Înmatriculări în județul Suceava, iunie 2021

Noi143

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.604

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri371

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 123 noinov 24: 1.080 rulate, prima înmatricularedec 24: 94 noidec 24: 1.051 rulate, prima înmatriculareian 25: 107 noiian 25: 1.165 rulate, prima înmatricularefeb 25: 164 noifeb 25: 1.181 rulate, prima înmatricularemar 25: 79 noimar 25: 1.148 rulate, prima înmatriculareapr 25: 117 noiapr 25: 1.351 rulate, prima înmatricularemai 25: 139 noimai 25: 1.290 rulate, prima înmatriculareiun 25: 104 noiiun 25: 1.242 rulate, prima înmatriculareiul 25: 170 noiiul 25: 1.475 rulate, prima înmatriculareaug 25: 157 noiaug 25: 1.276 rulate, prima înmatricularesep 25: 136 noisep 25: 1.407 rulate, prima înmatriculareoct 25: 154 noioct 25: 1.368 rulate, prima înmatricularenov 25: 180 noinov 25: 1.337 rulate, prima înmatricularedec 25: 207 noidec 25: 1.152 rulate, prima înmatriculareian 26: 81 noiian 26: 1.114 rulate, prima înmatricularefeb 26: 97 noifeb 26: 1.252 rulate, prima înmatricularemar 26: 88 noimar 26: 1.388 rulate, prima înmatriculareapr 26: 102 noiapr 26: 1.267 rulate, prima înmatricularemai 26: 126 noimai 26: 1.119 rulate, prima înmatriculareiun 26: 133 noiiun 26: 1.134 rulate, prima înmatriculareiul 26: 102 noiiul 26: 1.168 rulate, prima înmatriculareaug 26: 98 noiaug 26: 996 rulate, prima înmatricularesep 26: 99 noisep 26: 1.172 rulate, prima înmatriculareoct 26: 171 noioct 26: 1.127 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241231.080
dec 24941.051
ian 251071.165
feb 251641.181
mar 25791.148
apr 251171.351
mai 251391.290
iun 251041.242
iul 251701.475
aug 251571.276
sep 251361.407
oct 251541.368
nov 251801.337
dec 252071.152
ian 26811.114
feb 26971.252
mar 26881.388
apr 261021.267
mai 261261.119
iun 261331.134
iul 261021.168
aug 2698996
sep 26991.172
oct 261711.127

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200< 1997: 15 rulate, prima înmatriculare1997: 2 rulate, prima înmatriculare1998: 2 rulate, prima înmatriculare1999: 13 rulate, prima înmatriculare2000: 16 rulate, prima înmatriculare2001: 20 rulate, prima înmatriculare2002: 49 rulate, prima înmatriculare2003: 67 rulate, prima înmatriculare2004: 84 rulate, prima înmatriculare2005: 123 rulate, prima înmatriculare2006: 167 rulate, prima înmatriculare2007: 149 rulate, prima înmatriculare2008: 142 rulate, prima înmatriculare2009: 105 rulate, prima înmatriculare2010: 115 rulate, prima înmatriculare2011: 123 rulate, prima înmatriculare2012: 92 rulate, prima înmatriculare2013: 71 rulate, prima înmatriculare2014: 55 rulate, prima înmatriculare2015: 37 rulate, prima înmatriculare2016: 55 rulate, prima înmatriculare2017: 49 rulate, prima înmatriculare2018: 31 rulate, prima înmatriculare2019: 2 noi2019: 8 rulate, prima înmatriculare2020: 26 noi2020: 12 rulate, prima înmatriculare2021: 115 noi2021: 2 rulate, prima înmatriculare< 1997199820002002200420062008201020122014201620182020
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1997015
199702
199802
1999013
2000016
2001020
2002049
2003067
2004084
20050123
20060167
20070149
20080142
20090105
20100115
20110123
2012092
2013071
2014055
2015037
2016055
2017049
2018031
201928
20202612
20211152

