Înmatriculări în județul Alba, noiembrie 2022

Noi105-3,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare573-9,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri339

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 103 noinov 24: 606 rulate, prima înmatricularedec 24: 89 noidec 24: 658 rulate, prima înmatriculareian 25: 78 noiian 25: 681 rulate, prima înmatricularefeb 25: 67 noifeb 25: 745 rulate, prima înmatricularemar 25: 44 noimar 25: 745 rulate, prima înmatriculareapr 25: 48 noiapr 25: 732 rulate, prima înmatricularemai 25: 46 noimai 25: 704 rulate, prima înmatriculareiun 25: 44 noiiun 25: 682 rulate, prima înmatriculareiul 25: 101 noiiul 25: 820 rulate, prima înmatriculareaug 25: 105 noiaug 25: 655 rulate, prima înmatricularesep 25: 60 noisep 25: 657 rulate, prima înmatriculareoct 25: 96 noioct 25: 722 rulate, prima înmatricularenov 25: 91 noinov 25: 674 rulate, prima înmatricularedec 25: 131 noidec 25: 570 rulate, prima înmatriculareian 26: 55 noiian 26: 690 rulate, prima înmatricularefeb 26: 47 noifeb 26: 647 rulate, prima înmatricularemar 26: 72 noimar 26: 671 rulate, prima înmatriculareapr 26: 67 noiapr 26: 627 rulate, prima înmatricularemai 26: 73 noimai 26: 603 rulate, prima înmatriculareiun 26: 88 noiiun 26: 656 rulate, prima înmatriculareiul 26: 59 noiiul 26: 653 rulate, prima înmatriculareaug 26: 50 noiaug 26: 583 rulate, prima înmatricularesep 26: 83 noisep 26: 654 rulate, prima înmatriculareoct 26: 113 noioct 26: 598 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24103606
dec 2489658
ian 2578681
feb 2567745
mar 2544745
apr 2548732
mai 2546704
iun 2544682
iul 25101820
aug 25105655
sep 2560657
oct 2596722
nov 2591674
dec 25131570
ian 2655690
feb 2647647
mar 2672671
apr 2667627
mai 2673603
iun 2688656
iul 2659653
aug 2650583
sep 2683654
oct 26113598

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 1998: 11 rulate, prima înmatriculare1998: 5 rulate, prima înmatriculare1999: 7 rulate, prima înmatriculare2000: 10 rulate, prima înmatriculare2001: 10 rulate, prima înmatriculare2002: 16 rulate, prima înmatriculare2003: 13 rulate, prima înmatriculare2004: 29 rulate, prima înmatriculare2005: 38 rulate, prima înmatriculare2006: 60 rulate, prima înmatriculare2007: 52 rulate, prima înmatriculare2008: 49 rulate, prima înmatriculare2009: 46 rulate, prima înmatriculare2010: 20 rulate, prima înmatriculare2011: 39 rulate, prima înmatriculare2012: 35 rulate, prima înmatriculare2013: 32 rulate, prima înmatriculare2014: 22 rulate, prima înmatriculare2015: 19 rulate, prima înmatriculare2016: 16 rulate, prima înmatriculare2017: 13 rulate, prima înmatriculare2018: 14 rulate, prima înmatriculare2019: 3 rulate, prima înmatriculare2020: 8 rulate, prima înmatriculare2021: 1 noi2021: 4 rulate, prima înmatriculare2022: 104 noi2022: 2 rulate, prima înmatriculare< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1998011
