Înmatriculări în județul Satu Mare, decembrie 2022

Noi107+25,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare4630,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri433

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 46 noinov 24: 642 rulate, prima înmatricularedec 24: 90 noidec 24: 626 rulate, prima înmatriculareian 25: 91 noiian 25: 506 rulate, prima înmatricularefeb 25: 71 noifeb 25: 726 rulate, prima înmatricularemar 25: 49 noimar 25: 788 rulate, prima înmatriculareapr 25: 45 noiapr 25: 753 rulate, prima înmatricularemai 25: 44 noimai 25: 659 rulate, prima înmatriculareiun 25: 54 noiiun 25: 604 rulate, prima înmatriculareiul 25: 95 noiiul 25: 734 rulate, prima înmatriculareaug 25: 124 noiaug 25: 609 rulate, prima înmatricularesep 25: 68 noisep 25: 599 rulate, prima înmatriculareoct 25: 67 noioct 25: 712 rulate, prima înmatricularenov 25: 104 noinov 25: 571 rulate, prima înmatricularedec 25: 138 noidec 25: 525 rulate, prima înmatriculareian 26: 48 noiian 26: 455 rulate, prima înmatricularefeb 26: 58 noifeb 26: 580 rulate, prima înmatricularemar 26: 45 noimar 26: 583 rulate, prima înmatriculareapr 26: 56 noiapr 26: 627 rulate, prima înmatricularemai 26: 52 noimai 26: 515 rulate, prima înmatriculareiun 26: 83 noiiun 26: 550 rulate, prima înmatriculareiul 26: 58 noiiul 26: 615 rulate, prima înmatriculareaug 26: 45 noiaug 26: 599 rulate, prima înmatricularesep 26: 66 noisep 26: 626 rulate, prima înmatriculareoct 26: 100 noioct 26: 639 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2446642
dec 2490626
ian 2591506
feb 2571726
mar 2549788
apr 2545753
mai 2544659
iun 2554604
iul 2595734
aug 25124609
sep 2568599
oct 2567712
nov 25104571
dec 25138525
ian 2648455
feb 2658580
mar 2645583
apr 2656627
mai 2652515
iun 2683550
iul 2658615
aug 2645599
sep 2666626
oct 26100639

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 1998: 8 rulate, prima înmatriculare1998: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 5 rulate, prima înmatriculare2001: 10 rulate, prima înmatriculare2002: 10 rulate, prima înmatriculare2003: 16 rulate, prima înmatriculare2004: 17 rulate, prima înmatriculare2005: 19 rulate, prima înmatriculare2006: 37 rulate, prima înmatriculare2007: 31 rulate, prima înmatriculare2008: 28 rulate, prima înmatriculare2009: 31 rulate, prima înmatriculare2010: 34 rulate, prima înmatriculare2011: 41 rulate, prima înmatriculare2012: 34 rulate, prima înmatriculare2013: 31 rulate, prima înmatriculare2014: 21 rulate, prima înmatriculare2015: 21 rulate, prima înmatriculare2016: 19 rulate, prima înmatriculare2017: 9 rulate, prima înmatriculare2018: 16 rulate, prima înmatriculare2019: 13 rulate, prima înmatriculare2020: 1 noi2020: 7 rulate, prima înmatriculare2021: 1 noi2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 105 noi2022: 1 rulate, prima înmatriculare< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199808
199801
199900
200005
2001010
2002010
2003016
2004017
2005019
2006037
2007031
2008028
2009031
2010034
2011041
2012034
2013031
2014021
2015021
2016019
201709
2018016
2019013
202017
202113
20221051

