Înmatriculări în județul Tulcea, iunie 2021

Noi70

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare211

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri113

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300nov 24: 64 noinov 24: 202 rulate, prima înmatricularedec 24: 51 noidec 24: 143 rulate, prima înmatriculareian 25: 50 noiian 25: 128 rulate, prima înmatricularefeb 25: 57 noifeb 25: 198 rulate, prima înmatricularemar 25: 32 noimar 25: 213 rulate, prima înmatriculareapr 25: 35 noiapr 25: 242 rulate, prima înmatricularemai 25: 27 noimai 25: 180 rulate, prima înmatriculareiun 25: 33 noiiun 25: 155 rulate, prima înmatriculareiul 25: 74 noiiul 25: 153 rulate, prima înmatriculareaug 25: 86 noiaug 25: 212 rulate, prima înmatricularesep 25: 74 noisep 25: 182 rulate, prima înmatriculareoct 25: 71 noioct 25: 193 rulate, prima înmatricularenov 25: 62 noinov 25: 178 rulate, prima înmatricularedec 25: 105 noidec 25: 186 rulate, prima înmatriculareian 26: 26 noiian 26: 113 rulate, prima înmatricularefeb 26: 32 noifeb 26: 163 rulate, prima înmatricularemar 26: 36 noimar 26: 147 rulate, prima înmatriculareapr 26: 45 noiapr 26: 127 rulate, prima înmatricularemai 26: 31 noimai 26: 124 rulate, prima înmatriculareiun 26: 62 noiiun 26: 119 rulate, prima înmatriculareiul 26: 42 noiiul 26: 182 rulate, prima înmatriculareaug 26: 18 noiaug 26: 156 rulate, prima înmatricularesep 26: 43 noisep 26: 141 rulate, prima înmatriculareoct 26: 39 noioct 26: 117 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2464202
dec 2451143
ian 2550128
feb 2557198
mar 2532213
apr 2535242
mai 2527180
iun 2533155
iul 2574153
aug 2586212
sep 2574182
oct 2571193
nov 2562178
dec 25105186
ian 2626113
feb 2632163
mar 2636147
apr 2645127
mai 2631124
iun 2662119
iul 2642182
aug 2618156
sep 2643141
oct 2639117

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 1997: 1 rulate, prima înmatriculare1999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 6 rulate, prima înmatriculare2003: 6 rulate, prima înmatriculare2004: 5 rulate, prima înmatriculare2005: 11 rulate, prima înmatriculare2006: 22 rulate, prima înmatriculare2007: 22 rulate, prima înmatriculare2008: 16 rulate, prima înmatriculare2009: 20 rulate, prima înmatriculare2010: 10 rulate, prima înmatriculare2011: 21 rulate, prima înmatriculare2012: 14 rulate, prima înmatriculare2013: 9 rulate, prima înmatriculare2014: 6 rulate, prima înmatriculare2015: 9 rulate, prima înmatriculare2016: 9 rulate, prima înmatriculare2017: 3 rulate, prima înmatriculare2018: 8 rulate, prima înmatriculare2019: 3 rulate, prima înmatriculare2020: 6 noi2020: 2 rulate, prima înmatriculare2021: 64 noi< 1997199820002002200420062008201020122014201620182020
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199701
199700
199800
199902
200004
200102
200206
200306
200405
2005011
2006022
2007022
2008016
2009020
2010010
2011021
2012014
201309
201406
201509
201609
201703
201808
201903
202062
2021640

