Înmatriculări în județul Giurgiu, decembrie 2022

Noi52-27,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare197-18,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri103

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400500nov 24: 52 noinov 24: 222 rulate, prima înmatricularedec 24: 48 noidec 24: 232 rulate, prima înmatriculareian 25: 59 noiian 25: 196 rulate, prima înmatricularefeb 25: 51 noifeb 25: 263 rulate, prima înmatricularemar 25: 34 noimar 25: 246 rulate, prima înmatriculareapr 25: 38 noiapr 25: 272 rulate, prima înmatricularemai 25: 26 noimai 25: 224 rulate, prima înmatriculareiun 25: 29 noiiun 25: 244 rulate, prima înmatriculareiul 25: 68 noiiul 25: 311 rulate, prima înmatriculareaug 25: 102 noiaug 25: 303 rulate, prima înmatricularesep 25: 85 noisep 25: 268 rulate, prima înmatriculareoct 25: 57 noioct 25: 269 rulate, prima înmatricularenov 25: 54 noinov 25: 261 rulate, prima înmatricularedec 25: 117 noidec 25: 249 rulate, prima înmatriculareian 26: 27 noiian 26: 191 rulate, prima înmatricularefeb 26: 33 noifeb 26: 272 rulate, prima înmatricularemar 26: 39 noimar 26: 232 rulate, prima înmatriculareapr 26: 34 noiapr 26: 198 rulate, prima înmatricularemai 26: 33 noimai 26: 197 rulate, prima înmatriculareiun 26: 48 noiiun 26: 183 rulate, prima înmatriculareiul 26: 42 noiiul 26: 216 rulate, prima înmatriculareaug 26: 34 noiaug 26: 210 rulate, prima înmatricularesep 26: 48 noisep 26: 236 rulate, prima înmatriculareoct 26: 62 noioct 26: 202 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2452222
dec 2448232
ian 2559196
feb 2551263
mar 2534246
apr 2538272
mai 2526224
iun 2529244
iul 2568311
aug 25102303
sep 2585268
oct 2557269
nov 2554261
dec 25117249
ian 2627191
feb 2633272
mar 2639232
apr 2634198
mai 2633197
iun 2648183
iul 2642216
aug 2634210
sep 2648236
oct 2662202

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02040602000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 6 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 4 rulate, prima înmatriculare2004: 7 rulate, prima înmatriculare2005: 12 rulate, prima înmatriculare2006: 20 rulate, prima înmatriculare2007: 9 rulate, prima înmatriculare2008: 17 rulate, prima înmatriculare2009: 14 rulate, prima înmatriculare2010: 15 rulate, prima înmatriculare2011: 13 rulate, prima înmatriculare2012: 13 rulate, prima înmatriculare2013: 13 rulate, prima înmatriculare2014: 7 rulate, prima înmatriculare2015: 7 rulate, prima înmatriculare2016: 9 rulate, prima înmatriculare2017: 13 rulate, prima înmatriculare2018: 6 rulate, prima înmatriculare2019: 4 rulate, prima înmatriculare2020: 1 rulate, prima înmatriculare2021: 2 rulate, prima înmatriculare2022: 52 noi2022: 1 rulate, prima înmatriculare20002001200220032004200520062007200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200001
200106
200203
200304
200407
2005012
2006020
200709
2008017
2009014
2010015
2011013
2012013
2013013
201407
201507
201609
2017013
201806
201904
202001
202102
2022521

