Înmatriculări în județul Neamț, noiembrie 2022

Noi107-8,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare662-16,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri228

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 79 noinov 24: 709 rulate, prima înmatricularedec 24: 87 noidec 24: 689 rulate, prima înmatriculareian 25: 82 noiian 25: 612 rulate, prima înmatricularefeb 25: 80 noifeb 25: 752 rulate, prima înmatricularemar 25: 81 noimar 25: 776 rulate, prima înmatriculareapr 25: 90 noiapr 25: 727 rulate, prima înmatricularemai 25: 62 noimai 25: 751 rulate, prima înmatriculareiun 25: 83 noiiun 25: 778 rulate, prima înmatriculareiul 25: 112 noiiul 25: 744 rulate, prima înmatriculareaug 25: 121 noiaug 25: 696 rulate, prima înmatricularesep 25: 95 noisep 25: 726 rulate, prima înmatriculareoct 25: 109 noioct 25: 869 rulate, prima înmatricularenov 25: 108 noinov 25: 721 rulate, prima înmatricularedec 25: 179 noidec 25: 732 rulate, prima înmatriculareian 26: 72 noiian 26: 634 rulate, prima înmatricularefeb 26: 64 noifeb 26: 754 rulate, prima înmatricularemar 26: 90 noimar 26: 711 rulate, prima înmatriculareapr 26: 65 noiapr 26: 649 rulate, prima înmatricularemai 26: 136 noimai 26: 683 rulate, prima înmatriculareiun 26: 117 noiiun 26: 621 rulate, prima înmatriculareiul 26: 67 noiiul 26: 683 rulate, prima înmatriculareaug 26: 73 noiaug 26: 646 rulate, prima înmatricularesep 26: 109 noisep 26: 670 rulate, prima înmatriculareoct 26: 127 noioct 26: 647 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2479709
dec 2487689
ian 2582612
feb 2580752
mar 2581776
apr 2590727
mai 2562751
iun 2583778
iul 25112744
aug 25121696
sep 2595726
oct 25109869
nov 25108721
dec 25179732
ian 2672634
feb 2664754
mar 2690711
apr 2665649
mai 26136683
iun 26117621
iul 2667683
aug 2673646
sep 26109670
oct 26127647

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 1998: 6 rulate, prima înmatriculare1998: 1 rulate, prima înmatriculare1999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 11 rulate, prima înmatriculare2002: 18 rulate, prima înmatriculare2003: 20 rulate, prima înmatriculare2004: 33 rulate, prima înmatriculare2005: 43 rulate, prima înmatriculare2006: 43 rulate, prima înmatriculare2007: 78 rulate, prima înmatriculare2008: 43 rulate, prima înmatriculare2009: 50 rulate, prima înmatriculare2010: 50 rulate, prima înmatriculare2011: 62 rulate, prima înmatriculare2012: 35 rulate, prima înmatriculare2013: 42 rulate, prima înmatriculare2014: 28 rulate, prima înmatriculare2015: 19 rulate, prima înmatriculare2016: 18 rulate, prima înmatriculare2017: 16 rulate, prima înmatriculare2018: 17 rulate, prima înmatriculare2019: 14 rulate, prima înmatriculare2020: 5 rulate, prima înmatriculare2021: 6 noi2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 101 noi2022: 1 rulate, prima înmatriculare< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199806
199801
199902
200004
2001011
2002018
2003020
2004033
2005043
2006043
2007078
2008043
2009050
2010050
2011062
2012035
2013042
2014028
2015019
2016018
2017016
2018017
2019014
202005
202163
20221011