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN57232,7%
AUDI21012,0%
BMW1086,2%
FORD945,4%
MERCEDES-BENZ945,4%
OPEL734,2%
DACIA643,7%
SKODA593,4%
NISSAN533,0%
VOLVO502,9%
Toate (40)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
RENAULT472,7%
TOYOTA452,6%
SUZUKI372,1%
SEAT341,9%
HYUNDAI301,7%
PEUGEOT281,6%
MAZDA231,3%
FIAT181,0%
LAND ROVER181,0%
MITSUBISHI171,0%
CITROEN150,9%
JEEP70,4%
KIA70,4%
ALFA ROMEO50,3%
CHRYSLER50,3%
HONDA50,3%
CHEVROLET40,2%
LANCIA40,2%
MINI40,2%
PORSCHE40,2%
LEXUS20,1%
SMART20,1%
SSANGYONG20,1%
DAIHATSU10,1%
DODGE10,1%
IVECO10,1%
JAGUAR10,1%
SAAB10,1%
SUBARU10,1%
TRIUMPH10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF1478,4%
VOLKSWAGEN PASSAT1448,3%
AUDI A41005,7%
VOLKSWAGEN TOURAN663,8%
VOLKSWAGEN TIGUAN583,3%
VOLKSWAGEN POLO422,4%
AUDI Q5331,9%
FORD FOCUS331,9%
NISSAN QASHQAI331,9%
AUDI A3311,8%
Toate (246)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SKODA OCTAVIA311,8%
OPEL ASTRA281,6%
BMW SERIA 3271,5%
BMW SERIA 5271,5%
BMW X3271,5%
DACIA SANDERO271,5%
AUDI A6261,5%
VOLVO XC60221,3%
DACIA DUSTER191,1%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS191,1%
DACIA LOGAN181,0%
MERCEDES-BENZ CLASA E181,0%
TOYOTA RAV4181,0%
MERCEDES-BENZ CLASA C160,9%
VOLKSWAGEN CADDY160,9%
SUZUKI VITARA150,9%
VOLKSWAGEN TOUAREG140,8%
RENAULT CLIO130,7%
FORD FIESTA120,7%
NISSAN X-TRAIL120,7%
SEAT LEON120,7%
SKODA FABIA120,7%
VOLKSWAGEN JETTA120,7%
VOLKSWAGEN SHARAN120,7%
VOLVO XC90120,7%
FORD C-MAX110,6%
FORD KUGA110,6%
HYUNDAI TUCSON110,6%
OPEL ZAFIRA110,6%
RENAULT MEGANE110,6%
SEAT IBIZA110,6%
OPEL CORSA100,6%
MAZDA CX-590,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A90,5%
OPEL MERIVA90,5%
FIAT PUNTO80,5%
FORD GALAXY80,5%
LAND ROVER FREELANDER80,5%
MERCEDES-BENZ SPRINTER80,5%
MITSUBISHI ASX80,5%
PEUGEOT 20680,5%
VOLKSWAGEN BORA80,5%
VOLKSWAGEN CC80,5%
AUDI Q370,4%
BMW X170,4%
FORD MONDEO70,4%
MERCEDES-BENZ GLE70,4%
SKODA SUPERB70,4%
SUZUKI SX470,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER70,4%
BMW SERIA 160,3%
BMW X660,3%
HYUNDAI IX3560,3%
HYUNDAI SANTA FE60,3%
MERCEDES-BENZ GLC60,3%
SUZUKI GRAND VITARA60,3%
TOYOTA COROLLA60,3%
MAZDA 650,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B50,3%
MERCEDES-BENZ ML50,3%
NISSAN QASHQAI+250,3%
OPEL ANTARA50,3%
SUZUKI SWIFT50,3%
TOYOTA YARIS50,3%
AUDI A540,2%
AUDI Q740,2%
BMW X540,2%
CITROEN C440,2%
KIA SPORTAGE40,2%
MERCEDES-BENZ VITO40,2%
MITSUBISHI OUTLANDER40,2%
OPEL VIVARO40,2%
PORSCHE CAYENNE40,2%
RENAULT CAPTUR40,2%
RENAULT KOLEOS40,2%
SEAT ALHAMBRA40,2%
TOYOTA AVENSIS40,2%
VOLVO V4040,2%
AUDI A830,2%
CHRYSLER SEBRING30,2%
CITROEN C4 PICASSO30,2%
FORD PUMA30,2%
FORD TRANSIT30,2%
JEEP GRAND CHEROKEE30,2%
KIA SORENTO30,2%
MAZDA 330,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S30,2%
