Înmatriculări TOYOTA RAV4, iunie 2022

Noi250+59,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare136-30,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri10

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600nov 24: 261 noinov 24: 132 rulate, prima înmatricularedec 24: 226 noidec 24: 132 rulate, prima înmatriculareian 25: 231 noiian 25: 139 rulate, prima înmatricularefeb 25: 305 noifeb 25: 168 rulate, prima înmatricularemar 25: 280 noimar 25: 164 rulate, prima înmatriculareapr 25: 229 noiapr 25: 158 rulate, prima înmatricularemai 25: 227 noimai 25: 187 rulate, prima înmatriculareiun 25: 157 noiiun 25: 152 rulate, prima înmatriculareiul 25: 263 noiiul 25: 171 rulate, prima înmatriculareaug 25: 253 noiaug 25: 163 rulate, prima înmatricularesep 25: 228 noisep 25: 187 rulate, prima înmatriculareoct 25: 269 noioct 25: 182 rulate, prima înmatricularenov 25: 265 noinov 25: 142 rulate, prima înmatricularedec 25: 394 noidec 25: 138 rulate, prima înmatriculareian 26: 86 noiian 26: 126 rulate, prima înmatricularefeb 26: 89 noifeb 26: 166 rulate, prima înmatricularemar 26: 123 noimar 26: 143 rulate, prima înmatriculareapr 26: 88 noiapr 26: 129 rulate, prima înmatricularemai 26: 158 noimai 26: 110 rulate, prima înmatriculareiun 26: 193 noiiun 26: 91 rulate, prima înmatriculareiul 26: 237 noiiul 26: 110 rulate, prima înmatriculareaug 26: 190 noiaug 26: 86 rulate, prima înmatricularesep 26: 200 noisep 26: 69 rulate, prima înmatriculareoct 26: 241 noioct 26: 86 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24261132
dec 24226132
ian 25231139
feb 25305168
mar 25280164
apr 25229158
mai 25227187
iun 25157152
iul 25263171
aug 25253163
sep 25228187
oct 25269182
nov 25265142
dec 25394138
ian 2686126
feb 2689166
mar 26123143
apr 2688129
mai 26158110
iun 2619391
iul 26237110
aug 2619086
sep 2620069
oct 2624186

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200250< 1998: 4 rulate, prima înmatriculare1998: 2 rulate, prima înmatriculare1999: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 12 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 6 rulate, prima înmatriculare2005: 8 rulate, prima înmatriculare2006: 13 rulate, prima înmatriculare2007: 14 rulate, prima înmatriculare2008: 1 rulate, prima înmatriculare2009: 1 rulate, prima înmatriculare2010: 5 rulate, prima înmatriculare2011: 3 rulate, prima înmatriculare2012: 1 rulate, prima înmatriculare2013: 3 rulate, prima înmatriculare2014: 3 rulate, prima înmatriculare2015: 4 rulate, prima înmatriculare2016: 9 rulate, prima înmatriculare2017: 7 rulate, prima înmatriculare2018: 16 rulate, prima înmatriculare2019: 6 rulate, prima înmatriculare2020: 2 rulate, prima înmatriculare2021: 24 noi2021: 4 rulate, prima înmatriculare2022: 226 noi2022: 2 rulate, prima înmatriculare< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199804
199802
199903
200000
200102
2002012
200305
200406
200508
2006013
2007014
200801
200901
201005
201103
201201
201303
201403
201504
201609
201707
2018016
201906
202002
2021244
20222262

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV386100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București14637,8%
Cluj164,1%
Iași164,1%
Ilfov143,6%
Prahova133,4%
Maramureș123,1%
Argeș112,8%
Timiș112,8%
Bistrița-Năsăud92,3%
Constanța92,3%
Toate (39)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Mureș92,3%
Neamț92,3%
Suceava92,3%
Galați82,1%
Bacău71,8%
Bihor71,8%
Buzău71,8%
Vrancea71,8%
Brașov61,6%
Dolj61,6%
Harghita61,6%
Olt51,3%
Satu Mare51,3%
Alba41,0%
Arad41,0%
Caraș-Severin41,0%
Sălaj41,0%
Sibiu41,0%
Vâlcea41,0%
Botoșani30,8%
Brăila20,5%
Mehedinți20,5%
Covasna10,3%
Dâmbovița10,3%
Gorj10,3%
Hunedoara10,3%
Ialomița10,3%
Teleorman10,3%
Tulcea10,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Noi25064,8%
Rulate, prima înmatriculare13635,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Hibrid28273,1%
Motorină8020,7%
Benzină246,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică23360,4%
Companie15339,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break29977,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)8722,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW6216,1%
110-149 kW32483,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1600-1999 cmc6015,5%
2000-2999 cmc32684,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare550,0%
Export330,0%
Înmatriculat pentru export220,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.