Înmatriculări BMW SERIA 3, iunie 2022

Noi24-45,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare978-0,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri192

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 24 noinov 24: 989 rulate, prima înmatricularedec 24: 32 noidec 24: 1.003 rulate, prima înmatriculareian 25: 34 noiian 25: 865 rulate, prima înmatricularefeb 25: 24 noifeb 25: 1.082 rulate, prima înmatricularemar 25: 26 noimar 25: 1.166 rulate, prima înmatriculareapr 25: 31 noiapr 25: 1.138 rulate, prima înmatricularemai 25: 48 noimai 25: 1.040 rulate, prima înmatriculareiun 25: 33 noiiun 25: 1.051 rulate, prima înmatriculareiul 25: 31 noiiul 25: 1.231 rulate, prima înmatriculareaug 25: 44 noiaug 25: 1.038 rulate, prima înmatricularesep 25: 30 noisep 25: 1.106 rulate, prima înmatriculareoct 25: 63 noioct 25: 1.171 rulate, prima înmatricularenov 25: 34 noinov 25: 1.100 rulate, prima înmatricularedec 25: 51 noidec 25: 907 rulate, prima înmatriculareian 26: 41 noiian 26: 799 rulate, prima înmatricularefeb 26: 25 noifeb 26: 971 rulate, prima înmatricularemar 26: 19 noimar 26: 985 rulate, prima înmatriculareapr 26: 15 noiapr 26: 715 rulate, prima înmatricularemai 26: 24 noimai 26: 793 rulate, prima înmatriculareiun 26: 32 noiiun 26: 800 rulate, prima înmatriculareiul 26: 19 noiiul 26: 904 rulate, prima înmatriculareaug 26: 70 noiaug 26: 803 rulate, prima înmatricularesep 26: 31 noisep 26: 906 rulate, prima înmatriculareoct 26: 33 noioct 26: 778 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2424989
dec 24321.003
ian 2534865
feb 25241.082
mar 25261.166
apr 25311.138
mai 25481.040
iun 25331.051
iul 25311.231
aug 25441.038
sep 25301.106
oct 25631.171
nov 25341.100
dec 2551907
ian 2641799
feb 2625971
mar 2619985
apr 2615715
mai 2624793
iun 2632800
iul 2619904
aug 2670803
sep 2631906
oct 2633778

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 1998: 12 rulate, prima înmatriculare1998: 4 rulate, prima înmatriculare1999: 11 rulate, prima înmatriculare2000: 10 rulate, prima înmatriculare2001: 21 rulate, prima înmatriculare2002: 47 rulate, prima înmatriculare2003: 46 rulate, prima înmatriculare2004: 45 rulate, prima înmatriculare2005: 102 rulate, prima înmatriculare2006: 103 rulate, prima înmatriculare2007: 85 rulate, prima înmatriculare2008: 70 rulate, prima înmatriculare2009: 62 rulate, prima înmatriculare2010: 59 rulate, prima înmatriculare2011: 51 rulate, prima înmatriculare2012: 52 rulate, prima înmatriculare2013: 41 rulate, prima înmatriculare2014: 29 rulate, prima înmatriculare2015: 25 rulate, prima înmatriculare2016: 23 rulate, prima înmatriculare2017: 26 rulate, prima înmatriculare2018: 9 rulate, prima înmatriculare2019: 24 rulate, prima înmatriculare2020: 1 noi2020: 7 rulate, prima înmatriculare2021: 14 rulate, prima înmatriculare2022: 23 noi< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1998012
199804
1999011
2000010
2001021
2002047
2003046
2004045
20050102
20060103
2007085
2008070
2009062
2010059
2011051
2012052
2013041
2014029
2015025
2016023
2017026
201809
2019024
202017
2021014
2022230

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Medii (D)1.002100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București12712,7%
Argeș696,9%
Dolj555,5%
Timiș444,4%
Cluj353,5%
Arad333,3%
Dâmbovița323,2%
Ilfov303,0%
Bacău282,8%
Mureș272,7%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Sibiu262,6%
Vâlcea262,6%
Bihor252,5%
Bistrița-Năsăud242,4%
Caraș-Severin242,4%
Prahova242,4%
Galați232,3%
Gorj232,3%
Suceava232,3%
Alba222,2%
Brașov222,2%
Satu Mare212,1%
Hunedoara202,0%
Olt202,0%
Botoșani181,8%
Maramureș181,8%
Mehedinți171,7%
Sălaj171,7%
Buzău161,6%
Constanța161,6%
Iași161,6%
Neamț141,4%
Vrancea131,3%
Vaslui111,1%
Ialomița101,0%
Harghita80,8%
Giurgiu70,7%
Teleorman60,6%
Brăila50,5%
Călărași40,4%
Tulcea20,2%
Covasna10,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare97897,6%
Noi242,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină79379,1%
Benzină18618,6%
Hibrid232,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică91391,1%
Companie898,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină59959,8%
Break32732,6%
Cupeu434,3%
Cabriolet212,1%
Berlină cu hayon121,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW10,1%
75-109 kW34234,1%
110-149 kW61761,6%
150-219 kW373,7%
220 kW și peste50,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc50,5%
1600-1999 cmc95395,1%
2000-2999 cmc444,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare17289,6%
Export199,9%
Înmatriculat pentru export10,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.