Înmatriculări în județul Constanța, decembrie 2022

Noi281-21,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare627-9,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri392

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 266 noinov 24: 709 rulate, prima înmatricularedec 24: 257 noidec 24: 625 rulate, prima înmatriculareian 25: 261 noiian 25: 539 rulate, prima înmatricularefeb 25: 312 noifeb 25: 843 rulate, prima înmatricularemar 25: 256 noimar 25: 888 rulate, prima înmatriculareapr 25: 235 noiapr 25: 806 rulate, prima înmatricularemai 25: 189 noimai 25: 661 rulate, prima înmatriculareiun 25: 239 noiiun 25: 703 rulate, prima înmatriculareiul 25: 428 noiiul 25: 866 rulate, prima înmatriculareaug 25: 496 noiaug 25: 683 rulate, prima înmatricularesep 25: 389 noisep 25: 698 rulate, prima înmatriculareoct 25: 301 noioct 25: 807 rulate, prima înmatricularenov 25: 354 noinov 25: 722 rulate, prima înmatricularedec 25: 559 noidec 25: 652 rulate, prima înmatriculareian 26: 221 noiian 26: 608 rulate, prima înmatricularefeb 26: 228 noifeb 26: 668 rulate, prima înmatricularemar 26: 286 noimar 26: 746 rulate, prima înmatriculareapr 26: 226 noiapr 26: 632 rulate, prima înmatricularemai 26: 286 noimai 26: 575 rulate, prima înmatriculareiun 26: 410 noiiun 26: 562 rulate, prima înmatriculareiul 26: 318 noiiul 26: 561 rulate, prima înmatriculareaug 26: 226 noiaug 26: 576 rulate, prima înmatricularesep 26: 316 noisep 26: 621 rulate, prima înmatriculareoct 26: 342 noioct 26: 639 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24266709
dec 24257625
ian 25261539
feb 25312843
mar 25256888
apr 25235806
mai 25189661
iun 25239703
iul 25428866
aug 25496683
sep 25389698
oct 25301807
nov 25354722
dec 25559652
ian 26221608
feb 26228668
mar 26286746
apr 26226632
mai 26286575
iun 26410562
iul 26318561
aug 26226576
sep 26316621
oct 26342639

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300< 1998: 3 rulate, prima înmatriculare1998: 2 rulate, prima înmatriculare1999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 6 rulate, prima înmatriculare2001: 8 rulate, prima înmatriculare2002: 6 rulate, prima înmatriculare2003: 14 rulate, prima înmatriculare2004: 19 rulate, prima înmatriculare2005: 22 rulate, prima înmatriculare2006: 34 rulate, prima înmatriculare2007: 29 rulate, prima înmatriculare2008: 40 rulate, prima înmatriculare2009: 39 rulate, prima înmatriculare2010: 42 rulate, prima înmatriculare2011: 45 rulate, prima înmatriculare2012: 38 rulate, prima înmatriculare2013: 35 rulate, prima înmatriculare2014: 26 rulate, prima înmatriculare2015: 30 rulate, prima înmatriculare2016: 29 rulate, prima înmatriculare2017: 41 rulate, prima înmatriculare2018: 40 rulate, prima înmatriculare2019: 33 rulate, prima înmatriculare2020: 23 rulate, prima înmatriculare2021: 2 noi2021: 15 rulate, prima înmatriculare2022: 279 noi2022: 6 rulate, prima înmatriculare< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199803