PEUGEOT 30730,2%
PEUGEOT 40730,2%
RENAULT LAGUNA30,2%
RENAULT SCENIC30,2%
SKODA YETI30,2%
SUZUKI IGNIS30,2%
VOLKSWAGEN FOX30,2%
VOLKSWAGEN NEW BEETLE30,2%
VOLVO S6030,2%
VOLVO V5030,2%
ALFA ROMEO 14720,1%
AUDI A220,1%
BMW SERIA 220,1%
CHEVROLET CAPTIVA20,1%
CITROEN C320,1%
CITROEN C520,1%
FIAT BRAVO20,1%
FIAT DOBLO20,1%
FIAT STILO20,1%
FORD ECOSPORT20,1%
FORD S-MAX20,1%
HONDA CR-V20,1%
HYUNDAI IX2020,1%
JEEP COMPASS20,1%
LANCIA YPSILON20,1%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT20,1%
LAND ROVER RANGE ROVER20,1%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,1%
LEXUS RX20,1%
MAZDA 520,1%
MERCEDES-BENZ CLK20,1%
MERCEDES-BENZ GLK20,1%
MERCEDES-BENZ GLS20,1%
MERCEDES-BENZ VIANO20,1%
MINI COUNTRYMAN20,1%
MITSUBISHI SPACE STAR20,1%
OPEL VECTRA20,1%
PEUGEOT 20720,1%
PEUGEOT 50820,1%
RENAULT KADJAR20,1%
RENAULT TALISMAN20,1%
SEAT ALTEA20,1%
SEAT EXEO20,1%
SEAT TOLEDO20,1%
SKODA KODIAQ20,1%
SKODA RAPID20,1%
SKODA ROOMSTER20,1%
TOYOTA AURIS20,1%
TOYOTA C-HR20,1%
TOYOTA COROLLA VERSO20,1%
TOYOTA LAND CRUISER20,1%
VOLKSWAGEN LUPO20,1%
VOLKSWAGEN MULTIVAN20,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV48427,7%
Compacte (C)39022,3%
Medii (D)34119,5%
Monovolume (MPV)21312,2%
Mici (B)19110,9%
Mari și de lux (E)804,6%
Mini (A)201,1%
Utilitare120,7%
Neclasificate100,6%
Sport60,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.60491,8%
Noi1438,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină1.40080,1%
Benzină25014,3%
Hibrid653,7%
GPL311,8%
Electric10,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.59491,2%
Companie1538,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break83948,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)33619,2%
Berlină cu hayon30817,6%
Berlină23913,7%
Cupeu150,9%
Cabriolet100,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW36220,7%
75-109 kW88750,8%
110-149 kW40423,1%
150-219 kW804,6%
220 kW și peste130,7%
Necompletat10,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc764,4%
1000-1399 cmc1528,7%
1400-1599 cmc27315,6%
1600-1999 cmc1.00957,8%
2000-2999 cmc22813,1%
3000 cmc și peste80,5%
Necompletat10,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare34191,9%
Export297,8%
Înmatriculat pentru export10,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN9625,9%
DACIA5414,6%
OPEL5314,3%
FORD359,4%
RENAULT267,0%
AUDI205,4%
FIAT195,1%
PEUGEOT133,5%
MERCEDES-BENZ102,7%
DAEWOO92,4%
Toate (27)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA71,9%
SEAT51,3%
BMW30,8%
ALFA ROMEO20,5%
CHEVROLET20,5%
CITROEN20,5%
LEXUS20,5%
MAZDA20,5%
ROVER20,5%
TOYOTA20,5%
CHRYSLER10,3%
DODGE10,3%
HYUNDAI10,3%
JEEP10,3%
KIA10,3%
LANCIA10,3%
MITSUBISHI10,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.