Înmatriculări în județul Satu Mare, noiembrie 2022

Noi111+40,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare572-15,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri315

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 46 noinov 24: 642 rulate, prima înmatricularedec 24: 90 noidec 24: 626 rulate, prima înmatriculareian 25: 91 noiian 25: 506 rulate, prima înmatricularefeb 25: 71 noifeb 25: 726 rulate, prima înmatricularemar 25: 49 noimar 25: 788 rulate, prima înmatriculareapr 25: 45 noiapr 25: 753 rulate, prima înmatricularemai 25: 44 noimai 25: 659 rulate, prima înmatriculareiun 25: 54 noiiun 25: 604 rulate, prima înmatriculareiul 25: 95 noiiul 25: 734 rulate, prima înmatriculareaug 25: 124 noiaug 25: 609 rulate, prima înmatricularesep 25: 68 noisep 25: 599 rulate, prima înmatriculareoct 25: 67 noioct 25: 712 rulate, prima înmatricularenov 25: 104 noinov 25: 571 rulate, prima înmatricularedec 25: 138 noidec 25: 525 rulate, prima înmatriculareian 26: 48 noiian 26: 455 rulate, prima înmatricularefeb 26: 58 noifeb 26: 580 rulate, prima înmatricularemar 26: 45 noimar 26: 583 rulate, prima înmatriculareapr 26: 56 noiapr 26: 627 rulate, prima înmatricularemai 26: 52 noimai 26: 515 rulate, prima înmatriculareiun 26: 83 noiiun 26: 550 rulate, prima înmatriculareiul 26: 58 noiiul 26: 615 rulate, prima înmatriculareaug 26: 45 noiaug 26: 599 rulate, prima înmatricularesep 26: 66 noisep 26: 626 rulate, prima înmatriculareoct 26: 100 noioct 26: 639 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2446642
dec 2490626
ian 2591506
feb 2571726
mar 2549788
apr 2545753
mai 2544659
iun 2554604
iul 2595734
aug 25124609
sep 2568599
oct 2567712
nov 25104571
dec 25138525
ian 2648455
feb 2658580
mar 2645583
apr 2656627
mai 2652515
iun 2683550
iul 2658615
aug 2645599
sep 2666626
oct 26100639

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 1998: 15 rulate, prima înmatriculare1998: 1 rulate, prima înmatriculare1999: 4 rulate, prima înmatriculare2000: 9 rulate, prima înmatriculare2001: 6 rulate, prima înmatriculare2002: 9 rulate, prima înmatriculare2003: 18 rulate, prima înmatriculare2004: 24 rulate, prima înmatriculare2005: 31 rulate, prima înmatriculare2006: 32 rulate, prima înmatriculare2007: 35 rulate, prima înmatriculare2008: 51 rulate, prima înmatriculare2009: 55 rulate, prima înmatriculare2010: 47 rulate, prima înmatriculare2011: 43 rulate, prima înmatriculare2012: 34 rulate, prima înmatriculare2013: 30 rulate, prima înmatriculare2014: 23 rulate, prima înmatriculare2015: 18 rulate, prima înmatriculare2016: 21 rulate, prima înmatriculare2017: 18 rulate, prima înmatriculare2018: 18 rulate, prima înmatriculare2019: 12 rulate, prima înmatriculare2020: 9 rulate, prima înmatriculare2021: 1 noi2021: 7 rulate, prima înmatriculare2022: 110 noi2022: 2 rulate, prima înmatriculare< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1998015
