Înmatriculări VOLKSWAGEN POLO, noiembrie 2022

Noi61-17,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare494-24,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri327

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 110 noinov 24: 434 rulate, prima înmatricularedec 24: 119 noidec 24: 438 rulate, prima înmatriculareian 25: 70 noiian 25: 383 rulate, prima înmatricularefeb 25: 44 noifeb 25: 473 rulate, prima înmatricularemar 25: 46 noimar 25: 497 rulate, prima înmatriculareapr 25: 19 noiapr 25: 539 rulate, prima înmatricularemai 25: 13 noimai 25: 503 rulate, prima înmatriculareiun 25: 36 noiiun 25: 429 rulate, prima înmatriculareiul 25: 178 noiiul 25: 485 rulate, prima înmatriculareaug 25: 51 noiaug 25: 407 rulate, prima înmatricularesep 25: 89 noisep 25: 437 rulate, prima înmatriculareoct 25: 120 noioct 25: 530 rulate, prima înmatricularenov 25: 91 noinov 25: 450 rulate, prima înmatricularedec 25: 60 noidec 25: 425 rulate, prima înmatriculareian 26: 86 noiian 26: 333 rulate, prima înmatricularefeb 26: 104 noifeb 26: 387 rulate, prima înmatricularemar 26: 73 noimar 26: 417 rulate, prima înmatriculareapr 26: 29 noiapr 26: 338 rulate, prima înmatricularemai 26: 58 noimai 26: 378 rulate, prima înmatriculareiun 26: 57 noiiun 26: 343 rulate, prima înmatriculareiul 26: 100 noiiul 26: 342 rulate, prima înmatriculareaug 26: 77 noiaug 26: 326 rulate, prima înmatricularesep 26: 74 noisep 26: 354 rulate, prima înmatriculareoct 26: 21 noioct 26: 354 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24110434
dec 24119438
ian 2570383
feb 2544473
mar 2546497
apr 2519539
mai 2513503
iun 2536429
iul 25178485
aug 2551407
sep 2589437
oct 25120530
nov 2591450
dec 2560425
ian 2686333
feb 26104387
mar 2673417
apr 2629338
mai 2658378
iun 2657343
iul 26100342
aug 2677326
sep 2674354
oct 2621354

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060802000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 10 rulate, prima înmatriculare2002: 11 rulate, prima înmatriculare2003: 39 rulate, prima înmatriculare2004: 20 rulate, prima înmatriculare2005: 21 rulate, prima înmatriculare2006: 53 rulate, prima înmatriculare2007: 54 rulate, prima înmatriculare2008: 49 rulate, prima înmatriculare2009: 25 rulate, prima înmatriculare2010: 48 rulate, prima înmatriculare2011: 62 rulate, prima înmatriculare2012: 42 rulate, prima înmatriculare2013: 16 rulate, prima înmatriculare2014: 7 rulate, prima înmatriculare2015: 10 rulate, prima înmatriculare2016: 3 rulate, prima înmatriculare2017: 6 rulate, prima înmatriculare2018: 5 rulate, prima înmatriculare2019: 6 rulate, prima înmatriculare2020: 6 rulate, prima înmatriculare2022: 61 noi20002001200220032004200520062007200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200001
2001010
2002011
2003039
2004020
2005021
2006053
2007054
2008049
2009025
2010048
2011062
2012042
2013016
201407
2015010
201603
201706
201805
201906
202006
202100
2022610

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Mici (B)555100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București7914,2%
Prahova264,7%
Arad244,3%
Suceava224,0%
Iași213,8%
Timiș213,8%
Cluj203,6%
Mureș193,4%
Gorj183,2%
Sălaj173,1%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Bihor162,9%
Maramureș162,9%
Brașov152,7%
Neamț142,5%
Satu Mare142,5%
Alba132,3%
Bacău132,3%
Botoșani132,3%
Constanța132,3%
Bistrița-Năsăud122,2%
Covasna122,2%
Sibiu122,2%
Dâmbovița112,0%
Dolj101,8%
Vaslui101,8%
Harghita91,6%
Hunedoara91,6%
Vrancea91,6%
Caraș-Severin81,4%
Mehedinți81,4%
Argeș61,1%
Galați61,1%
Ilfov61,1%
Olt61,1%
Tulcea50,9%
Vâlcea50,9%
Teleorman40,7%
Brăila30,5%
Buzău30,5%
Giurgiu30,5%
Călărași20,4%
Ialomița20,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare49489,0%
Noi6111,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Benzină34261,6%
Motorină21238,2%
GPL10,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică47084,7%
Companie8515,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină cu hayon55499,8%
Berlină10,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW52995,3%
75-109 kW203,6%
110-149 kW61,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc8014,4%
1000-1399 cmc30555,0%
1400-1599 cmc14826,7%
1600-1999 cmc224,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare31094,8%
Export175,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.