN22121,3%
DACIA908,7%
BMW807,7%
FORD686,6%
AUDI595,7%
TOYOTA585,6%
RENAULT575,5%
MERCEDES-BENZ555,3%
OPEL555,3%
SKODA414,0%
Toate (36)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI333,2%
SEAT333,2%
VOLVO222,1%
PEUGEOT212,0%
NISSAN181,7%
MAZDA161,5%
FIAT131,3%
KIA131,3%
SSANGYONG131,3%
CITROEN101,0%
SUZUKI101,0%
HONDA70,7%
LAND ROVER70,7%
MITSUBISHI70,7%
PORSCHE50,5%
LEXUS40,4%
SMART40,4%
ALFA ROMEO30,3%
JEEP30,3%
CUPRA20,2%
DODGE20,2%
JAGUAR20,2%
SUDA20,2%
CHEVROLET10,1%
MINI10,1%
TESLA10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF585,6%
VOLKSWAGEN PASSAT484,7%
DACIA LOGAN313,0%
AUDI A4252,4%
DACIA SPRING212,0%
VOLKSWAGEN TOURAN201,9%
OPEL ASTRA191,8%
RENAULT MEGANE191,8%
SKODA OCTAVIA191,8%
VOLKSWAGEN POLO191,8%
Toate (221)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 3161,6%
DACIA DUSTER161,6%
FORD FOCUS161,6%
TOYOTA RAV4161,6%
VOLKSWAGEN TIGUAN161,6%
BMW SERIA 5151,5%
HYUNDAI TUCSON151,5%
NISSAN QASHQAI151,5%
SEAT LEON151,5%
DACIA JOGGER141,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS131,3%
BMW X3121,2%
FORD KUGA121,2%
MERCEDES-BENZ CLASA C111,1%
AUDI A3101,0%
BMW SERIA 1101,0%
FORD FIESTA101,0%
FORD MONDEO101,0%
TOYOTA COROLLA101,0%
VOLKSWAGEN SHARAN101,0%
MERCEDES-BENZ CLASA A90,9%
MERCEDES-BENZ CLASA E90,9%
OPEL CORSA90,9%
RENAULT SCENIC90,9%
SKODA FABIA90,9%
TOYOTA AURIS90,9%
AUDI Q580,8%
BMW X180,8%
SEAT IBIZA80,8%
VOLVO XC6080,8%
DACIA SANDERO70,7%
MAZDA 370,7%
TOYOTA YARIS CROSS70,7%
FORD PUMA60,6%
OPEL INSIGNIA60,6%
VOLKSWAGEN JETTA60,6%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER60,6%
AUDI A650,5%
BMW SERIA 750,5%
BMW X550,5%
FORD C-MAX50,5%
KIA SPORTAGE50,5%
RENAULT ESPACE50,5%
SUZUKI VITARA50,5%
TOYOTA C-HR50,5%
AUDI A540,4%
BMW X440,4%
FIAT PUNTO40,4%
HYUNDAI IX3540,4%
MAZDA CX-540,4%
MERCEDES-BENZ VITO40,4%
OPEL VECTRA40,4%
OPEL ZAFIRA40,4%
PEUGEOT 20640,4%
PEUGEOT 20740,4%
PEUGEOT 30740,4%
RENAULT CAPTUR40,4%
RENAULT CLIO40,4%
RENAULT KADJAR40,4%
SEAT ALTEA40,4%
SKODA KAMIQ40,4%
SKODA SUPERB40,4%
SSANGYONG TIVOLI GRAND40,4%
TOYOTA YARIS40,4%
VOLKSWAGEN BORA40,4%
VOLKSWAGEN CADDY40,4%
VOLVO XC4040,4%
CITROEN C4 PICASSO30,3%
FIAT 50030,3%
FIAT BRAVO30,3%
FORD GALAXY30,3%
HYUNDAI BAYON30,3%
HYUNDAI I3030,3%
LAND ROVER FREELANDER30,3%
LEXUS NX30,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,3%
MERCEDES-BENZ GLC30,3%
MERCEDES-BENZ ML30,3%
MITSUBISHI ECLIPSE CROSS30,3%
OPEL ANTARA30,3%
PEUGEOT 50830,3%
PORSCHE CAYENNE30,3%
RENAULT LAGUNA30,3%
SSANGYONG KORANDO30,3%
SSANGYONG TIVOLI30,3%
SUZUKI SX430,3%
TOYOTA AVENSIS30,3%
VOLKSWAGEN T-CROSS30,3%
VOLKSWAGEN T-ROC30,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,3%
VOLVO V4030,3%