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN4317,3%
DACIA3714,9%
BMW218,4%
MERCEDES-BENZ197,6%
FORD187,2%
AUDI166,4%
RENAULT166,4%
OPEL145,6%
SKODA135,2%
SEAT104,0%
Toate (25)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI83,2%
TOYOTA62,4%
KIA41,6%
NISSAN41,6%
PEUGEOT41,6%
CITROEN31,2%
SUZUKI31,2%
FIAT20,8%
VOLVO20,8%
CHEVROLET10,4%
JAGUAR10,4%
LAND ROVER10,4%
MINI10,4%
PORSCHE10,4%
TESLA10,4%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN197,7%
VOLKSWAGEN GOLF124,8%
AUDI A493,6%
FORD FOCUS93,6%
VOLKSWAGEN PASSAT93,6%
DACIA DUSTER83,2%
OPEL ASTRA83,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN72,8%
BMW SERIA 362,4%
SEAT LEON62,4%
Toate (100)
Modele: valoare, vehicule, cotă
RENAULT CLIO52,0%
RENAULT MEGANE52,0%
SKODA OCTAVIA52,0%
BMW X641,6%
DACIA SANDERO41,6%
DACIA SPRING41,6%
SKODA FABIA41,6%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER41,6%
AUDI A631,2%
BMW SERIA 531,2%
BMW X331,2%
KIA SPORTAGE31,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A31,2%
MERCEDES-BENZ CLASA E31,2%
MERCEDES-BENZ GLE31,2%
RENAULT SCENIC31,2%
SKODA SUPERB31,2%
AUDI A520,8%
AUDI Q520,8%
BMW X420,8%
DACIA JOGGER20,8%
FORD FIESTA20,8%
FORD KUGA20,8%
FORD MONDEO20,8%
HYUNDAI I1020,8%
HYUNDAI TUCSON20,8%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,8%
MERCEDES-BENZ CLASA C20,8%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,8%
NISSAN QASHQAI20,8%
OPEL ZAFIRA20,8%
PEUGEOT 30720,8%
RENAULT KADJAR20,8%
SEAT IBIZA20,8%
TOYOTA YARIS CROSS20,8%
VOLKSWAGEN POLO20,8%
VOLKSWAGEN TOURAN20,8%
BMW SERIA 110,4%
BMW X110,4%
BMW X510,4%
CHEVROLET CAPTIVA10,4%
CITROEN C110,4%
CITROEN XSARA10,4%
CITROEN XSARA PICASSO10,4%
FIAT 50010,4%
FIAT CROMA10,4%
FORD ECOSPORT10,4%
FORD TOURNEO CONNECT10,4%
HYUNDAI BAYON10,4%
HYUNDAI I2010,4%
HYUNDAI IX2010,4%
HYUNDAI SANTA FE10,4%
JAGUAR X-TYPE10,4%
KIA SORENTO10,4%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,4%
MERCEDES-BENZ CLK10,4%
MERCEDES-BENZ GLC10,4%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,4%
MERCEDES-BENZ VIANO10,4%
MINI COOPER10,4%
NISSAN MICRA10,4%
NISSAN NV20010,4%
OPEL CORSA10,4%
OPEL MERIVA10,4%
OPEL VECTRA10,4%
OPEL VIVARO10,4%
PEUGEOT 20810,4%
PEUGEOT 50810,4%
PORSCHE CAYENNE10,4%
RENAULT ARKANA10,4%
SEAT ALTEA10,4%
SEAT TOLEDO10,4%
SKODA KAMIQ10,4%
SUZUKI S-CROSS10,4%
SUZUKI SX410,4%
SUZUKI VITARA10,4%
TESLA MODEL Y10,4%
TOYOTA C-HR10,4%
TOYOTA COROLLA10,4%
TOYOTA PROACE10,4%
TOYOTA RAV410,4%
VOLKSWAGEN BORA10,4%
VOLKSWAGEN CADDY10,4%
VOLKSWAGEN CARAVELLE10,4%
VOLKSWAGEN CC10,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS10,4%
VOLKSWAGEN JETTA10,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG10,4%
VOLVO V5010,4%
VOLVO XC6010,4%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV6224,9%
Compacte (C)5923,7%
Mici (B)4317,3%
Medii (D)3614,5%
Monovolume (MPV)2710,8%
Mari și de lux (E)114,4%
Mini (A)83,2%
Neclasificate10,4%
Sport10,4%
Utilitare10,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare19779,1%
Noi5220,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină14558,2%
Benzină7128,5%
Hibrid166,4%
GPL124,8%
Electric52,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică22891,6%
Companie208,0%
Persoană străină10,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break9136,5%
Berlină5622,5%
Berlină cu hayon5421,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)4417,7%
Cupeu41,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW7128,5%
75-109 kW10341,4%
110-149 kW5421,7%
150-219 kW135,2%
220 kW și peste31,2%
Necompletat52,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc3212,9%
1000-1399 cmc3514,1%
1400-1599 cmc4317,3%
1600-1999 cmc10843,4%
2000-2999 cmc239,2%
3000 cmc și peste31,2%
Necompletat52,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare9895,1%
Export54,9%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA3130,1%
OPEL1413,6%
DAEWOO1211,7%
VOLKSWAGEN109,7%
RENAULT76,8%
FIAT65,8%
FORD32,9%
SEAT32,9%
AUDI21,9%
HYUNDAI21,9%
Toate (20)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ21,9%
PEUGEOT21,9%
SKODA21,9%
BMW11,0%
CHEVROLET11,0%
CITROEN11,0%
INFINITI11,0%
SMART11,0%
TOYOTA11,0%
ZAZ11,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.