Înmatriculări în județul Constanța, februarie 2022

Noi209+21,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare650-13,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri354

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 266 noinov 24: 709 rulate, prima înmatricularedec 24: 257 noidec 24: 625 rulate, prima înmatriculareian 25: 261 noiian 25: 539 rulate, prima înmatricularefeb 25: 312 noifeb 25: 843 rulate, prima înmatricularemar 25: 256 noimar 25: 888 rulate, prima înmatriculareapr 25: 235 noiapr 25: 806 rulate, prima înmatricularemai 25: 189 noimai 25: 661 rulate, prima înmatriculareiun 25: 239 noiiun 25: 703 rulate, prima înmatriculareiul 25: 428 noiiul 25: 866 rulate, prima înmatriculareaug 25: 496 noiaug 25: 683 rulate, prima înmatricularesep 25: 389 noisep 25: 698 rulate, prima înmatriculareoct 25: 301 noioct 25: 807 rulate, prima înmatricularenov 25: 354 noinov 25: 722 rulate, prima înmatricularedec 25: 559 noidec 25: 652 rulate, prima înmatriculareian 26: 221 noiian 26: 608 rulate, prima înmatricularefeb 26: 228 noifeb 26: 668 rulate, prima înmatricularemar 26: 286 noimar 26: 746 rulate, prima înmatriculareapr 26: 226 noiapr 26: 632 rulate, prima înmatricularemai 26: 286 noimai 26: 575 rulate, prima înmatriculareiun 26: 410 noiiun 26: 562 rulate, prima înmatriculareiul 26: 318 noiiul 26: 561 rulate, prima înmatriculareaug 26: 226 noiaug 26: 576 rulate, prima înmatricularesep 26: 316 noisep 26: 621 rulate, prima înmatriculareoct 26: 342 noioct 26: 639 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24266709
dec 24257625
ian 25261539
feb 25312843
mar 25256888
apr 25235806
mai 25189661
iun 25239703
iul 25428866
aug 25496683
sep 25389698
oct 25301807
nov 25354722
dec 25559652
ian 26221608
feb 26228668
mar 26286746
apr 26226632
mai 26286575
iun 26410562
iul 26318561
aug 26226576
sep 26316621
oct 26342639

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200250< 1998: 4 rulate, prima înmatriculare1998: 4 rulate, prima înmatriculare1999: 4 rulate, prima înmatriculare2000: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 10 rulate, prima înmatriculare2003: 15 rulate, prima înmatriculare2004: 21 rulate, prima înmatriculare2005: 28 rulate, prima înmatriculare2006: 40 rulate, prima înmatriculare2007: 58 rulate, prima înmatriculare2008: 39 rulate, prima înmatriculare2009: 49 rulate, prima înmatriculare2010: 46 rulate, prima înmatriculare2011: 52 rulate, prima înmatriculare2012: 35 rulate, prima înmatriculare2013: 30 rulate, prima înmatriculare2014: 32 rulate, prima înmatriculare2015: 31 rulate, prima înmatriculare2016: 42 rulate, prima înmatriculare2017: 38 rulate, prima înmatriculare2018: 34 rulate, prima înmatriculare2019: 16 rulate, prima înmatriculare2020: 1 noi2020: 9 rulate, prima înmatriculare2021: 204 noi2021: 7 rulate, prima înmatriculare2022: 4 noi< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199804
