Înmatriculări în județul Bihor, noiembrie 2022

Noi152-0,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare990-18,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri917

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 141 noinov 24: 1.046 rulate, prima înmatricularedec 24: 128 noidec 24: 1.132 rulate, prima înmatriculareian 25: 159 noiian 25: 1.063 rulate, prima înmatricularefeb 25: 185 noifeb 25: 1.291 rulate, prima înmatricularemar 25: 140 noimar 25: 1.404 rulate, prima înmatriculareapr 25: 102 noiapr 25: 1.430 rulate, prima înmatricularemai 25: 100 noimai 25: 1.450 rulate, prima înmatriculareiun 25: 106 noiiun 25: 1.243 rulate, prima înmatriculareiul 25: 253 noiiul 25: 1.513 rulate, prima înmatriculareaug 25: 255 noiaug 25: 1.185 rulate, prima înmatricularesep 25: 185 noisep 25: 1.258 rulate, prima înmatriculareoct 25: 193 noioct 25: 1.295 rulate, prima înmatricularenov 25: 254 noinov 25: 1.164 rulate, prima înmatricularedec 25: 271 noidec 25: 927 rulate, prima înmatriculareian 26: 117 noiian 26: 935 rulate, prima înmatricularefeb 26: 130 noifeb 26: 1.235 rulate, prima înmatricularemar 26: 147 noimar 26: 1.285 rulate, prima înmatriculareapr 26: 151 noiapr 26: 1.126 rulate, prima înmatricularemai 26: 131 noimai 26: 913 rulate, prima înmatriculareiun 26: 195 noiiun 26: 1.051 rulate, prima înmatriculareiul 26: 146 noiiul 26: 1.116 rulate, prima înmatriculareaug 26: 132 noiaug 26: 978 rulate, prima înmatricularesep 26: 162 noisep 26: 1.047 rulate, prima înmatriculareoct 26: 237 noioct 26: 1.033 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241411.046
dec 241281.132
ian 251591.063
feb 251851.291
mar 251401.404
apr 251021.430
mai 251001.450
iun 251061.243
iul 252531.513
aug 252551.185
sep 251851.258
oct 251931.295
nov 252541.164
dec 25271927
ian 26117935
feb 261301.235
mar 261471.285
apr 261511.126
mai 26131913
iun 261951.051
iul 261461.116
aug 26132978
sep 261621.047
oct 262371.033

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200< 1998: 8 rulate, prima înmatriculare1998: 1 rulate, prima înmatriculare1999: 7 rulate, prima înmatriculare2000: 11 rulate, prima înmatriculare2001: 16 rulate, prima înmatriculare2002: 11 rulate, prima înmatriculare2003: 25 rulate, prima înmatriculare2004: 42 rulate, prima înmatriculare2005: 52 rulate, prima înmatriculare2006: 64 rulate, prima înmatriculare2007: 85 rulate, prima înmatriculare2008: 72 rulate, prima înmatriculare2009: 72 rulate, prima înmatriculare2010: 69 rulate, prima înmatriculare2011: 84 rulate, prima înmatriculare2012: 72 rulate, prima înmatriculare2013: 52 rulate, prima înmatriculare2014: 39 rulate, prima înmatriculare2015: 40 rulate, prima înmatriculare2016: 25 rulate, prima înmatriculare2017: 36 rulate, prima înmatriculare2018: 49 rulate, prima înmatriculare2019: 29 rulate, prima înmatriculare2020: 13 rulate, prima înmatriculare2021: 3 noi2021: 11 rulate, prima înmatriculare2022: 149 noi2022: 5 rulate, prima înmatriculare< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199808
