Înmatriculări în județul Maramureș, decembrie 2022

Noi142+14,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare681-7,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri416

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 100 noinov 24: 776 rulate, prima înmatricularedec 24: 95 noidec 24: 884 rulate, prima înmatriculareian 25: 142 noiian 25: 866 rulate, prima înmatricularefeb 25: 121 noifeb 25: 990 rulate, prima înmatricularemar 25: 89 noimar 25: 989 rulate, prima înmatriculareapr 25: 84 noiapr 25: 1.019 rulate, prima înmatricularemai 25: 74 noimai 25: 1.020 rulate, prima înmatriculareiun 25: 71 noiiun 25: 959 rulate, prima înmatriculareiul 25: 183 noiiul 25: 946 rulate, prima înmatriculareaug 25: 164 noiaug 25: 814 rulate, prima înmatricularesep 25: 120 noisep 25: 862 rulate, prima înmatriculareoct 25: 95 noioct 25: 981 rulate, prima înmatricularenov 25: 108 noinov 25: 892 rulate, prima înmatricularedec 25: 191 noidec 25: 803 rulate, prima înmatriculareian 26: 51 noiian 26: 799 rulate, prima înmatricularefeb 26: 73 noifeb 26: 905 rulate, prima înmatricularemar 26: 82 noimar 26: 878 rulate, prima înmatriculareapr 26: 91 noiapr 26: 746 rulate, prima înmatricularemai 26: 108 noimai 26: 759 rulate, prima înmatriculareiun 26: 147 noiiun 26: 700 rulate, prima înmatriculareiul 26: 84 noiiul 26: 818 rulate, prima înmatriculareaug 26: 75 noiaug 26: 735 rulate, prima înmatricularesep 26: 107 noisep 26: 795 rulate, prima înmatriculareoct 26: 131 noioct 26: 820 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24100776
dec 2495884
ian 25142866
feb 25121990
mar 2589989
apr 25841.019
mai 25741.020
iun 2571959
iul 25183946
aug 25164814
sep 25120862
oct 2595981
nov 25108892
dec 25191803
ian 2651799
feb 2673905
mar 2682878
apr 2691746
mai 26108759
iun 26147700
iul 2684818
aug 2675735
sep 26107795
oct 26131820

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 1998: 16 rulate, prima înmatriculare1998: 6 rulate, prima înmatriculare1999: 4 rulate, prima înmatriculare2000: 9 rulate, prima înmatriculare2001: 8 rulate, prima înmatriculare2002: 15 rulate, prima înmatriculare2003: 14 rulate, prima înmatriculare2004: 31 rulate, prima înmatriculare2005: 33 rulate, prima înmatriculare2006: 48 rulate, prima înmatriculare2007: 46 rulate, prima înmatriculare2008: 55 rulate, prima înmatriculare2009: 37 rulate, prima înmatriculare2010: 42 rulate, prima înmatriculare2011: 65 rulate, prima înmatriculare2012: 52 rulate, prima înmatriculare2013: 37 rulate, prima înmatriculare2014: 41 rulate, prima înmatriculare2015: 39 rulate, prima înmatriculare2016: 28 rulate, prima înmatriculare2017: 23 rulate, prima înmatriculare2018: 18 rulate, prima înmatriculare2019: 4 rulate, prima înmatriculare2020: 6 rulate, prima înmatriculare2021: 1 noi2021: 2 rulate, prima înmatriculare2022: 141 noi2022: 2 rulate, prima înmatriculare< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1998016