199804
199904
200004
200102
2002010
2003015
2004021
2005028
2006040
2007058
2008039
2009049
2010046
2011052
2012035
2013030
2014032
2015031
2016042
2017038
2018034
2019016
202019
20212047
202240

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN18021,0%
AUDI657,6%
BMW637,3%
DACIA607,0%
MERCEDES-BENZ586,8%
FORD556,4%
SKODA515,9%
HYUNDAI505,8%
OPEL303,5%
RENAULT283,3%
Toate (38)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT232,7%
CITROEN222,6%
SEAT222,6%
MAZDA192,2%
TOYOTA192,2%
NISSAN161,9%
VOLVO161,9%
SSANGYONG111,3%
KIA101,2%
LAND ROVER91,0%
SUZUKI80,9%
HONDA60,7%
FIAT50,6%
MITSUBISHI50,6%
PORSCHE50,6%
SMART40,5%
LEXUS30,3%
MINI30,3%
CHEVROLET20,2%
JAGUAR20,2%
ROVER20,2%
ASTON MARTIN10,1%
BENTLEY10,1%
CHRYSLER10,1%
GENESIS10,1%
INFINITI10,1%
SAAB10,1%
TESLA10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT546,4%
VOLKSWAGEN GOLF505,9%
SKODA OCTAVIA263,1%
DACIA SANDERO222,6%
AUDI A6161,9%
DACIA DUSTER161,9%
VOLKSWAGEN TOURAN161,9%
BMW SERIA 5151,8%
DACIA LOGAN151,8%
HYUNDAI KONA151,8%
Toate (226)
Modele: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI TUCSON141,7%
VOLKSWAGEN POLO141,7%
FORD FOCUS131,5%
AUDI A4121,4%
BMW SERIA 3121,4%
BMW SERIA 1101,2%
FORD PUMA101,2%
AUDI A391,1%
AUDI A591,1%
NISSAN QASHQAI91,1%
SEAT LEON91,1%
MERCEDES-BENZ CLASA C80,9%
MERCEDES-BENZ CLASA E80,9%
VOLKSWAGEN CC80,9%
FORD MONDEO70,8%
HYUNDAI I3070,8%
MERCEDES-BENZ CLASA S70,8%
SEAT IBIZA70,8%
SKODA SUPERB70,8%
VOLKSWAGEN TIGUAN70,8%
AUDI Q560,7%
FORD TRANSIT60,7%
MAZDA 360,7%
MAZDA 660,7%
MERCEDES-BENZ CLASA B60,7%
OPEL ASTRA60,7%
OPEL CORSA60,7%
TOYOTA C-HR60,7%
FORD KUGA50,6%
HYUNDAI I2050,6%
MERCEDES-BENZ GLC50,6%
MERCEDES-BENZ GLE50,6%
RENAULT MEGANE50,6%
SKODA FABIA50,6%
BMW X340,5%
BMW X540,5%
CITROEN C340,5%
CITROEN C440,5%
CITROEN C540,5%
DACIA LODGY40,5%
FORD FIESTA40,5%
HYUNDAI ELANTRA40,5%
PEUGEOT 20740,5%
PEUGEOT 20840,5%
PORSCHE CAYENNE40,5%
RENAULT CLIO40,5%
RENAULT KADJAR40,5%
SKODA KODIAQ40,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS40,5%
VOLKSWAGEN SHARAN40,5%
VOLVO XC6040,5%
AUDI A830,4%
AUDI Q330,4%
BMW SERIA 730,4%
BMW X130,4%
BMW X630,4%
DACIA SPRING30,4%
KIA SPORTAGE30,4%
LEXUS RX30,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,4%
MERCEDES-BENZ EQA30,4%
MERCEDES-BENZ SPRINTER30,4%
MITSUBISHI OUTLANDER30,4%
OPEL CROSSLAND30,4%
OPEL INSIGNIA30,4%
OPEL MOKKA30,4%
OPEL ZAFIRA30,4%
PEUGEOT 300830,4%
RENAULT CAPTUR30,4%
RENAULT ESPACE30,4%
RENAULT SCENIC30,4%
SEAT ALTEA30,4%
SKODA KAROQ30,4%
SMART FORFOUR30,4%
SSANGYONG KORANDO30,4%
SSANGYONG TIVOLI30,4%
SUZUKI VITARA30,4%
TOYOTA LAND CRUISER30,4%
TOYOTA YARIS30,4%
VOLKSWAGEN JETTA30,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,4%