199801
199907
2000011
2001016
2002011
2003025
2004042
2005052
2006064
2007085
2008072
2009072
2010069
2011084
2012072
2013052
2014039
2015040
2016025
2017036
2018049
2019029
2020013
2021311
20221495

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN28625,0%
AUDI1089,5%
DACIA1028,9%
FORD817,1%
BMW746,5%
SKODA635,5%
RENAULT544,7%
MERCEDES-BENZ484,2%
OPEL393,4%
HYUNDAI363,2%
Toate (41)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT312,7%
TOYOTA312,7%
VOLVO292,5%
NISSAN252,2%
MAZDA232,0%
SUZUKI171,5%
SEAT161,4%
KIA151,3%
CITROEN141,2%
MITSUBISHI111,0%
JEEP60,5%
LAND ROVER30,3%
MINI30,3%
SSANGYONG30,3%
CHEVROLET20,2%
FIAT20,2%
HONDA20,2%
LEXUS20,2%
PORSCHE20,2%
SUBARU20,2%
TESLA20,2%
ALFA ROMEO10,1%
BENTLEY10,1%
CHRYSLER10,1%
CUPRA10,1%
DODGE10,1%
DS10,1%
FERRARI10,1%
JAGUAR10,1%
LANCIA10,1%
SMART10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF978,5%
VOLKSWAGEN PASSAT756,6%
AUDI A4453,9%
DACIA LOGAN343,0%
FORD FOCUS322,8%
BMW SERIA 3292,5%
DACIA DUSTER272,4%
SKODA OCTAVIA242,1%
DACIA SANDERO221,9%
VOLKSWAGEN TIGUAN211,8%
Toate (238)
Modele: valoare, vehicule, cotă
OPEL ASTRA201,8%
SKODA FABIA191,7%
RENAULT MEGANE181,6%
AUDI A3161,4%
BMW SERIA 5161,4%
VOLKSWAGEN POLO161,4%
AUDI A6141,2%
NISSAN QASHQAI141,2%
VOLKSWAGEN CC141,2%
VOLVO XC60141,2%
DACIA SPRING131,1%
HYUNDAI TUCSON131,1%
MERCEDES-BENZ CLASA C131,1%
VOLKSWAGEN SHARAN131,1%
FORD FIESTA121,1%
VOLKSWAGEN TOURAN121,1%
AUDI A5111,0%
FORD KUGA111,0%
BMW X3100,9%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS100,9%
AUDI Q590,8%
HYUNDAI I3090,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E90,8%
RENAULT CLIO90,8%
RENAULT SCENIC90,8%
AUDI Q380,7%
PEUGEOT 30880,7%
SUZUKI GRAND VITARA80,7%
MERCEDES-BENZ GLC70,6%
VOLKSWAGEN JETTA70,6%
FORD MONDEO60,5%
MAZDA 660,5%
SEAT IBIZA60,5%
SKODA SUPERB60,5%
VOLKSWAGEN TOUAREG60,5%
CITROEN C450,4%
DACIA JOGGER50,4%
FORD GALAXY50,4%
MAZDA 550,4%
OPEL CORSA50,4%
PEUGEOT 50850,4%
TOYOTA RAV450,4%
TOYOTA YARIS CROSS50,4%
VOLVO XC9050,4%
HYUNDAI KONA40,4%
KIA SORENTO40,4%
MAZDA 340,4%
OPEL ZAFIRA40,4%
PEUGEOT 20740,4%
RENAULT CAPTUR40,4%
RENAULT KADJAR40,4%
SEAT LEON40,4%
SKODA ROOMSTER40,4%
BMW SERIA 130,3%
BMW SERIA 430,3%
KIA CEED30,3%
KIA SPORTAGE30,3%
MERCEDES-BENZ CLA30,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,3%
MITSUBISHI PAJERO30,3%
PEUGEOT 30730,3%
RENAULT MODUS30,3%
SKODA KODIAQ30,3%
SKODA RAPID30,3%
TOYOTA C-HR30,3%
TOYOTA COROLLA30,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,3%
VOLVO V6030,3%
VOLVO XC4030,3%
AUDI Q720,2%
AUDI Q820,2%
BMW X120,2%
BMW X520,2%
CITROEN C320,2%
CITROEN JUMPY20,2%
FORD C-MAX20,2%
FORD FUSION20,2%
FORD KA20,2%
FORD MUSTANG MACH-E20,2%
FORD PUMA20,2%
FORD S-MAX20,2%
HONDA CR-V20,2%
HYUNDAI BAYON20,2%
HYUNDAI ELANTRA20,2%
