Înmatriculări VOLKSWAGEN, decembrie 2022

Noi638+15,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare4.864-27,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări10.671-5,4% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri2.408

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02.0004.0006.0008.000nov 24: 823 noinov 24: 5.660 rulate, prima înmatricularedec 24: 892 noidec 24: 5.546 rulate, prima înmatriculareian 25: 838 noiian 25: 5.278 rulate, prima înmatricularefeb 25: 843 noifeb 25: 6.387 rulate, prima înmatricularemar 25: 857 noimar 25: 6.671 rulate, prima înmatriculareapr 25: 657 noiapr 25: 6.522 rulate, prima înmatricularemai 25: 817 noimai 25: 6.052 rulate, prima înmatriculareiun 25: 758 noiiun 25: 5.624 rulate, prima înmatriculareiul 25: 989 noiiul 25: 6.436 rulate, prima înmatriculareaug 25: 767 noiaug 25: 5.428 rulate, prima înmatricularesep 25: 683 noisep 25: 5.781 rulate, prima înmatriculareoct 25: 780 noioct 25: 6.427 rulate, prima înmatricularenov 25: 730 noinov 25: 5.602 rulate, prima înmatricularedec 25: 1.064 noidec 25: 5.049 rulate, prima înmatriculareian 26: 656 noiian 26: 4.505 rulate, prima înmatricularefeb 26: 631 noifeb 26: 5.292 rulate, prima înmatricularemar 26: 945 noimar 26: 5.453 rulate, prima înmatriculareapr 26: 943 noiapr 26: 4.740 rulate, prima înmatricularemai 26: 828 noimai 26: 4.434 rulate, prima înmatriculareiun 26: 1.064 noiiun 26: 4.455 rulate, prima înmatriculareiul 26: 804 noiiul 26: 4.705 rulate, prima înmatriculareaug 26: 708 noiaug 26: 4.383 rulate, prima înmatricularesep 26: 644 noisep 26: 4.622 rulate, prima înmatriculareoct 26: 481 noioct 26: 4.502 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 248235.660
dec 248925.546
ian 258385.278
feb 258436.387
mar 258576.671
apr 256576.522
mai 258176.052
iun 257585.624
iul 259896.436
aug 257675.428
sep 256835.781
oct 257806.427
nov 257305.602
dec 251.0645.049
ian 266564.505
feb 266315.292
mar 269455.453
apr 269434.740
mai 268284.434
iun 261.0644.455
iul 268044.705
aug 267084.383
sep 266444.622
oct 264814.502

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800< 1998: 18 rulate, prima înmatriculare1998: 14 rulate, prima înmatriculare1999: 22 rulate, prima înmatriculare2000: 46 rulate, prima înmatriculare2001: 73 rulate, prima înmatriculare2002: 96 rulate, prima înmatriculare2003: 165 rulate, prima înmatriculare2004: 205 rulate, prima înmatriculare2005: 261 rulate, prima înmatriculare2006: 488 rulate, prima înmatriculare2007: 416 rulate, prima înmatriculare2008: 479 rulate, prima înmatriculare2009: 446 rulate, prima înmatriculare2010: 433 rulate, prima înmatriculare2011: 366 rulate, prima înmatriculare2012: 314 rulate, prima înmatriculare2013: 198 rulate, prima înmatriculare2014: 159 rulate, prima înmatriculare2015: 112 rulate, prima înmatriculare2016: 129 rulate, prima înmatriculare2017: 115 rulate, prima înmatriculare2018: 130 rulate, prima înmatriculare2019: 1 noi2019: 108 rulate, prima înmatriculare2020: 39 rulate, prima înmatriculare2021: 4 noi2021: 20 rulate, prima înmatriculare2022: 633 noi2022: 12 rulate, prima înmatriculare< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1998018
1998014
1999022
2000046
2001073
2002096
20030165
20040205
20050261
20060488
20070416
20080479
20090446
20100433
20110366
20120314
20130198
20140159
20150112
20160129
20170115
20180130
20191108
2020039
2021420
202263312

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
GOLF1.47726,8%
PASSAT1.28923,4%
POLO59210,8%
TIGUAN4868,8%
TOURAN3245,9%
GOLF PLUS1622,9%
CC1422,6%
SHARAN1422,6%
CADDY1061,9%
JETTA961,7%
Toate (38)
Modele: valoare, vehicule, cotă
TOUAREG941,7%
TRANSPORTER901,6%
TAIGO711,3%
UP651,2%
T-CROSS621,1%
ARTEON360,7%
T-ROC350,6%
SCIROCCO290,5%
BORA250,5%
EOS220,4%
MULTIVAN200,4%
ID 4170,3%
CARAVELLE160,3%
ID 3160,3%
FOX140,3%
LUPO140,3%
PHAETON130,2%
GOLF SPORTSVAN90,2%
NEW BEETLE90,2%
BEETLE80,1%
ID 570,1%
Model necompletat50,1%
CRAFTER20,0%
GOLF VARIANT20,0%
LT20,0%
130010,0%
GOLF GTE10,0%
TGUAN10,0%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)1.61729,4%
Medii (D)1.46726,7%
Monovolume (MPV)86915,8%
SUV77214,0%
Mici (B)59210,8%
Mini (A)931,7%
Sport681,2%
Mari și de lux (E)130,2%
Neclasificate70,1%
Utilitare40,1%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București68212,4%
Suceava2454,5%
Bihor2424,4%
Timiș2033,7%
Cluj1873,4%
Iași1873,4%
Mureș1793,3%
Arad1693,1%
Prahova1663,0%
Constanța1502,7%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Galați1492,7%
Brașov1452,6%
Neamț1372,5%
Bacău1362,5%
Botoșani1342,4%
Dolj1332,4%
Vâlcea1322,4%
Sibiu1302,4%
Argeș1282,3%
Sălaj1242,3%
Maramureș1172,1%
Satu Mare1152,1%
Bistrița-Năsăud1092,0%
Alba1082,0%
Ilfov1061,9%
Dâmbovița1011,8%
Gorj991,8%
Vaslui991,8%
Vrancea941,7%
Hunedoara931,7%
Mehedinți891,6%
Caraș-Severin851,5%
Harghita781,4%
Brăila711,3%
Buzău681,2%
Olt681,2%
Ialomița500,9%
Covasna450,8%
Teleorman450,8%
Giurgiu430,8%
Tulcea340,6%
Călărași270,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare4.86488,4%
Noi63811,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină3.73067,8%
Benzină1.61929,4%
Electric981,8%
Hibrid531,0%
GPL20,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică4.63184,2%
Companie87115,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break3.11856,7%
Berlină cu hayon1.18421,5%
Berlină61911,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)5229,5%
Cupeu300,5%
Cabriolet290,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW1.13220,6%
75-109 kW3.12856,9%
110-149 kW1.01218,4%
150-219 kW1142,1%
220 kW și peste190,3%
Necompletat971,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc2945,3%
1000-1399 cmc92916,9%
1400-1599 cmc85515,5%
1600-1999 cmc3.18958,0%
2000-2999 cmc1332,4%
3000 cmc și peste40,1%
Necompletat981,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare2.21291,9%
Export1917,9%
Înmatriculat pentru export50,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.