Înmatriculări TOYOTA, iunie 2021

Noi841

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare603

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări943

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri78

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01.0002.0003.000nov 24: 899 noinov 24: 580 rulate, prima înmatricularedec 24: 840 noidec 24: 641 rulate, prima înmatriculareian 25: 948 noiian 25: 599 rulate, prima înmatricularefeb 25: 1.016 noifeb 25: 694 rulate, prima înmatricularemar 25: 942 noimar 25: 767 rulate, prima înmatriculareapr 25: 997 noiapr 25: 729 rulate, prima înmatricularemai 25: 977 noimai 25: 686 rulate, prima înmatriculareiun 25: 984 noiiun 25: 643 rulate, prima înmatriculareiul 25: 1.771 noiiul 25: 764 rulate, prima înmatriculareaug 25: 1.642 noiaug 25: 628 rulate, prima înmatricularesep 25: 1.057 noisep 25: 711 rulate, prima înmatriculareoct 25: 1.343 noioct 25: 840 rulate, prima înmatricularenov 25: 1.149 noinov 25: 730 rulate, prima înmatricularedec 25: 1.724 noidec 25: 663 rulate, prima înmatriculareian 26: 764 noiian 26: 652 rulate, prima înmatricularefeb 26: 900 noifeb 26: 662 rulate, prima înmatricularemar 26: 933 noimar 26: 706 rulate, prima înmatriculareapr 26: 1.065 noiapr 26: 725 rulate, prima înmatricularemai 26: 1.147 noimai 26: 603 rulate, prima înmatriculareiun 26: 1.252 noiiun 26: 617 rulate, prima înmatriculareiul 26: 1.250 noiiul 26: 613 rulate, prima înmatriculareaug 26: 1.240 noiaug 26: 511 rulate, prima înmatricularesep 26: 1.449 noisep 26: 515 rulate, prima înmatriculareoct 26: 1.458 noioct 26: 548 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24899580
dec 24840641
ian 25948599
feb 251.016694
mar 25942767
apr 25997729
mai 25977686
iun 25984643
iul 251.771764
aug 251.642628
sep 251.057711
oct 251.343840
nov 251.149730
dec 251.724663
ian 26764652
feb 26900662
mar 26933706
apr 261.065725
mai 261.147603
iun 261.252617
iul 261.250613
aug 261.240511
sep 261.449515
oct 261.458548

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800< 1997: 12 rulate, prima înmatriculare1997: 1 rulate, prima înmatriculare1998: 5 rulate, prima înmatriculare1999: 9 rulate, prima înmatriculare2000: 5 rulate, prima înmatriculare2001: 6 rulate, prima înmatriculare2002: 22 rulate, prima înmatriculare2003: 29 rulate, prima înmatriculare2004: 34 rulate, prima înmatriculare2005: 41 rulate, prima înmatriculare2006: 39 rulate, prima înmatriculare2007: 32 rulate, prima înmatriculare2008: 31 rulate, prima înmatriculare2009: 31 rulate, prima înmatriculare2010: 37 rulate, prima înmatriculare2011: 34 rulate, prima înmatriculare2012: 23 rulate, prima înmatriculare2013: 26 rulate, prima înmatriculare2014: 18 rulate, prima înmatriculare2015: 43 rulate, prima înmatriculare2016: 33 rulate, prima înmatriculare2017: 40 rulate, prima înmatriculare2018: 26 rulate, prima înmatriculare2019: 7 noi2019: 10 rulate, prima înmatriculare2020: 177 noi2020: 15 rulate, prima înmatriculare2021: 657 noi2021: 1 rulate, prima înmatriculare< 1997199820002002200420062008201020122014201620182020
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1997012
199701
199805
199909
200005
200106
2002022
2003029
2004034
2005041
2006039
2007032
2008031
2009031
2010037
2011034
2012023
2013026
2014018
2015043
2016033
2017040
2018026
2019710
202017715
20216571

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
RAV435324,4%
COROLLA26918,6%
C-HR23816,5%
YARIS1127,8%
AYGO1087,5%
AURIS946,5%
AVENSIS704,8%
PRIUS634,4%
LAND CRUISER322,2%
CAMRY271,9%
Toate (27)
Modele: valoare, vehicule, cotă
COROLLA VERSO171,2%
HIGHLANDER151,0%
VERSO100,7%
PROACE90,6%
Model necompletat60,4%
CELICA40,3%
AVENSIS VERSO30,2%
PREVIA30,2%
IQ20,1%
URBAN CRUISER20,1%
4 RUNNER10,1%
CORROLA10,1%
GR YARIS10,1%
HIACE10,1%
PRIUS PLUS10,1%
PROACE CITY10,1%
SIENNA10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV64144,4%
Compacte (C)42629,5%
Mici (B)1127,8%
Mini (A)1107,6%
Medii (D)976,7%
Monovolume (MPV)453,1%
Neclasificate80,6%
Sport50,3%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București53336,9%
Cluj543,7%
Iași543,7%
Brașov513,5%
Timiș463,2%
Constanța453,1%
Suceava453,1%
Bacău422,9%
Ilfov372,6%
Mureș362,5%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Dolj322,2%
Argeș302,1%
Bihor292,0%
Maramureș281,9%
Neamț271,9%
Sibiu271,9%
Galați251,7%
Harghita251,7%
Prahova251,7%
Alba201,4%
Arad201,4%
Hunedoara201,4%
Buzău181,2%
Satu Mare181,2%
Bistrița-Năsăud151,0%
Covasna151,0%
Vaslui151,0%
Sălaj130,9%
Vrancea130,9%
Botoșani120,8%
Brăila120,8%
Dâmbovița100,7%
Gorj70,5%
Vâlcea70,5%
Călărași60,4%
Caraș-Severin60,4%
Giurgiu50,3%
Ialomița50,3%
Tulcea50,3%
Mehedinți40,3%
Olt40,3%
Teleorman30,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Noi84158,2%
Rulate, prima înmatriculare60341,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Hibrid84158,2%
Motorină30120,8%
Benzină30020,8%
GPL20,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică98067,9%
Companie46432,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină cu hayon55638,5%
Break38226,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)30321,0%
Berlină19613,6%
Cupeu60,4%
Cabriolet10,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW70648,9%
75-109 kW29520,4%
110-149 kW42029,1%
150-219 kW221,5%
220 kW și peste10,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc1298,9%
1000-1399 cmc453,1%
1400-1599 cmc15810,9%
1600-1999 cmc76452,9%
2000-2999 cmc34023,5%
3000 cmc și peste80,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare4456,4%
Export3139,7%
Înmatriculat pentru export33,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.