HYUNDAI I1020,2%
JEEP CHEROKEE20,2%
KIA RIO20,2%
LAND ROVER FREELANDER20,2%
MAZDA CX-3020,2%
MAZDA MX-520,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,2%
MERCEDES-BENZ ML20,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,2%
MINI ONE20,2%
MITSUBISHI ASX20,2%
MITSUBISHI OUTLANDER20,2%
MITSUBISHI PAJERO PININ20,2%
MITSUBISHI SPACE STAR20,2%
NISSAN JUKE20,2%
NISSAN MICRA20,2%
NISSAN X-TRAIL20,2%
OPEL ANTARA20,2%
OPEL INSIGNIA20,2%
OPEL MERIVA20,2%
OPEL VECTRA20,2%
PEUGEOT 200820,2%
PEUGEOT 300820,2%
PEUGEOT 500820,2%
RENAULT TRAFIC20,2%
SEAT ALHAMBRA20,2%
SEAT ALTEA20,2%
SKODA YETI20,2%
SSANGYONG KORANDO20,2%
SUZUKI SWIFT20,2%
SUZUKI SX420,2%
TOYOTA AURIS20,2%
TOYOTA AVENSIS20,2%
TOYOTA HIGHLANDER20,2%
TOYOTA LAND CRUISER20,2%
TOYOTA YARIS20,2%
VOLKSWAGEN CARAVELLE20,2%
VOLKSWAGEN UP20,2%
VOLVO V5020,2%
ALFA ROMEO MITO10,1%
AUDI A810,1%
BENTLEY CONTINENTAL10,1%
BMW IX10,1%
BMW IX310,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW SERIA 810,1%
BMW X410,1%
BMW X610,1%
BMW X710,1%
BMW XDRIVE20D10,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CHEVROLET ORLANDO10,1%
CHRYSLER VOYAGER10,1%
CITROEN BERLINGO10,1%
CITROEN C3 PICASSO10,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)29325,7%
SUV28925,3%
Medii (D)21919,2%
Mici (B)15213,3%
Monovolume (MPV)1028,9%
Mari și de lux (E)464,0%
Mini (A)282,5%
Sport50,4%
Neclasificate40,4%
Utilitare40,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare99086,7%
Noi15213,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină73464,3%
Benzină28424,9%
Hibrid726,3%
GPL272,4%
Electric252,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică99186,8%
Companie15113,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break50944,6%
Berlină cu hayon23720,8%
Berlină19116,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)18516,2%
Cupeu111,0%
Cabriolet90,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW26723,4%
75-109 kW51344,9%
110-149 kW27524,1%
150-219 kW484,2%
220 kW și peste141,2%
Necompletat252,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc686,0%
1000-1399 cmc13011,4%
1400-1599 cmc24921,8%
1600-1999 cmc55348,4%
2000-2999 cmc1099,5%
3000 cmc și peste80,7%
Necompletat252,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare87895,7%
Export374,0%
Înmatriculat pentru export20,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL18820,5%
VOLKSWAGEN14515,8%
DACIA14015,3%
FORD859,3%
DAEWOO586,3%
RENAULT556,0%
AUDI363,9%
FIAT323,5%
PEUGEOT293,2%
SKODA252,7%
Toate (33)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ232,5%
BMW131,4%
SEAT121,3%
SUZUKI91,0%
CHEVROLET80,9%
CITROEN80,9%
MAZDA80,9%
VOLVO80,9%
ALFA ROMEO60,7%
HYUNDAI60,7%
TOYOTA50,5%
LAND ROVER30,3%
MITSUBISHI30,3%
NISSAN20,2%
WARTBURG20,2%
CHRYSLER10,1%
HONDA10,1%
KIA10,1%
LANCIA10,1%
PORSCHE10,1%
PROTON10,1%
ROVER10,1%
SMART10,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.