Înmatriculări în județul Vaslui, decembrie 2022

Noi44-22,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare298-21,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri113

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600nov 24: 37 noinov 24: 363 rulate, prima înmatricularedec 24: 69 noidec 24: 372 rulate, prima înmatriculareian 25: 64 noiian 25: 417 rulate, prima înmatricularefeb 25: 43 noifeb 25: 456 rulate, prima înmatricularemar 25: 48 noimar 25: 459 rulate, prima înmatriculareapr 25: 36 noiapr 25: 408 rulate, prima înmatricularemai 25: 34 noimai 25: 434 rulate, prima înmatriculareiun 25: 47 noiiun 25: 374 rulate, prima înmatriculareiul 25: 58 noiiul 25: 462 rulate, prima înmatriculareaug 25: 57 noiaug 25: 444 rulate, prima înmatricularesep 25: 52 noisep 25: 415 rulate, prima înmatriculareoct 25: 48 noioct 25: 489 rulate, prima înmatricularenov 25: 63 noinov 25: 440 rulate, prima înmatricularedec 25: 88 noidec 25: 404 rulate, prima înmatriculareian 26: 22 noiian 26: 353 rulate, prima înmatricularefeb 26: 25 noifeb 26: 400 rulate, prima înmatricularemar 26: 30 noimar 26: 396 rulate, prima înmatriculareapr 26: 31 noiapr 26: 357 rulate, prima înmatricularemai 26: 30 noimai 26: 316 rulate, prima înmatriculareiun 26: 69 noiiun 26: 360 rulate, prima înmatriculareiul 26: 33 noiiul 26: 384 rulate, prima înmatriculareaug 26: 31 noiaug 26: 364 rulate, prima înmatricularesep 26: 59 noisep 26: 394 rulate, prima înmatriculareoct 26: 49 noioct 26: 375 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2437363
dec 2469372
ian 2564417
feb 2543456
mar 2548459
apr 2536408
mai 2534434
iun 2547374
iul 2558462
aug 2557444
sep 2552415
oct 2548489
nov 2563440
dec 2588404
ian 2622353
feb 2625400
mar 2630396
apr 2631357
mai 2630316
iun 2669360
iul 2633384
aug 2631364
sep 2659394
oct 2649375

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040501998: 1 rulate, prima înmatriculare1999: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 7 rulate, prima înmatriculare2002: 6 rulate, prima înmatriculare2003: 7 rulate, prima înmatriculare2004: 14 rulate, prima înmatriculare2005: 16 rulate, prima înmatriculare2006: 27 rulate, prima înmatriculare2007: 29 rulate, prima înmatriculare2008: 32 rulate, prima înmatriculare2009: 22 rulate, prima înmatriculare2010: 26 rulate, prima înmatriculare2011: 30 rulate, prima înmatriculare2012: 13 rulate, prima înmatriculare2013: 18 rulate, prima înmatriculare2014: 10 rulate, prima înmatriculare2015: 8 rulate, prima înmatriculare2016: 12 rulate, prima înmatriculare2017: 1 noi2017: 9 rulate, prima înmatriculare2018: 4 rulate, prima înmatriculare2019: 2 rulate, prima înmatriculare2020: 1 rulate, prima înmatriculare2021: 2 rulate, prima înmatriculare2022: 43 noi1998200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
199801
199901
200001
200107
200206
200307
2004014
2005016
2006027
2007029
2008032
2009022
2010026
2011030
2012013
2013018
2014010
201508
2016012
201719
201804
201902
202001
202102
2022430

