Înmatriculări în județul Teleorman, noiembrie 2022

Noi42-19,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare214-0,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri178

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400nov 24: 45 noinov 24: 276 rulate, prima înmatricularedec 24: 46 noidec 24: 273 rulate, prima înmatriculareian 25: 84 noiian 25: 261 rulate, prima înmatricularefeb 25: 66 noifeb 25: 234 rulate, prima înmatricularemar 25: 34 noimar 25: 304 rulate, prima înmatriculareapr 25: 33 noiapr 25: 347 rulate, prima înmatricularemai 25: 24 noimai 25: 221 rulate, prima înmatriculareiun 25: 24 noiiun 25: 260 rulate, prima înmatriculareiul 25: 60 noiiul 25: 329 rulate, prima înmatriculareaug 25: 71 noiaug 25: 269 rulate, prima înmatricularesep 25: 72 noisep 25: 308 rulate, prima înmatriculareoct 25: 44 noioct 25: 341 rulate, prima înmatricularenov 25: 56 noinov 25: 291 rulate, prima înmatricularedec 25: 98 noidec 25: 257 rulate, prima înmatriculareian 26: 28 noiian 26: 230 rulate, prima înmatricularefeb 26: 25 noifeb 26: 265 rulate, prima înmatricularemar 26: 33 noimar 26: 286 rulate, prima înmatriculareapr 26: 35 noiapr 26: 211 rulate, prima înmatricularemai 26: 35 noimai 26: 219 rulate, prima înmatriculareiun 26: 37 noiiun 26: 212 rulate, prima înmatriculareiul 26: 32 noiiul 26: 235 rulate, prima înmatriculareaug 26: 42 noiaug 26: 244 rulate, prima înmatricularesep 26: 36 noisep 26: 248 rulate, prima înmatriculareoct 26: 46 noioct 26: 235 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2445276
dec 2446273
ian 2584261
feb 2566234
mar 2534304
apr 2533347
mai 2524221
iun 2524260
iul 2560329
aug 2571269
sep 2572308
oct 2544341
nov 2556291
dec 2598257
ian 2628230
feb 2625265
mar 2633286
apr 2635211
mai 2635219
iun 2637212
iul 2632235
aug 2642244
sep 2636248
oct 2646235

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0102030401999: 3 rulate, prima înmatriculare2000: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 6 rulate, prima înmatriculare2004: 8 rulate, prima înmatriculare2005: 16 rulate, prima înmatriculare2006: 17 rulate, prima înmatriculare2007: 16 rulate, prima înmatriculare2008: 22 rulate, prima înmatriculare2009: 18 rulate, prima înmatriculare2010: 19 rulate, prima înmatriculare2011: 16 rulate, prima înmatriculare2012: 12 rulate, prima înmatriculare2013: 9 rulate, prima înmatriculare2014: 10 rulate, prima înmatriculare2015: 11 rulate, prima înmatriculare2016: 4 rulate, prima înmatriculare2017: 6 rulate, prima înmatriculare2018: 6 rulate, prima înmatriculare2019: 4 rulate, prima înmatriculare2020: 3 rulate, prima înmatriculare2021: 2 noi2021: 2 rulate, prima înmatriculare2022: 40 noi199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
199903
200002
200101
200203
200306
200408
2005016
2006017
2007016
2008022
2009018
2010019
2011016
2012012
201309
2014010
2015011
201604
201706
201806
201904
202003
202122
2022400