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN18023,4%
DACIA7910,3%
AUDI678,7%
BMW486,2%
FORD435,6%
RENAULT384,9%
MERCEDES-BENZ374,8%
OPEL364,7%
TOYOTA293,8%
SKODA283,6%
Toate (37)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN243,1%
PEUGEOT202,6%
VOLVO192,5%
SEAT152,0%
FIAT131,7%
HYUNDAI131,7%
SUZUKI111,4%
MAZDA81,0%
CITROEN60,8%
JEEP60,8%
KIA50,7%
MINI50,7%
MITSUBISHI50,7%
CHEVROLET40,5%
LAND ROVER40,5%
LEXUS40,5%
PORSCHE40,5%
ALFA ROMEO30,4%
HONDA30,4%
SMART30,4%
CHRYSLER20,3%
LANCIA20,3%
GENERAL MOTORS ITALIA10,1%
JAGUAR10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%
WEFRA10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT516,7%
VOLKSWAGEN GOLF506,5%
DACIA DUSTER283,7%
AUDI A4253,3%
DACIA SANDERO253,3%
DACIA LOGAN182,4%
VOLKSWAGEN TIGUAN182,4%
AUDI A6141,8%
FORD FOCUS141,8%
VOLKSWAGEN POLO141,8%
Toate (191)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW X3131,7%
NISSAN QASHQAI131,7%
BMW SERIA 3121,6%
OPEL ASTRA121,6%
SKODA OCTAVIA111,4%
AUDI Q5101,3%
VOLKSWAGEN TOURAN101,3%
OPEL CORSA91,2%
RENAULT MEGANE91,2%
SKODA FABIA91,2%
AUDI A381,0%
BMW SERIA 581,0%
DACIA SPRING81,0%
MERCEDES-BENZ CLASA C81,0%
VOLVO XC6081,0%
FORD MONDEO70,9%
MERCEDES-BENZ CLASA A70,9%
RENAULT CLIO70,9%
TOYOTA YARIS70,9%
FORD C-MAX60,8%
FORD FIESTA60,8%
HYUNDAI IX3560,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E60,8%
SEAT LEON60,8%
VOLKSWAGEN CADDY60,8%
VOLKSWAGEN CC60,8%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS60,8%
MAZDA 350,7%
MINI COOPER50,7%
OPEL ZAFIRA50,7%
PEUGEOT 20750,7%
SEAT IBIZA50,7%
SUZUKI GRAND VITARA50,7%
VOLKSWAGEN JETTA50,7%
VOLKSWAGEN SHARAN50,7%
BMW X140,5%
BMW X540,5%
FIAT BRAVO40,5%
FIAT PUNTO40,5%
PEUGEOT 300840,5%
PORSCHE CAYENNE40,5%
RENAULT CAPTUR40,5%
SKODA SUPERB40,5%
SKODA YETI40,5%
TOYOTA RAV440,5%
TOYOTA YARIS CROSS40,5%
ALFA ROMEO 15630,4%
BMW X430,4%
JEEP CHEROKEE30,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,4%
NISSAN MICRA30,4%
NISSAN X-TRAIL30,4%
OPEL MERIVA30,4%
RENAULT KADJAR30,4%
RENAULT KOLEOS30,4%
RENAULT SCENIC30,4%
TOYOTA C-HR30,4%
TOYOTA COROLLA30,4%
VOLVO S6030,4%
AUDI Q320,3%
AUDI Q820,3%
BMW SERIA 120,3%
CHEVROLET CAPTIVA20,3%
CITROEN C420,3%
FIAT CROMA20,3%
FORD FUSION20,3%
FORD KUGA20,3%
FORD PUMA20,3%
FORD S-MAX20,3%
HYUNDAI I3020,3%
HYUNDAI TERRACAN20,3%
KIA SORENTO20,3%
LANCIA PHEDRA20,3%
LAND ROVER FREELANDER20,3%
LEXUS UX20,3%
MERCEDES-BENZ GLE20,3%
MERCEDES-BENZ ML20,3%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,3%
MERCEDES-BENZ VITO20,3%
MITSUBISHI ASX20,3%
NISSAN QASHQAI+220,3%
OPEL INSIGNIA20,3%
OPEL VECTRA20,3%
PEUGEOT 20620,3%
PEUGEOT 30820,3%
RENAULT LAGUNA20,3%
RENAULT TWINGO20,3%
SEAT EXEO20,3%
SMART FORFOUR20,3%
SUZUKI JIMNY20,3%
SUZUKI VITARA20,3%
TOYOTA AURIS20,3%
TOYOTA PRIUS20,3%
VOLKSWAGEN T-ROC20,3%
VOLKSWAGEN TAIGO20,3%
VOLVO S4020,3%
VOLVO XC4020,3%
AUDI A210,1%
AUDI A510,1%
AUDI A710,1%
AUDI E-TRON10,1%
AUDI Q410,1%
AUDI S510,1%
BMW SERIA 710,1%
CHEVROLET CORVETTE10,1%
CHRYSLER GRAND VOYAGER10,1%
CHRYSLER SEBRING10,1%
CITROEN BERLINGO10,1%
CITROEN C-CROSSER10,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN C3 PLURIEL10,1%
FIAT 500L10,1%
FIAT DOBLO10,1%
FIAT SEDICI10,1%
FORD GALAXY10,1%
FORD KA10,1%
HONDA CIVIC10,1%
HONDA HR-V10,1%
HONDA JAZZ10,1%
HYUNDAI ELANTRA10,1%
HYUNDAI KONA10,1%
HYUNDAI TUCSON10,1%
JAGUAR E-PACE10,1%
JEEP COMPASS10,1%
JEEP RENEGADE10,1%
JEEP WRANGLER10,1%
KIA CARENS10,1%
KIA SPORTAGE10,1%
KIA VENGA10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,1%
LEXUS CT10,1%
LEXUS RX10,1%
MAZDA 610,1%
MAZDA CX-510,1%
MERCEDES-BENZ 19010,1%
MERCEDES-BENZ CLA10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,1%
MERCEDES-BENZ GLA10,1%
MERCEDES-BENZ GLC10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV21628,1%
Compacte (C)16821,8%
Medii (D)13016,9%
Mici (B)12716,5%
Monovolume (MPV)678,7%
Mari și de lux (E)324,2%
Mini (A)162,1%
Neclasificate70,9%
Utilitare40,5%
Sport20,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare66286,1%
Noi10713,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină47361,5%
Benzină21928,5%
Hibrid476,1%
GPL172,2%
Electric121,6%
GNC/GNL10,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică67587,8%
Companie9412,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break34745,1%
Berlină cu hayon16922,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)13016,9%
Berlină11014,3%
Cabriolet70,9%
Cupeu60,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW20526,7%
75-109 kW35245,8%
110-149 kW16421,3%
150-219 kW293,8%
220 kW și peste70,9%
Necompletat121,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc678,7%
1000-1399 cmc11014,3%
1400-1599 cmc15720,4%
1600-1999 cmc34244,5%
2000-2999 cmc759,8%
3000 cmc și peste60,8%
Necompletat121,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare21594,3%
Export135,7%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN3716,2%
DACIA3314,5%
OPEL3314,5%
FORD2511,0%
RENAULT125,3%
AUDI104,4%
DAEWOO104,4%
FIAT104,4%
BMW83,5%
SKODA83,5%
Toate (27)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ73,1%
PEUGEOT73,1%
SEAT52,2%
CITROEN31,3%
NISSAN31,3%
HYUNDAI20,9%
LADA20,9%
ROVER20,9%
TOYOTA20,9%
VOLVO20,9%
ALPINA10,4%
CHRYSLER10,4%
KIA10,4%
LANCIA10,4%
MAZDA10,4%
PORSCHE10,4%
SUZUKI10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.