Înmatriculări în județul Maramureș, februarie 2022

Noi94+74,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare809-22,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri321

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 100 noinov 24: 776 rulate, prima înmatricularedec 24: 95 noidec 24: 884 rulate, prima înmatriculareian 25: 142 noiian 25: 866 rulate, prima înmatricularefeb 25: 121 noifeb 25: 990 rulate, prima înmatricularemar 25: 89 noimar 25: 989 rulate, prima înmatriculareapr 25: 84 noiapr 25: 1.019 rulate, prima înmatricularemai 25: 74 noimai 25: 1.020 rulate, prima înmatriculareiun 25: 71 noiiun 25: 959 rulate, prima înmatriculareiul 25: 183 noiiul 25: 946 rulate, prima înmatriculareaug 25: 164 noiaug 25: 814 rulate, prima înmatricularesep 25: 120 noisep 25: 862 rulate, prima înmatriculareoct 25: 95 noioct 25: 981 rulate, prima înmatricularenov 25: 108 noinov 25: 892 rulate, prima înmatricularedec 25: 191 noidec 25: 803 rulate, prima înmatriculareian 26: 51 noiian 26: 799 rulate, prima înmatricularefeb 26: 73 noifeb 26: 905 rulate, prima înmatricularemar 26: 82 noimar 26: 878 rulate, prima înmatriculareapr 26: 91 noiapr 26: 746 rulate, prima înmatricularemai 26: 108 noimai 26: 759 rulate, prima înmatriculareiun 26: 147 noiiun 26: 700 rulate, prima înmatriculareiul 26: 84 noiiul 26: 818 rulate, prima înmatriculareaug 26: 75 noiaug 26: 735 rulate, prima înmatricularesep 26: 107 noisep 26: 795 rulate, prima înmatriculareoct 26: 131 noioct 26: 820 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24100776
dec 2495884
ian 25142866
feb 25121990
mar 2589989
apr 25841.019
mai 25741.020
iun 2571959
iul 25183946
aug 25164814
sep 25120862
oct 2595981
nov 25108892
dec 25191803
ian 2651799
feb 2673905
mar 2682878
apr 2691746
mai 26108759
iun 26147700
iul 2684818
aug 2675735
sep 26107795
oct 26131820

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 1998: 9 rulate, prima înmatriculare1998: 5 rulate, prima înmatriculare1999: 4 rulate, prima înmatriculare2000: 5 rulate, prima înmatriculare2001: 13 rulate, prima înmatriculare2002: 20 rulate, prima înmatriculare2003: 22 rulate, prima înmatriculare2004: 35 rulate, prima înmatriculare2005: 50 rulate, prima înmatriculare2006: 71 rulate, prima înmatriculare2007: 82 rulate, prima înmatriculare2008: 66 rulate, prima înmatriculare2009: 55 rulate, prima înmatriculare2010: 63 rulate, prima înmatriculare2011: 63 rulate, prima înmatriculare2012: 48 rulate, prima înmatriculare2013: 25 rulate, prima înmatriculare2014: 47 rulate, prima înmatriculare2015: 30 rulate, prima înmatriculare2016: 27 rulate, prima înmatriculare2017: 24 rulate, prima înmatriculare2018: 21 rulate, prima înmatriculare2019: 12 rulate, prima înmatriculare2020: 6 rulate, prima înmatriculare2021: 90 noi2021: 6 rulate, prima înmatriculare2022: 4 noi< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199809
199805
199904
200005
2001013
2002020
2003022
2004035
2005050
2006071
2007082
2008066
2009055
2010063
2011063
2012048
2013025
2014047
2015030
2016027
2017024
2018021
2019012
202006
2021906
202240