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN6523,1%
RENAULT2910,3%
SKODA269,3%
AUDI217,5%
FORD186,4%
DACIA176,0%
HYUNDAI155,3%
BMW124,3%
OPEL103,6%
MERCEDES-BENZ93,2%
Toate (29)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN82,8%
MAZDA62,1%
SEAT62,1%
SUZUKI62,1%
TOYOTA51,8%
FIAT41,4%
VOLVO41,4%
MITSUBISHI31,1%
PEUGEOT31,1%
ALFA ROMEO20,7%
CITROEN20,7%
JEEP20,7%
KIA20,7%
CHEVROLET10,4%
HONDA10,4%
LAND ROVER10,4%
PORSCHE10,4%
ROVER10,4%
SUBARU10,4%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT279,6%
VOLKSWAGEN GOLF207,1%
RENAULT CLIO176,0%
SKODA OCTAVIA176,0%
DACIA LOGAN82,8%
AUDI A672,5%
BMW SERIA 372,5%
HYUNDAI KONA72,5%
AUDI A462,1%
DACIA DUSTER62,1%
Toate (98)
Modele: valoare, vehicule, cotă
FORD FIESTA62,1%
SUZUKI VITARA62,1%
VOLKSWAGEN TIGUAN62,1%
OPEL ASTRA51,8%
SKODA SUPERB51,8%
AUDI A341,4%
HYUNDAI TUCSON41,4%
NISSAN QASHQAI41,4%
RENAULT CAPTUR41,4%
RENAULT MEGANE41,4%
SKODA FABIA41,4%
VOLKSWAGEN POLO41,4%
BMW SERIA 531,1%
DACIA SANDERO31,1%
FORD FOCUS31,1%
MAZDA 631,1%
SEAT IBIZA31,1%
TOYOTA COROLLA31,1%
VOLKSWAGEN TOURAN31,1%
AUDI A520,7%
CITROEN C320,7%
FORD KUGA20,7%
FORD MONDEO20,7%
HYUNDAI ELANTRA20,7%
KIA SPORTAGE20,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C20,7%
NISSAN QASHQAI+220,7%
OPEL ZAFIRA20,7%
PEUGEOT 20820,7%
RENAULT LAGUNA20,7%
SEAT LEON20,7%
VOLKSWAGEN CC20,7%
ALFA ROMEO 15910,4%
ALFA ROMEO GT10,4%
AUDI Q310,4%
AUDI Q510,4%
BMW SERIA 110,4%
BMW X310,4%
CHEVROLET CAPTIVA10,4%
FIAT 50010,4%
FIAT PUNTO10,4%
FIAT TIPO10,4%
FIAT ULYSSE10,4%
FORD C-MAX10,4%
FORD FUSION10,4%
FORD GALAXY10,4%
FORD PUMA10,4%
FORD TOURNEO CONNECT10,4%
HONDA CR-V10,4%
HYUNDAI I3010,4%
HYUNDAI SANTA FE10,4%
JEEP PATRIOT10,4%
JEEP WRANGLER10,4%
LAND ROVER FREELANDER10,4%
MAZDA 310,4%
MAZDA CX-3010,4%
MAZDA TRIBUTE10,4%
MERCEDES-BENZ 311CDI10,4%
MERCEDES-BENZ CLA10,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,4%
MERCEDES-BENZ CLASA E10,4%
MERCEDES-BENZ CLS10,4%
MERCEDES-BENZ GLA10,4%
MERCEDES-BENZ GLK10,4%
MITSUBISHI ASX10,4%
MITSUBISHI LANCER10,4%
MITSUBISHI OUTLANDER10,4%
NISSAN MICRA10,4%
NISSAN X-TRAIL10,4%
OPEL CORSA10,4%
OPEL MERIVA10,4%
OPEL ZAFIRA TOURER10,4%
PEUGEOT 50810,4%
PORSCHE CAYENNE10,4%
RENAULT ESPACE10,4%
RENAULT KANGOO10,4%
ROVER 7510,4%
SEAT EXEO10,4%
SUBARU OUTBACK10,4%
TOYOTA AURIS10,4%
TOYOTA C-HR10,4%
VOLKSWAGEN CADDY10,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS10,4%
VOLKSWAGEN JETTA10,4%
VOLVO S4010,4%
VOLVO V4010,4%
VOLVO V5010,4%
VOLVO XC9010,4%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)7326,0%
SUV6422,8%
Medii (D)6021,4%
Mici (B)5318,9%
Monovolume (MPV)165,7%
Mari și de lux (E)124,3%
Neclasificate10,4%
Mini (A)10,4%
Sport10,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare21175,1%
Noi7024,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină16659,1%
Benzină6924,6%
Hibrid3612,8%
GPL103,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică24486,8%
Companie3713,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break9634,2%
Berlină cu hayon7928,1%
Berlină5720,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)4616,4%
Cabriolet20,7%
Cupeu10,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW8630,6%
75-109 kW12745,2%
110-149 kW5720,3%
150-219 kW103,6%
220 kW și peste10,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc248,5%
1000-1399 cmc4114,6%
1400-1599 cmc6824,2%
1600-1999 cmc13146,6%
2000-2999 cmc176,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare11198,2%
Export21,8%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA3228,3%
DAEWOO1715,0%
OPEL1614,2%
FORD98,0%
VOLKSWAGEN87,1%
HYUNDAI65,3%
RENAULT54,4%
BMW32,7%
FIAT32,7%
SKODA32,7%
Toate (18)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CHEVROLET21,8%
PEUGEOT21,8%
ROVER21,8%
CITROEN10,9%
KIA10,9%
MERCEDES-BENZ10,9%
ROLLS-ROYCE10,9%
VAUXHALL10,9%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.