Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 400 nov 24: 43 noi nov 24: 187 rulate, prima înmatriculare dec 24: 44 noi dec 24: 207 rulate, prima înmatriculare ian 25: 44 noi ian 25: 161 rulate, prima înmatriculare feb 25: 66 noi feb 25: 196 rulate, prima înmatriculare mar 25: 31 noi mar 25: 190 rulate, prima înmatriculare apr 25: 39 noi apr 25: 277 rulate, prima înmatriculare mai 25: 27 noi mai 25: 201 rulate, prima înmatriculare iun 25: 36 noi iun 25: 188 rulate, prima înmatriculare iul 25: 75 noi iul 25: 229 rulate, prima înmatriculare aug 25: 83 noi aug 25: 191 rulate, prima înmatriculare sep 25: 68 noi sep 25: 191 rulate, prima înmatriculare oct 25: 56 noi oct 25: 267 rulate, prima înmatriculare nov 25: 48 noi nov 25: 200 rulate, prima înmatriculare dec 25: 104 noi dec 25: 186 rulate, prima înmatriculare ian 26: 33 noi ian 26: 166 rulate, prima înmatriculare feb 26: 26 noi feb 26: 208 rulate, prima înmatriculare mar 26: 19 noi mar 26: 157 rulate, prima înmatriculare apr 26: 41 noi apr 26: 196 rulate, prima înmatriculare mai 26: 32 noi mai 26: 179 rulate, prima înmatriculare iun 26: 50 noi iun 26: 155 rulate, prima înmatriculare iul 26: 31 noi iul 26: 173 rulate, prima înmatriculare aug 26: 26 noi aug 26: 116 rulate, prima înmatriculare sep 26: 52 noi sep 26: 214 rulate, prima înmatriculare oct 26: 75 noi oct 26: 174 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 43 187 dec 24 44 207 ian 25 44 161 feb 25 66 196 mar 25 31 190 apr 25 39 277 mai 25 27 201 iun 25 36 188 iul 25 75 229 aug 25 83 191 sep 25 68 191 oct 25 56 267 nov 25 48 200 dec 25 104 186 ian 26 33 166 feb 26 26 208 mar 26 19 157 apr 26 41 196 mai 26 32 179 iun 26 50 155 iul 26 31 173 aug 26 26 116 sep 26 52 214 oct 26 75 174
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 10 20 30 40 1998: 1 rulate, prima înmatriculare 2000: 3 rulate, prima înmatriculare 2001: 3 rulate, prima înmatriculare 2002: 2 rulate, prima înmatriculare 2003: 5 rulate, prima înmatriculare 2004: 4 rulate, prima înmatriculare 2005: 8 rulate, prima înmatriculare 2006: 12 rulate, prima înmatriculare 2007: 18 rulate, prima înmatriculare 2008: 12 rulate, prima înmatriculare 2009: 15 rulate, prima înmatriculare 2010: 12 rulate, prima înmatriculare 2011: 12 rulate, prima înmatriculare 2012: 15 rulate, prima înmatriculare 2013: 11 rulate, prima înmatriculare 2014: 10 rulate, prima înmatriculare 2015: 5 rulate, prima înmatriculare 2016: 7 rulate, prima înmatriculare 2017: 9 rulate, prima înmatriculare 2018: 6 rulate, prima înmatriculare 2019: 1 rulate, prima înmatriculare 2020: 10 noi 2020: 1 rulate, prima înmatriculare 2021: 35 noi 1998 2000 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare 1998 0 1 1999 0 0 2000 0 3 2001 0 3 2002 0 2 2003 0 5 2004 0 4 2005 0 8 2006 0 12 2007 0 18 2008 0 12 2009 0 15 2010 0 12 2011 0 12 2012 0 15 2013 0 11 2014 0 10 2015 0 5 2016 0 7 2017 0 9 2018 0 6 2019 0 1 2020 10 1 2021 35 0
Mărci Mărci: valoare, vehicule, cotă VOLKSWAGEN 42 19,4% DACIA 24 11,1% FORD 16 7,4% OPEL 15 6,9% AUDI 14 6,5% RENAULT 14 6,5% SKODA 14 6,5% BMW 10 4,6% MERCEDES-BENZ 8 3,7% HYUNDAI 7 3,2%
Toate (26) Mărci: valoare, vehicule, cotă SUZUKI 7 3,2% PEUGEOT 6 2,8% TOYOTA 6 2,8% CITROEN 5 2,3% MAZDA 5 2,3% VOLVO 5 2,3% ALFA ROMEO 4 1,8% NISSAN 4 1,8% SEAT 3 1,4% FIAT 2 0,9% CHEVROLET 1 0,5% CHRYSLER 1 0,5% HONDA 1 0,5% JAGUAR 1 0,5% KIA 1 0,5% SSANGYONG 1 0,5%