VOLVO S6030,4%
VOLVO V5030,4%
VOLVO XC9030,4%
BMW SERIA 220,2%
CITROEN C3 AIRCROSS20,2%
CITROEN DS420,2%
FIAT 50020,2%
FORD C-MAX20,2%
FORD ECOSPORT20,2%
FORD S-MAX20,2%
HONDA CR-V20,2%
HYUNDAI I1020,2%
HYUNDAI SANTA FE20,2%
KIA XCEED20,2%
LAND ROVER DEFENDER20,2%
LAND ROVER FREELANDER20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,2%
MAZDA 220,2%
MAZDA 520,2%
MERCEDES-BENZ CLA20,2%
MERCEDES-BENZ GLS20,2%
NISSAN JUKE20,2%
NISSAN X-TRAIL20,2%
OPEL MERIVA20,2%
PEUGEOT 200820,2%
PEUGEOT 20620,2%
PEUGEOT 30820,2%
PEUGEOT 40720,2%
PEUGEOT 50820,2%
RENAULT LAGUNA20,2%
ROVER 7520,2%
SEAT EXEO20,2%
SKODA KAMIQ20,2%
SKODA RAPID20,2%
SSANGYONG SSSANGYONG TIVOLI GRAND20,2%
SSANGYONG TIVOLI GRAND20,2%
SUZUKI SX420,2%
TOYOTA YARIS CROSS20,2%
VOLKSWAGEN CADDY20,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN20,2%
VOLKSWAGEN T-ROC20,2%
VOLVO C3020,2%
ASTON MARTIN DBX10,1%
AUDI A110,1%
AUDI A710,1%
AUDI Q710,1%
AUDI RS Q810,1%
AUDI S710,1%
AUDI SQ810,1%
BENTLEY CONTINENTAL10,1%
BMW SERIA 410,1%
BMW SERIA 610,1%
BMW Z410,1%
CHEVROLET CRUZE10,1%
CHEVROLET NUBIRA10,1%
CHRYSLER 300C10,1%
CITROEN 2CV6 CLUB10,1%
CITROEN C110,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV23727,6%
Compacte (C)18621,7%
Medii (D)14617,0%
Mici (B)11112,9%
Monovolume (MPV)748,6%
Mari și de lux (E)586,8%
Mini (A)172,0%
Neclasificate151,7%
Utilitare101,2%
Sport50,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare65075,7%
Noi20924,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină50258,4%
Benzină22626,3%
Hibrid9010,5%
GPL283,3%
Electric131,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică72584,4%
Companie13415,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break31636,8%
Berlină cu hayon20423,7%
Berlină16419,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)15818,4%
Cupeu91,0%
Cabriolet80,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW17620,5%
75-109 kW37243,3%
110-149 kW20724,1%
150-219 kW647,5%
220 kW și peste283,3%
Necompletat121,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc698,0%
1000-1399 cmc11213,0%
1400-1599 cmc19422,6%
1600-1999 cmc35241,0%
2000-2999 cmc10612,3%
3000 cmc și peste131,5%
Necompletat131,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare34597,5%
Export92,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA7019,8%
DAEWOO6819,2%
OPEL4312,1%
VOLKSWAGEN3610,2%
RENAULT236,5%
FORD215,9%
MERCEDES-BENZ164,5%
FIAT92,5%
PEUGEOT92,5%
SKODA92,5%
Toate (30)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW61,7%
CHEVROLET61,7%
SEAT61,7%
AUDI41,1%
CITROEN41,1%
HYUNDAI30,8%
MAZDA30,8%
VOLVO30,8%
CHRYSLER20,6%
KIA20,6%
NISSAN20,6%
ALFA ROMEO10,3%
DODGE10,3%
LADA10,3%
LAND ROVER10,3%
PORSCHE10,3%
ROVER10,3%
SMART10,3%
SUZUKI10,3%
TOYOTA10,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.