199806
199904
200009
200108
2002015
2003014
2004031
2005033
2006048
2007046
2008055
2009037
2010042
2011065
2012052
2013037
2014041
2015039
2016028
2017023
2018018
201904
202006
202112
20221412

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA12515,2%
VOLKSWAGEN11714,2%
AUDI9211,2%
RENAULT566,8%
FORD526,3%
MERCEDES-BENZ526,3%
BMW485,8%
NISSAN334,0%
SUZUKI273,3%
VOLVO212,6%
Toate (37)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
CITROEN202,4%
OPEL202,4%
TOYOTA202,4%
PEUGEOT182,2%
HYUNDAI172,1%
SKODA172,1%
MAZDA131,6%
SEAT111,3%
KIA101,2%
LAND ROVER101,2%
MITSUBISHI101,2%
FIAT70,9%
JEEP60,7%
ALFA ROMEO50,6%
JAGUAR20,2%
MINI20,2%
SMART20,2%
CHEVROLET10,1%
DODGE10,1%
HONDA10,1%
LEXUS10,1%
PORSCHE10,1%
SAAB10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%
TESLA10,1%
VAUXHALL10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA SPRING496,0%
AUDI A4415,0%
VOLKSWAGEN GOLF374,5%
DACIA DUSTER334,0%
DACIA SANDERO202,4%
NISSAN QASHQAI192,3%
AUDI Q5182,2%
VOLKSWAGEN PASSAT182,2%
RENAULT MEGANE172,1%
BMW SERIA 3151,8%
Toate (204)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN151,8%
FORD FOCUS151,8%
SUZUKI GRAND VITARA121,5%
VOLKSWAGEN POLO121,5%
VOLKSWAGEN TOURAN121,5%
AUDI A6111,3%
RENAULT SCENIC111,3%
FORD FIESTA101,2%
MERCEDES-BENZ CLASA C101,2%
RENAULT CLIO101,2%
FORD KUGA91,1%
VOLVO XC6091,1%
AUDI Q381,0%
HYUNDAI TUCSON81,0%
KIA SPORTAGE81,0%
MERCEDES-BENZ CLASA A81,0%
SKODA OCTAVIA81,0%
TOYOTA RAV481,0%
AUDI A370,9%
BMW X370,9%
NISSAN X-TRAIL70,9%
PEUGEOT 50870,9%
VOLKSWAGEN TIGUAN70,9%
BMW X160,7%
DACIA JOGGER60,7%
LAND ROVER FREELANDER60,7%
MERCEDES-BENZ CLASA E60,7%
SEAT IBIZA60,7%
SUZUKI VITARA60,7%
VOLVO V4060,7%
BMW SERIA 550,6%
FORD GALAXY50,6%
HYUNDAI IX3550,6%
JEEP GRAND CHEROKEE50,6%
OPEL ASTRA50,6%
OPEL CORSA50,6%
RENAULT KOLEOS50,6%
SUZUKI SX450,6%
VOLKSWAGEN SHARAN50,6%
FIAT PUNTO40,5%
FORD MONDEO40,5%
MERCEDES-BENZ ML40,5%
MITSUBISHI ASX40,5%
OPEL ZAFIRA40,5%
SKODA FABIA40,5%
ALFA ROMEO 15930,4%
BMW SERIA 730,4%
CITROEN C330,4%
CITROEN C4 AIRCROSS30,4%
CITROEN C4 PICASSO30,4%
CITROEN C530,4%
FORD C-MAX30,4%
HYUNDAI SANTA FE30,4%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE30,4%
MAZDA 230,4%
MAZDA CX-6030,4%
MERCEDES-BENZ GLC30,4%
OPEL MERIVA30,4%
RENAULT CAPTUR30,4%
RENAULT LAGUNA30,4%
TOYOTA LAND CRUISER30,4%
VOLKSWAGEN CC30,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,4%
VOLKSWAGEN JETTA30,4%
VOLVO XC9030,4%
ALFA ROMEO 14720,2%
AUDI A520,2%
BMW SERIA 120,2%
BMW X220,2%
BMW X420,2%
BMW X620,2%
CITROEN C220,2%
CITROEN DS420,2%
MAZDA 520,2%
MAZDA 620,2%
MAZDA CX-520,2%
MERCEDES-BENZ CLA20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,2%
MERCEDES-BENZ CLS20,2%
MERCEDES-BENZ GLE20,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,2%
