Înmatriculări în județul Giurgiu, iunie 2021

Noi47

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare253

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri77

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400500nov 24: 52 noinov 24: 222 rulate, prima înmatricularedec 24: 48 noidec 24: 232 rulate, prima înmatriculareian 25: 59 noiian 25: 196 rulate, prima înmatricularefeb 25: 51 noifeb 25: 263 rulate, prima înmatricularemar 25: 34 noimar 25: 246 rulate, prima înmatriculareapr 25: 38 noiapr 25: 272 rulate, prima înmatricularemai 25: 26 noimai 25: 224 rulate, prima înmatriculareiun 25: 29 noiiun 25: 244 rulate, prima înmatriculareiul 25: 68 noiiul 25: 311 rulate, prima înmatriculareaug 25: 102 noiaug 25: 303 rulate, prima înmatricularesep 25: 85 noisep 25: 268 rulate, prima înmatriculareoct 25: 57 noioct 25: 269 rulate, prima înmatricularenov 25: 54 noinov 25: 261 rulate, prima înmatricularedec 25: 117 noidec 25: 249 rulate, prima înmatriculareian 26: 27 noiian 26: 191 rulate, prima înmatricularefeb 26: 33 noifeb 26: 272 rulate, prima înmatricularemar 26: 39 noimar 26: 232 rulate, prima înmatriculareapr 26: 34 noiapr 26: 198 rulate, prima înmatricularemai 26: 33 noimai 26: 197 rulate, prima înmatriculareiun 26: 48 noiiun 26: 183 rulate, prima înmatriculareiul 26: 42 noiiul 26: 216 rulate, prima înmatriculareaug 26: 34 noiaug 26: 210 rulate, prima înmatricularesep 26: 48 noisep 26: 236 rulate, prima înmatriculareoct 26: 62 noioct 26: 202 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2452222
dec 2448232
ian 2559196
feb 2551263
mar 2534246
apr 2538272
mai 2526224
iun 2529244
iul 2568311
aug 25102303
sep 2585268
oct 2557269
nov 2554261
dec 25117249
ian 2627191
feb 2633272
mar 2639232
apr 2634198
mai 2633197
iun 2648183
iul 2642216
aug 2634210
sep 2648236
oct 2662202

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0102030401997: 1 rulate, prima înmatriculare1998: 2 rulate, prima înmatriculare1999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 6 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 8 rulate, prima înmatriculare2003: 3 rulate, prima înmatriculare2004: 10 rulate, prima înmatriculare2005: 15 rulate, prima înmatriculare2006: 14 rulate, prima înmatriculare2007: 31 rulate, prima înmatriculare2008: 25 rulate, prima înmatriculare2009: 20 rulate, prima înmatriculare2010: 18 rulate, prima înmatriculare2011: 15 rulate, prima înmatriculare2012: 11 rulate, prima înmatriculare2013: 10 rulate, prima înmatriculare2014: 12 rulate, prima înmatriculare2015: 7 rulate, prima înmatriculare2016: 13 rulate, prima înmatriculare2017: 12 rulate, prima înmatriculare2018: 8 rulate, prima înmatriculare2019: 1 noi2019: 4 rulate, prima înmatriculare2020: 8 noi2020: 5 rulate, prima înmatriculare2021: 38 noi1997199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
199701
199802
199902
200006
200101
200208
200303
2004010
2005015
2006014
2007031
2008025
2009020
2010018
2011015
2012011
2013010
2014012
201507
2016013
2017012
201808
201914
202085
2021380