199801
199904
200009
200106
200209
2003018
2004024
2005031
2006032
2007035
2008051
2009055
2010047
2011043
2012034
2013030
2014023
2015018
2016021
2017018
2018018
2019012
202009
202117
20221102

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN13319,5%
DACIA10114,8%
AUDI618,9%
MERCEDES-BENZ558,1%
FORD507,3%
BMW385,6%
OPEL314,5%
RENAULT294,2%
SKODA274,0%
PEUGEOT233,4%
Toate (37)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN162,3%
HYUNDAI152,2%
MAZDA152,2%
SUZUKI111,6%
SEAT91,3%
TOYOTA91,3%
VOLVO81,2%
FIAT71,0%
ALFA ROMEO50,7%
CITROEN50,7%
MITSUBISHI50,7%
KIA40,6%
DAIHATSU30,4%
JAGUAR30,4%
LAND ROVER30,4%
MINI30,4%
CHEVROLET20,3%
HONDA20,3%
SMART20,3%
CAMI10,1%
DODGE10,1%
INFINITI10,1%
POLSKI FIAT10,1%
PORSCHE10,1%
ROLLS-ROYCE10,1%
SSANGYONG10,1%
VAUXHALL10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF497,2%
AUDI A4324,7%
FORD FOCUS314,6%
DACIA DUSTER304,4%
DACIA SANDERO263,8%
VOLKSWAGEN PASSAT233,4%
DACIA LOGAN172,5%
DACIA SPRING172,5%
BMW SERIA 3162,4%
VOLKSWAGEN POLO142,1%
Toate (181)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SKODA OCTAVIA131,9%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS101,5%
VOLKSWAGEN TIGUAN101,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A91,3%
MERCEDES-BENZ CLASA E91,3%
RENAULT CLIO91,3%
AUDI Q581,2%
DACIA JOGGER81,2%
NISSAN QASHQAI81,2%
OPEL ASTRA81,2%
SKODA FABIA81,2%
SUZUKI VITARA81,2%
AUDI A371,0%
BMW X371,0%
RENAULT SCENIC71,0%
VOLKSWAGEN TOURAN71,0%
AUDI A660,9%
HYUNDAI TUCSON60,9%
MERCEDES-BENZ CLASA C60,9%
MERCEDES-BENZ CLASA S60,9%
OPEL ZAFIRA60,9%
MAZDA 250,7%
MERCEDES-BENZ ML50,7%
OPEL CORSA50,7%
PEUGEOT 20750,7%
RENAULT MEGANE50,7%
BMW X140,6%
FORD FIESTA40,6%
MAZDA 340,6%
MERCEDES-BENZ CLASA G40,6%
NISSAN JUKE40,6%
VOLVO XC6040,6%
ALFA ROMEO 15930,4%
BMW SERIA 530,4%
FIAT BRAVO30,4%
FORD C-MAX30,4%
FORD KUGA30,4%
HYUNDAI I3030,4%
MAZDA CX-530,4%
MERCEDES-BENZ GLC30,4%
OPEL INSIGNIA30,4%
OPEL MERIVA30,4%
OPEL VIVARO30,4%
PEUGEOT 30830,4%
PEUGEOT 50830,4%
RENAULT KOLEOS30,4%
VOLKSWAGEN SHARAN30,4%
AUDI A520,3%
AUDI Q320,3%
AUDI Q820,3%
BMW SERIA 120,3%
BMW SERIA 420,3%
CHEVROLET CAPTIVA20,3%
CITROEN C420,3%
DACIA DOKKER20,3%
DAIHATSU CUORE20,3%
FIAT PUNTO20,3%
FORD TRANSIT20,3%
HONDA ACCORD20,3%
HYUNDAI SANTA FE20,3%
JAGUAR X-TYPE20,3%
KIA SORENTO20,3%
KIA SPORTAGE20,3%
MERCEDES-BENZ CLA20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,3%
MERCEDES-BENZ GLE20,3%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,3%
MITSUBISHI PAJERO PININ20,3%
NISSAN MICRA20,3%
NISSAN QASHQAI+220,3%
PEUGEOT 20620,3%
PEUGEOT 300820,3%
PEUGEOT 30720,3%
PEUGEOT 40720,3%
PEUGEOT 500820,3%
SEAT IBIZA20,3%
SEAT LEON20,3%
SKODA KODIAQ20,3%
SMART FORFOUR20,3%