199802
199902
200006
200108
200206
2003014
2004019
2005022
2006034
2007029
2008040
2009039
2010042
2011045
2012038
2013035
2014026
2015030
2016029
2017041
2018040
2019033
2020023
2021215
20222796

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN15016,5%
DACIA12914,2%
AUDI829,0%
BMW727,9%
RENAULT697,6%
MERCEDES-BENZ657,2%
HYUNDAI384,2%
SKODA343,7%
FORD323,5%
TOYOTA262,9%
Toate (36)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL242,6%
PEUGEOT232,5%
SUZUKI212,3%
VOLVO192,1%
SEAT182,0%
NISSAN171,9%
KIA141,5%
MAZDA111,2%
CITROEN80,9%
FIAT70,8%
HONDA70,8%
SSANGYONG70,8%
SAAB50,6%
LAND ROVER40,4%
PORSCHE40,4%
TESLA40,4%
LEXUS30,3%
MITSUBISHI30,3%
ALFA ROMEO20,2%
JAGUAR20,2%
JEEP20,2%
MINI20,2%
CHEVROLET10,1%
CUPRA10,1%
MASERATI10,1%
SMART10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA SPRING586,4%
VOLKSWAGEN PASSAT515,7%
DACIA LOGAN394,3%
VOLKSWAGEN GOLF353,9%
AUDI A4283,1%
RENAULT MEGANE273,0%
AUDI A6182,0%
BMW SERIA 5182,0%
DACIA SANDERO182,0%
BMW SERIA 3161,8%
Toate (215)
Modele: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ CLASA E161,8%
SKODA OCTAVIA141,6%
DACIA DUSTER121,3%
RENAULT CLIO121,3%
SUZUKI VITARA121,3%
VOLKSWAGEN TIGUAN121,3%
MERCEDES-BENZ CLASA C111,2%
VOLKSWAGEN TOURAN111,2%
MERCEDES-BENZ GLE101,1%
NISSAN QASHQAI101,1%
HYUNDAI TUCSON91,0%
RENAULT CAPTUR91,0%
BMW X380,9%
FORD FOCUS80,9%
HYUNDAI I3080,9%
KIA SPORTAGE80,9%
OPEL ASTRA80,9%
SEAT IBIZA80,9%
SKODA FABIA80,9%
TOYOTA RAV480,9%
AUDI A370,8%
AUDI A570,8%
FORD KUGA70,8%
MERCEDES-BENZ GLC70,8%
SKODA SUPERB70,8%
AUDI Q560,7%
BMW SERIA 160,7%
MERCEDES-BENZ CLASA A60,7%
RENAULT ARKANA60,7%
VOLVO XC6060,7%
BMW X150,6%
FORD FIESTA50,6%
FORD TRANSIT50,6%
PEUGEOT 30850,6%
PEUGEOT 40750,6%
SAAB 9-350,6%
SEAT LEON50,6%
TOYOTA C-HR50,6%
VOLKSWAGEN SHARAN50,6%
BMW SERIA 740,4%
BMW X440,4%
HONDA CIVIC40,4%
HYUNDAI BAYON40,4%
HYUNDAI I2040,4%
NISSAN JUKE40,4%
PEUGEOT 50840,4%
SSANGYONG KORANDO40,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS40,4%
VOLVO V6040,4%
AUDI A730,3%
AUDI A830,3%
CITROEN C530,3%
HYUNDAI ELANTRA30,3%
HYUNDAI KONA30,3%
MAZDA 330,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S30,3%
OPEL CORSA30,3%
OPEL CROSSLAND30,3%
OPEL INSIGNIA30,3%
OPEL MERIVA30,3%
PEUGEOT 300830,3%
PORSCHE CAYENNE30,3%
RENAULT LAGUNA30,3%
RENAULT SCENIC30,3%
SUZUKI SWIFT30,3%
TESLA MODEL Y30,3%
TOYOTA YARIS30,3%
VOLKSWAGEN CC30,3%
VOLKSWAGEN POLO30,3%
VOLVO XC9030,3%
AUDI Q820,2%
BMW M820,2%
BMW SERIA 220,2%
BMW X620,2%
CITROEN C4 CACTUS20,2%
DACIA JOGGER20,2%
FIAT 50020,2%
FORD MONDEO20,2%
FORD PUMA20,2%
HONDA CR-V20,2%
HYUNDAI I1020,2%
HYUNDAI I4020,2%
HYUNDAI IX3520,2%
