Înmatriculări în județul Brașov, februarie 2022

Noi225+92,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare691-28,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri350

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 236 noinov 24: 779 rulate, prima înmatricularedec 24: 286 noidec 24: 886 rulate, prima înmatriculareian 25: 311 noiian 25: 755 rulate, prima înmatricularefeb 25: 322 noifeb 25: 914 rulate, prima înmatricularemar 25: 243 noimar 25: 1.018 rulate, prima înmatriculareapr 25: 233 noiapr 25: 940 rulate, prima înmatricularemai 25: 303 noimai 25: 968 rulate, prima înmatriculareiun 25: 297 noiiun 25: 821 rulate, prima înmatriculareiul 25: 346 noiiul 25: 997 rulate, prima înmatriculareaug 25: 434 noiaug 25: 852 rulate, prima înmatricularesep 25: 506 noisep 25: 882 rulate, prima înmatriculareoct 25: 399 noioct 25: 1.139 rulate, prima înmatricularenov 25: 309 noinov 25: 952 rulate, prima înmatricularedec 25: 713 noidec 25: 979 rulate, prima înmatriculareian 26: 150 noiian 26: 703 rulate, prima înmatricularefeb 26: 209 noifeb 26: 946 rulate, prima înmatricularemar 26: 241 noimar 26: 1.018 rulate, prima înmatriculareapr 26: 246 noiapr 26: 808 rulate, prima înmatricularemai 26: 306 noimai 26: 772 rulate, prima înmatriculareiun 26: 368 noiiun 26: 805 rulate, prima înmatriculareiul 26: 284 noiiul 26: 825 rulate, prima înmatriculareaug 26: 208 noiaug 26: 759 rulate, prima înmatricularesep 26: 290 noisep 26: 730 rulate, prima înmatriculareoct 26: 292 noioct 26: 717 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24236779
dec 24286886
ian 25311755
feb 25322914
mar 252431.018
apr 25233940
mai 25303968
iun 25297821
iul 25346997
aug 25434852
sep 25506882
oct 253991.139
nov 25309952
dec 25713979
ian 26150703
feb 26209946
mar 262411.018
apr 26246808
mai 26306772
iun 26368805
iul 26284825
aug 26208759
sep 26290730
oct 26292717

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200250< 1998: 5 rulate, prima înmatriculare1998: 1 rulate, prima înmatriculare1999: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 5 rulate, prima înmatriculare2001: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 11 rulate, prima înmatriculare2003: 19 rulate, prima înmatriculare2004: 26 rulate, prima înmatriculare2005: 20 rulate, prima înmatriculare2006: 51 rulate, prima înmatriculare2007: 40 rulate, prima înmatriculare2008: 39 rulate, prima înmatriculare2009: 51 rulate, prima înmatriculare2010: 40 rulate, prima înmatriculare2011: 68 rulate, prima înmatriculare2012: 54 rulate, prima înmatriculare2013: 40 rulate, prima înmatriculare2014: 35 rulate, prima înmatriculare2015: 39 rulate, prima înmatriculare2016: 41 rulate, prima înmatriculare2017: 45 rulate, prima înmatriculare2018: 31 rulate, prima înmatriculare2019: 10 rulate, prima înmatriculare2020: 8 rulate, prima înmatriculare2021: 211 noi2021: 6 rulate, prima înmatriculare2022: 14 noi< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199805
199801
199901
200005
200105
2002011
2003019
2004026
2005020
2006051
2007040
2008039
2009051
2010040
2011068
2012054
2013040
2014035
2015039
2016041
2017045
2018031
2019010
202008
20212116
2022140