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN5621,9%
DACIA4818,8%
BMW2710,5%
RENAULT207,8%
AUDI145,5%
OPEL114,3%
SEAT103,9%
FORD93,5%
SKODA93,5%
MERCEDES-BENZ83,1%
Toate (29)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI72,7%
PEUGEOT52,0%
TOYOTA52,0%
LAND ROVER41,6%
VOLVO41,6%
CHEVROLET20,8%
CITROEN20,8%
DODGE20,8%
MITSUBISHI20,8%
NISSAN20,8%
CHRYSLER10,4%
FIAT10,4%
HONDA10,4%
KIA10,4%
LEXUS10,4%
MAZDA10,4%
PORSCHE10,4%
SSANGYONG10,4%
SUZUKI10,4%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT228,6%
DACIA DUSTER187,1%
VOLKSWAGEN GOLF176,7%
DACIA LOGAN166,3%
BMW SERIA 3114,3%
DACIA SANDERO103,9%
BMW SERIA 593,5%
RENAULT MEGANE93,5%
AUDI A462,4%
FORD MONDEO62,4%
Toate (97)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SEAT LEON62,4%
SKODA OCTAVIA62,4%
OPEL ASTRA41,6%
VOLKSWAGEN POLO41,6%
AUDI A631,2%
BMW X331,2%
HYUNDAI TUCSON31,2%
LAND ROVER FREELANDER31,2%
OPEL ZAFIRA31,2%
RENAULT CLIO31,2%
TOYOTA YARIS31,2%
AUDI A320,8%
BMW SERIA 120,8%
CHEVROLET AVEO20,8%
DACIA LODGY20,8%
DACIA SPRING20,8%
HYUNDAI I3020,8%
MITSUBISHI ASX20,8%
RENAULT ESPACE20,8%
RENAULT SCENIC20,8%
RENAULT TRAFIC20,8%
VOLKSWAGEN CC20,8%
VOLKSWAGEN EOS20,8%
VOLKSWAGEN TIGUAN20,8%
VOLVO V4020,8%
AUDI A510,4%
AUDI A810,4%
AUDI Q810,4%
BMW SERIA 410,4%
BMW X610,4%
CHRYSLER PT CRUISER10,4%
CITROEN C410,4%
CITROEN C510,4%
DODGE CALIBER10,4%
DODGE JOURNEY10,4%
FIAT 50010,4%
FORD FIESTA10,4%
FORD KUGA10,4%
FORD TRANSIT CUSTOM10,4%
HONDA ACCORD10,4%
HYUNDAI GETZ10,4%
HYUNDAI I2010,4%
KIA SORENTO10,4%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,4%
LEXUS ES10,4%
MAZDA 310,4%
MERCEDES-BENZ CLA10,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,4%
MERCEDES-BENZ CLASA C10,4%
MERCEDES-BENZ GLC10,4%
MERCEDES-BENZ GLE10,4%
MERCEDES-BENZ ML10,4%
MERCEDES-BENZ VIANO10,4%
NISSAN JUKE10,4%
NISSAN QASHQAI10,4%
OPEL INSIGNIA10,4%
OPEL MERIVA10,4%
OPEL MOKKA10,4%
OPEL VECTRA10,4%
PEUGEOT 300810,4%
PEUGEOT 30710,4%
PEUGEOT 30810,4%
PEUGEOT 40710,4%
PEUGEOT 50810,4%
PORSCHE MACAN10,4%
RENAULT CAPTUR10,4%
RENAULT VEL SATIS10,4%
SEAT ALTEA10,4%
SEAT ARONA10,4%
SEAT IBIZA10,4%
SEAT TOLEDO10,4%
SKODA FABIA10,4%
SKODA ROOMSTER10,4%
SKODA SUPERB10,4%
SSANGYONG TIVOLI GRAND10,4%
SUZUKI SX410,4%
TOYOTA YARIS CROSS10,4%
VOLKSWAGEN ARTEON10,4%
VOLKSWAGEN CADDY10,4%
VOLKSWAGEN JETTA10,4%
VOLKSWAGEN SHARAN10,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG10,4%
VOLKSWAGEN TOURAN10,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER10,4%
VOLVO S6010,4%
VOLVO XC6010,4%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)6123,8%
Medii (D)5923,0%
SUV5220,3%
Mici (B)4316,8%
Monovolume (MPV)207,8%
Mari și de lux (E)145,5%
Mini (A)31,2%
Sport20,8%
Neclasificate10,4%
Utilitare10,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare21483,6%
Noi4216,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină16263,3%
Benzină6927,0%
Hibrid124,7%
GPL103,9%
Electric31,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică23391,0%
Companie239,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break9135,5%
Berlină6324,6%
Berlină cu hayon5621,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)4316,8%
Cabriolet20,8%
Cupeu10,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW6826,6%
75-109 kW10942,6%
110-149 kW6726,2%
150-219 kW62,3%
220 kW și peste31,2%
Necompletat31,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc197,4%
1000-1399 cmc4417,2%
1400-1599 cmc5220,3%
1600-1999 cmc11544,9%
2000-2999 cmc228,6%
3000 cmc și peste10,4%
Necompletat31,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare17497,8%
Export42,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA6033,7%
OPEL2815,7%
DAEWOO2413,5%
VOLKSWAGEN169,0%
FORD126,7%
RENAULT95,1%
BMW52,8%
SKODA52,8%
AUDI42,2%
NISSAN42,2%
Toate (16)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT42,2%
FIAT31,7%
ARO10,6%
CHEVROLET10,6%
CITROEN10,6%
DAIHATSU10,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.