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN9928,9%
DACIA3510,2%
AUDI277,9%
BMW205,8%
RENAULT195,6%
OPEL175,0%
MERCEDES-BENZ164,7%
FORD154,4%
SUZUKI102,9%
NISSAN92,6%
Toate (29)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI82,3%
MAZDA82,3%
SEAT82,3%
SKODA82,3%
CITROEN72,0%
KIA61,8%
FIAT51,5%
PEUGEOT51,5%
MITSUBISHI41,2%
TOYOTA41,2%
ALFA ROMEO20,6%
CHEVROLET20,6%
VOLVO20,6%
CHRYSLER10,3%
HONDA10,3%
LANCIA10,3%
SSANGYONG10,3%
SUBARU10,3%
TESLA10,3%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT4312,6%
VOLKSWAGEN GOLF257,3%
AUDI A4133,8%
DACIA LOGAN123,5%
DACIA DUSTER102,9%
OPEL ASTRA102,9%
BMW SERIA 382,3%
AUDI A672,0%
DACIA SANDERO72,0%
RENAULT MEGANE72,0%
Toate (114)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW X361,8%
VOLKSWAGEN POLO61,8%
DACIA SPRING51,5%
FORD KUGA51,5%
FORD MONDEO51,5%
SKODA OCTAVIA51,5%
VOLKSWAGEN TIGUAN51,5%
VOLKSWAGEN TOURAN51,5%
AUDI A341,2%
HYUNDAI TUCSON41,2%
RENAULT SCENIC41,2%
SUZUKI SX441,2%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS41,2%
BMW SERIA 530,9%
CITROEN C430,9%
KIA SPORTAGE30,9%
MERCEDES-BENZ CLASA E30,9%
MITSUBISHI ASX30,9%
NISSAN QASHQAI30,9%
NISSAN QASHQAI+230,9%
NISSAN X-TRAIL30,9%
RENAULT CAPTUR30,9%
SEAT LEON30,9%
TOYOTA RAV430,9%
VOLKSWAGEN CADDY30,9%
VOLKSWAGEN SHARAN30,9%
AUDI A520,6%
CITROEN C4 PICASSO20,6%
FIAT PANDA20,6%
FORD FOCUS20,6%
HYUNDAI I3020,6%
KIA SORENTO20,6%
MAZDA 520,6%
MAZDA CX-520,6%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,6%
MERCEDES-BENZ CLASA C20,6%
MERCEDES-BENZ ML20,6%
MERCEDES-BENZ VITO20,6%
OPEL CORSA20,6%
RENAULT CLIO20,6%
SEAT IBIZA20,6%
SKODA FABIA20,6%
SUZUKI GRAND VITARA20,6%
SUZUKI SWIFT20,6%
SUZUKI VITARA20,6%
VOLKSWAGEN JETTA20,6%
VOLVO XC6020,6%
ALFA ROMEO 14710,3%
ALFA ROMEO 15910,3%
AUDI Q710,3%
BMW SERIA 110,3%
BMW X410,3%
BMW X510,3%
CHEVROLET CAPTIVA10,3%
CHEVROLET TRAX10,3%
CHRYSLER GRAND VOYAGER10,3%
CITROEN C4 AIRCROSS10,3%
CITROEN C4 CACTUS10,3%
DACIA JOGGER10,3%
FIAT 50010,3%
FIAT 500L10,3%
FIAT DOBLO10,3%
FORD FIESTA10,3%
FORD GALAXY10,3%
FORD S-MAX10,3%
HONDA CIVIC10,3%
HYUNDAI SONATA10,3%
HYUNDAI TRAJET10,3%
KIA RIO10,3%
LANCIA YPSILON10,3%
MAZDA 210,3%
MAZDA 310,3%
MAZDA CX-6010,3%
MAZDA CX-710,3%
MERCEDES-BENZ EQA10,3%
MERCEDES-BENZ GLA10,3%
MERCEDES-BENZ GLC10,3%
MERCEDES-BENZ GLE10,3%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,3%
MITSUBISHI OUTLANDER10,3%
OPEL ANTARA10,3%
OPEL MOKKA10,3%
OPEL VECTRA10,3%
OPEL ZAFIRA10,3%
OPEL ZAFIRA TOURER10,3%
PEUGEOT 200810,3%
PEUGEOT 20810,3%
PEUGEOT 300810,3%
PEUGEOT 50810,3%
PEUGEOT 80710,3%
RENAULT KOLEOS10,3%
RENAULT LAGUNA10,3%
RENAULT TRAFIC10,3%
SEAT ALHAMBRA10,3%
SEAT ALTEA10,3%
SEAT TOLEDO10,3%
SKODA KODIAQ10,3%
SSANGYONG RODIUS10,3%
SUBARU LEGACY10,3%
TESLA MODEL 310,3%
TOYOTA AURIS10,3%
VOLKSWAGEN FOX10,3%
VOLKSWAGEN ID 310,3%
VOLKSWAGEN LUPO10,3%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV8725,4%
Medii (D)7822,8%
Compacte (C)7421,6%
Mici (B)3911,4%
Monovolume (MPV)3911,4%
Mari și de lux (E)133,8%
Mini (A)113,2%
Utilitare10,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare29887,1%
Noi4412,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină24671,9%
Benzină5917,3%
Hibrid154,4%
GPL144,1%
Electric82,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică32193,9%
Companie216,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break13940,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)6619,3%
Berlină6519,0%
Berlină cu hayon6519,0%
Cupeu51,5%
Cabriolet20,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW6819,9%
75-109 kW17952,3%
110-149 kW7722,5%
150-219 kW102,9%
Necompletat82,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc195,6%
1000-1399 cmc329,4%
1400-1599 cmc7421,6%
1600-1999 cmc17250,3%
2000-2999 cmc3710,8%
Necompletat82,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare10592,9%
Export87,1%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA3631,9%
VOLKSWAGEN1513,3%
OPEL1311,5%
FORD108,8%
DAEWOO98,0%
MERCEDES-BENZ76,2%
RENAULT65,3%
BMW43,5%
FIAT32,7%
LAND ROVER21,8%
Toate (17)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT21,8%
CITROEN10,9%
HYUNDAI10,9%
KIA10,9%
SEAT10,9%
SKODA10,9%
VOLVO10,9%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.