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN14615,9%
DACIA9910,8%
AUDI889,6%
FORD636,9%
SKODA566,1%
BMW545,9%
OPEL475,1%
TOYOTA465,0%
HYUNDAI434,7%
RENAULT404,4%
Toate (38)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ363,9%
PEUGEOT242,6%
SEAT222,4%
SUZUKI202,2%
NISSAN192,1%
VOLVO182,0%
KIA151,6%
CITROEN131,4%
MAZDA121,3%
MITSUBISHI70,8%
FIAT60,7%
HONDA60,7%
LEXUS60,7%
MINI40,4%
DAIHATSU30,3%
LAND ROVER30,3%
SSANGYONG30,3%
SUBARU30,3%
ALFA ROMEO20,2%
JEEP20,2%
PORSCHE20,2%
SMART20,2%
CHEVROLET10,1%
DS10,1%
LANCIA10,1%
MASERATI10,1%
SAAB10,1%
TESLA10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF434,7%
AUDI A4364,0%
VOLKSWAGEN PASSAT364,0%
DACIA LOGAN313,4%
DACIA SANDERO303,3%
DACIA DUSTER273,0%
SKODA OCTAVIA262,9%
OPEL ASTRA202,2%
FORD FOCUS171,9%
FORD PUMA131,4%
Toate (213)
Modele: valoare, vehicule, cotă
RENAULT MEGANE131,4%
SKODA FABIA131,4%
VOLKSWAGEN TIGUAN131,4%
BMW SERIA 5121,3%
AUDI A3111,2%
AUDI A6111,2%
VOLKSWAGEN POLO111,2%
AUDI Q5101,1%
SEAT LEON101,1%
VOLKSWAGEN TOURAN101,1%
BMW SERIA 391,0%
BMW X391,0%
HYUNDAI KONA91,0%
HYUNDAI TUCSON91,0%
OPEL CORSA91,0%
BMW X180,9%
MERCEDES-BENZ GLC80,9%
NISSAN QASHQAI80,9%
TOYOTA COROLLA80,9%
TOYOTA PRIUS80,9%
DACIA SPRING70,8%
FORD FIESTA70,8%
FORD KUGA70,8%
TOYOTA RAV470,8%
VOLKSWAGEN CADDY70,8%
AUDI A560,7%
KIA SPORTAGE60,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C60,7%
MERCEDES-BENZ CLASA E60,7%
SKODA SUPERB60,7%
SUZUKI GRAND VITARA60,7%
VOLKSWAGEN TOUAREG60,7%
VOLVO V5060,7%
BMW SERIA 150,5%
HYUNDAI I2050,5%
HYUNDAI I3050,5%
MAZDA 350,5%
MAZDA CX-550,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A50,5%
OPEL ANTARA50,5%
PEUGEOT 30850,5%
RENAULT SCENIC50,5%
SEAT IBIZA50,5%
SUZUKI SX450,5%
TOYOTA C-HR50,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS50,5%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER50,5%
VOLVO XC6050,5%
BMW SERIA 240,4%
BMW X540,4%
CITROEN C540,4%
DACIA LODGY40,4%
FORD ECOSPORT40,4%
FORD MONDEO40,4%
HONDA CR-V40,4%
HYUNDAI ELANTRA40,4%
NISSAN JUKE40,4%
NISSAN X-TRAIL40,4%
PEUGEOT 20840,4%
SEAT EXEO40,4%
SKODA KODIAQ40,4%
SKODA SCALA40,4%
SUZUKI VITARA40,4%
TOYOTA AURIS40,4%
AUDI Q330,3%
AUDI Q730,3%
FORD C-MAX30,3%
FORD S-MAX30,3%
HYUNDAI BAYON30,3%
HYUNDAI I1030,3%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE30,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,3%
MERCEDES-BENZ CLASA V30,3%
MITSUBISHI ASX30,3%
PEUGEOT 200830,3%
PEUGEOT 20630,3%
PEUGEOT 300830,3%
RENAULT CLIO30,3%
RENAULT ESPACE30,3%
RENAULT KADJAR30,3%
SSANGYONG TIVOLI30,3%
SUZUKI JIMNY30,3%
TOYOTA AVENSIS30,3%
TOYOTA YARIS30,3%
VOLKSWAGEN SHARAN30,3%
AUDI A820,2%
AUDI Q220,2%
BMW X420,2%
CITROEN C4 CACTUS20,2%
CITROEN C4 PICASSO20,2%
DAIHATSU TERIOS20,2%
FIAT BRAVO20,2%
FIAT PANDA20,2%
HYUNDAI IX3520,2%
HYUNDAI SANTA FE20,2%
KIA RIO20,2%
KIA STONIC20,2%
KIA XCEED20,2%
LEXUS RX20,2%
OPEL COMBO20,2%
OPEL MERIVA20,2%
OPEL ZAFIRA20,2%
PEUGEOT 30720,2%
RENAULT ARKANA20,2%
RENAULT CAPTUR20,2%
RENAULT KANGOO20,2%
RENAULT KOLEOS20,2%
RENAULT LAGUNA20,2%
RENAULT TALISMAN20,2%
SUBARU FORESTER20,2%
TOYOTA CAMRY20,2%
TOYOTA PRIUS PLUS20,2%
VOLKSWAGEN CARAVELLE20,2%
VOLKSWAGEN T-ROC20,2%
VOLVO S6020,2%
ALFA ROMEO 14710,1%
ALFA ROMEO 15910,1%
AUDI A110,1%
AUDI RS510,1%
AUDI S710,1%
AUDI SQ710,1%
BMW SERIA 710,1%
CHEVROLET CRUZE10,1%
CITROEN C110,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN C4 AIRCROSS10,1%
CITROEN JUMPY10,1%
CITROEN NEMO10,1%
DAIHATSU TREVIS10,1%
DS DS710,1%
FIAT 50010,1%
FIAT STILO10,1%
FORD MAVERICK10,1%
FORD MUSTANG MACH-E10,1%
FORD TOURNEO COURIER10,1%
FORD TRANSIT CUSTOM10,1%
HONDA INSIGHT10,1%
HONDA JAZZ10,1%
HYUNDAI IONIQ10,1%
JEEP COMPASS10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV28531,1%
Compacte (C)22124,1%
Mici (B)13815,1%
Medii (D)12613,8%
Monovolume (MPV)778,4%
Mari și de lux (E)353,8%
Mini (A)202,2%
Neclasificate80,9%
Sport40,4%
Utilitare20,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare69175,4%
Noi22524,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină49253,7%
Benzină26328,7%
Hibrid10511,5%
GPL434,7%
Electric131,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică76383,3%
Companie15316,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break40844,5%
Berlină cu hayon20922,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)16818,3%
Berlină11512,6%
Cupeu91,0%
Cabriolet70,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW22324,3%
75-109 kW38742,2%
110-149 kW23525,7%
150-219 kW475,1%
220 kW și peste111,2%
Necompletat131,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc10911,9%
1000-1399 cmc12213,3%
1400-1599 cmc20722,6%
1600-1999 cmc36640,0%
2000-2999 cmc9510,4%
3000 cmc și peste40,4%
Necompletat131,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare34097,1%
Export92,6%
Înmatriculat pentru export10,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL5916,9%
DACIA5816,6%
VOLKSWAGEN5114,6%
FORD4111,7%
RENAULT298,3%
FIAT195,4%
PEUGEOT164,6%
DAEWOO133,7%
SKODA133,7%
AUDI102,9%
Toate (26)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ61,7%
CHEVROLET51,4%
BMW41,1%
CITROEN41,1%
VOLVO41,1%
SEAT30,9%
ALFA ROMEO20,6%
HONDA20,6%
NISSAN20,6%
ROVER20,6%
SUZUKI20,6%
ARO10,3%
KIA10,3%
MASERATI10,3%
MAZDA10,3%
TOYOTA10,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.