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN6220,7%
BMW3110,3%
DACIA248,0%
FORD237,7%
MERCEDES-BENZ237,7%
SKODA237,7%
OPEL196,3%
RENAULT175,7%
AUDI165,3%
PEUGEOT103,3%
Toate (24)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI103,3%
HYUNDAI93,0%
SEAT72,3%
MAZDA51,7%
TOYOTA51,7%
VOLVO41,3%
KIA31,0%
CITROEN20,7%
FIAT20,7%
ALFA ROMEO10,3%
CHEVROLET10,3%
HONDA10,3%
SAAB10,3%
TESLA10,3%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT206,7%
VOLKSWAGEN GOLF196,3%
DACIA LOGAN134,3%
SKODA OCTAVIA134,3%
RENAULT MEGANE113,7%
FORD FOCUS103,3%
BMW SERIA 582,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C82,7%
VOLKSWAGEN POLO82,7%
BMW SERIA 372,3%
Toate (101)
Modele: valoare, vehicule, cotă
OPEL ASTRA72,3%
SKODA FABIA72,3%
AUDI A462,0%
BMW SERIA 162,0%
DACIA DUSTER62,0%
MERCEDES-BENZ CLASA E62,0%
OPEL ZAFIRA62,0%
DACIA SANDERO51,7%
SUZUKI VITARA51,7%
VOLKSWAGEN TOURAN51,7%
SEAT LEON41,3%
AUDI A331,0%
AUDI A631,0%
FORD MONDEO31,0%
FORD TRANSIT31,0%
HYUNDAI TUCSON31,0%
MERCEDES-BENZ CLASA S31,0%
MERCEDES-BENZ VITO31,0%
OPEL VECTRA31,0%
SUZUKI SX431,0%
VOLKSWAGEN JETTA31,0%
BMW X320,7%
BMW X420,7%
BMW X520,7%
FORD C-MAX20,7%
FORD GALAXY20,7%
HYUNDAI ELANTRA20,7%
KIA SPORTAGE20,7%
MAZDA 320,7%
PEUGEOT 30820,7%
PEUGEOT 40720,7%
PEUGEOT 50820,7%
RENAULT CLIO20,7%
RENAULT TALISMAN20,7%
SKODA SUPERB20,7%
TOYOTA COROLLA20,7%
TOYOTA LAND CRUISER20,7%
VOLKSWAGEN SHARAN20,7%
VOLKSWAGEN TIGUAN20,7%
VOLVO S4020,7%
VOLVO V4020,7%
ALFA ROMEO 15910,3%
AUDI A510,3%
AUDI A810,3%
AUDI Q310,3%
AUDI Q710,3%
BMW SERIA 210,3%
BMW SERIA 710,3%
BMW SERIA 810,3%
BMW X110,3%
CHEVROLET CRUZE10,3%
CITROEN C310,3%
CITROEN C4 CACTUS10,3%
FIAT 50010,3%
FIAT SEICENTO10,3%
FORD ECOSPORT10,3%
FORD KA10,3%
FORD TRANSIT CUSTOM10,3%
HONDA CIVIC10,3%
HYUNDAI GALLOPER10,3%
HYUNDAI I1010,3%
HYUNDAI IX3510,3%
HYUNDAI KONA10,3%
KIA XCEED10,3%
MAZDA 610,3%
MAZDA CX-710,3%
MAZDA MX-510,3%
MERCEDES-BENZ CLA10,3%
MERCEDES-BENZ GL10,3%
MERCEDES-BENZ GLE10,3%
OPEL ANTARA10,3%
OPEL CORSA10,3%
OPEL INSIGNIA10,3%
PEUGEOT 200810,3%
PEUGEOT 20610,3%
PEUGEOT 300810,3%
PEUGEOT 30710,3%
RENAULT CAPTUR10,3%
RENAULT LAGUNA10,3%
SAAB 9-310,3%
SEAT ALHAMBRA10,3%
SEAT ALTEA10,3%
SEAT IBIZA10,3%
SKODA KAMIQ10,3%
SUZUKI BALENO10,3%
SUZUKI SWIFT10,3%
TESLA MODEL 310,3%
TOYOTA YARIS10,3%
VOLKSWAGEN CC10,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG10,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER10,3%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)10133,7%
Medii (D)5518,3%
SUV4715,7%
Mici (B)4214,0%
Mari și de lux (E)237,7%
Monovolume (MPV)237,7%
Mini (A)41,3%
Utilitare41,3%
Sport10,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare25384,3%
Noi4715,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină20969,7%
Benzină6321,0%
Hibrid144,7%
GPL134,3%
Electric10,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică27391,0%
Companie279,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break9431,3%
Berlină9331,0%
Berlină cu hayon7023,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)4113,7%
Cabriolet10,3%
Cupeu10,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW7224,0%
75-109 kW14347,7%
110-149 kW6321,0%
150-219 kW196,3%
220 kW și peste20,7%
Necompletat10,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc196,3%
1000-1399 cmc3913,0%
1400-1599 cmc7826,0%
1600-1999 cmc12140,3%
2000-2999 cmc4013,3%
3000 cmc și peste20,7%
Necompletat10,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare77100,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA3342,9%
DAEWOO1316,9%
OPEL1114,3%
FORD56,5%
VOLKSWAGEN45,2%
HYUNDAI33,9%
RENAULT33,9%
BMW11,3%
CHEVROLET11,3%
CITROEN11,3%
Toate (12)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT11,3%
OLTCIT11,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.