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă VOLKSWAGEN PASSAT 17 7,8% DACIA LOGAN 12 5,5% VOLKSWAGEN GOLF 11 5,1% DACIA SANDERO 8 3,7% AUDI A4 5 2,3% FORD FOCUS 5 2,3% RENAULT MEGANE 5 2,3% SKODA OCTAVIA 5 2,3% DACIA DUSTER 4 1,8% OPEL ASTRA 4 1,8%
Toate (104) Modele: valoare, vehicule, cotă OPEL CORSA 4 1,8% VOLKSWAGEN TOURAN 4 1,8% AUDI A3 3 1,4% BMW X5 3 1,4% CITROEN C5 3 1,4% MAZDA 3 3 1,4% MERCEDES-BENZ CLASA E 3 1,4% OPEL ZAFIRA 3 1,4% SKODA SCALA 3 1,4% SUZUKI SX4 3 1,4% SUZUKI VITARA 3 1,4% ALFA ROMEO 159 2 0,9% AUDI Q5 2 0,9% BMW SERIA 1 2 0,9% BMW SERIA 3 2 0,9% BMW SERIA 4 2 0,9% FORD C-MAX 2 0,9% FORD MONDEO 2 0,9% FORD S-MAX 2 0,9% HYUNDAI KONA 2 0,9% HYUNDAI TUCSON 2 0,9% MERCEDES-BENZ CLASA C 2 0,9% NISSAN QASHQAI 2 0,9% OPEL INSIGNIA 2 0,9% PEUGEOT 407 2 0,9% RENAULT CLIO 2 0,9% RENAULT KANGOO 2 0,9% RENAULT LAGUNA 2 0,9% SKODA FABIA 2 0,9% SKODA SUPERB 2 0,9% TOYOTA RAV4 2 0,9% VOLKSWAGEN CC 2 0,9% VOLKSWAGEN TIGUAN 2 0,9% VOLKSWAGEN TRANSPORTER 2 0,9% ALFA ROMEO 156 1 0,5% ALFA ROMEO 166 1 0,5% AUDI A5 1 0,5% AUDI A6 1 0,5% AUDI A8 1 0,5% AUDI Q3 1 0,5% BMW SERIA 5 1 0,5% CHEVROLET CRUZE 1 0,5% CHRYSLER VOYAGER 1 0,5% CITROEN C3 1 0,5% CITROEN C4 1 0,5% FIAT PUNTO 1 0,5% FIAT STILO 1 0,5% FORD ECOSPORT 1 0,5% FORD FIESTA 1 0,5% FORD GRAND C-MAX 1 0,5% FORD KUGA 1 0,5% FORD TRANSIT 1 0,5% HONDA CR-V 1 0,5% HYUNDAI ELANTRA 1 0,5% HYUNDAI I20 1 0,5% HYUNDAI I40 1 0,5% JAGUAR XF 1 0,5% KIA CEED 1 0,5% MAZDA 2 1 0,5% MAZDA 6 1 0,5% MERCEDES-BENZ CLA 1 0,5% MERCEDES-BENZ CLASA B 1 0,5% MERCEDES-BENZ ML 1 0,5% NISSAN JUKE 1 0,5% NISSAN QASHQAI+2 1 0,5% OPEL VECTRA 1 0,5% OPEL ZAFIRA TOURER 1 0,5% PEUGEOT 206 1 0,5% PEUGEOT 3008 1 0,5% PEUGEOT 308 1 0,5% PEUGEOT 5008 1 0,5% RENAULT ESPACE 1 0,5% RENAULT KADJAR 1 0,5% RENAULT TALISMAN 1 0,5% SEAT ALTEA 1 0,5% SEAT IBIZA 1 0,5% SEAT LEON 1 0,5% SKODA KODIAQ 1 0,5% SKODA RAPID 1 0,5% SSANGYONG KORANDO 1 0,5% SUZUKI SWIFT 1 0,5% TOYOTA AVENSIS 1 0,5% TOYOTA AYGO 1 0,5% TOYOTA C-HR 1 0,5% TOYOTA YARIS 1 0,5% VOLKSWAGEN BORA 1 0,5% VOLKSWAGEN CADDY 1 0,5% VOLKSWAGEN JETTA 1 0,5% VOLKSWAGEN SHARAN 1 0,5% VOLVO S40 1 0,5% VOLVO S60 1 0,5% VOLVO V40 1 0,5% VOLVO V50 1 0,5% VOLVO XC60 1 0,5%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă Compacte (C) 53 24,4% Medii (D) 52 24,0% Mici (B) 41 18,9% SUV 39 18,0% Monovolume (MPV) 23 10,6% Mari și de lux (E) 7 3,2% Mini (A) 1 0,5% Utilitare 1 0,5%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 172 79,3% Noi 45 20,7%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 142 65,4% Benzină 49 22,6% GPL 15 6,9% Hibrid 11 5,1%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 204 94,0% Companie 13 6,0%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 66 30,4% Berlină 56 25,8% Berlină cu hayon 48 22,1% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 46 21,2% Cupeu 1 0,5%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 59 27,2% 75-109 kW 104 47,9% 110-149 kW 44 20,3% 150-219 kW 10 4,6%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 27 12,4% 1000-1399 cmc 28 12,9% 1400-1599 cmc 51 23,5% 1600-1999 cmc 91 41,9% 2000-2999 cmc 20 9,2%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.