KIA XCEED20,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT20,2%
LEXUS IS20,2%
MAZDA 620,2%
MAZDA CX-320,2%
MAZDA CX-3020,2%
MERCEDES-BENZ CLS20,2%
MERCEDES-BENZ VITO20,2%
MINI COOPER20,2%
MITSUBISHI OUTLANDER20,2%
NISSAN MICRA20,2%
OPEL ZAFIRA TOURER20,2%
PEUGEOT 30720,2%
RENAULT ESPACE20,2%
RENAULT TRAFIC20,2%
SKODA KAROQ20,2%
SKODA KODIAQ20,2%
SSANGYONG TIVOLI GRAND20,2%
SUZUKI GRAND VITARA20,2%
SUZUKI SX420,2%
TOYOTA YARIS CROSS20,2%
VOLKSWAGEN BORA20,2%
VOLKSWAGEN CADDY20,2%
VOLKSWAGEN CARAVELLE20,2%
VOLKSWAGEN JETTA20,2%
VOLKSWAGEN LUPO20,2%
VOLKSWAGEN TAIGO20,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,2%
VOLVO V5020,2%
ALFA ROMEO STELVIO10,1%
ALFA ROMEO TONALE10,1%
AUDI A210,1%
AUDI E-TRON GT10,1%
AUDI Q310,1%
AUDI S310,1%
AUDI SQ810,1%
BMW SERIA 610,1%
BMW SERIA 810,1%
BMW X510,1%
BMW X710,1%
CHEVROLET MATIZ10,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN XSARA PICASSO10,1%
CUPRA FORMENTOR10,1%
FIAT BARCHETTA10,1%
FIAT BRAVO10,1%
FIAT CROMA10,1%
FIAT PUNTO10,1%
FIAT TIPO10,1%
FORD ECOSPORT10,1%
FORD EDGE10,1%
FORD S-MAX10,1%
HONDA HR-V10,1%
HYUNDAI SANTA FE10,1%
JAGUAR F-PACE10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV25027,5%
Compacte (C)17118,8%
Medii (D)15116,6%
Mici (B)11913,1%
Mari și de lux (E)748,1%
Mini (A)717,8%
Monovolume (MPV)505,5%
Sport80,9%
Neclasificate70,8%
Utilitare70,8%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare62769,1%
Noi28130,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină42947,2%
Benzină23626,0%
Hibrid12413,7%
Electric818,9%
GPL384,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică76684,4%
Companie14215,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break31734,9%
Berlină cu hayon25027,5%
Berlină19221,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)13815,2%
Cabriolet80,9%
Cupeu30,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW18720,6%
75-109 kW31234,4%
110-149 kW22725,0%
150-219 kW667,3%
220 kW și peste353,9%
Necompletat818,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc9210,1%
1000-1399 cmc11112,2%
1400-1599 cmc16217,8%
1600-1999 cmc33937,3%
2000-2999 cmc11412,6%
3000 cmc și peste91,0%
Necompletat818,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare37294,9%
Export205,1%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA6416,3%
DAEWOO5614,3%
OPEL5213,3%
VOLKSWAGEN379,4%
FORD338,4%
RENAULT307,7%
SKODA184,6%
MERCEDES-BENZ133,3%
AUDI102,6%
BMW102,6%
Toate (33)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CITROEN92,3%
PEUGEOT92,3%
HYUNDAI82,0%
FIAT71,8%
SEAT61,5%
TOYOTA51,3%
KIA41,0%
CHEVROLET30,8%
MITSUBISHI20,5%
NISSAN20,5%
VOLVO20,5%
ALFA ROMEO10,3%
BENTLEY10,3%
DODGE10,3%
LANCIA10,3%
LAND ROVER10,3%
MAZDA10,3%
MCC10,3%
MINI10,3%
PORSCHE10,3%
SAAB10,3%
SUBARU10,3%
SUZUKI10,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.