Înmatriculări VOLVO S40, iunie 2023

Noi0

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare17-22,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri8

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05101520nov 24: 11 rulate, prima înmatricularedec 24: 14 rulate, prima înmatriculareian 25: 16 rulate, prima înmatricularefeb 25: 12 rulate, prima înmatricularemar 25: 13 rulate, prima înmatriculareapr 25: 15 rulate, prima înmatricularemai 25: 14 rulate, prima înmatriculareiun 25: 10 rulate, prima înmatriculareiul 25: 9 rulate, prima înmatriculareaug 25: 12 rulate, prima înmatricularesep 25: 14 rulate, prima înmatriculareoct 25: 16 rulate, prima înmatricularenov 25: 6 rulate, prima înmatricularedec 25: 10 rulate, prima înmatriculareian 26: 11 rulate, prima înmatricularefeb 26: 11 rulate, prima înmatricularemar 26: 12 rulate, prima înmatriculareapr 26: 11 rulate, prima înmatricularemai 26: 9 rulate, prima înmatriculareiun 26: 9 rulate, prima înmatriculareiul 26: 8 rulate, prima înmatriculareaug 26: 7 rulate, prima înmatricularesep 26: 8 rulate, prima înmatriculareoct 26: 8 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24011
dec 24014
ian 25016
feb 25012
mar 25013
apr 25015
mai 25014
iun 25010
iul 2509
aug 25012
sep 25014
oct 25016
nov 2506
dec 25010
ian 26011
feb 26011
mar 26012
apr 26011
mai 2609
iun 2609
iul 2608
aug 2607
sep 2608
oct 2608

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
012342004: 4 rulate, prima înmatriculare2005: 1 rulate, prima înmatriculare2006: 2 rulate, prima înmatriculare2007: 3 rulate, prima înmatriculare2008: 3 rulate, prima înmatriculare2009: 2 rulate, prima înmatriculare2011: 2 rulate, prima înmatriculare20042005200620072008200920102011
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200404
200501
200602
200703
200803
200902
201000
201102

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)17100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
Prahova211,8%
Timiș211,8%
Arad15,9%
Bacău15,9%
Bihor15,9%
Caraș-Severin15,9%
Cluj15,9%
Covasna15,9%
Galați15,9%
Giurgiu15,9%
Toate (15)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Hunedoara15,9%
Iași15,9%
Maramureș15,9%
Suceava15,9%
Vrancea15,9%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare17100,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină1694,1%
Benzină15,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1694,1%
Companie15,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină17100,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW1694,1%
110-149 kW15,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc847,1%
1600-1999 cmc952,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare8100,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.