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN11520,2%
DACIA8514,9%
AUDI529,1%
BMW457,9%
MERCEDES-BENZ417,2%
FORD376,5%
RENAULT346,0%
OPEL234,0%
SKODA162,8%
CITROEN152,6%
Toate (36)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN122,1%
SUZUKI122,1%
PEUGEOT101,8%
KIA91,6%
MAZDA91,6%
SEAT81,4%
HYUNDAI71,2%
VOLVO71,2%
FIAT40,7%
ALFA ROMEO30,5%
LAMBORGHINI30,5%
MITSUBISHI30,5%
SSANGYONG30,5%
HONDA20,4%
LAND ROVER20,4%
MINI20,4%
TOYOTA20,4%
CHEVROLET10,2%
JAGUAR10,2%
LADA10,2%
PORSCHE10,2%
REPLICA10,2%
SAAB10,2%
SMART10,2%
TESLA10,2%
TRABANT10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT325,7%
AUDI A4305,3%
VOLKSWAGEN GOLF295,1%
DACIA SPRING264,6%
DACIA DUSTER193,4%
DACIA SANDERO183,2%
BMW SERIA 5152,7%
DACIA LOGAN152,7%
FORD FOCUS152,7%
BMW SERIA 3132,3%
Toate (163)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TOURAN132,3%
VOLKSWAGEN POLO91,6%
RENAULT SCENIC81,4%
SKODA FABIA81,4%
VOLKSWAGEN TIGUAN81,4%
BMW X371,2%
MERCEDES-BENZ CLASA C71,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER71,2%
OPEL ASTRA71,2%
RENAULT MEGANE71,2%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS71,2%
AUDI A661,1%
AUDI Q561,1%
KIA SPORTAGE61,1%
NISSAN QASHQAI61,1%
RENAULT CLIO61,1%
VOLVO XC6061,1%
CITROEN C550,9%
DACIA JOGGER50,9%
FORD FIESTA50,9%
FORD KUGA50,9%
MERCEDES-BENZ CLASA A50,9%
SKODA OCTAVIA50,9%
SUZUKI GRAND VITARA50,9%
SUZUKI VITARA50,9%
VOLKSWAGEN SHARAN50,9%
AUDI A340,7%
FORD S-MAX40,7%
MERCEDES-BENZ CLASA B40,7%
OPEL CORSA40,7%
VOLKSWAGEN CADDY40,7%
CITROEN BERLINGO30,5%
MAZDA 330,5%
MAZDA CX-530,5%
MERCEDES-BENZ ML30,5%
MERCEDES-BENZ VITO30,5%
PEUGEOT 30830,5%
RENAULT KOLEOS30,5%
SEAT ALHAMBRA30,5%
ALFA ROMEO 15920,4%
AUDI A520,4%
AUDI Q320,4%
BMW X120,4%
BMW X420,4%
BMW X520,4%
CITROEN C420,4%
FORD EXPLORER20,4%
FORD MONDEO20,4%
HYUNDAI IX3520,4%
HYUNDAI TUCSON20,4%
LAMBORGHINI HURACAN20,4%
MERCEDES-BENZ CLASA E20,4%
MERCEDES-BENZ GLC20,4%
MERCEDES-BENZ GLS20,4%
NISSAN JUKE20,4%
OPEL ANTARA20,4%
OPEL INSIGNIA20,4%
OPEL MERIVA20,4%
OPEL ZAFIRA20,4%
PEUGEOT 40720,4%
RENAULT CAPTUR20,4%
RENAULT TRAFIC20,4%
SEAT IBIZA20,4%
SSANGYONG TIVOLI20,4%
VOLKSWAGEN EOS20,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,4%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,2%
AUDI Q710,2%
AUDI Q810,2%
BMW M610,2%
BMW SERIA 110,2%
BMW SERIA 410,2%
BMW XDRIVE20D10,2%
CHEVROLET SPARK10,2%
CITROEN C110,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C3 PICASSO10,2%
CITROEN C4 AIRCROSS10,2%
CITROEN DS310,2%
DACIA DOKKER10,2%
DACIA LODGY10,2%
FIAT 50010,2%
FIAT BRAVO10,2%
FIAT PUNTO10,2%
FIAT STILO10,2%
FORD C-MAX10,2%
FORD ECOSPORT10,2%
FORD GALAXY10,2%
FORD PUMA10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HONDA PRELUDE10,2%
HYUNDAI ELANTRA10,2%
HYUNDAI I1010,2%
HYUNDAI I2010,2%
JAGUAR X-TYPE10,2%
KIA CARENS10,2%
KIA CEED10,2%
KIA SORENTO10,2%
LADA 4X410,2%
LAMBORGHINI URUS10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
MAZDA CX-310,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,2%
MERCEDES-BENZ CLC10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ GLE10,2%
MINI COOPER10,2%
MINI COUNTRYMAN10,2%
MITSUBISHI L30010,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
MITSUBISHI PAJERO10,2%
NISSAN MICRA10,2%
NISSAN PATHFINDER10,2%
NISSAN QASHQAI+210,2%
NISSAN X-TRAIL10,2%
OPEL COMBO10,2%
OPEL VECTRA10,2%
OPEL VIVARO10,2%
PEUGEOT 300810,2%
PEUGEOT 30710,2%
PEUGEOT 400710,2%
PEUGEOT 50810,2%
PEUGEOT BOXER10,2%
PORSCHE 91110,2%
RENAULT ARKANA10,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT FLUENCE10,2%
RENAULT KADJAR10,2%
RENAULT KANGOO10,2%
RENAULT TALISMAN10,2%
REPLICA WESTFIELD SEVEN10,2%
SAAB 9-310,2%
SEAT ALTEA10,2%
SEAT LEON10,2%
SEAT TOLEDO10,2%
SKODA KAROQ10,2%
SKODA SUPERB10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV13824,2%
Medii (D)10217,9%
Compacte (C)10017,5%
Monovolume (MPV)7813,7%
Mici (B)7312,8%
Mini (A)325,6%
Mari și de lux (E)244,2%
Sport81,4%
Utilitare81,4%
Neclasificate71,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare46381,2%
Noi10718,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină35462,1%
Benzină14525,4%
Electric284,9%
GPL234,0%
Hibrid203,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică48785,4%
Companie8314,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break25845,3%
Berlină cu hayon13022,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)9516,7%
Berlină7312,8%
Cabriolet91,6%
Cupeu50,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW13523,7%
75-109 kW23941,9%
110-149 kW13423,5%
150-219 kW213,7%
220 kW și peste132,3%
Necompletat284,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc478,2%
1000-1399 cmc6511,4%
1400-1599 cmc10718,8%
1600-1999 cmc26446,3%
2000-2999 cmc518,9%
3000 cmc și peste81,4%
Necompletat284,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare39190,3%
Export429,7%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN9922,9%
OPEL5212,0%
FORD5011,5%
DACIA368,3%
MERCEDES-BENZ255,8%
RENAULT255,8%
AUDI225,1%
BMW214,8%
DAEWOO184,2%
SUZUKI143,2%
Toate (31)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT133,0%
PEUGEOT122,8%
SKODA81,8%
SEAT71,6%
VOLVO51,2%
HYUNDAI40,9%
CHRYSLER30,7%
SMART30,7%
CITROEN20,5%
NISSAN20,5%
ROVER20,5%
ALFA ROMEO10,2%
CHEVROLET10,2%
JEEP10,2%
LANCIA10,2%
LAND ROVER10,2%
MAZDA10,2%
MCC10,2%
MINI10,2%
PORSCHE10,2%
REPLICA10,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.