Înmatriculări SKODA OCTAVIA, februarie 2022

Noi272+8,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare545-37,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri97

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 277 noinov 24: 825 rulate, prima înmatricularedec 24: 487 noidec 24: 815 rulate, prima înmatriculareian 25: 444 noiian 25: 792 rulate, prima înmatricularefeb 25: 424 noifeb 25: 840 rulate, prima înmatricularemar 25: 360 noimar 25: 974 rulate, prima înmatriculareapr 25: 296 noiapr 25: 945 rulate, prima înmatricularemai 25: 387 noimai 25: 882 rulate, prima înmatriculareiun 25: 400 noiiun 25: 836 rulate, prima înmatriculareiul 25: 492 noiiul 25: 883 rulate, prima înmatriculareaug 25: 329 noiaug 25: 800 rulate, prima înmatricularesep 25: 317 noisep 25: 854 rulate, prima înmatriculareoct 25: 397 noioct 25: 871 rulate, prima înmatricularenov 25: 430 noinov 25: 814 rulate, prima înmatricularedec 25: 408 noidec 25: 756 rulate, prima înmatriculareian 26: 304 noiian 26: 636 rulate, prima înmatricularefeb 26: 365 noifeb 26: 761 rulate, prima înmatricularemar 26: 383 noimar 26: 827 rulate, prima înmatriculareapr 26: 298 noiapr 26: 682 rulate, prima înmatricularemai 26: 379 noimai 26: 636 rulate, prima înmatriculareiun 26: 446 noiiun 26: 666 rulate, prima înmatriculareiul 26: 322 noiiul 26: 694 rulate, prima înmatriculareaug 26: 258 noiaug 26: 654 rulate, prima înmatricularesep 26: 282 noisep 26: 675 rulate, prima înmatriculareoct 26: 291 noioct 26: 672 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24277825
dec 24487815
ian 25444792
feb 25424840
mar 25360974
apr 25296945
mai 25387882
iun 25400836
iul 25492883
aug 25329800
sep 25317854
oct 25397871
nov 25430814
dec 25408756
ian 26304636
feb 26365761
mar 26383827
apr 26298682
mai 26379636
iun 26446666
iul 26322694
aug 26258654
sep 26282675
oct 26291672

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0501001502000: 6 rulate, prima înmatriculare2001: 6 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 11 rulate, prima înmatriculare2004: 5 rulate, prima înmatriculare2005: 31 rulate, prima înmatriculare2006: 59 rulate, prima înmatriculare2007: 43 rulate, prima înmatriculare2008: 53 rulate, prima înmatriculare2009: 16 rulate, prima înmatriculare2010: 40 rulate, prima înmatriculare2011: 39 rulate, prima înmatriculare2012: 46 rulate, prima înmatriculare2013: 32 rulate, prima înmatriculare2014: 29 rulate, prima înmatriculare2015: 18 rulate, prima înmatriculare2016: 25 rulate, prima înmatriculare2017: 20 rulate, prima înmatriculare2018: 39 rulate, prima înmatriculare2019: 13 rulate, prima înmatriculare2020: 3 rulate, prima înmatriculare2021: 136 noi2021: 6 rulate, prima înmatriculare2022: 136 noi20002001200220032004200520062007200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200006
200106
200205
2003011
200405
2005031
2006059
2007043
2008053
2009016
2010040
2011039
2012046
2013032
2014029
2015018
2016025
2017020
2018039
2019013
202003
20211366
20221360

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)817100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București22827,9%
Ilfov313,8%
Cluj303,7%
Prahova283,4%
Bihor273,3%
Timiș273,3%
Brașov263,2%
Constanța263,2%
Suceava253,1%
Argeș222,7%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Dolj202,4%
Sibiu192,3%
Vâlcea162,0%
Iași151,8%
Maramureș151,8%
Neamț151,8%
Bacău141,7%
Covasna141,7%
Gorj141,7%
Alba131,6%
Buzău131,6%
Galați131,6%
Giurgiu121,5%
Harghita121,5%
Mureș121,5%
Dâmbovița111,3%
Olt111,3%
Hunedoara101,2%
Vrancea101,2%
Arad91,1%
Caraș-Severin91,1%
Botoșani81,0%
Călărași81,0%
Mehedinți81,0%
Bistrița-Năsăud70,9%
Brăila70,9%
Vaslui70,9%
Ialomița60,7%
Tulcea60,7%
Sălaj50,6%
Satu Mare40,5%
Teleorman40,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare54566,7%
Noi27233,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină58471,5%
Benzină18522,6%
Hibrid475,8%
GPL10,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică55267,6%
Companie26532,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină43152,8%
Break38447,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)20,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW253,1%
75-109 kW48359,1%
110-149 kW30737,6%
150-219 kW20,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc384,7%
1000-1399 cmc374,5%
1400-1599 cmc27633,8%
1600-1999 cmc46657,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare6364,9%
Export3334,0%
Înmatriculat pentru export11,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.