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN15617,3%
AUDI9610,6%
DACIA738,1%
FORD707,8%
RENAULT616,8%
BMW606,6%
MERCEDES-BENZ465,1%
OPEL414,5%
SKODA394,3%
PEUGEOT303,3%
Toate (40)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO283,1%
NISSAN273,0%
TOYOTA242,7%
HYUNDAI212,3%
SEAT161,8%
SUZUKI161,8%
MAZDA151,7%
CITROEN141,6%
MITSUBISHI101,1%
KIA91,0%
FIAT80,9%
HONDA50,6%
JAGUAR40,4%
LAND ROVER40,4%
SUBARU40,4%
ALFA ROMEO30,3%
JEEP30,3%
CHEVROLET20,2%
CHRYSLER20,2%
DAIHATSU20,2%
LANCIA20,2%
LEXUS20,2%
SAAB20,2%
SMART20,2%
DAIMLER10,1%
DODGE10,1%
LINCOLN10,1%
MINI10,1%
SANTANA10,1%
SSANGYONG10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4444,9%
VOLKSWAGEN PASSAT414,6%
VOLKSWAGEN GOLF374,1%
FORD FOCUS303,3%
DACIA SANDERO293,2%
DACIA DUSTER232,6%
BMW SERIA 3182,0%
VOLKSWAGEN TIGUAN182,0%
AUDI Q5171,9%
NISSAN QASHQAI171,9%
Toate (207)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN161,8%
SKODA OCTAVIA151,7%
VOLKSWAGEN TOURAN151,7%
SKODA FABIA141,6%
TOYOTA RAV4141,6%
BMW X3131,4%
RENAULT MEGANE131,4%
RENAULT SCENIC131,4%
VOLVO XC60131,4%
AUDI A6121,3%
FORD FIESTA121,3%
RENAULT CLIO111,2%
AUDI A3101,1%
FORD C-MAX91,0%
MERCEDES-BENZ CLASA C91,0%
RENAULT KOLEOS91,0%
VOLKSWAGEN POLO91,0%
FORD KUGA80,9%
HYUNDAI TUCSON80,9%
OPEL ASTRA80,9%
OPEL CORSA80,9%
OPEL ZAFIRA80,9%
VOLKSWAGEN JETTA80,9%
VOLKSWAGEN SHARAN80,9%
KIA SPORTAGE70,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E70,8%
PEUGEOT 50870,8%
SEAT IBIZA70,8%
SUZUKI GRAND VITARA70,8%
VOLVO XC9070,8%
BMW SERIA 560,7%
BMW X560,7%
MERCEDES-BENZ CLASA A60,7%
MERCEDES-BENZ ML60,7%
PEUGEOT 30760,7%
AUDI A550,6%
HYUNDAI IX3550,6%
MERCEDES-BENZ VITO50,6%
RENAULT LAGUNA50,6%
SEAT ALTEA50,6%
SKODA SUPERB50,6%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS50,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG50,6%
VOLVO V5050,6%
BMW X140,4%
FORD MONDEO40,4%
MAZDA 340,4%
OPEL MERIVA40,4%
OPEL MOKKA40,4%
RENAULT CAPTUR40,4%
SUZUKI VITARA40,4%
AUDI Q330,3%
AUDI Q730,3%
BMW SERIA 130,3%
BMW SERIA 430,3%
BMW X630,3%
CITROEN C530,3%
CITROEN XSARA PICASSO30,3%
DACIA LODGY30,3%
FIAT PUNTO30,3%
HONDA CR-V30,3%
HYUNDAI KONA30,3%
LAND ROVER FREELANDER30,3%
MAZDA 630,3%
MAZDA CX-530,3%
MITSUBISHI ASX30,3%
MITSUBISHI OUTLANDER30,3%
NISSAN JUKE30,3%
OPEL ANTARA30,3%
PEUGEOT 20630,3%
PEUGEOT 20730,3%
PEUGEOT 40730,3%
SUBARU FORESTER30,3%
SUZUKI JIMNY30,3%
TOYOTA AURIS30,3%
VOLKSWAGEN CADDY30,3%
ALFA ROMEO 15920,2%
BMW XDRIVE20D20,2%
CITROEN C320,2%
CITROEN C420,2%
DAIHATSU TERIOS20,2%
FIAT 50020,2%
FORD GALAXY20,2%
HONDA CIVIC20,2%
HYUNDAI I3020,2%
JAGUAR XF20,2%
MAZDA 520,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MERCEDES-BENZ GLC20,2%
MERCEDES-BENZ GLE20,2%
MITSUBISHI ECLIPSE CROSS20,2%
NISSAN PATHFINDER20,2%
OPEL INSIGNIA20,2%
PEUGEOT 20820,2%
RENAULT KANGOO20,2%
SEAT LEON20,2%
SUZUKI SX420,2%
TOYOTA AYGO20,2%
TOYOTA PRIUS20,2%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
AUDI A810,1%
AUDI TT10,1%
BMW SERIA 710,1%
BMW X410,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CHEVROLET MATIZ10,1%
CHRYSLER CRUISER10,1%
CHRYSLER VOYAGER10,1%
CITROEN C-CROSSER10,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CITROEN C810,1%
CITROEN DS510,1%
DACIA DOKKER10,1%
DACIA SPRING10,1%
DODGE JOURNEY10,1%
FIAT DUCATO10,1%
FIAT PANDA10,1%
FIAT STILO10,1%
FORD FUSION10,1%
FORD KA+10,1%
FORD MAVERICK10,1%
FORD PUMA10,1%
FORD TRANSIT CONNECT10,1%
HYUNDAI GALLOPER10,1%
HYUNDAI I2010,1%
HYUNDAI SANTA FE10,1%
JAGUAR E-PACE10,1%
JAGUAR XE10,1%
JEEP COMPASS10,1%
JEEP GRAND CHEROKEE10,1%
JEEP RENEGADE10,1%
KIA OPTIMA10,1%
KIA SORENTO10,1%
LANCIA DELTA10,1%
LANCIA MUSA10,1%
LAND ROVER DISCOVERY10,1%
LEXUS IS10,1%
LEXUS RX10,1%
MAZDA 210,1%
MAZDA CX-710,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV28531,6%
Compacte (C)17719,6%
Medii (D)15617,3%
Mici (B)12914,3%
Monovolume (MPV)9911,0%
Mari și de lux (E)323,5%
Mini (A)141,6%
Neclasificate50,6%
Sport30,3%
Utilitare30,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare80989,6%
Noi9410,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină66673,8%
Benzină17219,0%
GPL293,2%
Hibrid293,2%
Electric70,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică81289,9%
Companie9110,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break40044,3%
Berlină cu hayon18520,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)18220,2%
Berlină12113,4%
Cupeu91,0%
Cabriolet60,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW22524,9%
75-109 kW41145,5%
110-149 kW20322,5%
150-219 kW465,1%
220 kW și peste111,2%
Necompletat70,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc596,5%
1000-1399 cmc889,7%
1400-1599 cmc17219,0%
1600-1999 cmc46351,3%
2000-2999 cmc10812,0%
3000 cmc și peste60,7%
Necompletat70,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare31096,6%
Export113,4%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN7824,3%
RENAULT3611,2%
DACIA3410,6%
OPEL3210,0%
FORD319,7%
AUDI175,3%
DAEWOO144,4%
PEUGEOT123,7%
SKODA113,4%
FIAT103,1%
Toate (23)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW72,2%
MERCEDES-BENZ72,2%
SEAT72,2%
CITROEN61,9%
CHEVROLET41,2%
MAZDA30,9%
HONDA20,6%
MITSUBISHI20,6%
NISSAN20,6%
SUZUKI20,6%
VOLVO20,6%
ROVER10,3%
SMART10,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.