SUZUKI JIMNY20,3%
TOYOTA AVENSIS20,3%
TOYOTA RAV420,3%
VOLKSWAGEN CC20,3%
VOLKSWAGEN EOS20,3%
VOLKSWAGEN FOX20,3%
VOLKSWAGEN JETTA20,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,3%
VOLVO V6020,3%
ALFA ROMEO 14710,1%
ALFA ROMEO GT10,1%
AUDI A710,1%
AUDI A810,1%
BMW SERIA 610,1%
BMW X210,1%
BMW X510,1%
CAMI GRAND VITARA10,1%
CITROEN C210,1%
CITROEN C510,1%
CITROEN XSARA PICASSO10,1%
DACIA 131010,1%
DAIHATSU TERIOS10,1%
DODGE CALIBER10,1%
FIAT DOBLO10,1%
FIAT FREEMONT10,1%
FORD B-MAX10,1%
FORD GALAXY10,1%
FORD MONDEO10,1%
FORD MUSTANG MACH-E10,1%
FORD PUMA10,1%
FORD S-MAX10,1%
HYUNDAI ELANTRA10,1%
HYUNDAI I1010,1%
HYUNDAI I2010,1%
HYUNDAI I4010,1%
INFINITI Q5010,1%
JAGUAR XE10,1%
LAND ROVER DISCOVERY10,1%
LAND ROVER FREELANDER10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER10,1%
MAZDA 610,1%
MAZDA CX-310,1%
MAZDA CX-710,1%
MERCEDES-BENZ 19010,1%
MERCEDES-BENZ GL10,1%
MERCEDES-BENZ GLA10,1%
MERCEDES-BENZ SL10,1%
MERCEDES-BENZ VITO10,1%
MINI COOPER10,1%
MINI MINI10,1%
MINI ONE10,1%
MITSUBISHI ASX10,1%
MITSUBISHI OUTLANDER10,1%
MITSUBISHI PAJERO10,1%
OPEL CROSSLAND10,1%
OPEL VECTRA10,1%
OPEL ZAFIRA TOURER10,1%
PEUGEOT 20810,1%
PEUGEOT 80710,1%
POLSKI FIAT 126P10,1%
PORSCHE PANAMERA10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV16524,2%
Compacte (C)16123,6%
Mici (B)11116,3%
Medii (D)10715,7%
Monovolume (MPV)6810,0%
Mari și de lux (E)294,2%
Mini (A)263,8%
Neclasificate60,9%
Sport50,7%
Utilitare50,7%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare57283,7%
Noi11116,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină42061,5%
Benzină17826,1%
GPL416,0%
Hibrid253,7%
Electric192,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică58285,2%
Companie10114,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break31846,6%
Berlină cu hayon15322,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)10715,7%
Berlină8913,0%
Cupeu101,5%
Cabriolet60,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW18026,4%
75-109 kW30344,4%
110-149 kW14220,8%
150-219 kW243,5%
220 kW și peste152,2%
Necompletat192,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc608,8%
1000-1399 cmc9714,2%
1400-1599 cmc14020,5%
1600-1999 cmc28641,9%
2000-2999 cmc7210,5%
3000 cmc și peste91,3%
Necompletat192,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare29994,9%
Export165,1%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN8326,3%
FORD4815,2%
OPEL4012,7%
DACIA3410,8%
AUDI247,6%
MERCEDES-BENZ134,1%
BMW113,5%
RENAULT113,5%
FIAT103,2%
DAEWOO92,9%
Toate (25)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT82,5%
PEUGEOT61,9%
SKODA41,3%
NISSAN20,6%
SUZUKI20,6%
CHRYSLER10,3%
CITROEN10,3%
DAIHATSU10,3%
HYUNDAI10,3%
LAND ROVER10,3%
LEXUS10,3%
MAZDA10,3%
MITSUBISHI10,3%
SMART10,3%
VOLVO10,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.