VOLVO XC9030,3%
ALFA ROMEO 15920,2%
AUDI Q320,2%
BMW X620,2%
CITROEN C420,2%
CITROEN C520,2%
CUPRA FORMENTOR20,2%
FIAT PANDA20,2%
FORD ECOSPORT20,2%
FORD TOURNEO CONNECT20,2%
HONDA CIVIC20,2%
HONDA HR-V20,2%
HYUNDAI ELANTRA20,2%
HYUNDAI IONIQ20,2%
HYUNDAI KONA20,2%
KIA CEED20,2%
KIA XCEED20,2%
MAZDA CX-3020,2%
MERCEDES-BENZ CLA20,2%
MERCEDES-BENZ EQA20,2%
MERCEDES-BENZ GLA20,2%
MERCEDES-BENZ GLE20,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,2%
NISSAN X-TRAIL20,2%
OPEL COMBO20,2%
OPEL MERIVA20,2%
PEUGEOT 30820,2%
RENAULT KANGOO20,2%
RENAULT TRAFIC20,2%
RENAULT ZOE20,2%
SEAT EXEO20,2%
SKODA KAROQ20,2%
SMART FORFOUR20,2%
SSANGYONG REXTON20,2%
SUZUKI GRAND VITARA20,2%
VOLKSWAGEN CRAFTER20,2%
VOLKSWAGEN LUPO20,2%
ALFA ROMEO 14710,1%
AUDI A110,1%
AUDI Q710,1%
AUDI Q810,1%
AUDI RS Q310,1%
AUDI S310,1%
BMW SERIA 410,1%
BMW X210,1%
CHEVROLET CRUZE10,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%
CITROEN DS510,1%
CITROEN E-C410,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV29828,7%
Compacte (C)25624,7%
Medii (D)14013,5%
Mici (B)12512,1%
Monovolume (MPV)12311,9%
Mari și de lux (E)393,8%
Mini (A)343,3%
Neclasificate121,2%
Sport50,5%
Utilitare50,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare82679,7%
Noi21120,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină59357,2%
Benzină25824,9%
Hibrid11411,0%
Electric363,5%
GPL363,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică88785,5%
Companie15014,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break42541,0%
Berlină cu hayon22621,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)21320,5%
Berlină14914,4%
Cupeu131,3%
Cabriolet111,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW23722,9%
75-109 kW44743,1%
110-149 kW26125,2%
150-219 kW403,9%
220 kW și peste161,5%
Necompletat363,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc777,4%
1000-1399 cmc12011,6%
1400-1599 cmc25224,3%
1600-1999 cmc41740,2%
2000-2999 cmc13012,5%
3000 cmc și peste50,5%
Necompletat363,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare36790,8%
Export368,9%
Înmatriculat pentru export10,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA7618,8%
OPEL6816,8%
VOLKSWAGEN6315,6%
FORD327,9%
RENAULT297,2%
DAEWOO256,2%
SKODA143,5%
FIAT133,2%
AUDI123,0%
HYUNDAI71,7%
Toate (32)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT71,7%
BMW61,5%
CHEVROLET61,5%
MERCEDES-BENZ61,5%
TOYOTA61,5%
PEUGEOT51,2%
CITROEN41,0%
KIA30,7%
LAND ROVER30,7%
SMART30,7%
HONDA20,5%
MITSUBISHI20,5%
SSANGYONG20,5%
VOLVO20,5%
ALFA ROMEO10,2%
CHRYSLER10,2%
DAIHATSU10,2%
JEEP10,2%
MAZDA10,2%
NISSAN10,2%
ROVER10,2%
SUZUKI10,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.