MITSUBISHI OUTLANDER20,2%
NISSAN PATROL20,2%
NISSAN QASHQAI+220,2%
PEUGEOT 20720,2%
PEUGEOT 30820,2%
PEUGEOT 500820,2%
RENAULT KANGOO20,2%
SEAT LEON20,2%
SKODA SUPERB20,2%
SUZUKI SWIFT20,2%
TOYOTA YARIS20,2%
TOYOTA YARIS CROSS20,2%
VOLKSWAGEN BORA20,2%
VOLKSWAGEN CADDY20,2%
VOLKSWAGEN T-ROC20,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,2%
AUDI A110,1%
AUDI A210,1%
AUDI A810,1%
AUDI Q710,1%
AUDI SQ510,1%
BMW BMW11610,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW X510,1%
CHEVROLET CRUZE10,1%
CITROEN BERLINGO10,1%
CITROEN C-ELYSEE10,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN NEMO10,1%
DACIA DOKKER10,1%
DACIA LODGY10,1%
DODGE CALIBER10,1%
FIAT DOBLO10,1%
FIAT STILO10,1%
FIAT ULYSSE10,1%
FORD PUMA10,1%
FORD S-MAX10,1%
FORD TOURNEO10,1%
FORD TOURNEO CUSTOM10,1%
FORD TRANSIT CUSTOM10,1%
HONDA ACCORD10,1%
HYUNDAI I3010,1%
JAGUAR X-TYPE10,1%
JAGUAR XJ10,1%
JEEP CHEROKEE10,1%
KIA SOUL10,1%
KIA XCEED10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER10,1%
LEXUS IS10,1%
MAZDA CX-310,1%
MERCEDES-BENZ 20010,1%
MERCEDES-BENZ EQB10,1%
MERCEDES-BENZ GLK10,1%
MERCEDES-BENZ GLS10,1%
MERCEDES-BENZ SL10,1%
MERCEDES-BENZ VIANO10,1%
MERCEDES-BENZ VITO10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV27533,4%
Compacte (C)14517,6%
Medii (D)11013,4%
Mici (B)10813,1%
Monovolume (MPV)8510,3%
Mini (A)576,9%
Mari și de lux (E)323,9%
Neclasificate60,7%
Utilitare30,4%
Sport20,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare68182,7%
Noi14217,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină57069,3%
Benzină14217,3%
Electric526,3%
Hibrid404,9%
GPL192,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică72187,6%
Companie10212,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break34241,6%
Berlină cu hayon20825,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)15118,3%
Berlină11514,0%
Cupeu40,5%
Cabriolet30,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW18722,7%
75-109 kW35843,5%
110-149 kW18422,4%
150-219 kW364,4%
220 kW și peste70,9%
Necompletat516,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc445,3%
1000-1399 cmc8310,1%
1400-1599 cmc19824,1%
1600-1999 cmc34341,7%
2000-2999 cmc9811,9%
3000 cmc și peste50,6%
Necompletat526,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare37690,4%
Export409,6%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN8320,0%
FORD6315,1%
DACIA4410,6%
OPEL348,2%
RENAULT348,2%
AUDI245,8%
DAEWOO174,1%
BMW153,6%
FIAT153,6%
MERCEDES-BENZ153,6%
Toate (31)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA143,4%
PEUGEOT81,9%
SEAT81,9%
TOYOTA71,7%
ALFA ROMEO51,2%
CHEVROLET30,7%
CITROEN30,7%
HONDA30,7%
NISSAN30,7%
ROVER30,7%
HYUNDAI20,5%
MAZDA20,5%
MITSUBISHI20,5%
VOLVO20,5%
CHRYSLER10,2%
JEEP10,2%
KIA10,2%
LAND ROVER10,2%
PORSCHE10,2%
SSANGYONG10,2%
SUZUKI10,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.