199805
199907
2000010
2001010
2002016
2003013
2004029
2005038
2006060
2007052
2008049
2009046
2010020
2011039
2012035
2013032
2014022
2015019
2016016
2017013
2018014
201903
202008
202114
20221042

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12418,3%
DACIA8312,2%
AUDI679,9%
BMW558,1%
RENAULT385,6%
MERCEDES-BENZ345,0%
FORD304,4%
OPEL284,1%
SKODA253,7%
HYUNDAI233,4%
Toate (36)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI182,7%
PEUGEOT172,5%
MAZDA162,4%
TOYOTA162,4%
FIAT152,2%
SEAT131,9%
NISSAN121,8%
MITSUBISHI111,6%
CITROEN91,3%
VOLVO81,2%
HONDA60,9%
KIA60,9%
LAND ROVER50,7%
CHEVROLET30,4%
MINI30,4%
DAIHATSU20,3%
SUBARU20,3%
CHRYSLER10,1%
CUPRA10,1%
DODGE10,1%
JAGUAR10,1%
JEEP10,1%
LINCOLN10,1%
ROLLS-ROYCE10,1%
SAAB10,1%
SANTANA10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4405,9%
VOLKSWAGEN GOLF385,6%
DACIA DUSTER365,3%
VOLKSWAGEN PASSAT304,5%
BMW SERIA 3233,4%
DACIA LOGAN213,1%
DACIA SANDERO162,4%
SKODA FABIA131,9%
VOLKSWAGEN POLO131,9%
RENAULT MEGANE121,8%
Toate (183)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI GRAND VITARA111,6%
AUDI A3101,5%
FORD FOCUS101,5%
SKODA OCTAVIA101,5%
VOLKSWAGEN TIGUAN101,5%
AUDI A691,3%
MERCEDES-BENZ CLASA C91,3%
MERCEDES-BENZ CLASA E91,3%
RENAULT CLIO91,3%
BMW SERIA 581,2%
BMW X171,0%
BMW X371,0%
VOLKSWAGEN TOURAN71,0%
BMW SERIA 160,9%
DACIA SPRING60,9%
FIAT PUNTO60,9%
OPEL ASTRA60,9%
FORD FIESTA50,7%
HYUNDAI I3050,7%
KIA SPORTAGE50,7%
MITSUBISHI OUTLANDER50,7%
NISSAN QASHQAI50,7%
OPEL MERIVA50,7%
SEAT IBIZA50,7%
SUZUKI VITARA50,7%
TOYOTA C-HR50,7%
TOYOTA RAV450,7%
VOLKSWAGEN JETTA50,7%
VOLKSWAGEN SHARAN50,7%
AUDI Q540,6%
DACIA JOGGER40,6%
FORD MONDEO40,6%
MAZDA 240,6%
MAZDA 340,6%
MAZDA 640,6%
SEAT LEON40,6%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS40,6%
FORD GALAXY30,4%
HYUNDAI BAYON30,4%
HYUNDAI TUCSON30,4%
LAND ROVER FREELANDER30,4%
MERCEDES-BENZ CLASA S30,4%
NISSAN QASHQAI+230,4%
OPEL CORSA30,4%
OPEL ZAFIRA30,4%
PEUGEOT 20630,4%
RENAULT LAGUNA30,4%
RENAULT TWINGO30,4%
TOYOTA YARIS30,4%
VOLKSWAGEN CC30,4%
VOLVO V5030,4%
AUDI A520,3%
AUDI Q320,3%
CHEVROLET CAPTIVA20,3%
CITROEN C4 CACTUS20,3%
CITROEN C520,3%
DAIHATSU TERIOS20,3%
FIAT 50020,3%
FORD C-MAX20,3%
FORD KUGA20,3%
HONDA CR-V20,3%
HONDA JAZZ20,3%
HYUNDAI ELANTRA20,3%
HYUNDAI I1020,3%
HYUNDAI I2020,3%
HYUNDAI IX3520,3%
HYUNDAI SANTA FE20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,3%
MERCEDES-BENZ GLC20,3%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,3%
MITSUBISHI ASX20,3%
MITSUBISHI PAJERO20,3%
OPEL ANTARA20,3%
OPEL INSIGNIA20,3%
PEUGEOT 200820,3%
PEUGEOT 20820,3%
PEUGEOT 300820,3%
PEUGEOT 30720,3%
RENAULT CAPTUR20,3%
RENAULT KADJAR20,3%
RENAULT KANGOO20,3%
RENAULT SCENIC20,3%
SEAT ALHAMBRA20,3%
SUBARU JUSTY20,3%
VOLKSWAGEN CADDY20,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,3%
VOLVO XC6020,3%
BMW SERIA 710,1%
BMW X DRIVE 23D10,1%
BMW X510,1%
BMW X610,1%
CHEVROLET ORLANDO10,1%
CHRYSLER 300C10,1%
CITROEN C-15D10,1%
CITROEN C-ELYSEE10,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CITROEN DS410,1%
CITROEN XSARA PICASSO10,1%
CUPRA FORMENTOR10,1%
DODGE CALIBER10,1%
FIAT DOBLO10,1%
FIAT FIORINO10,1%
FIAT MULTIPLA10,1%
FIAT PANDA10,1%
FIAT SEDICI10,1%
FIAT TIPO10,1%
FIAT ULYSSE10,1%
FORD KA10,1%
FORD PUMA10,1%
FORD S-MAX10,1%
FORD TRANSIT10,1%
HONDA CIVIC10,1%
HONDA HR-V10,1%
HYUNDAI GALLOPER10,1%
HYUNDAI KONA10,1%
JAGUAR XE10,1%
JEEP CHEROKEE10,1%
KIA RIO10,1%
LAND ROVER DEFENDER10,1%
LAND ROVER DISCOVERY10,1%
MAZDA CX-3010,1%
MAZDA CX-710,1%
MAZDA MX-510,1%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA R10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,1%
MERCEDES-BENZ ML10,1%
MERCEDES-BENZ SL10,1%
MERCEDES-BENZ VANEO10,1%
MERCEDES-BENZ VITO10,1%
MINI COOPER10,1%
MINI MINI10,1%
MINI ONE10,1%
MITSUBISHI LANCER10,1%
MITSUBISHI PAJERO SPORT10,1%
NISSAN MICRA10,1%
NISSAN PATROL10,1%
NISSAN TERRANO10,1%
NISSAN TERRANO II10,1%
OPEL AGILA10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV17926,4%
Compacte (C)13720,2%
Medii (D)12418,3%
Mici (B)11817,4%
Monovolume (MPV)588,6%
Mari și de lux (E)324,7%
Mini (A)172,5%
Neclasificate71,0%
Sport30,4%
Utilitare30,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare57384,5%
Noi10515,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină41060,5%
Benzină21031,0%
Hibrid294,3%
GPL213,1%
Electric81,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică61390,4%
Companie659,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break30645,1%
Berlină cu hayon15723,2%
Berlină10615,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)10114,9%
Cabriolet50,7%
Cupeu30,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW20029,5%
75-109 kW28441,9%
110-149 kW15022,1%
150-219 kW253,7%
220 kW și peste111,6%
Necompletat81,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc558,1%
1000-1399 cmc11116,4%
1400-1599 cmc13519,9%
1600-1999 cmc29243,1%
2000-2999 cmc7310,8%
3000 cmc și peste40,6%
Necompletat81,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare32796,5%
Export123,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN6418,9%
OPEL6318,6%
DACIA5115,0%
FORD4112,1%
RENAULT175,0%
AUDI123,5%
DAEWOO113,2%
BMW102,9%
PEUGEOT102,9%
MERCEDES-BENZ92,7%
Toate (32)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CITROEN72,1%
FIAT72,1%
SKODA51,5%
SEAT41,2%
HYUNDAI30,9%
MAZDA30,9%
ROVER30,9%
SUZUKI30,9%
VAUXHALL20,6%
VOLVO20,6%
ALFA ROMEO10,3%
ARO10,3%
CHRYSLER10,3%
JEEP10,3%
LANCIA10,3%
LAND ROVER10,3%
MITSUBISHI10,3%
OLTCIT10,3%
PORSCHE10,3%
SMART10,3%
SUBARU10,3%
WARTBURG10,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.